Jump to content

Multiboot Dosyalarını önyüklenebilir ISO Olarak Hazırlama

yyhy
 Share

Recommended Posts

Merhaba, konuyu doğru alana mı açtım bilmiyorum, yanlış ise şimdiden özür dilerim.
Multiboot dosyalarını önyüklenebilir ISO olarak hazırlayarak Ventoy ile hazırlanmış flash belleğime atmak istiyorum.
Pascal Multiboot Usb Exterme Edition V1.0 Türkçe Teklink 201 linkindeki Multiboot'u flash belleğime yazdırdım kullanıyorum.
Yapmak istediğim Ventoy flash belleğime bu linkte bulunan dosyaları önyüklenebilir bir ISO hazırlayıp Ventoy flash belleğimden boot etmek istiyorum.

Sayın senkron elimde bulunan ve kullandığım ayrı ayrı yaptığım flash belleklerdeki sistemleri bir araya toplayarak flash bellek ve sistem yoğunluğunu düşürerek el altı taşınabilir bir araç yapmak istiyorum.

amd_turkey, 16.03.2023 - 23:45 yazdı:

İşi bilebler daha iyi cevaplar ama dediğiniz mümkün değil sanki. 

Ventoy tek başına çoğu şeye yeter zaten. 

Ventoyla grub2fm veya aioboot birleşiyor ama pascal zor.. 

Sayın amd_turkey ilgi ve alakanız için öncelikle teşekkür ederim. Flash belleğe yazdırmış olduğum sistem bilgisayarda boot edebilmektedir. Bu flash belleğe yazdırdığım sistemi isoya çevirerek ventoy olarak hazırladığım flash belleğin içerisinde çeşitlendirmek gerektiğinde hepsibirarada olarak kullanmak istiyorum.

İyi günler. İyi çalışmalar.

yyhy "Flash belleğe yazdırmış olduğum sistem bilgisayarda boot edebilmektedir. Bu flash belleğe yazdırdığım sistemi isoya çevirerek ventoy olarak hazırladığım flash belleğin içerisinde çeşitlendirmek gerektiğinde hepsibirarada olarak kullanmak istiyorum."

Buradan ""  BurnAware Pro(64-bit) bu yazılımın ticari olmayan sürümünü indir. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi açılan menüden 01 ri uygula,multiboot-winPE içeriğinde herhangi bir eksiklik yoksa ISO dosyasını oluştur. Bu oluşturduğun ISO dosyasını  Ventoy/AIO_ UEFI vs. yazılımlarına kopyalayarak, hepsi bir arada direk ISO dan  kullanmaya başlayınız.

Please register to see this content.

Sayın; Azerbeycan82 deneyip bilgi vereceğim. Başka bir iso programı ile yapmıştım ama bunu da denerim. Emeğinize sağlık.

Sayın; Azerbeycan82 bir sorun oluştu; resim olarak ekledim ne yapabilirim?

Resim olarak ekledim. 

yyhy, 7 saat önce yazdı:

Sayın; Azerbeycan82 deneyip bilgi vereceğim. Başka bir iso programı ile yapmıştım ama bunu da denerim. Emeğinize sağlık.

Sayın; Azerbeycan82 bir sorun oluştu; resim olarak ekledim ne yapabilirim?

Resim olarak ekledim. 

yyhy : Aşağıdaki görseli incele ve ona göre bi yanıt vereyim.

Dosyaları dosya indirme sitesine yükledim. Bende bulunan klasör içerisindeki klasörler, altklasörler ve dosyaların isimlerini de listeleyip ekledim.

Görseldeki şekilde flash bellekten çalışmaktadır. Bu dosyaların tamamını önyüklenebilir iso yapıp hazırladığım ventoy flash belleğe atıp oradan lazım oldukça kullanmak istiyorum. 

Aşağıdaki linkteki gibi görsel olarak boot ediyor oradan ilgili programları kullanıyorum.

Link: https:   //www.       turkhackteam.org/konular/pascal-multiboot-usb-exterme-edition-v1-0-turkce-teklink-2013.865482/

https: den ve www. dan sonra boşluk bıraktım. Sorun olmasın diye. Teşekkürler.

Azerbeycan82, 23.03.2023 - 14:52 yazdı:

yyhy "Flash belleğe yazdırmış olduğum sistem bilgisayarda boot edebilmektedir. Bu flash belleğe yazdırdığım sistemi isoya çevirerek ventoy olarak hazırladığım flash belleğin içerisinde çeşitlendirmek gerektiğinde hepsibirarada olarak kullanmak istiyorum."

Buradan ""  BurnAware Pro(64-bit) bu yazılımın ticari olmayan sürümünü indir. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi açılan menüden 01 ri uygula,multiboot-winPE içeriğinde herhangi bir eksiklik yoksa ISO dosyasını oluştur. Bu oluşturduğun ISO dosyasını  Ventoy/AIO_ UEFI vs. yazılımlarına kopyalayarak, hepsi bir arada direk ISO dan  kullanmaya başlayınız.

Bu yazılımla da "CDBurnerXP" data ISO dosyası yapabilirsin. Birde yukarıdaki menünün 2. sırasıyla da ISO dosyası yapabilirsin. Gelelim sorunuza : "WINSETUP" içerisinde ne olduğunu sormuştum. Bana "Pascal" ın 10-12 yıl önce yapmış olduğu "USB Multiboot Exterme Edition" yazıllımının indirme adresini yazmışsınız. Bu yazılımın "winsetup" içeriği aşağıya koymuş olduğum yazılımın içeriği ise yapacağın ISO dosyasının "Ventoy" üzerinden çalışıp çalışamayacağını test ederek öğrenmiş olacaksın. ISO olarak çalışmassa,ventoyun NTS sistemli böümüne "USB Multiboot Exterme Edition" ismli bir klasör oluştur ve yazılımın tüm dosyalarını buraya kopyaladıktan sonra ventoy üzerinden teste tabi tut. Kullandığın aşağıdaki görseldeki bu yazılım MBR sistemiyle oluşturulduğundan PC deki Bios ayarlarından yeni nesil PC ise"Seceruty" yi kapat ve 8.nesil ve yukarısı bir PC de çalıştıracakcan UEFI değilde Legacy  üzerinden boot etmesini sağla. Kolay gelsin.

Azerbeycan82, 20 dakika önce yazdı:

8 dakika önce gönderildi

yyhy, 20 saat önce yazdı:

Kısa zamanda deneyip bilgi vereceğim. Teşekkür ederim.

CDBurnerXP ile iso dosyası oluşturdum. Uyarı olarak test bölümünde "No bootable device" alıyorum.

yyhy :  "Bu yazılımla da "CDBurnerXPdata ISO dosyası yapabilirsin" Sana öncelikle bir sorum var. Yabancı uyruklumusun? Meraklanma : ingilizce,almanca,rusca ve arapça yanıt verebilirim. Burada görselli onca yanıtlar vermişim,hiç birisini okuyup detaylıca test yapmıyorsun,hiç bir emek harcamadan sorunum hemen karşılansın istiyorsun. Yanıt vermeyecektim ancak burası çok saygın bilgi ve beceri formu olduğu için tekrar yanıtlayayım : Bootable ISO yapmak istiyorsan bu iş için "PowerISO" biçilmiş kaptan. Ben senin bu kullandığın yazılımı 35GB  üşenmeden ISO yapıp Ventoy üzerinde çalıştırdım. Ventoyla ilgili aşağıda 2 adet görsel bulacaksın. Tüm görsel yazı ve dökümanları incele,hepsini ayrı ayrı teste tabi tut,sonunda adı geçen sorununu çözmüş olacaksın.

Edited by Azerbeycan82

Sayın Azerbeycan82 emeğiniz geçti çok teşekkür ederim. Yapmış olabilsem sizlere yazmazdım.

Ben Konyadan yazıyorum. Kamu Emeklisiyim.

Burada BurnAware Professional 16.3 ile ön yükleme iso'su hazırladım hata verdi. 

Benim daha önce verdiğim Link: https://www.turkhackteam.org/konular/pascal-multiboot-usb-exterme-edition-v1-0-turkce-teklink-2013.865482/ linkten indirdiğim dosyalar rar şeklinde indirdim. Bunları bir klasöre çıkardım. MB_USB.EXE  isimli (  ) linteki program ile flash belleği yapılandırdım.

Flash belleğin içerisinde görünen dosyaları silip, Klasöre çıkardığım dosyaları yapılandırdığım flash belleğin içerisine yapıştırdım. Sistemi boot ettiğim zaman sorunsuz bir şekilde boot yapmakta ve kurulumları gayet güzel bir şekilde yapmaktadır.

Ben iki adet Wentoy flash belleği hazırladım.

1. Ventoy mbr düzeninde hazırladım. Eski tip bilgisayarlara mbr düzeninde kurulum yapıyorum.

2.Ventoy gpt düzeninde hazırladım. Yeni tip bilgisayarlara gpt (uefi) düzeninde kurulum yapıyorum.

Aşağıdaki resimde 1 ve 2. yöntemle iso hazırlayabildim ama boot ettiğimde yine hata alıyorum. 3. yöntemde programın o bölümünü çalıştıramadım.

Azerbeycan82, 23.03.2023 - 14:52 yazdı: