Jump to content

Wim'deki Kayıt Defterini Kurulu Sistemde Düzenleme

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar başlık karakter sınırı olduğundan nasıl yazacağımı bilemedim.

Olay şu : Windows 7 kurulum imajının regeditini yani kayıt defterini kurulu sistemde düzenlemek.Yani sanki normal regediti açmış düzenliyormuşsunuz gibi.

Öncelikle sisteminizde WAIK kurulu değilse aşağıdan WAIK araçlarını indirin.1 MB.

32 - 64 bite göre indirmelisiniz.

Sisteminizde Windows 7 kurulu değilse,İndirdikten sonra,wimmount.inf dosyasına sağ tıklayıp Yükle deyin.

http://hotfile.com/dl/44357197/2691ae8/Tools_x86.rar.html
http://hotfile.com/dl/44357231/68f51c3/Tools_amd64.rar.html[/CODE]

Daha sonra aşağıdan GImageX'i indirin.

[CODE]http://www.autoitscript.com/cgi-bin/getfile.pl?gimagex/gimagex.zip[/CODE]

Dosyayı indirdikten sonra,32 Bit veya 64 bit artık hangisini kullanıyorsanız yukarıdan indirdiğiniz ya da kurulu olan WAIK'in (C:\Program Files\WINDOWS AIK\Tools\X86-AMD64) Tools klasörüne atın.NOT : COM ile işiniz yok.Onu ellemeyin.

Şimdi GImageX'i açın.Eğer WIMGAPI.DLL bulunamadı derse GImageX dosyasını yanlış yere kopyalamışsınız demektir.

Resimdeki gibi mount sekmesine gelin.

2zish7b.jpg

Mount Pt. : Boş bir klasör,TR karakter olmasın.İmaj buraya 'bağlanacak'

Source : Windows 7 kurulum klasörü\sources\install.wim

Image : bunun Sağındaki Select'ten sürümünüzü seçin.Ben Ultimate yani 5 nolu imajı seçtim.

Read/Write işaretli olacak, son olarak Mount deyip imajı o boş klasöre bağlayın.

Image Mounted Successfully dedikten sonra, Windows tuşu + R'ye basıp regedit yazın.

311xct2.jpg

Daha sonra nereyi düzenlemek istediğinize göre karar verin.

Örneğin HKEY_LOCAL_MACHINE\Software mi düzenleyeceksiniz? Ya da System?

Regedit'te HKEY_LOCAL_MACHINE klasörüne bir kere tıklayın.

Daha sonra Dosya > Yığını Yükle deyin.

n15f9w.jpg

Burada yükleyeceğiniz yığın dosyası ise, 'Install.Wimi bağladığınız klasör'\Windows\system32\config klasöründe SOFTWARE dosyasıdır (Sadece SOFTWARE olan dosya,diğerleri değil)

im6jjm.jpg

Bu dosyayı yükledikten sonra, bir isim girmeniz gerekecek.Örnek teşkil etmesi açısından SOFT_W7 dedim ben.Böylece aşağıdaki gibi gözüküyor.

35klevm.jpg

HKEY_LOCAL_MACHINE\System'i düzenlemek isterseniz de aynı şekilde, yalnız Config klasöründen SYSTEM dosyasını seçmeniz gerekli.

HKEY_CURRENT_USER ise pek emin olamadığımdan koymadım.

Çünkü benim bildiğim kadarıyla kurulum bittikten sonra yeni kullanıcı oluşturmak için \Users\Default klasöründen kullanılıyor ancak Windows 7 imajında bulunan Administrator de kafamı karıştırdı.Konuyla ilgili net bir bilgi bulamadım.Bu kısımları çözene kadar regle devam edin derim.Bilgisi olan varsa ya da bu kısmı aydınlatabilirsem güncellerim burayı.

Ama denemek isterseniz şu şekilde.

HKEY_USERS'a gelin. Yığını yükle deyin.Yukarıdaki anlatımdaki gibi yapın.

Yığını yükleyeceğiniz dosya ise : "Install.wimi mount ettiğiniz klasör"\Users\Default (Ya da Administrator) klasöründe NTUSER.DAT dosyası (256 veya 512 KB civarı boyutlara sahiptir) bunu yine bir isim girerek yükleyin ama dediğim gibi hangisini kullanacağınızı net bilmiyorum,söyleyeyim şimdiden.

Peki, değişiklikleri yaptınız.Asıl soru ise, Bu değişiklikler Nasıl kaydedilecek?

Değişiklikleri yapınca, yüklediğiniz yığına yani klasöre gelin (Yukarıda SOFT_W7 mesela)

Dosya > Yığını Kaldır deyin.Size bir soru soracak,evet deyin.

nbsz05.jpg

Artık GImageX'e gelebilirsiniz.Resimdekilerin aynısını yapın.

289bu2w.jpg

10 dakika kadar bekleyin.

Image Unmounted Successfully yazısını gördünüz mü WIM imajınız kaydedildi demektir.

Kolay gelsin.

• 2 ay sonra...
  • 9 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...