Jump to content

Apple Ipad


excellence

Recommended Posts

screen-shot-2010-01-27-at-21-59-38.png

Apple'ın uzun süredir dedikodulara konu olan tableti ipad, apple event 2010'da duyuruldu.

screen-shot-2010-01-27-at-21-59-07.png

wifi modeli mart ayında, 3g modeli ise nisan ayında satışa sunulacak. ibooks ise elektronik kitap okuma ve satın alma işlemleri için geliştirilmiş bir uygulama. web, elektronik posta, fotoğraf ve video için led aydınlatmalı 9.7 inç büyüklüğünde ips çoklu dokunmatik ekran kullanıyor.

screen-shot-2010-01-27-at-21-58-45.png

yaklaşık 10 saat kullanım süresine sahip lityum polimer pil, a4 işlemci ve flaş bellek bazı donanımsal özellikleri. ekran çıkışı için adaptöre sahip olan ipad, harici klavye kullanımına da olanak tanıyor.

teknik özellikleri:

# 242.8 mm x 189.7mm x 13.4mm

# 0.68kg wifi/ 0.73kg wifi+3g

# 9.7 inç led aydınlatmalı lcd ekran, 1024x768 piksel

# parmakizini önleyen kaplama

# wifi (802.11 a/b/g/n)

# bluetooth 2.1 + edr

# 3g sadece veri için {umts/hsdpa (850, 1900, 2100 MHz) ,gsm edge (850, 900,1800, 1900 MHz)}

# 16GB, 32GB veya 64GB flaş bellek

# 1ghz apple a4 cpu

# 20Hz - 20,000Hz frekans aralığına sahip hoparlör

# AAC (16 to 320 Kbps), Protected AAC (from iTunes Store), MP3 (16 to 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formats 2, 3, and 4), Apple Lossless, AIFF ve WAV ses format desteği

# .jpg, .tiff, .gif (images); .doc and .docx (Microsoft Word); .htm and .html (web pages); .key (Keynote); .numbers (Numbers); .pages (Pages); .pdf (Preview and Adobe Acrobat); .ppt and .pptx (Microsoft PowerPoint); .txt (text); .rtf (rich text format); .vcf (contact information); .xls ve .xlsx (Microsoft Excel) dosya desteği

# ingilizce, fransızca, japonca, almanca, rusça, italyanca, ispanyolca, çince ve flamenkçe desteği

# sim kart girişi

# beşik bağlantısı

# 3.5mm stereo giriş

a4-apple-chip-top-1.jpg

Kaynak: zamazing

Link to comment
Share on other sites

Apple gerçekten güzel işler çıkarıyor.Yakın zamanda okullarada girerse bu şaşırmayın.

bunun amacı bu zaten, amazunun e-book servisine rakip olabilecek ibooks desteği içeriyor, mac-millan gibi bir sürü yabancı yayın evi + gazetelerle anlaşmalar yapılmış vaziyette.

Link to comment
Share on other sites

Apple'ın iPad'inin artıları eksileri

531120100130103514722.jpg

Firma, iPad adı verilen tablet bilgisayarla akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar arasında yeni bir ürün kategorisi yaratacağı inancında. Peki herşeyin istedikleri gibi gitmesi ne kadar mümkün?

Tanıtılan iPad tasarım ve ekran kalitesi açısından muhteşem bir ürün. Pek çok multimedya becerisine elbette sahip; film ve müzik oynatması dışında yeni başlatılan iBook uygulamasıyla e-kitap okuyucusu olarak da kullanılabiliyor.

Apple CEO’su Steve Jobs, ürünü anlatırken netbooklara değindi, dedi ki “akıllı telefonlarla dizüstü bilgisayarlar arasında düşünülen netbooklar hem yavaşlar hem de ekranları kötü. Bir kategori bile denemez”. iPad'in akıllı telefon ile laptoplar arasındaki boşluğu doldurduğu iddiasında. Peki cihaz iki tarafın da özelliklerini gerçekten taşıyor mu?

Apple üç yıl önceki iPhone lansmanından beri en çok merak edilen ve gürültü koparan tanıtımını dün gerçekleştirdi. Firma, iPad adı verilen tablet bilgisayarla akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar arasında yeni bir ürün kategorisi yaratacağı inancında. Peki herşeyin istedikleri gibi gitmesi ne kadar mümkün?

Tanıtılan iPad tasarım ve ekran kalitesi açısından muhteşem bir ürün. Pek çok multimedya becerisine elbette sahip; film ve müzik oynatması dışında yeni başlatılan iBook uygulamasıyla e-kitap okuyucusu olarak da kullanılabiliyor.

Apple CEO’su Steve Jobs, ürünü anlatırken netbooklara değindi, dedi ki “akıllı telefonlarla dizüstü bilgisayarlar arasında düşünülen netbooklar hem yavaşlar hem de ekranları kötü. Bir kategori bile denemez”.

Akabinde akıllı telefonlardaki mobiliteyle laptop işlem gücünü birleştiren bir cihaz olarak iPad’i tanıtan Jobs, aynı anda birkaç uygulamayı birden çalıştırma gibi temel PC özelliklerinin yokluğundan ise bahsetmedi.

iPad ile birlikte duyurulan iBook, belki de en dikkat çekici uygulamaydı. iBookstore’da anlaşmalı yayın kuruluşlarının kitaplarını satacak olan Apple, bunları iPad sahiplerine eğlenceli arayüz ve grafiklere sahip iBooks uygulamasıyla okutacak. Bu da cihazın Kindle ve Nook gibi e-kitap okuyuculara tehdit olup olmayacağı sorularını doğuruyor.

100127ipad9.jpg

iPhone (en solda), Amazon Kindle ve iPad yanyana

Neticede iPad’in bir ‘ara form’ oluşturup oluşturmayacağını zaman gösterecek. Bir tarafta son derece çekici tasarıma sahip, taşıması ve bakması keyifli bir teknolojik stil ikonu adayı, diğer tarafta ise PC kullanıcılarının alışık olduğu pek çok işlevi yerine getiremeyen bir mobil tarayıcı.

Artılarını şöyle sıralamak mümkün:

1. İnce, küçük, hafif vs özellikleri ile dünyanın en kaliteli işçiliği

2. Çok şık ve hızlı kullanıcı arayüzü

3. Kusursuz çalışan takvim, tarayıcı, mail, müzik, video, photo, maps uygulamaları

4. Çoklu dokunma özellikli yüksek kontrastlı LED ekran

5. Firmanın iddiasına göre 10 saat gibi yüksek video izleme, wifi bağlantıyla internette dolanma, müzik dnleme süresi

6. 1 ay gibi yüksek bir inaktif standby süresi

7. iPhone uygulamalarıyla tam uyumluluk

8. iTunes Store, App Store, iBookstore ile zengin içerik erişimi

9. Youtube HD video oynatabilme

10. Hareket sensörü, pusula, kulaklık, mikrofon

Bunlar da şimdilik dezavantaj gibi görünenler:

1. Adobe flash bile yok, web tarama deneyiminin ‘flash’sız ‘muhteşem’ olması beklenemez.

2. Genişletme slotları yok (kart okuyucu, USB slotu vs), dolayısıyla foto veya başka dosyaları makineye aktarmak için mutlaka Macbook, iMac veya iTunes yüklü PC kullanmak şart.

3. Dahili hoparlörü var ama stereo olup olmadığı belli değil.

4. iPhone gibi aynı anda iki aplikasyonu çalıştırmak mümkün değil. Örneğin internette dolaşırken veya e-kitap okurken aynı anda bir radyo uygulamasını açıp radyo dinleyemiyorsunuz.

5. Küçük de olsa bir web kamerası yok. Dolayısıyla görüntülü chat imkanı standart donanımla bulunmuyor.

6. Bluetooth’u sadece kulaklık ve klavye gibi çevre birimleri için kullanabiliyorsunuz. Başka bilgisayar veya telefonlarla dosya transferi mümkün değil.

7. Ne kadar kaliteli olsa da geri aydınlatmalı ekran, e-kitap okuyucularının gözlerini bir hayli yoracaktır. Bunun için özel görüntüleme teknolojisi kullanan Kindle karşısında avantajlı sayılmaz.

Kaynak: ntvsmnbc.com

Link to comment
Share on other sites

ben sahip oldugu seylerden çok olmadıgı seylere bakmak lazım :D

mesela sitelerdeki flash ları oynatmıyor

mesela webcam eklenmemiş.

mesela çoklu işlem becerisi yok

mesela usb çıkışı eksik

mesela pili degiştirilemiyor ilk aldıgında 10 saat 2 yıl sonra 20 degişmiyor.

mesela harddisk en fazla 64 lük var artmıyor. taşınabilir harddisk ile verimli kullanılmıyor

linux yada windows kurulamıyor.

Bence k*çı kırık netbooklar bile bundan iyi iş görür. ve daha onemlisi buna benzer touch screen bir cihazın 3-5 ay kadar önce çinde hali hazırda lisanslı olarak satıldığını biliyor muydunuz? gerçi hak olmuş hep onlar klonlayacak degil ya bu sefer apple klonlamış :))

Link to comment
Share on other sites

evet apple klonladığı hakkında haberler olsada yinede o şirkete bir sempatim var ve bencede çok güzel işler yapıyorlar bu cihaz tam olarak bence ara bir ürün gibi geliyor yani piyasadaki isimlerini tutmak gibi birşey bence yinede nedendir bilmiyorum ama her zaman o şirkete bir sempatim olmuştur :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...