Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Alınan Windows 10 İmage'i Farklı Pc'de Kullanılabilir Mi?

sakor64
 Share

Recommended Posts

Acronis true image home programını kullanarak kurulan sistem yedek imajını, başka bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Ancak şu detayıda eklemek gerekli kurduğunuz sistem saf sade olmalı driver vb.sürücülerin yüklü olmamasına dikkat edin. Acronis kullanılarak başka pc'ye atılan imaj için, menüsünde universal mode özelliği var acronis'in bu özelliğide seçerek yedeği atmanız iyi olacaktır sürücü vb. durumları ayrıştırır sıfır sistem yüklenmesini sağlar. Kısaca aldığını yedekleri başka bilgisayarlara kurabilirsiniz. Acronis bootable iso dosyasını usb diske yazdırarak boot yöntemleriyle yedekleri alıp geri yükleme özelliğini kullanın.

• Like 4

Köylü'nün Win10Lite.x86x64_Temmuz2017.iso isimli sistemini VBOX'ta kullanıyorum.

VBOX'taki sistemi Dism++ ile .wim olarak yedekledim ve bu yedeği gerçek makineye kurdum.
İlk açılışında yeni donanımları tanımaya çalıştı ve sonrasında sistem kurulu programları da dahil olmak üzere çalıştı.

Başka bir arkadaşın laptopuna da aynı imajı kurdum ve o da çalıştı.

Özel herhangi bir şey yapmadan imajlar yeni makinelerde çalıştı.

Kısacası Windows 10 (ve muhtemelen 11) 'le aldığın yedek çalışır diye düşünüyorum.

• Like 2

Aynı özelliklere sahip ise sıkıntı olmaz.

Ama Anakart olsun ekran kartı olsun farklı ise mavi ekran hatası verir. Başlıkta farklı dediğinize göre olmaz. Bununla ilgili konu açılmıştı daha önce 

• Like 1

Arkadaşların bahsettiği üzere Dism++ ile de install.wim yedekleri alınabilmektedir. Bunun için Dism++ uygulamasını kullanmanız yeterli gelecektir. Senaryo şu şekilde ilerlemektedir. 1. Sistem kurulur. 2. Dism++ programı çalıştırılır. 3. Menüsünden farklı kaydet yoluyla install.wim dosyasının yedeği alınır. 4. Alınan install.wim yedeği elinizde bulunan işletim sistemi iso dosyasına ultra iso veya poweriso programlarıyla iso dosyası açılarak sources klasörü altına install.wim dosyası copy past edilir. Daha sonra program üzerinden kaydet yoluyla iso dosyası, yeni install.wim ile beraber kaydedilir. Elinizde artık hazır istenilen sistem elde edilmiş olacaktır. İlave bilgi olarak'da, Dism++ üzerinden ince ayarlarınızıda kendinize göre yapılandırma şansınızda var bu sayede sistem ince ayarlı olarak gelecektir. Örn: Masaüstü kısayollarının gelmesini istemek gibi diyelim. + bir çok özellik var işlem yapılabilecek.

Dism++ için kaynak indirme dosyası  Zipli dosyadan çıkan Dism++ exe dosyasını çalıştırın.

Github Sayfası incelemek için: 

ISO dosyasını, açmak ve editlemek için yani install.wim dosyasını sources altına atıp kaydet ile ISO'yu tekrar'dan kaydedip işlemi tamamlayın.

-> PowerISO programı indirme linki: 

Please register to see this content.

Edited by forjest
  • Like 4
  • Thanks 3

forjest, 06.06.2023 - 20:22 yazdı:

Acronis true image home programını kullanarak kurulan sistem yedek imajını, başka bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Ancak şu detayıda eklemek gerekli kurduğunuz sistem saf sade olmalı driver vb.sürücülerin yüklü olmamasına dikkat edin. Acronis kullanılarak başka pc'ye atılan imaj için, menüsünde universal mode özelliği var acronis'in bu özelliğide seçerek yedeği atmanız iyi olacaktır sürücü vb. durumları ayrıştırır sıfır sistem yüklenmesini sağlar. Kısaca aldığını yedekleri başka bilgisayarlara kurabilirsiniz. Acronis bootable iso dosyasını usb diske yazdırarak boot yöntemleriyle yedekleri alıp geri yükleme özelliğini kullanın.

Driverleri kurup image alsam ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?

mreceplafci, 06.06.2023 - 23:48 yazdı:

Dism++ ile .wim uzantılı yedek alırsanız sorunsuz çalışır.

Şimdiye kadar Windows 10'da hiç sorun yaşamadım.

Bilgisayarlar aynı anakarta,ekran kartına vs'e sahip miydi?

sakor64, 5 saat önce yazdı:

Driverleri kurup image alsam ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?

Başka bir bilgisayarda farklı driverların olmasını kimse istemez. Sorun çıkartmaz ancak donanımlar için sağlıklı olanı driver'sız yedek almak mantıklı olacaktır. Sadece kendiniz içinse alacağınız yedek o zaman driverları ekleyebilirsiniz. Kendim driver yüklemeden aldığım acronis yedeklerim var legacy bios ve Uefi olarak ayrı ayrı olarak aldığım imajlar bilgisayar geldiğinde bana hangisi uygunsa eğer 5 dakikada atıyorum yedeği işlem bitiyor. Geriye sadece sürücüler ve programlar kalıyor yüklenmesi için. Sistemin sade olması gerekli.

• Like 1

Sıkıntısız çalışır. Windows 10 ve 11 de sorun olmaz. Ancak eski sürücü kalıntıları, sürücülerle gelen programlar göze batar. Kalıntı olmuş olur.

Temiz sistem için sysprep tavsiye ederim. Ya da Universal yedek alan yazılımlar kullanılmalı.

• Like 5
  • Thanks 1

sakor64, 14 saat önce yazdı:

Bilgisayarlar aynı anakarta,ekran kartına vs'e sahip miydi?

Bir örnek vereyim:

Okuldaki faz-2 etkileşimli tahtadan Dism++ ile .wim uzantılı aldığım yedeği,

evimdeki 10 yıllık bilgisayarıma/oğlumun dizüstü bilgisayarına kurabiliyorum.

Ancak yedek almadan önce, sadece ekran kartını (silmeden) devre dışı bırakıyorum.

Edited by mreceplafci
  • Like 1

forjest, 07.06.2023 - 12:35 yazdı:

Arkadaşların bahsettiği üzere Dism++ ile de install.wim yedekleri alınabilmektedir. Bunun için Dism++ uygulamasını kullanmanız yeterli gelecektir. Senaryo şu şekilde ilerlemektedir. 1. Sistem kurulur. 2. Dism++ programı çalıştırılır. 3. Menüsünden farklı kaydet yoluyla install.wim dosyasının yedeği alınır. 4. Alınan install.wim yedeği elinizde bulunan işletim sistemi iso dosyasına ultra iso veya poweriso programlarıyla iso dosyası açılarak sources klasörü altına install.wim dosyası copy past edilir. Daha sonra program üzerinden kaydet yoluyla iso dosyası, yeni install.wim ile beraber kaydedilir. Elinizde artık hazır istenilen sistem elde edilmiş olacaktır. İlave bilgi olarak'da, Dism++ üzerinden ince ayarlarınızıda kendinize göre yapılandırma şansınızda var bu sayede sistem ince ayarlı olarak gelecektir. Örn: Masaüstü kısayollarının gelmesini istemek gibi diyelim. + bir çok özellik var işlem yapılabilecek.

Dism++ için kaynak indirme dosyası  Zipli dosyadan çıkan Dism++ exe dosyasını çalıştırın.

Github Sayfası incelemek için: 

ISO dosyasını, açmak ve editlemek için yani install.wim dosyasını sources altına atıp kaydet ile ISO'yu tekrar'dan kaydedip işlemi tamamlayın.

-> PowerISO programı indirme linki: 

Please register to see this content.

forjest usta yedek aldığımızda kullanıcı adını nasıl yapıcaz? otomatik olarak kullanıcı adınıda kaydetmiş oluyoruz. yedek alınmış wim dosyasını iso dasyasına kopyalarsak kullanıcı adıyla açılmış olmazmı?

tapfer, 1 saat önce yazdı:

forjest usta yedek aldığımızda kullanıcı adını nasıl yapıcaz? otomatik olarak kullanıcı adınıda kaydetmiş oluyoruz. yedek alınmış wim dosyasını iso dasyasına kopyalarsak kullanıcı adıyla açılmış olmazmı?

Alınan yedek imajları administrator hesabı üzerinden alınırsa iyi olacaktır. Ancak istenen ayarların gelmesi, dil bölge ve kullanıcı hesap adının gelmesi için sysprep yöntemini kullanarak imaj almak bu hususta daha iyi olacaktır. Bizim anlattığımız yöntemler belirtildiği üzere yedeklerin başka pc'lere atılabilmesi vs.'di zaten.

• Like 1