Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. ×

Linux Ile Ilgili Sorun Ve Problemler

Bilinchard
 Share

Recommended Posts

• 11 ay sonra...

İyi günler arkadaşlar. ben usb üzerinden ubuntu kullanıyorum ama bir sıkıntım var. 32gb usb belleğim olmasına ve windowsta 26gb boş yer gözükmesine rağmen ubuntu kullanırken yalnızca 4.8 gb boş alan kullanabiliyorum. usb belleğimin tamamını kullanabilmemin bir yolu var mı? şimdiden teşekkürler

arkadaşlar benim sizler iki sorum var bunlar: 

1)çift işletim sisteminin mantığı ne

2) ben şu an windows 10 kurulu sistemime linux kurmak istiyorum bunun kaç gblık birim oluşturmam ve ne olarak biçimlendirmem gerek? bir de windows 10 kurulu sistemimin yanına liinux kurmayı aşamalı olarak anlatırsanız sevinirim

1. sorunun cevabı zevk, kullanım şekli ve merak ... seçenekleri ile cevaplandırılabilir

2. sorunun cevabı ext4 biçimini kullanabilirsin

videoyu tam izlemedim ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama youtube da şu var

Please register to see this content.

• 1 yıl yıl...

Değerli Forum arkadaşlarım aşağıda marka ve modeli ayrıntılı resimlediğim Laptopa Ubuntu kurulumu başarısız.  Hdd NTFS formatlı 1GB aşağıdaki mesajları veriyor kurulum yapamıyor. Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

QmadMu.jpg
mV2zwX.jpg
0qs9vQ.jpg
yfFFlq.jpg
6F5wR6.jpg
DQmQLE.jpg
hBpHS8.jpg

Unity sorunu ile gelen bir versiyon 12.04 panic atak kernel'in,bios versiyonlarında zaman zaman sorun yaratmasından kaynaklı uzun süre önce bilinen bir durum.Bende çoğu kez çökme sorunları ile karşılaştığım ancak,rahat çalışması ile beğendiğim bir versiyonuydu.

En iyisi en son çıkan uyumluluk kriterlerine en uygun olan yine LTS (long term support) uzun süre destekli versiyonlarından birini indirip denemenizi tavsiye ederim.Büyük ihtimal sorun çözülecektir.Alttaki linklerden,işlemcinizin uyumuna göre 32/64 bit iso kalıbını çekin.Kolay gelsin. :) 

Ubuntu 16.04 LTS Unity arayüz ile | Xubuntu 16.04 LTS Xfce arayüz ile..

Alıntı

UBUNTU 16.04 Unity: 

XUBUNTU 16.04 XFCE 

+ ISO image'ını Usbdisk'e yazdırma işlemi ile yapmanızı öneririm.

+ Rufus'u,Yazdırma işlemi için kullanabilirsiniz.

(Portable)

BilGi: 18.04 LTS'i bilerek eklemedim,son versiyon Nvidia'nın bazı versiyonlarına v304xxx vb.desteğini çektiğinden ötürü bilerek eklenmemiştir!

En sorunsuzu şu an için 16.04lts versiyonudur.

Edited by forjest
  • Like 1

Hocam çok sağolun dediğiniz gibi yaptım, ubuntu-16.04.4-server-amd64 indirip DVD ye yazdırdım sonra Kurulum menüden yanlışlıkla UBuntu server kurdum . Ben Ubuntu studio (windows gibi arayüz olan) onu kurmak istiyorum. Şimdi ekran devamlı burada açılıyor. Sanıyorum yanlış birşeyler yaptım. Buraya hangi komutları yazıp ubuntu studio kurabilirim ?

VSFlvm.jpg

Grub2 bootloader sda1 yani harddiskin "root kök" ana dizinine kurulması gereken dosyaların kurulmadığından yada farklı bir disk alanı sdb,sdc harici usb disk seçilmiş olabilir varsayılan olarak genellikle bilinen olarak sda1 olarak gelen bir seçenektir bu grubbootloader'ın birden fazla işletim sistemleri seçim ekranı windows yanına kurulan linux sistemleri ile beraber göstermekte.

Advanced/Gelişmiş_Recovery/kurtarma özelliğinide ayrıca dahil ediyor grub2bootloader'a sorun oluştuğunda işe yarayan bir fonksiyonu gerçektende.

1. Üstteki sorun bir çok şekilde çözülebilir ben en kolay olanını vereyim hem linux,hemde windows boot sorunlarını giderebilen,bootrepair uygulaması.

Yazdırma işlemi sonrası,boot edilip,grub2 hatalı dosyaları yeniden kurmaya,kurtarma yarar.Aynı işlem uygulamada windows bölümü üzerindende yapılabilmekte.

Alıntı

2.Yöntem sistemi tekrar'dan kurmak.Server olanı değil! "Desktop olanını" kurmak gerekliydi burada alttaki linklerden eklenenlerden indirip tekrar kurulum gerekli.

Ubuntu studio Xfce arayüze sahiptir media,ses,ofis,grafiksel zengin media araçları ile yüklü gelen bir dağıtım içeriğinde çok fazla uygulama var kullanmak istemiyorsanız eğer pek tavsiye etmem ancak tercih meselesi tabii sade olanı xubuntu yeterli aslında.

Daha evvel Winbuntu 16.04 lts çalışmam vardı işinize yararsa inceleyin isterseniz.( Windows benzerliği açısından işinize yarayabilir :) )  

Spoiler

İNDİRME LİNKLERİ DİRECT OLARAK İSO EKLEDİM!

Alıntı

XUBUNTU 16.04 64 BİT : 

32 BİT: 

UBUNTU STUDIO 64 BİT : 

32 BİT: 

WINBUNTU 16.04

64 BİT  32 BİT 

Spoiler

lEvEbl.gif

Kolay gelsin.

Edited by forjest
  • Like 1

ozgurece, 4 saat önce yazdı:

Hocam çok teşekkürler elinize sağlık işlem tamam.  GPT partition silmeyide öğrenmiş oldum. Ama ekran görüntülerinde bir tuhaflık var renklerde onu çözmeye çalışıyorum.

Spoiler

BnkbW6.jpg

Sistemi ve sürücü güncelemelerini yapmak gerekiyor.Ekran kartı ayarlamalarını yaparak sonuç elde edilir. :) 

• 1 yıl yıl...

İyi günler.
Lenovo Z500 Kullanıyorum. İkinci harddisk bağlayacağım Dvd sürücüsü yerine ve Linux sistem kullanmak istiyorum. Fakat Linux sistemi programlama öğrenmek için kullanacağım. Böylece Linux da öğrenmiş olacağım. Android programlama için. Derslere yeni başladım. 

Endişem ve kararsızlığım şu yönde, sistem özelliklerime göre gizliliği üst seviyede olan ve tamamen uyumlu çalışacak bir Linux arıyorum. Android programlama işlemlerimi yapabileceğim, proje dosyalarımı koruyabileceğim, internete bağlandığımda anonim kalabilecek bir Linux arıyorum.  Bu sistem özelliklerine göre Linux tavsiye edebilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim. 

Sistem özelliklerim:

NVIDIA GeForce GT 645M (2 GB)
İntel Core i5-3230M 2.60 Ghz.
12 Gb Ram.
120 GB SSD. 

• 4 ay sonra...

Merhaba, elimde compact flash card ve  içerisinde linuxta çalışan program var. Bu compact flashı klonlamak istiyorum. Windows üzürinden (acronis, ghost..) image alıp başka bir Compact flasha attığımda herşey normal görünsede çalışmıyor. Linux ile nasıl klonlarım.

• 2 hafta sonra ...

Merhaba, linux manjaro yu indirdim, ilk defa linux kullanicam. Windows 10 yuklu bilgisayarımda, d surucusunde baya dosyalarim var. Direk c ye format atip linux yüklenebilir mi. Yada nasil oluyor, emin olmak için ve bilmedigim icin soruyorum..  yardımcı olanlara şimdiden cok teşekkür ederim.

aspfficr, Bir saat önce yazdı:

Merhaba, linux manjaro yu indirdim, ilk defa linux kullanicam. Windows 10 yuklu bilgisayarımda, d surucusunde baya dosyalarim var. Direk c ye format atip linux yüklenebilir mi. Yada nasil oluyor, emin olmak için ve bilmedigim icin soruyorum..  yardımcı olanlara şimdiden cok teşekkür ederim.

Windows üzerinden disk yönetimine giriş yapıp,c:\ diskinden,manjaro kurulumu için disk alanı ayırın.Ayırmış olduğunuz bu disk alanına  manjaro kurulumunda bu diski seçin kurulumu bu disk alanını seçip kurulumu tamamlayın.

8c4dc9f801a.gif

• 1 yıl yıl...

Merhabalar, an itibari ile bilgisayarıma ikinci işletim sistemi olarak Pardus-21.0-GNOME-amd64 iso'sunu kurdum. Deneyimlemek istiyorum fakat ufak bir sorunum var.

Boot kısmında seçenek olarak çıkmıyor. Alternatif Setup kısmına tıklayınca bios options'a giriyor oradan windows'u seçip açabiliyorum yok mu bir alternatif?

Bia, 12 saat önce yazdı:

Merhabalar, an itibari ile bilgisayarıma ikinci işletim sistemi olarak Pardus-21.0-GNOME-amd64 iso'sunu kurdum. Deneyimlemek istiyorum fakat ufak bir sorunum var.

Boot kısmında seçenek olarak çıkmıyor. Alternatif Setup kısmına tıklayınca bios options'a giriyor oradan windows'u seçip açabiliyorum yok mu bir alternatif?

Windowstan deniyorsanız yapmayı 

Pardustan bakıyorsanız. Grub-customizer kurun. Onun üzerinden grub yükleyiciyi kurun. O zaman boot ekranında Pardus grub gelir, Widows veya Pardus seçebilirsiniz. 

Grub-customizeri açtığınızda pardusun kurulu olduğu bölümü seçin. Aramaya başlayıp bitirmesini bekleyin. Bitince sol üst dosya menünden  mbr yi bu bilgisayara kur'u tıklayıp kurulmasını bekleyin.kurulduktan sonra arama işlemini tekrar yaptırıp kaydedin. Yeniden başlatın sistemi.

GrubCustomizer_EnviromentSetup.jpg

Grub%252520Customizer_964.png

Temada yapabilirsiniz.

• Like 2

kadetti, 12.10.2021 - 09:05 yazdı:

Windowstan deniyorsanız yapmayı 

Pardustan bakıyorsanız. Grub-customizer kurun. Onun üzerinden grub yükleyiciyi kurun. O zaman boot ekranında Pardus grub gelir, Widows veya Pardus seçebilirsiniz. 

Grub-customizeri açtığınızda pardusun kurulu olduğu bölümü seçin. Aramaya başlayıp bitirmesini bekleyin. Bitince sol üst dosya menünden  mbr yi bu bilgisayara kur'u tıklayıp kurulmasını bekleyin.kurulduktan sonra arama işlemini tekrar yaptırıp kaydedin. Yeniden başlatın sistemi.

Temada yapabilirsiniz.

Maalesef olmadı UEFI desteklemiyormuş.

Evet uefi biraz karmaşık ama okuyun nette çözüm var. Normalde Pardusu kurarken grubunu kurar ondan açılır önce Pardus kurulunca çıkıyor bu sorun Pardusu windowstan sonra kurmalı.

Bu

aratın çözersiniz.

• Like 1

• 4 hafta sonra ...

Fedora konusunda bir sorunum var çözümü bulamadım. Rufus ile yazdırdım fedora simgesi ve yükleme işareti geliyor ancak kurulum ekranı gelmiyor siyah ekran da kalıyor sadece fare görünüyor bu sorunu nasıl çözerim. Windows10 sürümün yanına kuracağım ama ekran gelmiyor 🙄

kadetti, 14.10.2021 - 14:13 yazdı:

Evet uefi biraz karmaşık ama okuyun nette çözüm var. Normalde Pardusu kurarken grubunu kurar ondan açılır önce Pardus kurulunca çıkıyor bu sorun Pardusu windowstan sonra kurmalı.

Bu

aratın çözersiniz.

İlgili linke gidiyorum şimdi.

Kurulum aşaması öce Windows 11 daha sonra Pardus şeklinde oldu. Mesajınız için ayrıca teşekkürler.

Çok kolay bir şekilde hallettim Grub kısmını da kendime göre birazcık kişiselleştirdim :)

Zor bir yanı yok gerçekten çok basit.

Edited by Bia
Güncelleme geldi.
  • Like 2

• 9 ay sonra...