Jump to content

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

• Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ozanaus

Bootice programını açıp, kutudan ilgili diskini seç. Process MBR tuşuna basıp Windows NT ... MBR seçeneğini ( xp ise ve benzeri için 5.x, vista-win7-win8 ve benzeri için 6.x seçeneğni) seçip instal /config tuşuna basacaksın. Veyahut grub4dos installer ile farklı bir key belirleyebilirsin.

Herangi bir sorun yaşarsan windows kurulumunu başlatıp boot-mbr bilgisinide onarabilirsin.

hocam bı konuda yardımını ısteyecem,

ben de format atmdan once ya da sonra xp'de belgelrımı her zaman d surucusune konumlandırıım (belgelrım sag tık C yerıne D Yazıyorum

ama masaustunu konumalndıramıyorum bunu nasıl yaparım?

soru2: yıne wın7de kullnıcın ıcındekı butun klasorlerı yıne d surucune konumaldırıyorum(belgelrımden tutun sık kullanınalnlara kadar)

bu sayede cokme yada format esnasında yedek almayla ugrasmıyorum, benım ıstedıım bu konumlandırmayı daha hızlı yapacak bı bat dosyası mumkunmu? (bu klasorler sag tık yapıp  teker teker yonlendırmek hem sıkıcı hem zaman alıyor) paylastıgın bılgı hazınen ıcın teskler

@ozanaus

Cevap 1: Ben kısaca C:\Documents and Settings\Kullanıcı_Adı\Desktop klasörünü kesip, oluşturduğum D:\Profil\ klasörüne yapıştırıyorum. Explorer gerekli registy ayarlarını otomatik giriyordu. Tabi yapılan ayarların düzgün çalışması için sistemin yeniden başlaması gerekebilir. Genelde Masaüstü ve Belgelerim klasörününün farklı bir klasöre konumlandırırım. Kendi kullandığım bilgisayarda mozilla ve benzerleri içinde bir kaç konumlandırma (junction yöntemiyle) yapmıştım.

Cevap2: Ben  halen xp kullananlardanım. Win7 ile fazla haşır neşir deyilim. Öncelikle aşağıdaki sisteyi incelersin.

http://www.windows7hacker.com/index.php/2009/05/how-to-change-user-profile-default-location-in-windows-7/

Kısacası aşağıdaki registry ayarlarını kurcalayıp gerekli registry ayarlarını bulduğunda bunu otomatik bat dosyası ile girdirtebilirsin. Ilgili registry ayarlarını vermem gerekirse;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS NT\CurrentVersion\ProfileList
HKEY_CURRENT_USER\Volatile Environment
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders

Neyse sonucu yazarsın, kolay gelsin...

blue_life konuyla alakası yok fakat özel mesaj yollanamadığından ötürü sana burdan ulaşmak zorunda kaldım. 

Böyle bir sorunum var işin içinden çıkamıyorum. Senin bilgisayar bilgini bildiğimden senden yardım istemek durumunda kaldım yardımcı olursan çok sevinirim. Saygılar.

Evet usta cd/dvd ve usb paketi hazırladığınız günleri hatırladım... Cd/dvd paketinde ImgBurn programı var.

Bu program ile cmd komutlarını kullanarak iso yu cd/dvd ye yazmak istiyorum. Fakat komutlarla işin içinden çıkamadım.

Örnek bir cmd komutu verebilirmisiniz.

Edit:

oscdimg.exe ile cmd komutlarını kullanarak cd/dvd yazabilirmiyiz.

Yazabiliyorsak, Kodumuz ne şekilde olmalı.

Edited by kalelibilişim

• 1 ay sonra...

@yasin_92

BOOTICE.EXE programını çalıştırınız.
Programın ekranı gelince kutudan ilgili diskinizi seçiniz.
Process MBR tuşuna basınız.
Windows XP ve benzerleri için Windows NT 5.x MBR seçeneğini, Vista, Win7, Win8 ve benzerleri için Windows NT 6.x MBR seçeneğini seçiniz.
Daha sonra ise Install Config tuşuna basınız.

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

blue_life hocam anlatımınız sayesinde otomatik ghostu kurdum ve çalıştırdım 

ancak bazı sıkıntılar yaşadım şöyle ki;

*F11 tuşu ve saniyeyi değiştiremiyorum (2sn ve F11 sabit kalıyor hep)

*F11 e bastıktan sonra şifre sorması için denedim malesef olmadı

(kullandığım gfx menüsünü devre dışı bıraktı sadece)

bunun yanında menudeki seçeneklere teker teker şifre koyunca şifre sordu ve şifreyi girince seçeneği görüntüledi sonuç olumlu

*ilk kurduğumda .disk seçeneği harddiskimin tamamını gösteriyordu dosyaları herhangi bir parta kopyalayıp çalıştırdım,
sonra c: nin bir kısımını gizli partitisyon yaptım denemek için, daha sonra gizli partitisyonu kaldırdım ancak .disk seçeneği şimdi harddiskin tamamını göstermiyor ve sadece part list seçeneğinde whole disk seçersem çalışıyor (birkaç farklı partitisyona mbr yazdırmıştım şuan gizli partitisyon yok)

-bende çözüm olarak dosyaları c:ye kopyalayıp whole diski seçtim gerekli ayarları yapıp  d:ye yedek aldım yani c'den çalışıyor ama d'deki yedeği yüklüyor alınan yedekte otomatik ghost çalışır halde olduğundan sonuç olumlu 

genel olarak olumlu sonuç aldım ve otomatik ghostu kurup kullanabiliyorum ama hala grub4dos taki mbr bilgisini yazdırmamdaki karışıklığı ve verdiği hatanın nedenini anlayamadım

vakit bulup cevaplarsanız sevinirim emeklerinizden dolayı minnettarım

• 9 ay sonra...

vz96bt.png

Çevremdeki tanıdıklarımın ricalarını kıramayıp, ara sıra sistem kurulumu yapıyorum.
Tabi windowsu, sürücülerini, programramlarını kurup ayarlarını yapmak baya vakit alıyor.
Bir süre sonra sistem arızalanınca, tekrar aynı pc ile ilgilenip, vakit harcamak gerçekten canımı sıkıyor... smile.png

Bu yüzden kurduğum sistemlerin, ghost ile her zaman yedeğini alırım...
Ama sistem arızalandığında bu yedeği geri yüklemek, bu konularda deneyimli olmayanlar için gerçekten çok zor sayılır.

İşte bu tip sorunlara karşı bu gün sizlere ghost ile, nasıl otomatik geri yükleme yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.
Yani ilgili bilgisayrı ayarlayıp otomatik ghost hazırlığınızı yaptıktan sonra, bilgisayardan hiç anlamayan bir kişi bile ghost alınmış yedeği geri yükleyebilir.

Hazırlık işlemi biraz gelişmiş kullanıcılara hitap ettiği için, acemi arkadaşlar sistemlerine zarar verebilir.
Konuyla ilgili fazla bilgisi olmayan arkadaşlar, alıştırmalarını sanalpc üzerinde yapsınlar...

Önce gerekli dosyalar ile anlatım videosunu indiriyoruz...
d6zwp.jpg.pngYukarıdaki linkten ilgili dosyaya ulaşabilirsiniz...

USB için Otomatik Ghost
d6zwp.jpg.pngYukarıdaki linkten ilgili dosyaya ulaşabilirsiniz...

Password:BlueLife
bakalım çalışacakmı

Dosyalar dropbox serverine taşınmıştır...

@lontokyo

Sürücüyü gizeleme işleminden önce çalıştığına emin misin? Ben genelde primary (birincil) bölüm üzerinden kullanıyorum. Disk yönetimini açıp ilgili diskin grafiksel alanın bir resmini verirsen sorunu daha iyi anlayabiliriz.

Unutmadan explorer için ufak registry ayarlarıyla da sürücünü kullanıclardan gizlemen mümkün... Tabi mevcut kullandığımız yöntem daha sağlıklı...

Explorer için gizleme yapmak istersen herangi bir arama motorundan hide drive vs. gibi bir arama yapman yeterli... Misal;

http://www.softpedia.com/downloadTag/hide+drive

Evet yedekleme işlemine başlamadan once surucuyu gızledıkten sonra bu hatayı aldım, gızlemeden de denedım ama aynı hatayı aldım :(

ayrıca videoyu ızleyınce bende su dosyaların eksık oldugunu anladım bıunun bı etkısı olabılırmı ?
25iautt.jpg

Disk Yönetimi resmi :

bfhxth.jpg

Edited by lontokyo

@lontokyo

Yaşadığın sorun AUTOG11.IMG içindeki Autoexec.bat dosyasındaki kaynaklanıyor. Kısaca YEDEK.GHO dosyasının girildiği satır hatalı! Winimage/UltraIso gibi bir programla AUTOG11.IMG dosyasını açıp içinden Autoexec.bat dosyasını masaüstüne çıkart. Sonra Set DOSYA=1:3\YEDEK.GHO satırını Set DOSYA=1:4\YEDEK.GHO olarak değiştir. Ilgili düzenlemeyi yaptıktan sonra Autoexec.bat dosyasını AUTOG11.IMG dosyasına ekleyip kayıt edersin. Paketi ve videoyu çok uzun zaman önce hazırlamıştım. Şuan videoda ne anlattığım hatırlamıyorum lakin ilgili düzenlemeyi anlatmış olabilirim. Eğer yine çalışmazsa ghost programını normal açıp ilgili YEDEK.GHO dosyasının bulunduğ bölümün hangi rakam ile ifade edildiğine bakıp Autoexec.bat dosyasını buna göre düzeltmek sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

Sonucu yazarsın, kolay gelsin...

@lontokyo

Aslında işlerin senin için biraz karışmasına 100 mblik bölüm neden olmuş gibi görünüyor. Ben NT6 kurulum yaparken her zaman ilgili boot dosyalarını barındıran bölümü genişletip sistemi buraya kuruyorum.. Şuana kadar bir zararını görmedim. Yine uzun bir süre önce kullandığım yöntemi forumda paylaşmıştım.

http://www.tnctr.com/topic/203083-win7-kurulumunda-100-mb-lik-alany-silmek/

Yaşadığın soruna gelirsek, yedek dosyanda sorun olabilir. Yedeğin hatalı alınmış olma ihtimali var. Ayrıca malesef yine Autoexec.bat dosyasında da sorun olabilir. Autoexec.bat dosyasında Set HEDEF=1:1 satırı varsa bu Set HEDEF=1:2 olarak değiştirilmek zorundasın. Çünkü 1:1 senin 100 mblik bölüme denk geliyor. Neyse umarım çözüm bulabilirsin...

Kolay gelsin...

• 5 hafta sonra ...

@ blue_life

Clonezilla ile yedeğimizi otomatik olarak geri yükletebiliyoruz. Otomatik ghost a bezer şekilde.

Fakat multiboota ekleyebilmem için veya hdd da belli bir bölümden geri yükletebilmem için grub4dos a ihtiyacım var.

Alttaki kodlarla clonezillayı normal olarak boot edebiliyorum.

title CLONEZILLA Live CD 32-bit [new approach]
find --set-root /clonezilla.iso
map --heads=0 --sectors-per-track=0 /clonezilla.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
loopback loop /clonezilla.iso
kernel /live/vmlinuz boot=live live-config noswap nolocales edd=on nomodeset ocs_live_run="ocs-live-general" ocs_live_extra_param="" keyboard-layouts="" ocs_live_batch="no" locales="" vga=788 ip=frommedia toram=filesystem.squashfs findiso=/clonezilla.iso
initrd /live/initrd.img

ve

title Clonezilla live X64(Default settings, VGA 800x600) 
kernel /LINUX/clonezilla/live/vmlinuz boot=live config live-media-path=/LINUX/clonezilla/live hostname=natty config quiet noswap nolocales edd=on nomodeset ocs_live_run="ocs-live-general" ocs_live_extra_param="" ocs_live_keymap="" ocs_live_batch="no" ocs_lang="" video=uvesafb:mode_option=800x600-16 ip=frommedia nosplash 
initrd=/LINUX/clonezilla/live/initrd.img 

Şuradaki anlatımıma bakarsanız dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Ancak clonezilla otomatik geri yükleme ile ilgili parametreleri "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg dosyasından aldığı için üstteki kodlarla yedeği otomatik olarak geri yükletemiyorum.

Bu durumda iki adet çözüm yolu karşımıza çıkıyor.

Birincisi ve kolay olanı menu.lst dosyasını syslinux.cfg dosyasına yönlendirmek. 

Kısaca "menu.lst" dosyasına "/syslinux/syslinux.cfg" dosyasına git dememiz gerekiyor.

Yani menu.lst dosyasına önyükleme işlemine "syslinux/syslinux.cfg" dosyasına bakarak devam et dememiz gerekiyor.

Yapamıyorsak, menu.lst kodlarını "syslinux/syslinux.cfg" dosyasına göre düzenlememiz gerekecek bunu nasıl yapabiliriz.

"syslinux/syslinux.cfg" dosyam alttaki bağlantıda. Sizden yalnızca buna özel kod istemiyorum. Nasıl yapılabileceğini öğrenmek istiyorum.

http://www.bilgisayarbilisim.net/download/file.php?id=40323

http://www.bilgisayarbilisim.net/fatih-etkilesimli-tahta-f279/vestelin-hazirladigi-gibi-clonezilla-ile-nasil-imaj-yapilir-t117711-75.html

blue_life hocam otomatik norton ghost için videodaki adımları sorunsuz yaptım ancak grub4dos'u mbr'a yazdıktan sonra(yazmada sorun yok) açılışta belirlediğim tuş kombinasyonu(F5) çalışmıyor direk Windows 7 açılıyor acaba nerede yanlış yapıyorum nasıl düzeltebilirim teşekkürler

@kalelibilişim

Yeterli zaman ayıramadığım için ilgili konuya bakma şansımı olmadı. Zaman ayıramadığım için yardımcı olamıyorum kusura bakm.

@hur_82

F5 tuşuna basarken grub4dos menüsünü görebiliyormusun? Deneme amaçlı mbr yazdırırken ayarladığın bekleme süresini 10 saniye vs. gibi yüksek bir rakam yap. Sorunu çözünce süreyi azaltırsın. Daha sonra tekrar denersin. Çalışmazsa farklı bir tuş ile tekrar denersin. Ayrıca usb klevye vs. kullanıyorsan belki sistem başlangıcında klevyen çalışmıyordur (bios ayarlarını kontrol etmek gerekir).