Jump to content

Checkbox Ile Kurulum

KintaRo
 Share

Recommended Posts

Tüm checkboxlar nasıl seçilir? Tüm seçim nasıl kadırılır? Checkboxlı AIO nasıl yapılır? gibi soruların çok sık gelmesi üzerine bir örnek hazırladım. Bu örnekte kullanılan fonksiyonlar:

<i>- Tümünü seçme

- Seçimi Kaldırma

- Seçimi Tersine çevirme

- Önerilenleri seçtirme

- Klavye tuşları ile etkileşim

- Checkbox açıklamaları</i>

Ekran görüntüsü:

qttempuh1756.png

Proje dosyası:

http://www.mediafire.com/?0jk75h1s7saj45g[/CODE]

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kintaro bir sorum olacak burası ile ilgili.

Projenin Page 1 e ait On Key evresinde

if e_Key == 83 then -- eğer S tuşunu basılırsa tümünü seç

CheckBox.SetChecked("CheckBox1", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox2", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox3", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox4", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox5", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox6", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox7", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox8", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox9", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox10", true)

end

if e_Key == 75 then -- eğer K tuşuna basılırsa tüm seçimi kaldır

CheckBox.SetChecked("CheckBox1", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox2", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox3", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox4", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox5", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox6", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox7", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox8", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox9", false)

CheckBox.SetChecked("CheckBox10", false)

end

Burdaki 83 ve 75 sayılarının manası nedir.

Birde projeye bir dialog ekledik bu dialog 3 saniye göründükten sonra page1 açılacak bunu nasıl yaparız.

Ordaki 75 ile 83 onun virtual kodudur.System.IsKeyDown fonksiyonundan hangi tuşların hangi sayıya karşılık geldiğini bulabilirsin.(Mesela 13 "Enter" tuşunun karşılığı.)

Dialog olayı için başlangıçta dialogun açılmasını sağladıysan eğer diaolun on show kısmına ;

Application.Sleep(3000)

DialogEx.Close()

yapabilirsin..

Edited by talha_252

arkadaşlar bu AIO'da S ve K Tuşlarına basıldıgında hiçbirşey olmuyor.. galiba bir sorun war...

Pojeyi çalıştırınca S tuşuna basınca tüm checkboxları seçili hale getirir, K tuşuna basınca tüm checkboxların seçimlerini kaldırır ve çalışıyor...

Peki Kintaro S tuşuna basıp seçtiriyoruz bir daha S tuşuna basınca kaldırmak olmazmı yani K tuşunu kullanmadan sayfadaki mesela 6 adet checkbox var bunları S tuşuna ilk bastığımızda seçecek ikinci bastığımızda iptal edecek böyle olabilirmi?

EDİT: ÇÖZÜM

Sayfaya checkboxları yerleştirdik ardından sayfanın On Show evresine

checkboxlar_secili_olmasin = false;

On Key evresine

if e_Key == 83 then

for bak = 1, 100 do

CheckBox.SetChecked("CheckBox" .. bak, checkboxlar_secili_olmasin);

end

if checkboxlar_secili_olmasin == false then

checkboxlar_secili_olmasin = true;

else

checkboxlar_secili_olmasin = false;

end

end

kodlarını yazıyoruz.Buradaki 83 S tuşununu virtual key code karışılığı oluyor.

Sonra sayfayı önizleme yapınca S tuşuna ilk basınca tüm checkboxlar seçiliyor bir daha S tuşuna basınca iptal oluyor.

Edited by recep demirci

• 4 hafta sonra ...
peki istedigimiz bir harfın virtual keyini nasıl bilicez ? ve bu tumunu degilde istedigimiz checkboxları tus aracılıgı ile seçmek istersek nasıl yapabiliriz ?

2hnq492.jpg

Resimdeki gibi help dosyasında dizin bölümünde virtual key codes diye yazıp aratırsanız kodlar karşınıza çıkar.

Diğer soruya gelirsek mesela projenizde 6 adet CheckBox var siz bunlardan Checkbox2,Checkbox3,Checkbox5, yani 3 tanesini A tuşuyla seçmek istiyorsunuz bu durumda

if e_Key == 65 then -- eğer A tuşunu seçersem aşağıdakileri seç (buradaki A nın karşılığı virtual key code olarak 65tir.)

CheckBox.SetChecked("CheckBox2", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox3", true)

CheckBox.SetChecked("CheckBox5", true)

end

Edited by recep demirci

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

if c1 then -- eğer 1. checkbox seçili ise

-- buraya program kurulum kodu gelecek

Paragraph.SetText("Paragraph1", "Winamp kurulumu tamamlandı") -- kurulum tamamlandı mesajı ver

Application.Sleep(2000) --2 saniye bekle (buna normalde gerek yok sadece görüntü için...)

end

"-- buraya program kurulum kodu gelecek" burayı nasıl doldurcağız.

Edited by dövücü

Program kurdurmak için kullandığımız standart kodu yazıyoruz. Zaten checkbox seçili değilse bir sonraki koda kendisi atlayacaktır. Birde kodda "true" yazan yere dikkat et.

Eğer false olursa programın kurulumunu beklemeden bir sonraki checkboxı kontrol eder ve çalıştırır.

File.Run("AutoPlay\\Docs\\Program.exe", "", "", SW_HIDE, true);

Yani tamamı şöyle olacak

File.Run("AutoPlay\\Docs\\Program.exe", "", "", SW_HIDE, true);-- buraya program kurulum kodu gelecek
Paragraph.SetText("Paragraph1", "Winamp kurulumu tamamlandı") -- kurulum tamamlandı mesajı ver
Application.Sleep(2000) --2 saniye bekle (buna normalde gerek yok sadece görüntü için...)
end

Edited by Hemoroid

yapıyorum çalıştıramıyorum..

File.Run("AutoPlay\\Docs\\ccsetup236.exe", "", "", SW_SHOWNORMAL, true);-- buraya program kurulum kodu gelecek

end

böyle yaptım çalışmadı.

Kur butonunun on click kısmına önce checkboxları tanımlıyoruz.

c1 = CheckBox.GetChecked("CheckBox1")  -- Gibi alt alta tüm Checkboxları yazıyoruz

Ardından kurulum kodlarına giriyoruz

File.Run("AutoPlay\\Docs\\ccsetup236.exe", "", "", SW_SHOWNORMAL, true);-- buraya program kurulum kodu gelecek
end

Bitmiş hali böyle olacak

c1 = CheckBox.GetChecked("CheckBox1") -- 1. checkboxun seçili olup olmadığına bak
c2 = CheckBox.GetChecked("CheckBox2") -- 2. checkboxun seçili olup olmadığına bak

end

if c2 then -- eğer 2. checkbox seçili ise
Paragraph.SetText("Paragraph1", "Winzip kurulumu tamamlandı") -- kurulum tamamlandı mesajı ver
end

Edited by Hemoroid

Dostum başta KintaRonun verdiği apz dosyasını indirip bir bak istersen. Kur butonunda bahsettiğim kodlar zaten var. Ben oradan kontrol edip deniyorum ve çalışıyor.

Senin problemin başka yerde olmasın sakın? İstersen TW ile bağlanıp bakayım. PM at ID ve Pass.

ne olmuş burda ya :) kodların hepsinin yanına açıklama yazmama rağmen yapamayan arkadaşlar var. Örnek çalışmalardaki örnekleri indirip kodlarına göz atın arkadaşlar, ne nerede ne için kullanılmış kavramaya çalışın, değer, değişken, operator, tablo, döngü bunlar içinde yakında ders hazırlamayı düşünüyorum. Yalnız zaten sitede de görsel dersler var neden onları incelemiyorsunuz ki? Arkadaşlar ne güzel anlatmışlar. Lütfen biraz araştırıp zaman ayırın.

Ben bağlandım baktım. Arkadaş TR yamalı versyon kullanıyor. Kodlarda sıkıntı yok ama kurulum yapılmıyor. Yamadandır dedim Orj link verdim. İndirdi denedi olmadı dedi :)

Bidaha bağlanmaya zamanım olmadı henüz. Müsait olunca yoklarım :)