Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Restart Explorer V1.4 (Exploreri Yeniden Başlat)

blue_life
 Share

Recommended Posts

Explorer bazı nedenlerden ötürü, geç tepki verebiliyor. Veyahut bir program kurulumu sonrası exploreri yeniden başlatmamız gerekebiliyor. Bu gibi bir durumda genelde sistemimizi yeniden başlatırız. Bu da baya bir zaman kaybına neden olmaktadır.
Burdaki ufak uygulama açık klasörleri listeleyip, exploreri kapatıp yeniden başlatıyor. Exploerer başlayınca listelenmiş klasörlerde tekrar program tarafından açılıyor. Bu sayede explorer yenilenmiş oluyor.
Merak edenler için autoit kodları indirdiğiniz dosyanın içinde mevcuttur...

http://www.sordum.org/downloads/?st-restart-explorer

5 saniye sonra otomatik indirme başlayacaktır. Otomatik indirme başlamazsa aşağıdaki Direct Download linkine tıklayınız.

Edited by blue_life
Link düzenlendi.

Bu çok güzel bir uygulamdır aslında kıymetini bilenler için.Özellikle sistem dosyalarıyla oynayanlar veya sağ tuş menüsünde çalışan bazı dll dosyalarını düzenler için ilaç gibidir.Zira exploreri kapatıp açtığınızda bu yapılan değişiklik görülmeye başlanır.Başka iyi tarafı ise explorer açılışla birlikte giderek daha fazlA ram yemeye başlar.Exploreri yeniden başlatınca bu sistem gezgini biraz rahatlar.

Bu çalışmanın bir benzerini sk8erboiden istemiştim.Sağolsun yapıp bana verdi.Ben defile menü tools çalışmasına ekledim.İndirmenizi tavsiye ederim bu arkadaşımızın çalışmasını.

Not:BlueLife bunu file menü tools sürüm 18 çalışmama eklemmede bir sakınca var mı?Bu daha çok hoşuma gitti.Bendeki tümüyle açık klasörleri dekapatıp yeniden başlatıyor.Bu ise açık klasörleri kapatmıyor.Gayet hoş.Eğer elimnde buna benzer çalışmalar varsa

verirseniz memnun olurum.Unutmadan kaspersky açıkken bu programı çalıştırısanız kaspersky keylogger diyor.Bu kaspersky nin saçmalamasından başka birşey değildir.İyi biliyorum 3 satırlık kodu olan benim exploreri yeniden başlatıcıma da ynı uyarıyı veriryor.Bilgilerinize.

Blulife senden bir çalışma istiyorum autoit siteisini altını üstüne getirdim ama bulamadım.Programın özelliği şu olacak.

txt,doc,docx,xls,xlsx tipi metin belgelerini doğrudan ilgili dosyayı açan programı açmadan varsayılan yazıcıya gönderip yazdıracak.

Yaparsanız file menü toolsa ekleyip doc dosyasına sağ tıklayıp YAZDIR deyip belgemi doğrudan yazdıracağım.Olursa güzel olur bence.Saygılarımla

Edited by YAGMURADAM

Kaynak kod içindeymiş aslında ama ben genede indirmek istemeyen arkadaşlar için bu kodu dosyanın içinden birebirini veriyim. Bu kodu düzenleyebilir kendinize görede hazırlayabilirsiniz. Bluelife Restart Explorer v1.0 kaynak kodları;

#NoTrayIcon
#Region
#AutoIt3Wrapper_Icon=Rexplorer.ico
#AutoIt3Wrapper_Outfile=BL_Rexplorer.exe
#AutoIt3Wrapper_Compression=4
#AutoIt3Wrapper_Res_Description=BlueLife Restart Explorer
#AutoIt3Wrapper_Res_Fileversion=1.0.0.0
#AutoIt3Wrapper_Res_LegalCopyright=© 2010 BlueLife : )
#AutoIt3Wrapper_Res_Field=FileName|BL_Rexplorer.exe
#AutoIt3Wrapper_Res_Field=Script Writer|BlueLife
#AutoIt3Wrapper_Res_Field=Write Time|%date% %time%
#AutoIt3Wrapper_Res_Field=AutoIt|%AutoItVer%
#AutoIt3Wrapper_Run_Tidy=y
#EndRegion
Global $BL_SHELL = ObjCreate("shell.application")
Global $BL_SHELL_WIN = $BL_SHELL.windows
Global $BL_WINDOWS, $BL_PAGES[1], $I = 0, $BL_VALUE
If IsObj($BL_SHELL_WIN) Then
	For $BL_WINDOWS In $BL_SHELL_WIN
		$BL_VALUE = $BL_WINDOWS.LocationURL
		If StringLeft($BL_VALUE, 8 ) = "file:///" Then 
			$BL_VALUE = StringTrimLeft($BL_VALUE, 8 )
			$BL_VALUE = StringReplace($BL_VALUE, "/", "\")
			If StringInStr($BL_VALUE, "%20") Then $BL_VALUE = StringReplace($BL_VALUE, "%20", " ")
			If FileExists($BL_VALUE) And StringInStr(FileGetAttrib($BL_VALUE), "D") Then
				$I += 1
				ReDim $BL_PAGES[$I]
				$BL_PAGES[$I - 1] = $BL_VALUE
			EndIf
		EndIf
	Next
EndIf
While ProcessExists("explorer.exe")
	ProcessClose("explorer.exe")
	Sleep(25)
WEnd
Sleep(3000)
If Not ProcessExists("explorer.exe") Then Run(@WindowsDir & "\explorer.exe")
Do
	Sleep(50)
Until WinExists("[CLASS:Progman]")
Sleep(100)
For $I = 0 To UBound($BL_PAGES) - 1
	If FileExists($BL_PAGES[$I]) Then
		Run('explorer.exe "' & $BL_PAGES[$I] & '"', "", @SW_MINIMIZE)
	EndIf
	Sleep(100)
Next

Edited by by_mehmet_emin

• 1 yıl yıl...

konu ölü ama sounum bu konu ile ilgili olduğu için yeni konu açmak istemedim.

Program çok güzel ama 2 sorun var

1- Başlat simgesinin yanındaki quick launch öğelerinin görünümünü büyük simge olarak kullanıyorum. Programı çalıştırınca küçük simge oluyorlar.
2- Programı kullnadığımda, Görev çubuğuna eklediğim araç çubukları siliniyor

@ Blue Life Explorer Refresh kodlarını yeniden düzenleyebilir misin ?

@Blue Life
Xp sp3 kullanıyorum.

ayrıca bir sorunum daha var onuda çözebilirsek iyi olur
AMS ile yaptığım temizlik programında Tempi silemek için kod ekledim xp de sorun yok ama
Windows7 de geçerli kullanıcı\Local Settings\Temp i silme komutunu çalıştırdığımda erişim engellendi diyor.
cacls komutu kullandım sorunu aşamadın erişim engelelndi diyor.
[b]Win7 de Documents and Settings veya Local Settings klasörlerine hangi kod ile tam denetim sağlayabiliriz ?[/b]

@kamuran731

Şimdi baktım ve explorer.exe ilgili yapılan bazı değişiklikleri normal kapanırken kayıt ediyor. Biz direk exploerer.exe yi sonlandırdığımızdan ilgili yaptığın ayarlar kayıt edilmiyor malesef. Explorer.exe nink kullandığı (Progrman vb. gibi) pencereye WinKill komutu gönderirsek senin istediğin oluyor ama explorer.exe donmuş ve yanıt vermiyorsa işlem çok uzun sürebilir ve Restart programı haliyle doğru çalışmaz.
Ben yinede bunun için basit bir komut vereyim.

[codebox]Global $Progman = WinGetHandle("[CLASS:Progman]")
If $Progman <> "" Then WinKill($Progman)
[/codebox]

Veyahut;
[codebox]Global $TrayWnd = WinGetHandle("[CLASS:Shell_TrayWnd]")
If $TrayWnd <> "" Then WinKill($TrayWnd)[/codebox]

Diğer soruna gelirsek; programını yönetici olarak çalıştır. Ayrıca ilgili klasördeki bir program çalışıyor veyahut bir dosya farklı bir program tarafından kullanılıyor olabilir. W7 kullanmadığım için şuan ne desem boş :(

Bu arada konudaki programı birazdan güncelleyeceğim...

@Blue Life
v11 i indirdim tam istediğim gibi oldu eline sağlık.
Teşekkür ederim

Edit Nedeni= Xp de denemiştim. sorunsuz çalışmıştı.
Windows7 de denedim. ondada aynı şekilde sorunsuz çalışıyor.

Edited by kamuran731

• 2 years yıl...
  • 2 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...