Jump to content

Autoit Ile Hazırlanmış, çalışan Programı Silmek!

blue_life
 Share

Recommended Posts

Bu örnekte sizlere, çalıştırdığımız programı yine aynı program ile nasıl silebileceğinizi göstermek istiyorum.

İlk önce örnek kodumuzu verelim.

If Not @Compiled Then
    MsgBox(16,"Hata!","Bu örneği denemek için önce bu scripti derlemelisin! Yani bağımsız çalışan uygulama biçimine çevirmelisin!")
    Exit
EndIf
MsgBox(64,"Uyarı!","Mesaja onay verince, çalıştırdığın program silinecek!")

_BLUE_DELETE()

Func _BLUE_DELETE($PROGRAM = @AutoItExe,$BEKLE = 5)
;Hazırlayan BlueLife
    Run(@ComSpec & " /c " & 'Ping -n ' & $BEKLE & ' 127.0.0.1 && Del /F/Q "' & $PROGRAM & '"', "", @SW_HIDE)
    Exit
EndFunc;Ufak bir bekletme ile dosyamızı, windows içindeki komut satırı ile siliyoruz.[/CODE]

Açıklama;

Kısaca yukarıda verdiğim örnekte, silme işlemini windows içinde bulunan komut satırı ile gerçekleştiriyoruz. Tabi proramın kapanmama olasılığına karşı bir süre ping komutu ile silme işlemini geçiktiriyoruz. Çok kolay basit bir işlem... Örneği inceleyiniz...

Örneği denemek için (Acemi yeni başlayan kullanıcılar);

İlk önce Autoit ve Scite programlarını bilgisayarınıza kurunuz.

Sonra masaüstüne farenize sağ tıklatıp Yeni menüsünden Yeni AutoIt v3 Script dosyası oluşturunuz.

Yeni AutoIt v3 Script dosyasına çift tıklatıp editorünüz (Scite) ile açınız ve ardından yukarıdaki code alanındaki, örneği kopyalayıp açtığınız Yeni AutoIt v3 Script dosyasına yapıştırınız.

Tools menüsü altındaki Compile seçeneğini kullanarak bu Yeni AutoIt v3 Script dosyasını bağımsız çalışan uygulama biçimine çeviriniz.

Masaüstünde yeni oluşan uygulama dosyasına çift tıklatarak, çalıştırıp örneği deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin arkadaşlar....

• 1 ay sonra...

Selam Blue_life Çalışmalarını Hep seyredıyorum ve takdir ediyorum fakat sana bi sorum olucak laptoplarda boot tuşu var örnegin:alt+F10 Windows kurulumu gerçekleştiren kısa yol tuşu sence bu masaüstü bilgisayarda mümkünmü yani harddiskin bir kısmını 20gb bölüp oraya katılımsız boot menülü bir sistem hazırlayıp gömdük ve o bölümü recovery olarak ismin verip gizledik sonra pc yeniden başlarken alt+f10 a bastık ve multiboot menüsü açıldı gibi bana mesaj atrsan sevinirim...

@blackdevil_17_89

As. bu konu autoit ile alakalı deyil, ama söylediğin mümkün.

Söylediğin en basit olarak grub4dos ile yapılabilir. Hatta buna benzer bir anlatımı daha önce yapmıştım...

Aşağıdaki konuyu incele!

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=124428&hl=[/CODE]

buraya yazdığım için özür dilerim hocam

ama gelen kutunuz dolu

bi çaresine bakar mısınız

size birşey soracaktım da

ama gelen kutunuz dolu

@blackdevil_17_89

As. bu konu autoit ile alakalı deyil, ama söylediğin mümkün.

Söylediğin en basit olarak grub4dos ile yapılabilir. Hatta buna benzer bir anlatımı daha önce yapmıştım...

Aşağıdaki konuyu incele!

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=124428&hl=[/CODE]

Sayın Blue_life Çok güzel bi anlatım olmuş uyguladım ama Win7 Dosyalarını ekledim sources/boot.wim bulunamadı hatası verdi ne yaptımsa olmadı bi yardım edermısın win7 imaj mı yapıcam yoksa nasıl olucak sagol sayın abim...

@Dj Demir

Sorabilirsin....

@blackdevil_17_89

Sen win7 yi gizli sürücüden mi kurmak istiyorsun?

Malesef gizli sürücüden win7 kurmak için extra işlemler gerekebilir.

Tavsiyem ilgili win7 kurulum dosyalarını gizli olmayan bir sürücüye kopyalayıp denemendir!

Kolay gelsin...

@Dj Demir

Sorabilirsin....

@blackdevil_17_89

Sen win7 yi gizli sürücüden mi kurmak istiyorsun?

Malesef gizli sürücüden win7 kurmak için extra işlemler gerekebilir.

Tavsiyem ilgili win7 kurulum dosyalarını gizli olmayan bir sürücüye kopyalayıp denemendir!

Kolay gelsin...

Ewet Gizli Diskten Yani Senın Anlatmış oldugun grub4dos ile ghost yedekleme multiboot ekranında ön yükleme seçenekleri var oraya girdiğimde wista win 7 kurulumu var seçiyorum fakat bootmgr bulunamadı dıorum butun dosyaları mbr root dosyasının içindekilewrle birlikte gizli diske kopyaladım fakat dediğim gibi boot mgr bulunamadı yardım edermısın askere gidicem dukkandakıler bılgsayardan pek analamıyo ben bi katılımısz win 7 oluşturdum ve bu sısteme gommek ıstıorum yardımların için şimdiden teşşekurler sayın blue_life .....

# ===================================

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat

errorcheck off

find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM

errnum && pause --wait=3 sources\boot.wim bulunamadi!

chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR

errnum && chainloader (hd0)+1

bu Şekilde dogrumu ?

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat

errorcheck off

ls /bootmgr || pause --wait=5 /bootmgr bulunamadi!

map /bootmgr (0xff) || map --mem /bootmgr (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff) || configfile /GRUBOOT/GRUBOOT3.LST

errnum && chainloader (hd0)+1

• 3 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

[quote name='Dj Demir' date='08 Mayıs 2010 - 08:58 ' timestamp='1273309681' post='794170']
ama gelen kutunuz dolu

ama gelen kutunuz dolu
[/quote]

Bu olayı acronis secure zone u active ederek her türlü pc de yapabilirsiniz.
açılışta F11 e basarsınız direk acronis başlar ve oradan direk gizli bölümden yükleme yapabilirsiniz.

• 5 ay sonra...

[font="Tahoma"][size="3"][b]Bu verdiğn kodlarla ilgili birkaç denem yaptım hiç sorun olmadan çalışıyor.
Sadece[/b][/size][/font][b][font="Tahoma"][size="3"]
[/size][/font]
[/b]MsgBox(64,"Uyarı!","Mesaja onay verince, çalıştırdığın program silinecek!")

[font="Tahoma"][size="3"][b]bunu silip compile ettim.Gerçekten süper bir olay bu.Eline sağlık blue_life[/b][/size][/font]