Jump to content

Bilgisayar Toplamak İstiyorum..

alicanbektas

Recommended Posts

markalara bu kadar tutkuyla bağlanmak yerine zamanın şartlarına göre hangi ürün iyi performans veriyor ona bakmak lazım..

..

600w psu nun 5850 ye yetmemesi sözkonusu değildir..

650w high power psu ile testte 2 adet gtx 295 çalıştırılmıştır..

cooler master o gücü veremez derseniz kendi sistemimi örnek verebilirim..

bende 350w cooler master psu mevcut..

E8400 @4.05ghz e overclocklu

8800gts 512 mb

2 adet 500gb 1 adet 320gb hdd (yakında 4. yü takacam kısmetse :) )

4gb ocz blade 1066mhz ddr2 ram

bu sistemi gık demeden çalıştırıyor..

yeni sistem alırken psu biraz yüksek almakta fayda var elbette ama çok da abartmamak lazım..

arkadaşım ben kedi evimde kendi imkanlarım doğrultusunda sistem testleri yaparım.. 650W corsair psu'su 1000W cooler master psu'sunu rahatlıkla geçer ve 750Whigh power psu'sunu da geçebileceği gibi 850Whighpower'ı da geçer.. Kendim test yapmasam eywallah diyeceğim.. bu arada 650W cooler master psu'suna iki tane 5850 bağlarsınız ama bilgisayarı zor açarsınız.. açmak için mecburen dvd yazıcınızı çıkartmanız lazım.. bir de oyunlarda aşırı takılmalar yapar ki hiç hoş olmaz.. şöyle söyliyeyim.. güçlü bir ekran kartını aynı sisteme farklı iki tane psu takın.. ama birisi mutlaka corsair olsun.. ekran kartına ağır gelebilecek bir de oyun takın.. oyunu oynamaya başlayın.. oyunun görüntüsü değişecek.. benim markalara bağlı olmamın nedeni bu markaların piyasadaki en iyi marka olmalarındandır.. high power psu'sunu kötülemiyorum o da şahane bir psu markası ama ikisinin hitap ettiği kitle tamamen farklı.. adamın birisi bütçesini zorlayıp bir makina topluyor ve de bu makinaya 5850 ekran kartı takıyor.. adam tutup da 400TL corsaire para vermez.. gidip kasasında 600W psu'su bulunan bir kasa alır ve sistemini onun üzerine kurar.. durumu biraz daha iyi olan kişi gider high power alır.. ama sistemine tam bir şekilde özenen bir kişi ise gider corsair alır.. Her zaman dediğim gibi corsair bu işin kralıdır.. corsairin en çok hoşuma giden üretim anlayışı; ucuz yapayım da daha çok yapayım mantığını reddetmeleridir.. zaten o yüzden diğerlerine göre çok pahalıdır. 750W corsair 1000W highpower modeline eşittir fiyat olarak..

ben corsair kötü demedim dikkat ettiysen..

psu lar hakkında kendimce benimde araştırmlarım var

benimde favorilerim corsair,enermax ve pc power&cooling tir..

ama bu diğer markaların yetmeyeceği anlamına gelmez..

bileşen kalitesi,uzun ömürlülük,verimlilik gibi faktörler fiyatı artırır..

gidip te hiçkimseye feel veya codegen marka psunun üzerinde yazan 600w ibaresine inanıp 600w lık sistem kurun demiyoruz

ama orta seviye psu markaları (high power,ocz,cooler master vs) gayet iyi sonuçlar veriyor..

o nedenle gtx 480 sli,5970 crossfire gibi çok üst sistemler kuranlar haricinde hiçkimseye gidip 600tl verin enermax 1000w psu alın demem..

tekrar söylüyorum psu sistemin temelidir ve oldukça önemlidir ama güç tüketimi meselesi birçok yerde çok abartılıyor

600w orta kalite bir psu 5850 li bir sisteme rahatlıkla yeterli gelecektir..

eğer yetersiz geliyorsa ya psu da bir arıza vardır yada çok eski bir modeldir ki 12v kanalları düzgün dağıtılmamıştır

veya 12v kanalları çok yetersizdir...güncel modellerde böyle bir problem yok..

ben corsair kötü demedim dikkat ettiysen..

psu lar hakkında kendimce benimde araştırmlarım var

benimde favorilerim corsair,enermax ve pc power&cooling tir..

ama bu diğer markaların yetmeyeceği anlamına gelmez..

bileşen kalitesi,uzun ömürlülük,verimlilik gibi faktörler fiyatı artırır..

gidip te hiçkimseye feel veya codegen marka psunun üzerinde yazan 600w ibaresine inanıp 600w lık sistem kurun demiyoruz

ama orta seviye psu markaları (high power,ocz,cooler master vs) gayet iyi sonuçlar veriyor..

o nedenle gtx 480 sli,5970 crossfire gibi çok üst sistemler kuranlar haricinde hiçkimseye gidip 600tl verin enermax 1000w psu alın demem..

tekrar söylüyorum psu sistemin temelidir ve oldukça önemlidir ama güç tüketimi meselesi birçok yerde çok abartılıyor

eğer yetersiz geliyorsa ya psu da bir arıza vardır yada çok eski bir modeldir ki 12v kanalları düzgün dağıtılmamıştır

veya 12v kanalları çok yetersizdir...güncel modellerde böyle bir problem yok..

benim demek istediğim 600w'lık bir psu 5850'ye yetmez değil.. tabiki yeter.. sorun çıkartmaz.. ama tutup da 600-700TL bir ekran kartına para veriyorsak eğer o ekran kartının da hakkını almalıyız.. tutup da o ekran kartına düşük çözünürlükte bir monitör koyamayız.. tutup da değimiiz gibi dandik bir 600wlık bir psu koyamayız.. benim demek istediğim hakkını vermemiz lazım..eğer veremezsek sadece tek kasamızda 5850 ekran kartı takmış oluruz.. isterseniz 5970 takın hiç farkı olmaz.. isimden öteye gidemeyiz.. sadece tek millete hava atarız 5850miz var diye..

Amd phenom II *3 720 BE

Gigabyte 790FX-DS5

Ati HD 4650

2 GB Ram

400 W Psu

Sistem ile ile tüm oyunları oynuyorum.

Kasa için 800 Tl üzeri israftır.

üç yıl sonra 640x480 çözünürlükte oynarsanız aman ha sakın yeni donanım alıp israf yapmayın

Amd phenom II *3 720 BE

Gigabyte 790FX-DS5

Ati HD 4650

2 GB Ram

400 W Psu

Sistem ile ile tüm oyunları oynuyorum.

Kasa için 800 Tl üzeri israftır.

intel dual core e6500 2.93 ghz

ati radeon hd4650

2 gb ram

biostar p4m900-m7 fe anakart

320 gb hdd toplam yaptığımız masraf 390 lira işlemci ekran kartı ve hard disk değişti bana yetiyor walla fazlada gözüm yok tabi olmasını isterim yüksek model 4 5 6 çekirdekli bilgisayar arkadaşın dediği gibi fazlası israftır

Herkes ATİ yazmış :))) ati driverlarla oyuna entegre olabilen bir kart oyunlarda sorun yaşamak istemiyorsan NVİDİA alacaksın...

Not : bi ara 4850 almıştım..yanılıp..pc de 130 a yakın yeni oyun var ben pc yi hiç kapatmam 7/24 açık kalır..ati kartta arada reset atmak zorunda kalıyorum...onu sattım..GTX 260 aldım...hiç bir sorunum kalmadı

Herkes ATİ yazmış :) )) ati driverlarla oyuna entegre olabilen bir kart oyunlarda sorun yaşamak istemiyorsan NVİDİA alacaksın...

Not : bi ara 4850 almıştım..yanılıp..pc de 130 a yakın yeni oyun var ben pc yi hiç kapatmam 7/24 açık kalır..ati kartta arada reset atmak zorunda kalıyorum...onu sattım..GTX 260 aldım...hiç bir sorunum kalmadı

Bende eskiden nvidia kullanıyordum sonra gittim HD4870 aldım.Ati nin bir tek dezavantajı var ısı problemi bunun dışında nvidiadan eksiği yok fazlası var

Anakart : MSI 785GM-E51 AMD ANAKART 7850 147 TL

İşlemci : AMD PHENOM II X4 945 AM3 3.0GHZ 292 Tl

Ram : 2X PATRIOT 2GB DDR3 1333MHZ CL9 196 TL

Ekran Kartı : HIS HD5850 GDDR5 1GB 256BIT ATI DX11 592 TL

HDD : SAMSUNG 500GB 16MB SATA2 7200RPM HDD 92 TL

KASA : THERMALTAKE WINGS RS 201 500W KASA 148 TL

Benim Sistem Bu. Yeni Aldım Tavsiye Ederim.

Toplam : 1.467 TL (VatanBilgisayar) 1.700 TL demişsiniz. Full HD Monitör Yoksa Onu Alın Derim Hepsini Donanıma Harcamayın. Yok Monitörüm Var Diyorsanız 2GB lık daha ram eklersiniz. İşlemciyi 955 yaparsınız. HDDyi 1TB yaparsınız. . Size kalmış .

markalara bu kadar tutkuyla bağlanmak yerine zamanın şartlarına göre hangi ürün iyi performans veriyor ona bakmak lazım..

Olayın özeti budur işte.

Bakıyorum HD5770'in yanına 650W güç kaynağı filan yazıyorlar. Sadece boşa masraf,başka bir şey değil.

Herkes ATİ yazmış :) )) ati driverlarla oyuna entegre olabilen bir kart oyunlarda sorun yaşamak istemiyorsan NVİDİA alacaksın...

HD4850 (özellikle stok soğutucuyla) zaten çok ısınan bir karttır stok soğutucuyla kullanırsanız ve kasa havalandırmanız iyi değilse zaten reset atması normaldir.

"ati driverlarla oyuna entegre olabilen bir kart" nasıl bir cümledir? Ne demek istediniz anlayamadım.Gerçekten anlayamadım.

Bende eskiden nvidia kullanıyordum sonra gittim HD4870 aldım.Ati nin bir tek dezavantajı var ısı problemi bunun dışında nvidiadan eksiği yok fazlası var

Yukarıda HD4850'nin ısındığını söylemiştim zaten. HD4870 de aynı şekildedir.Bu iki kartın en büyük sorunları yüksek ısılarıdır.Fakat bunu lütfen ATI geneline vurmayın.

Bu yazdıklarımla beni ATI fanatiği olarak algılayanlar olabilir fakat toplumumuzda bilgisayar açısından genel bir marka anlayışı hakim:

İşlemcide Intel - Anakartta Asus veya Gigabyte - Ekran kartında Nvidia

Çoğu kişi anlamsızca bu 4'lemenin fanlığını yapıyor ülkemizde.

oyun bilgisayarı demiş sen 128 bit ekrankartı önermişsin

Ha bu tip adamları unutmuştum pardon.

benim demek istediğim 600w'lık bir psu 5850'ye yetmez değil.. tabiki yeter.. sorun çıkartmaz.. ama tutup da 600-700TL bir ekran kartına para veriyorsak eğer o ekran kartının da hakkını almalıyız.. tutup da o ekran kartına düşük çözünürlükte bir monitör koyamayız.. tutup da değimiiz gibi dandik bir 600wlık bir psu koyamayız.. benim demek istediğim hakkını vermemiz lazım..eğer veremezsek sadece tek kasamızda 5850 ekran kartı takmış oluruz.. isterseniz 5970 takın hiç farkı olmaz.. isimden öteye gidemeyiz.. sadece tek millete hava atarız 5850miz var diye..

Biz de tutup 350W ile HD5850 kullanılsın demiyoruz.Ama, 600W PSU ve HD5850 ile adam atıyorum Orthos + Furmark çalıştırıyor ve PC reset atmıyor,kilitlenmiyorsa niye 650W PSU'ya para versin? Ne gereği var?

Olayın özeti budur işte.

Bakıyorum HD5770'in yanına 650W güç kaynağı filan yazıyorlar. Sadece boşa masraf,başka bir şey değil.

HD4850 (özellikle stok soğutucuyla) zaten çok ısınan bir karttır stok soğutucuyla kullanırsanız ve kasa havalandırmanız iyi değilse zaten reset atması normaldir.

"ati driverlarla oyuna entegre olabilen bir kart" nasıl bir cümledir? Ne demek istediniz anlayamadım.Gerçekten anlayamadım.

Yukarıda HD4850'nin ısındığını söylemiştim zaten. HD4870 de aynı şekildedir.Bu iki kartın en büyük sorunları yüksek ısılarıdır.Fakat bunu lütfen ATI geneline vurmayın.

Bu yazdıklarımla beni ATI fanatiği olarak algılayanlar olabilir fakat toplumumuzda bilgisayar açısından genel bir marka anlayışı hakim:

İşlemcide Intel - Anakartta Asus veya Gigabyte - Ekran kartında Nvidia

Çoğu kişi anlamsızca bu 4'lemenin fanlığını yapıyor ülkemizde.

Ha bu tip adamları unutmuştum pardon.

Biz de tutup 350W ile HD5850 kullanılsın demiyoruz.Ama, 600W PSU ve HD5850 ile adam atıyorum Orthos + Furmark çalıştırıyor ve PC reset atmıyor,kilitlenmiyorsa niye 650W PSU'ya para versin? Ne gereği var?

tamam arkadaşlar beni iyice çaylak yaptınız... yaptığım o kadar testi anlaşılan boşuna yapmışım.. BEN SİZE 600-650W 5850 İÇİN YETMEZ DEMİYORUM.. PİYASADAN ALINAN UCUZ PSU'LAR 5850'NİN HAKKINI VERMEZ DİYORUM.. ANLATABİLDİM Mİİİİİ... EĞER 5850 ALIYORSAN ONUN HAKKINI SONUNA KADAR VERCEKSİN.. İŞLEMCİNİ İYİ TUTACAKSIN,... RAMİNİ TUTUP DA KİNGSTOON 1066-1333MHZ RAM ALMAYACAKSIN... TUTUP DA HELEKİ 5850'Yİ ONBOARD BİR ANAKARTA TAKIMAYACAKSIN, 1444 900 GİBİ ÇÖZÜNÜRLÜKTE MONİTÖR ALAMAYCAKSIN, ALACAĞIN MONİTÖR 23" OLACAK.. EĞER ALAMAYCAKSIN DEDİKLERİMİ ALIRSAN BOŞUNA PARA HARCAMIŞ OLURSUN VE İLERİDE DONANIMLARINI YENİLEMEYE ÇALIŞINCA DA EN BAŞTAN BAŞLARSIN.. SİSTEME TEK OYUN TABANLI BAKMAYIN.. 5770İLE PEKALA GÜZEL OYUNLAR OYNANABİLİR AMA 5850 ALACAM DİYE DE SİSTEMİMİ BOZAMAM.. BEN 5850 KULLANIYORUM VE SİSTEMİM DE TOPLAMDA MALİ DEĞERİ 2700 TL.. VE ŞU ANKİ MONİTÖRÜM KARTIN HAKKINI VEREMİYOR DİYE EN KISA ZAMANDA SAMSUNG'UN LED MONİTÖRÜNÜ ALACAĞIM.. BİZ BURADA 1700TL LİK BİR BÜTÇEDEN KONUŞUYORUZ... önemli olan 1700TL ye en iyi performansı veren bir sistem kurmaktır.. ayrıca marka bağımlısı olmayın diyorsunuz yaaa bu saydığım markalardan daha güzelimi bana testiyle birlikte getirin eywallah diyeceğim.. siz olsanız bilgisayarınıza ram takarken kingstoon mu tarasınız ya da ocz veya corsair ram mi kullanırsınız.. benim anakartlarda her zaman tercihim asus'dur ama gigabayt'ın iki ay önce çıkarttığı anakarta da bayıldım

Gigabyte X58A-UD9 isimli kart.. asus bunun eş değerinde bir kart çıkarana kadar tercihim bu karttan yana olacak.. söyleyin bana bu mu marka bağımlısı olmak.. high power markasına her zaman güvenirim ama bu işi en iyi yapan corsairdir.. ne zaman ki bana corsairden daha da güzel bir psu sunar o zaman da high power seçerim.. cooler master'ın psu'larını sevmem ama kasalarına bayalırım ve tercihimi de coolermaster'dan yana kullanırım.. SÖYLEYİN BANA BU MU MARKA BAĞIMLISI.. WALLA NE YALAN SÖYLEYEYİM BENİ İYİCE ÇAYLAK YAPTINIZZ... KİM NE TÜR BİR BİLGİSAYAR ALIRSA ALSINNN UMRUMDA DEĞİL ARTIK.. MİLLETE YARDIM MI KALSIN.. SİZİN YÜZÜNÜZDEN MİLLETE YARDIM ETMEKTEN UTANIR OLDUM.. BİR DE ŞÖYLE BİR YAZINIZ VAR: "Bakıyorum HD5770'in yanına 650W güç kaynağı filan yazıyorlar. Sadece boşa masraf,başka bir şey değil." oldu ki bu kişi sistemine ata hdd bağlayacak, bir yerden buldu ve bağlamak istiyor.. nolacak.. sisteme tam kılıkılına yetecek bir psu'mu almak lazım..

tamam arkadaşlar beni iyice çaylak yaptınız... yaptığım o kadar testi anlaşılan boşuna yapmışım.. BEN SİZE 600-650W 5850 İÇİN YETMEZ DEMİYORUM.. PİYASADAN ALINAN UCUZ PSU'LAR 5850'NİN HAKKINI VERMEZ DİYORUM.. ANLATABİLDİM Mİİİİİ... EĞER 5850 ALIYORSAN ONUN HAKKINI SONUNA KADAR VERCEKSİN.. İŞLEMCİNİ İYİ TUTACAKSIN,... RAMİNİ TUTUP DA KİNGSTOON 1066-1333MHZ RAM ALMAYACAKSIN... TUTUP DA HELEKİ 5850'Yİ ONBOARD BİR ANAKARTA TAKIMAYACAKSIN, 1444 900 GİBİ ÇÖZÜNÜRLÜKTE MONİTÖR ALAMAYCAKSIN, ALACAĞIN MONİTÖR 23" OLACAK.. EĞER ALAMAYCAKSIN DEDİKLERİMİ ALIRSAN BOŞUNA PARA HARCAMIŞ OLURSUN VE İLERİDE DONANIMLARINI YENİLEMEYE ÇALIŞINCA DA EN BAŞTAN BAŞLARSIN.. SİSTEME TEK OYUN TABANLI BAKMAYIN.. 5770İLE PEKALA GÜZEL OYUNLAR OYNANABİLİR AMA 5850 ALACAM DİYE DE SİSTEMİMİ BOZAMAM.. BEN 5850 KULLANIYORUM VE SİSTEMİM DE TOPLAMDA MALİ DEĞERİ 2700 TL.. VE ŞU ANKİ MONİTÖRÜM KARTIN HAKKINI VEREMİYOR DİYE EN KISA ZAMANDA SAMSUNG'UN LED MONİTÖRÜNÜ ALACAĞIM.. BİZ BURADA 1700TL LİK BİR BÜTÇEDEN KONUŞUYORUZ... önemli olan 1700TL ye en iyi performansı veren bir sistem kurmaktır.. ayrıca marka bağımlısı olmayın diyorsunuz yaaa bu saydığım markalardan daha güzelimi bana testiyle birlikte getirin eywallah diyeceğim.. siz olsanız bilgisayarınıza ram takarken kingstoon mu tarasınız ya da ocz veya corsair ram mi kullanırsınız.. benim anakartlarda her zaman tercihim asus'dur ama gigabayt'ın iki ay önce çıkarttığı anakarta da bayıldım

Gigabyte X58A-UD9 isimli kart.. asus bunun eş değerinde bir kart çıkarana kadar tercihim bu karttan yana olacak.. söyleyin bana bu mu marka bağımlısı olmak.. high power markasına her zaman güvenirim ama bu işi en iyi yapan corsairdir.. ne zaman ki bana corsairden daha da güzel bir psu sunar o zaman da high power seçerim.. cooler master'ın psu'larını sevmem ama kasalarına bayalırım ve tercihimi de coolermaster'dan yana kullanırım.. SÖYLEYİN BANA BU MU MARKA BAĞIMLISI.. WALLA NE YALAN SÖYLEYEYİM BENİ İYİCE ÇAYLAK YAPTINIZZ... KİM NE TÜR BİR BİLGİSAYAR ALIRSA ALSINNN UMRUMDA DEĞİL ARTIK.. MİLLETE YARDIM MI KALSIN.. SİZİN YÜZÜNÜZDEN MİLLETE YARDIM ETMEKTEN UTANIR OLDUM.. BİR DE ŞÖYLE BİR YAZINIZ VAR: "Bakıyorum HD5770'in yanına 650W güç kaynağı filan yazıyorlar. Sadece boşa masraf,başka bir şey değil." oldu ki bu kişi sistemine ata hdd bağlayacak, bir yerden buldu ve bağlamak istiyor.. nolacak.. sisteme tam kılıkılına yetecek bir psu'mu almak lazım..

Öncelikle büyük harfle yazarak bir yere varamazsınız.Donanım konusunda her şeyi en iyi bildiğimi,başkalarının da bir şey bilmediğini söylemiyorum fakat bazı noktalara da açıklık getirmek istiyorum.Bu da konuya yazacağım son mesaj olacak.

1. PİYASADAN ALINAN UCUZ PSU'LAR 5850'NİN HAKKINI VERMEZ DİYORUM

Biz de,daha doğrusu ben kendi yazdığım sistemde özellikle harici PSU yazdım. Novabilgisayarda o özelliklere en uygun OCZ güç kaynağı vardı zaten.OCZ de kötü bir marka değildir.

2. Benim marka bağımlısı lafım size değildi. Diğer arkadaşlaraydı.Yoksa bu sınıfta bir sisteme tutup ben de ECS anakart takmam ki nitekim öyle de yaptım.İyi bir sistemin anakartı sağlam olmalıdır.

3. RAM hızı oyun performansında gözle görülür etki bırakmaz,bu zaten biliniyor. Sistem genel performansında da fazla etki bıraktığını düşünmüyorum.2 GB DDR2-667 RAM ile Windows 7 kullandım ben.RAM'den dolayı fazla sıkıntı yaşamadım.Yazılan RAM onun iki katı hızında... Bu yüzden sisteme uygun standart bir RAM yazıp

4. İşlemci olayına katılıyorum fakat 4 çekirdeğin maalesef oyunlarda fazla etkisi yok hala.Çift çekirdekli iyi bir işlemciyle hala en son ayarda oyun oynanıyor (GTA4 istisnadır) Ama 4 çekirdeğin artık günlük uygulamalara yavaş yavaş etkisi olmaya başladı zaten tutup da 1700 liralık sisteme 2 çekirdek yazmak pek uygun olmaz.Monitör olayına ben de katılıyorum 19" monitörde HD5850 oynayan adama ben de gülerim. HD5850'nin hakkını verecek "monitör" 22 inç civarında olmalı.

5. HD5770'e 650W çok fikrimin hala arkasındayım.

Çünkü testler de bunu doğruluyor.

Hd5770 güç tüketimi.

http://www.anandtech.com/show/2856/13[/CODE]

Load'da 250W civarı. İşlemci de i7 920 ve Overclocklu üstelik.

Hadi abartalım,sisteme 5 tane USB aygıtı takın,2 tane sabit disk RAID modunda takılı olsun, 3 tane de optik sürücünüz olsun. 2 tane de PCI kartınız olsun.

Phenom x4 945 de 3.4 Ghz olsun.Olabilecek en uç sistemlerden biri herhalde.

Buyrun PSU hesabı

[CODE]http://extreme.outervision.com/psucalculator.jsp[/CODE]

System Type:

1 physical CPU

Motherboard:

High End - Desktop

CPU:

AMD Phenom II X4 945 3000 MHz Deneb

Overclocked:

3400 MHz

CPU Utilization (TDP):

90% TDP

RAM:

2 Sticks DDR3 SDRAM

Video Card:

ATI Radeon HD 5770

Video Type:

Single Card

Regular SATA:

2 HDDs

DVD-RW/DVD+RW Drive:

2 Drives

Blu Ray BD-RE/DVD/CD:

1 Drive

PCI TV Tuner - Satellite:

Yes

PCI-e x1 Card:

1 Card

USB:

5 Devices

Fans

Regular:

2 Fans 120mm;

Keyboard and mouse:

Yes

System Load:

90 %

Capacitor Aging (+ W %):

20 %

Recommended Wattage:

524 Watts

Buyrun bu da HD5850 güç tüketimi.

[CODE]http://www.anandtech.com/show/2848/13[/CODE]

• 3 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...