Jump to content

Harici Hard Disk Arızası

ilkergul

Recommended Posts

Herkese merhaba benim sorunum harici hard diskimi bilgisayara takınca bilgisayar mavi ekran oluyor vede windows kendini korumaya aldı diyo biraz uğraştım anlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim içerisinde arşivim var onları kurtarmam lazım.bu arada disk galiba calışıyo çünkü ses geliyo ışıgı yanıyo ( hem leptopta hemde masa üstünde denedim aynı sorunu veriyo) şimdiden teşekkür ederim.Benim icin önemli

herhangibir teknoloji mağazasından seagate, WD gibi marka ve kojinal kutulu garantili bir harici disk aldıysan demiştim..Çünkü dediğimi yaparsan garantiden çıkar diskin..Kutudan çıkartıcaksın,eğer disk sata ise bilgisayarına normal disk takar gibi takıcaksın..

mavi ekran hatası alıyosan kabloyu değiştir bi derim ihtimaldir sonuçta

en son ne yapmıstın. kurdugun program vs varmı . cakısma olabılır. calısan harici usb girişli hdd hata vermesi anormal bir durum.birde kullandığın sistem düzeltilmiş bir sistem mi yoksa el değmemiş mi.gecenlerde basıma gelen olay lite sürüm yuklemek ıstedım sata suruculerı olmadıgından hdd calısmamısdı .2 gun önce bende arkadasdan 300 gb lık usb gırıslı hd aldım emanet ön usb ye taktım gormedı arka girişlerden denedim gördü.

yazılımsal bır soruna benzıyor ama uzaktan solemesı kolay :D gormek denemek lazım.

cd den calısan sistem varsa elınde bırde oradan dene bak gozukuyormu . gözukuyorsa hdd yı defrag yaptır. ama sakın biçimlendirme yanlışlıkla...

en son ne yapmıstın. kurdugun program vs varmı . cakısma olabılır. calısan harici usb girişli hdd hata vermesi anormal bir durum.birde kullandığın sistem düzeltilmiş bir sistem mi yoksa el değmemiş mi.gecenlerde basıma gelen olay lite sürüm yuklemek ıstedım sata suruculerı olmadıgından hdd calısmamısdı .2 gun önce bende arkadasdan 300 gb lık usb gırıslı hd aldım emanet ön usb ye taktım gormedı arka girişlerden denedim gördü.

yazılımsal bır soruna benzıyor ama uzaktan solemesı kolay :D gormek denemek lazım.

cd den calısan sistem varsa elınde bırde oradan dene bak gozukuyormu . gözukuyorsa hdd yı defrag yaptır. ama sakın biçimlendirme yanlışlıkla...

defrag derken anlamadım nasıl yapacam onu anlatırsan sevinirim

Defrag dediği disk birleştirmedir.Ama sorun bu değil gibi.Önce bazı durumlardan emin ol.

1.Sata veya pata ise önce kablosunu yeni alıp anakartta doğrudan bağla.

2.Sistem görüyorsa ne ala.Eğer görmezse cd den çalışan bir xp ile sistemini açmalısınız.Boot ayarlarınızdan cd/dvd 1. sırada olmalıdır.

cd den çalışan bir xp ile açtığınızda bu xp diskinizi görüyorsa içindeki dosyaları ana diskinizin içinde yeni bir klasör oluşturup kopyalayınız.

Bu da oomuyorsa yine bu cd ile sistem açıkken eger görüyor fakat açmıyorsa o diskinize sağ tıklayın Özellikler'i seçin Araçlar(Tools) butonuna basın.Ve gelen ekranda (check disk) Diski denetle komutunu çalıştırın.Bu işlem diskinizdeki bozuklukları onarır.Veri silme yapmaz.

Şunu bir dene.hangi windowsu kullanıyorsanız onda otomatik çalıştırmayı devre dışı bırakın.sisteminizi normal açın.Ardından bu sorunlu diskinizi çalıştırın.Kutusunda iken.Şimdi bilgisayarım ekranına geçin ve diskinize sağ tıklayıp Özellikler Araçlar>Disk denetleye basın.İşlemi tamamlayıp sistemi yeniden başlatınız.Diskiniz windows açılmadan evvel denetlenip bozuk kısımları onarılmaya çalışılacaktır.İşlem bittiğinde sistem tekrar başlar .Diskinizi açmayı deneyin.Umarım diskinizdeki dosyalarınızı kurtarırsınız.Saygılarımla

mavi ekran hatası alıyosan kabloyu değiştir bi derim ihtimaldir sonuçta

muhtemel kablodandır o da olmassa pc kapalı iken hdd yi tak sonra aç bakalım gene aynı sorun olsursa donanımsal sorun war

Defrag dediği disk birleştirmedir.Ama sorun bu değil gibi.Önce bazı durumlardan emin ol.

1.Sata veya pata ise önce kablosunu yeni alıp anakartta doğrudan bağla.

2.Sistem görüyorsa ne ala.Eğer görmezse cd den çalışan bir xp ile sistemini açmalısınız.Boot ayarlarınızdan cd/dvd 1. sırada olmalıdır.

cd den çalışan bir xp ile açtığınızda bu xp diskinizi görüyorsa içindeki dosyaları ana diskinizin içinde yeni bir klasör oluşturup kopyalayınız.

Bu da oomuyorsa yine bu cd ile sistem açıkken eger görüyor fakat açmıyorsa o diskinize sağ tıklayın Özellikler'i seçin Araçlar(Tools) butonuna basın.Ve gelen ekranda (check disk) Diski denetle komutunu çalıştırın.Bu işlem diskinizdeki bozuklukları onarır.Veri silme yapmaz.

Şunu bir dene.hangi windowsu kullanıyorsanız onda otomatik çalıştırmayı devre dışı bırakın.sisteminizi normal açın.Ardından bu sorunlu diskinizi çalıştırın.Kutusunda iken.Şimdi bilgisayarım ekranına geçin ve diskinize sağ tıklayıp Özellikler Araçlar>Disk denetleye basın.İşlemi tamamlayıp sistemi yeniden başlatınız.Diskiniz windows açılmadan evvel denetlenip bozuk kısımları onarılmaya çalışılacaktır.İşlem bittiğinde sistem tekrar başlar .Diskinizi açmayı deneyin.Umarım diskinizdeki dosyalarınızı kurtarırsınız.Saygılarımla

senin dediklerin aklıma yattı fakat kablo saglam acınca lambası yanıyo bir süre süre derken saniye yani direk mavi ekran bu günde birşey farkettim her seferinde ayrı arıza kodu veriyor. başka birşey daha yaptım bilgisayarı cd den başlattım format atmadan önce disk yapılandır varya onun icin dosyaları taradı ve beklenen son mavi ekran tekrar geldi ben şöyle düşündüm benim sistem modifiyexp (orjinal xp de denedim) başka bir sistemde denesem 7 2000 yada vista yapa pardus nasıl olur acaba biraz bekleyeyim onuda deneyeceğim diskin ici fuul dolu önemli projeler resimler vede belgeler var kayıpsız kurtarmam lazım imdaaaaaaaaaaaaatttttttt

benım kafama takılan soru şu tum yazdıklarını okumama ragmen goremedım. sendekı harıcı hd usb gırıslımı yoksa sata gırıslımı hangısı.?

ayrıca cd den calısan sıstemlerde n bahsedıyoruz umarım ne dmek ıstedgımızı anlamıssındır. hanı dıcem benım gıbı bıosa gırıp bıyerlerımı karıstırdın anlamıyorsansakın gırme :D buradakı konuya bak belkı yardımcı olur bıos konusunda

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=69139

cd den calısan sıstemler den de kasıt bu lınkı ıncele ok

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=91852

diski söküp bilgisayarına normal disk gibi tak..tabi gidip marka almadıysan :)

marka olsa bile ne farkederki kırsın alsın diski içinden :)

Zira ben oyle yapmıstım Wd diskimden kutuyu kırdıktan sonra sata controller calısmıstı ama megerse arıza plastik kutudaymıs :p

işin esprisi bilgiler onemliyse garanti kimin umurunda yani mantıken?

usb girişli disk yok tahmin ettiğin gibi herhangi bir ayarıyla oynamadım dün gece normal çalışırken oldu anlamadım bir daha çalışmadı kafamda bir iki proje var onları uygulayacam bakalım sonuç ne olacak cd çalışan derken format atmadan önce disk yapılandır filan varya onu kasteddim dün geceden beri araştırıyorum değişik tafsiyeler var benim icin önemli olan icindekiler ( tabi aletide kazasız belasız kurtarırsam bonus olur) burada bahzedilenlerin hepsini tek tek uyguluyorum bakalım ne olacak sonucu çok merak edriyorum acıkcası.

usb girişli disk yok tahmin ettiğin gibi herhangi bir ayarıyla oynamadım dün gece normal çalışırken oldu anlamadım bir daha çalışmadı kafamda bir iki proje var onları uygulayacam bakalım sonuç ne olacak cd çalışan derken format atmadan önce disk yapılandır filan varya onu kasteddim dün geceden beri araştırıyorum değişik tafsiyeler var benim icin önemli olan icindekiler ( tabi aletide kazasız belasız kurtarırsam bonus olur) burada bahzedilenlerin hepsini tek tek uyguluyorum bakalım ne olacak sonucu çok merak edriyorum acıkcası.

Hiç urasma benim dedigimi dene kutudadır arıza :)

kutuda ne olabilir sence herhangi bir darbe almadı sarsılma olmadı yada elektrik dalgalanması olmadı işte benim canımı sıkan durduk yerde olması en son care artık senin dedigini yapacam bakalım

Ya kutu arızalıdır işin esprisiydi. dandik işcilik urunu olaylar bunlar driverin saklandıgı controllerler var kırk ayak entegre kullanımdan dolayı deforme olup arıza veriyor ve kablo degiştirmeyi denedinmi? Dostum tipik bi kısa devre arızası. İşi biraz abartıp Eline bi dijital olcu aleti alıp degerlerine bakabilrsin usb cıkıslarının kısa devre varmı diye?

Senin arızan işletim sistemiyle ilgili degil

hdd takılı ıken aygıt yonetıcınden baktıgın zaman ismi ile hdd gozukuyormu. belkı suruculerde sorun olabılır ve bu yuzden mavı ekran verebılır. bi kontrol et. elınde cd den calısan xp yada sıstem olsaydı takar bakardık hemencecık sorun nerdemıs anlayabılırdık . senın kurdugun duzenlenmıs sıstemdemı nerde sok tak bulurduk. dedım ya sana ıkı gun once harıcı usb gırıslı hd on usb gırıse taktım gormedı surucusu yok dıe arkadan taktım win7 otomatık yukledı gordu. sakın ol heyecan yapma... cozecezzz elbet...

bende öyle tahmin ediyorum şimdi disk elektrikci bir arkadaşta bütün devreleri giriş cıkışları kontrol edecek birde kabloyu başka cihazda denedim sağlam gibi yinede yarın yenisini alacam

Dostum yalnıs anlama elektrikci degil elektronikci arkadasın varsa ona teslim et benden sana tavsiye ;)

kardeş mavi ekranda bu yazı var mı?

UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME

muhtemelen 2. satırda galiba

eğer u yazı varsa BAD SECTOR olma durumu çok yüksek

BAD SECTOR HDDlerin en güçlü düşmanıdır :)

o dediğin yok ama başka var şimdi hatırlamadım yazanı ama yarın bakarım arızada ne yazıyo diye

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...