Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. ×

Linux Ile Ilgili Sorun Ve Problemler

Bilinchard
 Share

Recommended Posts

• 2 hafta sonra ...

Geçenlerde kendi bilgisayarımı bir ftp deposu olarak kullanmak istedim. Server 2003 ve ubuntu üzerinde denemeler yaptım ancak uzaktan internetten bağlanmak isteyince nasıl bir yol izleyeceğimi bulamadım.

Ubuntu 10.4 final sürümü kurdum ve gerekli ayarlamalarımı yaptım. stabil çalışıyor.

Sonra xampp diye bir linux üzerinden çalışan MySQL, PHP, FTP gibi paketlerin hepsini barındıran bu programı kurdum. Gerekli ayarları yaptım. Amacım bilgisayarımı ftp deposu olarak kullanmak.

yazınca bilgisayara giriyor dizinleri görebiliyorum ama uzak bir bilgisayardan nasıl girecem bilemiyorum.

Modemin arayüzüne girip 21 nolu portu açıp hangi bilgisayardan dosya paylaşıyorsam o bilgisayarın ip nosunuda verdim. Ağdan başka bir bilgisayardan bağlanmak istediğimde

Please register to see this content.
pc ipno yazıp yine kullanıcı adı ve şifremi yazarak girebiliyorum.

Yardımlarınız için şimdiden saolun.

Geçenlerde kendi bilgisayarımı bir ftp deposu olarak kullanmak istedim. Server 2003 ve ubuntu üzerinde denemeler yaptım ancak uzaktan internetten bağlanmak isteyince nasıl bir yol izleyeceğimi bulamadım.

Ubuntu 10.4 final sürümü kurdum ve gerekli ayarlamalarımı yaptım. stabil çalışıyor.

Sonra xampp diye bir linux üzerinden çalışan MySQL, PHP, FTP gibi paketlerin hepsini barındıran bu programı kurdum. Gerekli ayarları yaptım. Amacım bilgisayarımı ftp deposu olarak kullanmak.

yazınca bilgisayara giriyor dizinleri görebiliyorum ama uzak bir bilgisayardan nasıl girecem bilemiyorum.

Modemin arayüzüne girip 21 nolu portu açıp hangi bilgisayardan dosya paylaşıyorsam o bilgisayarın ip nosunuda verdim. Ağdan başka bir bilgisayardan bağlanmak istediğimde

bir ip ye bağlama oluyordu benim bildiğim (her modem resette değişen)

forum.ubuntu-tr.org da bir kurcala bakalım çıkıcak mı bir şeyler uğraşan çok ve uzmanda bol orada :)

Edited by KemalALKIN

bir ip ye bağlama oluyordu benim bildiğim (her modem resette değişen)

forum.ubuntu-tr.org da bir kurcala bakalım çıkıcak mı bir şeyler uğraşan çok ve uzmanda bol orada :)

Benim ip no sabit. o yönden sıkıntım yok. Bu sorun sadece ubuntu sorunu değil ki. Benim sorunumu webmaster arkadaşlar çok rahat anlamışlardır. Uzaktan bağlanmam için bana bir yol gösterecek elbette çıkacaktır.

ip sabit olması lazım. 21 nolu portu modemden o pcye yönlendir biter. aynı ağdayken dış ip yi yazarsan giremezsin bnuda unutma

Merhaba arkadaslar,

Ben oncelikle konuyu acan Bilinchard ustadimiza tesekkur ediyorum. Kemal sanada anlatimlar icin tesekkurler.

Ben su anda Windows7 x64 kullaniyorum. Son zamanlarda bir Linux meraki aldi basini gitti (Kemal bilir ;)).

Windows7 Desktop'u indirdim.. benim PC'mde boot etmedi fakat baska bir bilgisayarda boot etti.. Anlayamadim n'oldugunu.

Sonra Windows7 Alternate'i indirdim. Onda kurulumu falan herseyi ayarladim yuklenirken bazi dosyalar eksik diyor.. Acaba sizde ayni sorunu yapiyor mu?

CD'ler 2x (bazen 4x) (hatta bir kere 1x) hizda InfraRecorder ( + UltraISO + ImgBurn) programlari kullanilarak yazilmistir CD'ye. Sorun ne olabilir? Kurulumu tam hatirlamiyorum fakat .. 'strap'li bir hata veriyordu.. 'Bootstrap'ti galiba..

Saygilarimla,

CCoder.

Not: Biraz uzun oldu galiba. Vakit ayiranlara tesekkurler.

Merhaba arkadaslar,

Ben oncelikle konuyu acan Bilinchard ustadimiza tesekkur ediyorum. Kemal sanada anlatimlar icin tesekkurler.

Ben su anda Windows7 x64 kullaniyorum. Son zamanlarda bir Linux meraki aldi basini gitti (Kemal bilir ;)).

Windows7 Desktop'u indirdim.. benim PC'mde boot etmedi fakat baska bir bilgisayarda boot etti.. Anlayamadim n'oldugunu.

Sonra Windows7 Alternate'i indirdim. Onda kurulumu falan herseyi ayarladim yuklenirken bazi dosyalar eksik diyor.. Acaba sizde ayni sorunu yapiyor mu?

CD'ler 2x (bazen 4x) (hatta bir kere 1x) hizda InfraRecorder ( + UltraISO + ImgBurn) programlari kullanilarak yazilmistir CD'ye. Sorun ne olabilir? Kurulumu tam hatirlamiyorum fakat .. 'strap'li bir hata veriyordu.. 'Bootstrap'ti galiba..

Saygilarimla,

CCoder.

Not: Biraz uzun oldu galiba. Vakit ayiranlara tesekkurler.

iso yu bir daha indir ve yazdırırken diskteki verileri doğrulayı tik le

iso yu bir daha indir ve yazdırırken diskteki verileri doğrulayı tik le

Su ana kadar 3 adet iso indirip 19 tane CD yazdim. Kafayi yemem yakindir. Baska bir sorundan kaynaklanamaz mi bu hata?

Sorununuz msn ile yaptığımız işlemlerle çözülmüştür

Sorun ISO dosyasindan kaynaklaniyormus. MD5Sum'u tuttugu halde CD .iso'su bozukmus. Ana serverdan DVD .iso'sunu indirdim YINE(!) dusuk hizda yazdirdim sorun cozuldu.

122hzdt.jpg

Saygilarimla,

CCoder.

• 3 ay sonra...

Benim bir kaç sorum :) yada sorunum var yardım ederseniz teşekkürü borç bilirim.

Microsoft a kurulan programlar vs ubuntuya kurula biliyor mu.

en basitinden msn yada oyun.

exe dosyası çalıştırılıyor mu bu sorunlar hakkımda detaylı bilgiyi nerden temin edebilirim

KEMAL ALKIN benden demişti ama :p

Edited by edim.7

Benim bir kaç sorum :) yada sorunum var yardım ederseniz teşekkürü borç bilirim.

Microsoft a kurulan programlar vs ubuntuya kurula biliyor mu.

en basitinden msn yada oyun.

exe dosyası çalıştırılıyor mu bu sorunlar hakkımda detaylı bilgiyi nerden temin edebilirim

KEMAL ALKIN benden demişti ama :p

her zaman güncel olan wine (Windows Emülatör) yi sistemine kur

Stable: Wine 1.2

Development: Wine 1.3.1

Sonra Hangi Program yada oyun çalışmadıysa denemelerinden sonra şuraya bak bulamazsan, arama yap vs;

burada da bulamazsan linux forum sitelerindeki wine bölümüne göz at

ubuntu için

forum.ubuntut-tr.net (.org yoğunluktan dolayı bırakıldı (bence saldırı) )

buraya üye ol ubuntu türevlerinde yardım alırsın

ben o kadar yardımdan sonra anlatım konusu ekledim sabitlediler başkalarıda yararlandı, ve yararlanıyor :)

konum ati de :)

daha fazla sorun olursa buradan (bazen takip edemem) yada msn adresimi ekliyerek yardım alabilirsin bildiğim kadar yardım ederim bilmediğimde araştırırım :)

pm ile msn mi alabilirsin

ubuntu 10.04 var bende de. flash sorunum var. bazı video tuşlarına basamıyorum veyahut bazı flash tabanlı filmleri izlerken yükleme kesiliyor ve de bazı flash oyunlar kesiliyor sayfa bozuluyor, sayfayı yenilemek zorunda kalıyorum.

bi de güncelleme ekranında şöyle bir hata alıyorum :

404 Not Found getirilmesi başarısız oldu

Bazı indeks dosyaları indirilemedi, dosyalar gözardı edildi veya eski dosyalar kullanıldı.

Edited by bazoka

ubuntu 10.04 var bende de. flash sorunum var. bazı video tuşlarına basamıyorum veyahut bazı flash tabanlı filmleri izlerken yükleme kesiliyor ve de bazı flash oyunlar kesiliyor sayfa bozuluyor, sayfayı yenilemek zorunda kalıyorum.

bi de güncelleme ekranında şöyle bir hata alıyorum :

Bazı indeks dosyaları indirilemedi, dosyalar gözardı edildi veya eski dosyalar kullanıldı.

mozillanızı yükseltin ya da opera veya google chrome kurun chrome hızlı opera pratik oluyor linux ta size kalmış takdir

--> sisteminizi güncel tutun güvenli kip te açıp bozuk paketleri onar yapıp reset atın

Edited by KemalALKIN

bi değişiklik yok hala...

forum.ubuntu-tr.net

buraya üye ol giriş yap uygun yere konu aç sana yardımcı olurlar bu paket onarımı ile olur bi komutla bi ara bi laptop ta ses i onarmıştım paketler ile

uzun sürebilir söliyeyim format at daha iyi (ilk o bölümü sil gparted ile sonra kur artıklar ayarlar gelmez)

kullandığım fare'de sol tık/sağ tık ve geri/ileri tuşları var..Ben bu geri/ileri tuşlarını kullanamıyorum , nasıl kullanabilirim ?

Pardus'u kurduktan sonra ,ekran kartını yükledim ve sonrada pc yi yeniden başlattım..Açıldığında sanki windows'da ekran kartı yüklü değilken kasar ya , aynı kasmayı pardus'de yaşadım.Bunun çözümü var mı yoksa başka sürücülerde yüklemek gerekiyor mu ?

Otomatik sürücüleri bulan programları linux da çalıştırırsak bulur mu ?

Bir de internet hızım sanki linux da düşüyor.Mozilla da çok geç açılıyor Ama windows'da böyle değildi ?

kullandığım fare'de sol tık/sağ tık ve geri/ileri tuşları var..Ben bu geri/ileri tuşlarını kullanamıyorum , nasıl kullanabilirim ?

Pardus'u kurduktan sonra ,ekran kartını yükledim ve sonrada pc yi yeniden başlattım..Açıldığında sanki windows'da ekran kartı yüklü değilken kasar ya , aynı kasmayı pardus'de yaşadım.Bunun çözümü var mı yoksa başka sürücülerde yüklemek gerekiyor mu ?

Otomatik sürücüleri bulan programları linux da çalıştırırsak bulur mu ?

Bir de internet hızım sanki linux da düşüyor.Mozilla da çok geç açılıyor Ama windows'da böyle değildi ?

fglrx ati nin resmi sürücülerini kurun sitesinden anlatım mevcut

hosts ile dns ayarı yapın

• 5 hafta sonra ...