Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb' Den Windows Xp / Vista / 7 Kurmak

aLp07

Recommended Posts

USB'den Windows kurmak sanıldığının aksine karmaşık bir iş değildir. Eğer elinizden Windows CD/DVD'si varsa veya ISO dosyası mevcutsa bunu yapabilirsiniz. USB'den Windows işletim sistemi kurmada en önemli nokta USB diskinizin biçimlendirilmesidir. Bunu komut satırından da yapabilirsiniz ama ben size bunu en kolay nasıl yaparsınız onu anlatacağım.

RMPREPUSB programını http://www.mtrcn.com/RMPrepUSB_1.9.75.zip bu adresten indirebilirsiniz. İndireceğiniz Zip dosyasını bir yere açın.

RMPREPUSB uygulamasını çalıştırın. Not: Windows Vista'da uygulamayı açmak için sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır ( Run as administrator)" seçeneği ile açın.

2009-08-15_102448.jpg

Eğer ISO yada başka bir imaj dosyası kullanacaksanız bunu PowerISO yada Daemon Tools gibi bir programla imajı açın. Eğer formatı ISO ise tavsiyem 7-Zip ile ISO dosyasını bir klasöre çıkartmaktır.

Program ekranında seçili olması gereken seçenekler şöyle:

Eğer 2GB'tan büyük bir disk ile çalışacaksanız FAT32 değilse NTFS kullanın.

Boot as HDD seçili olsun.

XP için XP bootable, Vista/7 için WinPE/Vista v2 bootable seçili olsun.

Choose Folder ile imaj dosyanızı açtınığını klasörü yada CD/DVD sürücünüzü seçin. Yanındaki kutucuğun işaretli olduğuna emin olun.

Prepare Drive butonu basın ve bekleyin. Karşınıza çıkacak sorulara OK cevabı verebilirsiniz.

Bilgisayarı USB'den başlatın ve kuruluma başlayın!

bu siteden alıntıdır

Evet bir ara baktığım güzel bir program. Güncel versiyonu takip etmek için aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz.

Ilgili versiyona göre bir çok bag çözülmüş olsa gerek...

Hatırladığıma göre Türkçe desteğide vardı...

Please register to see this content.

Programın Yeni Versiyonu Mevcut :

RMPrepUSB Version 2.1.1

http://hotfile.com/dl/57823013/9054001/RMPrepUSB_2.1.1.zip.html

usbrmp.png

Asus ee PC vardı Win7 yüklü. XP yapayım dedim. Optik sürücüsü olmadığından mecburen Flash ile yapacaktım. İnternette biraz gezindim okudum yaptım. Fakat HDD 2 parça idi ve okuduğum yerlerde şöyle diyordu. 2 parçalı HDD ye kuracaksanız önce bütün bölümleri silmeli birleştirmelisiniz, yoksa hall.dll hatası alırsınız.

Ben takmadım ve D bölümüne dokunmadan C ye formatı bastım Flashtan ama malesef PC birdahada açılmadı :)

Bende önce Flashıma LiveCD gömdüm, MiniXP ile D ye girip önemli bilgilerimi yedekledim, sonra Flashtan tekrar XP yi kurdum ama bu sefer C ve D yi tamamen silip birleştirdim, sonra tekrar C D diye ikiye böldüm. C ye XP yi kurdum.

Yaklaşık 6 aydır canavar gibi çalışıyor :)

Kısacası hall.dll hatası almamak için bütün bölümleri birleştiriniz, Sonra isterseniz tekrar bölümlere ayırıp C ye öyle kurunuz XP yi.

Programın Yeni Versiyonu Mevcut :

RMPrepUSB Version 2.1.1

http://hotfile.com/dl/57823013/9054001/RMPrepUSB_2.1.1.zip.html

usbrmp.png

Asus ee PC vardı Win7 yüklü. XP yapayım dedim. Optik sürücüsü olmadığından mecburen Flash ile yapacaktım. İnternette biraz gezindim okudum yaptım. Fakat HDD 2 parça idi ve okuduğum yerlerde şöyle diyordu. 2 parçalı HDD ye kuracaksanız önce bütün bölümleri silmeli birleştirmelisiniz, yoksa hall.dll hatası alırsınız.

Ben takmadım ve D bölümüne dokunmadan C ye formatı bastım Flashtan ama malesef PC birdahada açılmadı :)

Bende önce Flashıma LiveCD gömdüm, MiniXP ile D ye girip önemli bilgilerimi yedekledim, sonra Flashtan tekrar XP yi kurdum ama bu sefer C ve D yi tamamen silip birleştirdim, sonra tekrar C D diye ikiye böldüm. C ye XP yi kurdum.

Yaklaşık 6 aydır canavar gibi çalışıyor :)

Kısacası hall.dll hatası almamak için bütün bölümleri birleştiriniz, Sonra isterseniz tekrar bölümlere ayırıp C ye öyle kurunuz XP yi.

deneyip kuran varmı acaba arkadaşın dediyi gibi hall.dll hatası verdimi illaki cd biçimlendirip öylemi formatlıcaz eğer öyleyse hiç gerek yok bu proğrama deneyenler lütfen görüşlerini bildirsin

Arkadaşlar daha acemiler için win to flash işinizi görür bu konu forumda vardı die hatırlıorm linki de veriyim freee :)))

seç beğen indir gayet basit..

• 2 ay sonra...

Bence piyasadaki en başarılı yazlılım win7 ve vista sorunsuz usb den kurulabiliyor editli vs. fark etmiyor

xp için denemedim ama win7 vs. kurmak için kullanan arkadaşlara tavsiyemdir diğerleri sorunlu

tr destaği var söylensede ben bulamadım :(

3.kez basa dondu yokmu cevap veren

Kardeşim Bende Arkadaşın Flashından Kurmuştum Herşeyini Kendim Hazırladım Ama Flashtan Kurunca Sanırım Başa Alıyor 2.Kez Başa Alınca Kurulumu İptal Et O Kaldığı Yerden Devam Eder Ben Öyle Yaptım Kurdum Ama Şimdi Normal Windows 7 Cd Sinden Kuramıyorum :)

Kardeşim Bende Arkadaşın Flashından Kurmuştum Herşeyini Kendim Hazırladım Ama Flashtan Kurunca Sanırım Başa Alıyor 2.Kez Başa Alınca Kurulumu İptal Et O Kaldığı Yerden Devam Eder Ben Öyle Yaptım Kurdum Ama Şimdi Normal Windows 7 Cd Sinden Kuramıyorum :)

http://sites.google.com/site/rmprepusb/documents/release-2-0

bu kendi sitesi buradan indirin.

dosyaları çıkarma işlemi bitince yani ilk restartan sonra hemen usb'yi çıkarın, yeniden başlayınca windows usb'yi tekrar takın. siz usb boot işlemini ilk olarak usd'den ayarladığınız için her zaman usd'den başlatıyor sistemi ve her zaman başa dönüyorsunuz. eğer anakartınızın boot etmeden önce başlangıç ayarlarını değiştirebiliyorsanız genellikle ESC tuşudur buna basın ve sadece 1 defa usb'den açılış yapılsın.

Bence piyasadaki en başarılı yazlılım win7 ve vista sorunsuz usb den kurulabiliyor editli vs. fark etmiyor

xp için denemedim ama win7 vs. kurmak için kullanan arkadaşlara tavsiyemdir diğerleri sorunlu

tr destaği var söylensede ben bulamadım :(

Eski sürümlerden birinde Türkçe dil desteği vardı. Yada birisi bana yollamıştı. Tam hatırlayamadım.

Kısmı Türkçe dosyası!

• 3 hafta sonra ...

Hocam öncelikle bu bilgilendirici paylaşım için teşekkürler.

Benim anlayamadığım bikaç noktada sorularım olcak.

Laptop' a win7 kurucam, dvd room bazen kafasına göre okuma yaptığı için senin önerdiğin yöntemi kullanabilirim. Ama şöyle bi sıkıntı var.

- Ben harici hdd den yapmayı düşünüyorum bu işlemi.

- Hdd bölümlendirilmemiş, dosya sistemi Ntfs.

- Anlatılana göre öncelikle dosya sistemini Ntfs değil FAT32 yapmam gerekiyo. Bu durumda hdd içindeki bilgilerim kaybolurmu veya bu durumda kaybolmasa bile bu işlemleri yaparken (prepare drive) hdd içindeki bilgiler kaybolurmu?

- Son olarak CaVeLL 'in verdiği yeni sürümde hangi kutucukları işaretliyeceğiz?

Acilen cvp bekliyorum...

usbrmp.png

Arkadaşlar progeam ile falan uğraşmayın.

usb den çalışan livexp niz varsa

windows kurulum cdsi içideki i386 klasörünü usb ye kopyalayın

daha sonra usb den livexpyi çalıştırın.

Öncelikle C sürücüsünü biçimlendirin.

flaş diskinizin sürücü harfi muhtemelen "X" olacaktır

başlat çalıştıra veya dos komut penceresinde aşağıdaki kodu yazın ve çalıştırın. hepsi bukadar

x:\i386\winnt32.exe /syspart:c: /makelocalsource /s:x:\i386 /tempdrive:c:

eğer katılımsız kurulum bir cd den i386 klasörünü aldıysanız aşağıdaki parametreyi de yukarıdaki komutun sonuna ekleyebilirsiniz.

x:\i386\winnt32.exe /syspart:c: /makelocalsource /s:x:\i386 /tempdrive:c: /unattend:winnt.sif

Hatta bu komutu bir text dosyasına yapıştırıp uzantısını cmd veya bat yaparsanız daha da kolaylık olur.

bu komuttan sonra kurulum başlayacak vi tamamlandığında otomatik yeniden başlamassa kendiniz pc yi yeniden başlatın ve usb den değil normal harddiskten boot etmesini sağlayın.

kurulum tamamlanana kadar flaş diski çıkarmayın.

eğer bootable bir usb disk yerine livecd ile sistem kurmak istiyorsanız bu da mümkün.

i386 klasörünü d sürücünüze kopyalayıp, bilgisayarınızı livecd ile açtıktan sonra yine aynı komutu yazmanız yeterli

sadece i386 nın yolunu değiştirmeniz gerekecek

D:\i386\winnt32.exe /syspart:c: /makelocalsource /s:D:\i386 /tempdrive:c:

gibi

ayrıca nlite ile editlenmiş bir xp kuruyorsanız nlite ile ilave edilen temalar kurulum esnasında sorun çıkarabilir.

böyle bir problem yaşarsanız kurulum komutunu verip ilk aşama tamamlandıktan sonra pc yi yeniden başlatmadan önce i386 klasöründeki tema ile ilgili klasörü C sürücünüzde ilgili yere kopyalayın. C sürücünüzü incelediğinizde ilk etapta 2 klasör oluşmuş olacak.

onlardan birisinin içine kopyalanıyor. tam hatırlamıyorum ama klasörleri incelerseniz nereye kopyalayacağınızı anlarsınız.

Son bir not. Nlite ile hazırlana sistemlerde eğer "El ile kurulum ve yükseltme" iptal edilmiş ise

yukarıda anlatılan şekilde kurulum yapamassınız. çünkü i386 klasöründe winnt32.exe ve diğer gerekli dosyalar zaten yoktur.

burada anlatılanlar windowsxp kurulumu içindir.

windows7 kurmak için bu kadar bile uğraşmanıza gerek yok.

win7 dosyalarını flaşdiske kopyalayıp 1-2 dos komutu usb den kurma işlemi yapılabiliyor.

Selamlar...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...