Jump to content

Yunan Mitolojisi Hk.

Recommended Posts

Homeros - Odysseus

Please register to see this content.

Homeros - Odysseus

Bulinki bu siteden bulmuştum ama maalesef link ölmüş:(

1. İLYADA

İliada (Yunanca: Ἰλιάς, Iliás) Homeros'un Truva savaşını anlatan destanıdır. Yunancada Odysseia ile birlikte en eski edebiyat olduğu düşünülen epik bir şiirdir. Eldeki veriler ışığında Homeros tarafından M.Ö. 7. yüzyıl ya da 8. yüzyıl'da yazıldığı düşünülmektedir.

Homeros, "İliada"sında Truva savaşını ayrıntılarıyla anlatmaktadır. Sözlü gelenekten yazıya nasıl geçtiğini bilemediğimiz gibi, metinde geç dönemde yapılan değişikliklerin kesin amacını kestirmek bizim için güçtür. Ama Homeros bir savaşın 'toprağı bereketli Truva'da geçtiğini söylüyor.

2. ODİSSEİA

Odisseia (Yunanca: Ὀδύσσεια, Odusseia) Homeros'un ünlü destanlarından biridir. Diğeri de İlyada'dır.

Odissea'nın M.Ö. 800 ila 600 yılları arasında yazıldığı düşünülmektedir. Manzum eser İlyada'nın devamı niteliğindedir ve Yunan kahraman Odysseus'un Truva'nın düşüşünden sonra vatanı İthaka'ya yaptığı maceralarla dolu uzun yolculuğu anlatır. 10 yıl süren savaştan sonra Odysseus'un İthaka'ya dönmesi 10 yılını alır, ve bu 20 yıllık uzaklığında oğlu Telemachus ve karısı Penelope ülkeyi yönetmek ve Penelope ile evlenerek (Odysseus'un öldüğü iddia edilmektedir) İthaka'nın hükümdarı olmak isteyen bir grup soylu ile mücadele etmek zorundadırlar. Şiir batı edebiyatının ve kültürünün temel eserlerinden sayılır, ve antik Yunan kültürüne ışık tutan en önemli kaynaklardan biridir.

Slm Arkadaşlar Yunan mitolojisi ile alakalı Hikaye efsane vs. E kitap (PDF Formatlı) varsa Upload edermisiniz.Teşekkürler.

Hayrola, seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği felan mı okuyorsun yoksa?? :)

Yo Daha çok ilgi diyelim tabii biraz daha imkanlarımı geliştirebilirsem Seyahatlerde düşünüyorum çok ilgimi çekiyor hikayeleri olaylar vs.O Yüzden pek bişey bulamadım ben Siz Dostlarımdan biraz Yardım istedim hikaye vs gibi pdf Formatlı veya herhangi bi format önemli deil.

Reİstanbul kardeşim ya bırak bu Yunan mitosunu falan uğraşmana değmez sen Türk Mitolojisini araştır...Hatta bi kitapda önereyim Bozkırın Sırrı mutlaka oku.Yunan mito falan okulda lazım değilse ömürde de lazım olmaz..;9 :rolleyes:

Reİstanbul kardeşim ya bırak bu Yunan mitosunu falan uğraşmana değmez sen Türk Mitolojisini araştır...Hatta bi kitapda önereyim Bozkırın Sırrı mutlaka oku.Yunan mito falan okulda lazım değilse ömürde de lazım olmaz..;9 :rolleyes:

Yok Abi Biliyorum o polatın okuduğu kitaptı ya ben biraz da Açıkcası Fantastik olayları hikaye Efsane bunları Seviyorum O Yüzden Yunan Mitolojisinde Hepsi Var Biraz Araştırdım Ama Daha Çok Hikaye Yazı E kitap Olursa iyy olur.

Yok Abi Biliyorum o polatın okuduğu kitaptı ya ben biraz da Açıkcası Fantastik olayları hikaye Efsane bunları Seviyorum O Yüzden Yunan Mitolojisinde Hepsi Var Biraz Araştırdım Ama Daha Çok Hikaye Yazı E kitap Olursa iyy olur.

Bi Film önerebilirim.Dün akşam yarıya kadar izledim geç olunca yattım.Bu akşam devamını izleyecem titanların savaşı

ben ebook değilde sana bi book öneriyorum. 2 yıl elimden düşmedi. Güzel bir kitap, konuların sıralanışı vs çok iyi. Zevkle okursun ve eminim verdiğin paraya değer. Burada 28-40tl demiş ama piyasad 20tly bulursun.. Dikkat et zeus rüyalarına girmesin.. :)

O şekilde düşünürsek bozkırın sırrı falan da ömürde lazım olmaz pekala. Kuran-ı Kerim’deki bazı işaretlerden ve tarihi fenomenlerden beslenen romanın unutulmuş bir destandan öteye gidemez kesinlikle. Sonuçta mit yani. O yüzden bu mit kimin hayatında kime ne fayda sağlayabilir dersiniz? Geçelim efendim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...