Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. ×

Linux Ile Ilgili Sorun Ve Problemler

Bilinchard
 Share

Recommended Posts

• 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

[quote name='alparslan' date='25 Aralık 2010 - 23:57 ' timestamp='1293322027' post='932491']
benim sıkıntım pardusla ilgili.
pardus 2009-2 kurulurken input/output için error veriyor. Klavyede caps lock ve scroll lock tuşlarının ışığı sürekli olarak yanıp sönüyor.Klavyeye mudahale edemiyorum o sırada mecburen reset atıyorum.Sorun nedir acaba?
[/quote]

Senin sorunun sanırım Pardus'un donanım ile anlaşamaması, bu tip durumlarda başka bir kablo tipi, sata/ ide ya da başka bir cd-rom ile deneme yapman en iyisi.

Ek olarak şu linke bir bakmanı öneririm, forumun adı seni yanıltmasın, orada da bu konu konuşulmuş;
[i]"http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11619.0"[/i]

Edited by TORUNAGA

[quote name='TORUNAGA' date='26 Aralık 2010 - 00:39 ' timestamp='1293324578' post='932506']
Senin sorunun sanırım Pardus'un donanım ile anlaşamaması, bu tip durumlarda başka bir kablo tipi, sata/ ide ya da başka bir cd-rom ile deneme yapman en iyisi.

Ek olarak şu linke bir bakmanı öneririm, forumun adı seni yanıltmasın, orada da bu konu konuşulmuş;
[i]"http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11619.0"[/i]
[/quote]

sorun dosya tipindeymiş ext3 yaptım sorun çözüldü. Pardus sorunları incelerken dikkatimi çekti bir çok hata input/output error diye geçiyor

• 4 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

[quote name='dcan2010' date='16 Şubat 2011 - 15:40 ' timestamp='1297867801' post='964355']
Bende sürücüler tar gz ile ama ubuntuda su - komutunda parolayı dopru girsemde yetkilendirme hatası diyor tar gz leri nasıl kurabilirim lütfen yardım edin ses çalışmıyor
[/quote]
sudo -s komtuunu gir ilk sonra şifreni gir root olmuş olacaksın sonra devam et

[b]Selamun aleykum. Benim PC'min özellikleri; 2gb ram, amd athlon x2 64, 512 ati hd3200 ekram kartı ve 40 gb 7200rpm seagate hdd... Bu özelliklere göre en uygun ve en çok verimli (oyun, tasarım ve görsellik) linux sürümü hangisidir?[img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/unsure.gif[/img] Şimdiden sağolun!!![/b][img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/drinks.gif[/img]

• 2 ay sonra...

[quote name='severalnasty' date='16 February 2011 - 19:18 ' timestamp='1297873099' post='964396']
[b]Selamun aleykum. Benim PC'min özellikleri; 2gb ram, amd athlon x2 64, 512 ati hd3200 ekram kartı ve 40 gb 7200rpm seagate hdd... Bu özelliklere göre en uygun ve en çok verimli (oyun, tasarım ve görsellik) linux sürümü hangisidir?[img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/unsure.gif[/img] Şimdiden sağolun!!![/b][img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/drinks.gif[/img]
[/quote]
en yaygını ve linux dağıtımlarının lideri ubuntu dur bir çok ta türevi vardır

bu gün geçte olsa saat farkından dolayı yeni sürüm çıkıcak 11.04 çıkınca yayınlarım

[quote name='dcan2010' date='16 February 2011 - 22:03 ' timestamp='1297882988' post='964492']
kurulud program ama sürücü çalışmıyor yinede
[/quote]
reset at sanala

• 3 hafta sonra ...

[quote name='KemalALKIN' date='28 April 2011 - 09:35 ' timestamp='1303972525' post='1000940']
en yaygını ve linux dağıtımlarının lideri ubuntu dur bir çok ta türevi vardır

bu gün geçte olsa saat farkından dolayı yeni sürüm çıkıcak 11.04 çıkınca yayınlarım

[/quote]

[b]Kardeşim bide windows benzeri kubuntu mudur nedir öle bişey var hoşuma gitti. Sence nasıl, verim alabilirmiyim?[/b]

• 2 hafta sonra ...

[quote name='dj sms' date='14 May 2011 - 19:05 ' timestamp='1305389123' post='1010574']
LinuxMint ve Windows 7 kullanıyorum Windowsun saat ayarı değişiyor ne yapmam gerekli bunu nasıl önleyebilirim...
[/quote]
normalde pc de mac sistem açınca saat değişir windowsta ama seninki ilginç
o zaman her windows a girince saat ayarlarına gir oradan internet saati sekmesine tıkla ve buton var ona tıkla güncelle de bekle günceller :)

[quote name='severalnasty' date='14 May 2011 - 19:46 ' timestamp='1305391565' post='1010602']
[b]Kardeşim bide windows benzeri kubuntu mudur nedir öle bişey var hoşuma gitti. Sence nasıl, verim alabilirmiyim?[/b]
[/quote]
kubuntu 11.04 daha kaliteli ancak kde sorunları olabilir makineye bağlı :)

11.04 çıktı zaten

kubuntu.org

ubuntu.com

• 2 hafta sonra ...

[b]İyi akşamlar.. Benim sorunum da pardusla ilgili. Geçenlerde bilgisayarıma windowsun yanına pardus 2011 kurdum.. Fakat sadece denemek için kurdum ve sürekli olarak windows kullanıcısıyım.. Grub ekranında varsayılanı windows vista olarak ayarladım ve geçiş süresini de 1 saniye yaptım. Grub hemen gözüküp kayboluyodu ekrandan ve dolayısıyla da grubu unuttum. Bugün bilgisayarıma format atıcaktım ve C sürücüsü hariç diğer sürücülerin hepsini biçimlendirdim ve tek bir D çatısı altında topladım. Dolayısıyla pardusu da sildim. Bilgisayarımda bulunan Samsung Recovery III diye bi programı çalıştırdım format atmak amacıyla.. Bu program samsungun özel olarak Harddiske kaydettiği 10 Gb'lık kurtarma alanından vistayı tekrar yüklüyor(Daha önce hiçbir sorunla karşılaşmadım). Bilgisayar yeniden başlatıldı ve açılınca Grub sorunu, error 22 gibi bişey geldi. Elimde windows kurulum cd'si olmadığından pardus'u D'ye tekrar yükledim ve grub tekrar yüklendi, dolayısıyla windowsa ulaşabildim. Grub'u silmeyi araştırınca da sürekli Windows Cd'si ile yapılan çözümler anlatılmış fakat elimde windows vista CD'si yok..(Ama Xp cd'si işe yararsa arkadaşımdan alabilirim) Sanırım açılış yönetimini "mbr" sistem dosyaları ayarlıyormuş. Bu dosyaları orjinali ile nasıl değiştirip grubdan kurtulabilirim? Kusura bakmayın, sorunun tam olarak anlaşılması için uzun yazdım.. [/b]

[quote name='bytekafa' date='03 June 2011 - 21:27 ' timestamp='1307125664' post='1023654']
[b]İyi akşamlar.. Benim sorunum da pardusla ilgili. Geçenlerde bilgisayarıma windowsun yanına pardus 2011 kurdum.. Fakat sadece denemek için kurdum ve sürekli olarak windows kullanıcısıyım.. Grub ekranında varsayılanı windows vista olarak ayarladım ve geçiş süresini de 1 saniye yaptım. Grub hemen gözüküp kayboluyodu ekrandan ve dolayısıyla da grubu unuttum. Bugün bilgisayarıma format atıcaktım ve C sürücüsü hariç diğer sürücülerin hepsini biçimlendirdim ve tek bir D çatısı altında topladım. Dolayısıyla pardusu da sildim. Bilgisayarımda bulunan Samsung Recovery III diye bi programı çalıştırdım format atmak amacıyla.. Bu program samsungun özel olarak Harddiske kaydettiği 10 Gb'lık kurtarma alanından vistayı tekrar yüklüyor(Daha önce hiçbir sorunla karşılaşmadım). Bilgisayar yeniden başlatıldı ve açılınca Grub sorunu, error 22 gibi bişey geldi. Elimde windows kurulum cd'si olmadığından pardus'u D'ye tekrar yükledim ve grub tekrar yüklendi, dolayısıyla windowsa ulaşabildim. Grub'u silmeyi araştırınca da sürekli Windows Cd'si ile yapılan çözümler anlatılmış fakat elimde windows vista CD'si yok..(Ama Xp cd'si işe yararsa arkadaşımdan alabilirim) Sanırım açılış yönetimini "mbr" sistem dosyaları ayarlıyormuş. Bu dosyaları orjinali ile nasıl değiştirip grubdan kurtulabilirim? Kusura bakmayın, sorunun tam olarak anlaşılması için uzun yazdım.. [/b]
[/quote]
eğer cd niz yoksa alternatif olarak;

windows u açın ve easy bcd programını indirip onunla internetteki resimli anlatımlardan yola çıkarak boota sadece windows 7 yi yerleştirin direkt açılsın diyede;
0 saniye yapın olması lazım bu şekil :) pardusu de silersiniz sonra :)

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler fakat çok daha basit bir yol buldum ve paylaşmak istedim :)
Aşağıdaki yabancı siteden "Super Grub Disk -Fixes Grub, fixes windows mbr-" olan yaklaşık 4mb'lık dosyayı indiriyoruz;
http://www.supergrubdisk.org/ Daha sonra o dosyayı CD'ye çekip bilgisayar açılırken boot ediyoruz.. Önümüzdeki
seçeneklerden de "WIN => MBR & !WIN! :((((((((((((((((" bunu seçiyoruz. "Yardım" dosyasındaki İngilizce açıklaması:
"This option adds a syslinux bootloader to your MBR that chainloads the first active partition which usually contains Windows."
Ben bu seçeneği seçtikten sonra direkt olarak "Samsung Recovery Solution III programı çalıştı ve C'ye format attım.. Daha sonra da
Pardus'un bulunduğu diski biçimlendirip D'ye kattım. PC ilk alındığı güne döndü :D
@KemalALKIN : İnternette bu konuyla ilgili birsürü şikayet var ama böyle bi konuyu uzun araştırmalar sonucu sadece bi sitede mesaj olarak gördüm.. Ve çözümünün 4Mb'lık bi dosya olduğunu görünce de çok şaşırdım... Bu konuyu geniş anlatımlı bi konu olarak yaparsanız sevinirim :)
İyi günler, saygılarımla....

• 1 ay sonra...

İyi günler.Wireless şifremin kuvvetliliğini ölçmek için Slitaz LiveCd yi usbden boot ettim."iwconfig" komutunu yazınca wireless kartımı görmediğini anladım.[Atheros AR8132 ve öteki laptopumda da Atheros AR8151]/root/scr klasöründeki madwifi.r4073.modules klasöründeki dosyaları /lib/modules/2.6.30.6-slitaz/net klasörüne kopyaladım.Konsolu açıp "modprobe ath_pci" yazdım.tekrar "iwconfig" yazdığımda hala wireless kartımı tanımıyor.Kartımı nasıl tanıttırabilirim?

• 4 hafta sonra ...

[quote name='mnahack' date='20 July 2011 - 13:23 ' timestamp='1311157390' post='1048885']
İyi günler.Wireless şifremin kuvvetliliğini ölçmek için Slitaz LiveCd yi usbden boot ettim."iwconfig" komutunu yazınca wireless kartımı görmediğini anladım.[Atheros AR8132 ve öteki laptopumda da Atheros AR8151]/root/scr klasöründeki madwifi.r4073.modules klasöründeki dosyaları /lib/modules/2.6.30.6-slitaz/net klasörüne kopyaladım.Konsolu açıp "modprobe ath_pci" yazdım.tekrar "iwconfig" yazdığımda hala wireless kartımı tanımıyor.Kartımı nasıl tanıttırabilirim?
[/quote]
live cd de tanımaması doğaldır :) kursanız bile çünki reset ister bazen ondada o zaman reset atınca sırıflanacak :)

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar, linuxun en büyük sorunu bence wireless sorunu. Şimdiye kadar ubuntu,fedora,pardus gibi pek çok linux denedim, ama hiçbiri wireless bağlantı kuramıyor.
Ayrıca çökmelerde çok oluyor.

Edited by mrkan

[quote name='mrkan' date='14 October 2011 - 18:22 ' timestamp='1318616574' post='1095018']
Arkadaşlar, linuxun en büyük sorunu bence wireless sorunu. Şimdiye kadar ubuntu,fedora,pardus gibi pek çok linux denedim, ama hiçbiri wireless bağlantı kuramıyor.
Ayrıca çökmelerde çok oluyor.
[/quote]

Aslında Linux'ün wireless sorunu yok, daha bugün Windows ile wireless kuramadığımız alette Ubuntu ile ek yükleme yapmadan internete bağlandık, benim Linux kurudğum hiçbir makinede de wireless sorunu yaşamadım, sen yaşadıysan da lütfen kablolu bağlantı ile sürücülerini güncelleştir, sürücü yükleyememe durumun bence çok çok çok düşük olacaktır. Donma sorunu dediğin şey ise çok genel, kur sorunu bana ne olurken donduğunu söyle, biz çözüm bulamazsak ilgili forumlarda mutlaka bir çözüm çıkar.

• 1 ay sonra...

[b]Linux Nedir?[/b]
Kısacası işletim sisteminin kalbidir.Donanım yazılım arasıdaki ilişkiyi düzenler

[b]Linux x32 x64 desteği varmı?[/b]
Tabiki.Linux x64 mimari desteğini Wİndowstan çok önce destekledi.Bu arada Linux'da ram sorunu olmaz x64de mesela 100 gb ram bile taksanız Linux destekler.Bu yüzden süper bilgisayarlarda Linux Kuruludur.

[b]Linux Windows Dosya Sistemini Destekler Mi?[/b]
Evet Linux Wİndowsun desteklediği ve desteklemediği tüm dosya sistemlerini destekler.

[b]Linux Çalıştırılabilir Dosya Sistemleri Nedir[/b]
Asıl olarak excutable file dir .Ama kütüphanelerini kurarsanız .py .gambas birüsürü şeyi çalıştırabilirsiniz.

[b]Terminal Nedir?[/b]
CMD gibi bir kodlayıcıdır.CMD'den bin kat daha fazla gelişmiştir.Herşeyi yapabilirsiniz.Uzantısı .run veya .sh olabilir.

[b]Linux'E Alışmak Zor Mu?[b]
Dağıtımdan dağıtıma değişir.Ben ilk alışacaklara Zorin OS öneririm.Wİndowsa çok benziyor.Sonra Kubuntu ve Ubuntu öneririm(Alıştıktan sonra).
Yani son kullanıcılara yönelik olanlara alışırsınız.Termainale işiniz düşmez.

[b]linux her driveri tanır mı peki ? Tanımıyorsa diyelim driverini internetten indireceğiz. Ama benim bilgisayarımın üretici sitesinde Linux için driver yok ? Şimdi ne yapabilirim ? [b]
Tabiki tanır.Sadece ATI ekran kartlarında sorun çıkabilir.Onu da buraya yazarsınız hallederiz.Driverler Linuxta Kernelin içinde bulunur.Tüm donanımları tanır.

[b]Linux Nedir?[/b]
Kısacası işletim sisteminin kalbidir.Donanım yazılım arasıdaki ilişkiyi düzenler

[b]Linux x32 x64 desteği varmı?[/b]
Tabiki.Linux x64 mimari desteğini Wİndowstan çok önce destekledi.Bu arada Linux'da ram sorunu olmaz x64de mesela 100 gb ram bile taksanız Linux destekler.Bu yüzden süper bilgisayarlarda Linux Kuruludur.

[b]Linux Windows Dosya Sistemini Destekler Mi?[/b]
Evet Linux Wİndowsun desteklediği ve desteklemediği tüm dosya sistemlerini destekler.

[b]Linux Çalıştırılabilir Dosya Sistemleri Nedir[/b]
Asıl olarak excutable file dir .Ama kütüphanelerini kurarsanız .py .gambas birüsürü şeyi çalıştırabilirsiniz.

[b]Terminal Nedir?[/b]
CMD gibi bir kodlayıcıdır.CMD'den bin kat daha fazla gelişmiştir.Herşeyi yapabilirsiniz.Uzantısı .run veya .sh olabilir.

[b]Linux'E Alışmak Zor Mu?
Dağıtımdan dağıtıma değişir.Ben ilk alışacaklara Zorin OS öneririm.Wİndowsa çok benziyor.Sonra Kubuntu ve Ubuntu öneririm(Alıştıktan sonra).
Yani son kullanıcılara yönelik olanlara alışırsınız.Termainale işiniz düşmez.

[b]linux her driveri tanır mı peki ? Tanımıyorsa diyelim driverini internetten indireceğiz. Ama benim bilgisayarımın üretici sitesinde Linux için driver yok ? Şimdi ne yapabilirim ? [/b]
Tabiki tanır.Sadece ATI ekran kartlarında sorun çıkabilir.Onu da buraya yazarsınız hallederiz.Driverler Linuxta Kernelin içinde bulunur.Tüm donanımları tanır.

Edited by nano68

[quote name='nano68' date='27 November 2011 - 17:08 ' timestamp='1322406536' post='1119515']

[b]linux her driveri tanır mı peki ? Tanımıyorsa diyelim driverini internetten indireceğiz. Ama benim bilgisayarımın üretici sitesinde Linux için driver yok ? Şimdi ne yapabilirim ? [/b]

[/quote]

Sorumu yanıtladığınız için teşekkürler. Bir sorum daha olacak, benim elimde en son sürüm olan Pardus Dama Dama'nın DVD si ve Ubuntu'nun Cd'si var. İlk olarak hangisini denemeliyim.