Jump to content

Gmail Kullananlar Dikkat!


cemuqur

Recommended Posts

ABD Hükümeti Google'a da el attı; Mailleri izleyecek!

Çin'li hackerların Google'a yaptıkları saldırı ardından ABD hükümeti harekete geçti.

Gmail hesaplarına arka kapı erişim sistemi yaratıldı. Bu özellikle Çin'li hackerların neleri sömürüp sömürmediği bilgilerine ulaşmak için kullanmayı hedefliyorlar. Bir istismarın söz konusu olması ihtimaline karşılık. Bu sistem Google'a özgü bir sistem değildir. Dünya da örnekleri de vardır. İsviçre Kanada ve İngiltere gibi.

gmail1.jpg

Bu sistem ABD'de 1994 yılında "İletişim Yardım Kanunu Uygulama Yasası" ile birlikde yürürlüğe sokularak, FBI ve NSA (Ulusal Güvenlik Acentesi) kontrolü altında telefon şirketleri yardımıyla gizli dinleme sistemini kurmuşlardır.

Ardından FBI yasadışı bir şekilde, Amerikalılar'ın telefonlarını dinlemiş, 2002 ve 2006 yılları arasında 3500 kere.Görevi kötüye kullanmak endişe verici olmasının yanında bunlar resmi olarak lanse edilen ve gün yüzüne çıkanları. Bunun dışında gayri resmi olanları siz düşünün.

Bu nedenle hemen akla gelen, sistemi de kontrol ve emniyete alan başka bir sistemin de gerekiyor olmasıdır. Kontrol edilemezse aynı olayların gerçekleşemeyeceğini kimse söyleyemez.

Bu riskler teorik değildir.11 Eylül'den sonra, NSA, telefon çağrılarında gizlice dinlemesi için bir nezaret altyapısını inşa etti, ve prosedürle ilgili kuralların, Amerikalı olmayanların ve uluslararası telefon çağrılarının, dinlenmek olduğunu belirtmesine rağmen ABD'de geniş yer buldu.NSA analistlerinin, onlara verilen yetki dahilinde kalmayıp haricinde de çokca veriyi topladığı anlaşıldı.

Ama o, bir telekomünikasyon nezaret altyapısının en ciddi yanlış kullanımı değildir. Yunanistan'da, 2004 haziran ile 2005 mart tarihleri arasında birisinin Yunan hükümetin üyelerine ait olan 100 cep telefonunu gizlice dinlediği tespit edilmiştir.Dinlenenler arasında başbakan,savunma bakanları,dışişleri ve adalet bakanları vardı.

Bunun ardından Ericsson, Vodafone'nin ürünlerine dinlemeyi sağlayan teknoloji yeteneğini inşa ederek sadece hükümet yetkililerinden gelen talep doğrultusunda sistemleri onlar için aktif ettiler.Ama yunanistan bu yaşananlar ardından bile sisteme başvurmadılar.

Bu noktada sorulması gereken soru;"Bu yasa koyucuları bir gün geldiğinde kendi kişisel hakları da aynı şekilde istismar edilirse o zaman ne yapacaklar?"

Kaynak: VETEKNOLOJİ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...