Jump to content

Türkiye Roketini Anadolu'dan Uzaya Gönderecek


Guest _ULTIMATE_

Recommended Posts

Türkiye kendi üretimi roketini Anadolu'dan uzaya gönderecek.

roket723.jpg

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2015'e kadar Türkiye'de bir uydu üretileceğini ve uzaya Türkiye'den fırlatılacağını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2015'e kadar Türkiye'de bir uydu üretileceğini ve uzaya Türkiye'den fırlatılacağını açıkladı. Türkiye'nin hedefinin kendi uydusunu yaparak uzaya göndermek olduğunu bildiren Bakan Yıldırım, "Türksat 3A'nın yapımında Türk mühendislerin çalışmasını şart koştuk. 25 kişilik bir ekip oluşturduk. Türksat 4A ve 4B adında yeni iki uydunun siparişi daha vereceğiz. Bu iki uydunun hareket kabiliyetini artıracak bir sistem kuracağız. Böylece dünyanın tamamına yakınını kapsayabilecek. Bu ekip orada da çalışacak" dedi.

Asıl uyduyu yapmadan önce küçük ölçekli bir uydu yapacaklarını da söyleyen "Bu uyduyu 2011'de atacağız. Bu şekilde aksaklık olup olmadığını göreceğiz. Ancak bu uyduyu Türkiye'den atamayabiliriz. Asıl Türksat 5A adını alacak Türkiye'de yapılacak asıl büyük uyduyu Türkiye'den atacağız" dedi. Konum olarak Türkiye'nin bir sıkıntısının olmadığını söyleyen Yıldırım "Biraz daha fazla yakıt gidecek. İlk başta uydunun dizaynını yapmak için Türksat bünyesinde uydu uzay merkezi kuracaktık. Bundan vazgeçtik. TAI'nin tesisleri uygun, altyapı da var. TAI de işin içine girdi. Onlar da Göktürk uydusunun siparişini verirken bu şartları koydular. Proje TAI ile birlikte yürüyor" diye konuştu.

http://www.veteknoloji.com/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...