Jump to content

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

@kalelibilişim

:) Kısaca;
[b]Local -> Partition -> To Image[/b] ile yedek alırken iki bölümüde seçeceksin. Bu sayede iki bölüm yedeği tek dosya içinde olacak.
Geriyüklemek için ise, ghost.exe yi iki kez parametre vererek çalıştırabilirsin. Yani;
[b]GHOST.EXE -clone,MODE=pload,SRC=1:3\YEDEK.GHO:1,DST=1:1 -SURE -FX
GHOST.EXE -clone,MODE=pload,SRC=1:3\YEDEK.GHO:2,DST=1:2 -SURE -RB[/b]

Hatırladığım kadarıyla ghost için, içinde parametreler olan bir komut dosyası olulşturabiliyorduk. Ama tam olarak ne yapıyorduk aklıma gelmedi. Neyse yukarıdaki bilgi işini görecektir. Kolay gelsin...

Edited by blue_life

• 2 hafta sonra ...
  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Usta malum bazı sistemlerde HDD a grub kurma sırasında hata veriyor.
İşte bugün böyle bir sistemle uğraştım.
grubist_gui.exe ile hata verdi.
Bootice.exe ile grub kuruldu
Lakin ayarlarda f11 ve saniye ayarını yapamadım direk grub menüsü geliyor.
Bunu nasıl ayarlayabilirim ?

@kalelibilişim

[img]http://i.imgur.com/09JIY.jpg[/img]

Bootice'yi açıp, kutudan diskini seçiyor ve Process MBR tuşuna basıyorsun. Açılan ekrandan grub4dos seçeneğine tıklatıp, Install/Config tuşuna basıyorsun. Yukarıdaki resimdeki gibi ayarlarını yapıp, Save to disk tuşuna basıyorsun. Tabi sen grub4dos dosya ismini (grldr), klevye kısayolunu (customise... tuşu), geri sayımı vs. gibi seçenekleri kendine göre ayarlayabilirsin...

Ayrıca mevcut durumu düzeltmek için, başlangıçta windows mbr-pbr bilgilerini onarman gerekebilir. Tam olarak ne yaptığını bilmediğim için, net bir şey söyleyemiyorum...

Umarım anlamıştırsın, kolay gelsin...

Teşekkürler ALLAH razı olsun dener sonucu yazarım.
Ben hangi kutucukları işaret leyeceğimi bilemedim.

[color="#000000"][u][b]Edit :[/b][/u][/color]
Usta verdiğin ayarlarla oldu. Tamamdır.

Xp yüklü bir sistemde HDD ı 3 e böldüm.
3. bölüme grub dosyalarını ve yedeği koydum.
Ayrıca sizin usb virüs koruması ile bu bölümü korumaya aldım.
Acronis disk direktör ile de bölümü gizli yaptım.

Yedekten önce gizli partları gösteren programı da donatılar>sistem araçları klasörüne attım.
usb virüs koruması programını da 3. bölüme koydum.
Süper oldu. Tekrar teşekkürler İyi geceler.

Edited by kalelibilişim

• 2 ay sonra...

SET BATFILE=AGHOST\AGHOST.BAT
PATH=A:\

if not exist %CDROM%\%BATFILE% FOR %%i IN (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST %%i:\%BATFILE% Set CDROM=%%i:
if not exist %CDROM%\%BATFILE% goto NFOUND
echo %CDROM%\%BATFILE% bulundu!
MOUSE.COM
%CDROM%\%BATFILE%
goto EXIT

Bu komutta bir hatamı var? Usb bellekte AGHOST\AGHOST.BAT bulunmasına rağmen çalıştırınca AGHOST\AGHOST.BAT bulunamadı diyor? Bunu düzenleyince bu sefer \AGHOST\YEDEK.GHO bulunamadı diyor. Nerde hata yapıyorum?

[img]http:\\www.uokings.gen.tr/eeee.jpg[/img]

Edited by exalted55

@exalted55

Hangi pakettteki hangi dosya bu. Aradan zaman geçince hatırlamakta güçük çekiyorum. Bazı paketlerde ghsot disket imajını rame yükleyip çalıştırıyoruz. Yani cd/dvd sürücülerini yüklemiyoruz. Haliyle böyle bir durumda yukarıdaki komut işe yaramayacaktır...

Komut istemi komutlarıyla fazla deneyimli deyilse, verdiğim paketlerdeki dosyalarda, tarif ettiğim kısımları düzenlemelisin sadece...

@blue_life çalışman çok güzel fakat ben bu sistemi ntfs dosya sisteminde kullanmak istiyorum. Verdiğin dosyayı indirdim usb bellek fat32 olarak sorunsuz çalışıyor fakat ntfs olarak biçimlendirince usb bellekte çalışmıyor. Malum win7 imajları fat32 dosya sisteminde usbye kopyalanamıyacak kadar büyükler. Bununla ilgi ne yapabilirim? Saygılar...

Tşkler buldum yazmışsınız ben okumamışım soruyu sormadım sayın kusura bakmayın... Tekrardan iyi çalışmalar...

Edited by exalted55

@exalted55

Malesef acronis kullanmadığım için yeterli bilgim yok :( Hatırladığım kadarıyla, acronis bootcdlerinde linux kullanılıyordu. Bu durumda parametre desteği olabilir ve grub4dos ile prametre verilebilir diye düşünüyorum. Araştırmak gerekiyor ama malesef bu konu için yeterli vakit ayıramam :(

Merhaba @[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]blue_life otomatik ghost sistemini kullanıyorum çalışmasında sıkıntı yok eline sağlık mükemmel sorunsuz çalışıyor fakat tek sorun bekleme süresi. Minixp ile bilgisayarı açıp ghost döndüğüm imaj 8-9 dk arası sürerken otomatik ghost ile 40-45 dk arası sürüyor buna bir çözüm varmı acaba? Saygılar iyi akşamlar...[/font][/color]

@exalted55

Benim kullandığım (sistemin yedeğini aldığım) imaj dosyaları genelde ufak olurlar. Bu yüzden süreyele alakalı bir sorun yaşamadım. Bir ihtimal diskten imajındaki ghost versiyonu nedeniyle sorun çıkmış olabilir. Forumda bir arkadaş (nickini hatırlamıyorum) böyle bir durumdan bahsetmiş ve daha eski ghost versiyonunun daha kısa sürede yükleme yaptığını söylemişti. Bir yerden dostan çalışan farklı ghost versiyonu edinip (en basit olarak eski hiren's bootcd versiyonlarından temin edilebilir) deneme yapmak çözüm getirebilir...

• 3 hafta sonra ...

Press F11 to start GRUB,any other key toboot previus...
timeout:5
mesajını nasıl editleyebiliriz acaba ?ayrıntılı olarak anlatabilir misiniz?ben hex editor ile yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım.yardımlarınızı bekliyorum.faydalı bilgileriniz ve yardımlarınız için ve ayrıca paylaşımlarınızın tamamı için teşekkür ediyorum.ALLAH razı olsun başarı ve çalışmalarınız da daimi olsun inşeallah...

• 4 hafta sonra ...

@veysel16

Ilgili konu daha önce sorulduğu ve tartışıldığı için mesajına daha önce yanıt yazmadım. İlk konudan başlayarak mesajları kontrol etmelisin.
Sorunu yanıtsız bıraktığım için kusura bakma.

@exalted55

Malesef Acronis kullanmadığım için (bazen nadir olarak kullanıyorum) konuyla ilgili malumatım yok.
Lakin büyük ihtimal parametre verilebiliyordur diye düşünüyorum. Acronis iso dosyasını oluştururken parametre girilecek bir yer varmıydı?

Bir ihtimal grub4dos ile de parametre verilebiliyordur. Senin için araştırabilirdim ama bu sıralar bu konuya ayıracak yeterli zamanım yok :(
Başarırsan forumda anlatmayı unutma.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim, kolay gelsin arkadaşlar...

teşekkürler bluelife sadece senin konularını okuyarak cok bilgi sahibi oldum bi kac sorum olacak
bende flash blupe xp 1.9 versiyonu yükledim ve işlerimi onunla yapıyorum

1.hdd icin olan dosyada root klasörünün icinde video da görünen mrb ile ilgili dosyalar yok sorun olurmu bilmiyorum
2.bu grub menu süne şifre koyabiliyormuyuz hic bi yerde bole bir yazı görmedim eger varsa payşalabilirmisin

teşekkürler sonradan gördüm zaten menü nün icine koymuşssun blue diye ama kırılması cok kolay ben onu bi md5 olarak yapabilirmiyim diye bakıcam

Edited by real_gun

@real_gun

Çok uzun zaman önce ilgili konuya bakmıştım ama şuan çok fazla hatırlamıyorum malesef. Normal şifre verirken hem anamenü ve menü bileşenine şifre vermen daha mantıklı. Kısaca title satırları başlamadan şifre komutunu yazıp daha sonra istediğin seçeneğin (title altındaki kısıma) şifre komutlarını yazmalısın. Bu şekilde yaparsan grub4dos menüsünden ilgili şifrenin alınması (clasik menüye geçip e vs. tuşlarıyla) mükün olmayacaktır diye hatırlıyorum. Md5 için ise googleden araştırma yapmak şuan için daha uygun.

Neyse istediğin yaparsan kısaca anlatım yapabilirsen sevinirim. Bu tip seçenekleri kullanmak isteyen başka aradaşlar da çıkacaktır haliyle...
Vaktim olmadığı için fazla yardımcı olamadım. Başarılar, kolay gelsin...