Jump to content

Ýblis'in Peygamber Efendimize Söylediði Hakikatler

KelebeK

Recommended Posts

Veheb Ýbn-i Münebbih (r.a.) rivayet ediyor. Allah Teâlâ (c.c.) þeytana emir buyurmuþlar. Git! Hz. Muhammed (S.A.V.) nin soracaklarýna cevap ver. Ýblis eli asalý bir ihtiyar kýlýðýnda Peygamber Efendimize gelir.

Peygamber Efendimizle arasýnda aþaðýdaki mükâlemeler geçer.

- Sen kimsin?

- Ben Ýblisim.

- Ne lçin geldin?

- Allah'ýn emri ile soracaklarýna cevap vereceðim.

- Ya mel'un, ümmetimden kaç düþmanýn var.

- Onbeþ düþmaným var.

1. Sensin,

2. Adaletle iþ gören hükümdar,

3. Alçak gönüllü cömert, zenginler.

4. Ticaretinde doðru olanlar.

5. Allah'tan korkan alimler (ehl-i takva sahipleri).

6. Nasihatle herkese hayýr isteyen müminler.

7. Kalbi merhametli müminler.

8. Tevbe edip, tevbesinde sebat edenler.

9. Haramdan sakýnanlar.

10. Daima abdestli bulunanlar.

11. Her zaman çokça sadaka verenler.

12. Ýnsanlarla iyi geçinen, güzel (halim) huylu kimseler.

13. Ýnsanlara faydalý olanlar.

14. Kur'an-ý çok okuyanlar ve Allah'ý devamlý zikredenler.

15. Gecelerde insanlar uyurken kalkýp namaz kýlan ve ibadet edenler.

Resulullah Efendimiz tekrar sorar.

- Ümmetimden senin yoldaþlarýn kimlerdir.

- Zalim hükümdar, kibirli zenginler, hain ticaret ve sanat erbabý, içki içenler, gýybet yapanlar. Zina yapanlar, yetim malý yiyenler, namazý kýlmayýp terk edenler, zekat vermeyenler, boþ kuruntular yapanlar benim yoldaþlarýmdýr.

Muhyiddin-i Arabi, Þeytanýn Fitneleri

http://www.resulullah.org

ÞEYTANIN HÝLELERÝ

SECERET ' ÜL KEVN

Muhyiddin-i Arabi

Ýbn-i Abbas (r.a) Hz.' inden naklen Muaz b, Cebel rivayet ediyor :

�Bir gün Resullullah (s.a) ile beraberdik. Ansardan birinin evinde toplanmýþtýk.. Tam bir cemaat olmuþtuk. Sohbete dalmýþtýk.

Bu arada, dýþarýdan bir ses geldi :

�Ev sahibi..... içerdekiler... Eve girmem için bana izin verir misiniz? Benim sizden bir dileðim var.

Bunun üzerine , herkes Resullullah (s.a)efendimizin yüzüne bakmaya baþladý. Orda ve her zaman büyük oydu... Ýzin ondan

çýkacaktý. Resullullah (s.a) Efendimiz, duruma vakýf oldu ve :

�<< Bu seslenen kimdir bilir misiniz?>>

Buyurdu.... Biz hep birden þöyle dedik :

� En iyi bilen ALLAH ve Resuludur.

Bunun üzerine Resullullah (s.a) Efendimiz :

� << O, lain iblistir. �Þeytandýr� Allah'ýn laneti onun üzerine olsun....>>

Buyurunca; hemen Hz. Ömer :

� Ya Resullullah , bana izin veriniz onu öldüreyim.

Dedi.... Resullullah (s.a) Efendimiz bu izni vermedi; þöyle buyurdu:

� << Dur ya Ömer , biliyomusun ki; ona belli bir vakte kadar mühlet verilmiþtir... Öldürmeyi býrak.>>

Sonra þöyle buyurdu:

�<<Kapýyý ona açýn gelsin... O buraya gelmek için emir almýþtýr. Diyeceklerini anlamaya çalýþýnýz. Size anlatacaklarýný iyi

dinleyiniz.>>

* * *

Bundan sonrasýný Ravi' den dinleyelim ;

Kapýyý ona açtýlar. Ýçeri girdi ve bize göründü. Birde baktýk ki, þekli þu :

Bir ihtiyar. Þaþý. Ayný zamanda köse. Çenesinde altý veya yedi kadar kýl sallanýyor. At kýlý gibi. Gözleri yukarý doðru açýlmýþ.

Kafasý, büyük bir fil kafasý gibi. Dudaklarý da, bir manda dudaðýna benziyordu.

Sonra, þöyle bir selam verdi ;

Selam ya Muhammed ; selam size ey cemaat-i müslimin.

Onun bu selamýna Resullullah (s.a) Efendimiz þu mukabelede bulundu ;

<< Selam Allah'ýndýr ya lain >>

Sonra þöyle buyurdu :

<< Bir iþ için geldiðini duydum; nedir o iþ? >>

Þeytan þöyle anlattý ;

Benim buraya geliþim kendi arzumla olmadý. Mecburen geldim.

Resullullah (s.a) Efendimiz sordu ;

<< Nedir o mecburiyetin ? >>

Þeytan anlattý ;

Ýzzet sahibi Rabbýn katýndan bana bir melek geldi. Ve dedi ki ;

Allah-ü Taâlâ sana emir veriyor : Muhammed 'e gideceksin. Ama düþük ve zelil bir halde. Tevazu ile. Ona gideceksin ve ademoðullarýný nasýl kandýrdýðýný anlatacaksýn. Onlarý nasýl aldattýðýný söyleyeceksin bir bir ona. Sonra o sana ne sorarsa doðrusunu diyeceksin. Sonra ... Allah-ü Taâlâ buyurdu ki :

"Söylediklerine bir yalan katarsan , doðruyu sölemezsen .... seni kül ederim ; rüzgara savurur ... Düþmanlarýnýn önünde , seni rüsvay ederim." Ýþte ... böyle ; ya Muhammed , o emir üzerine sana geldim. Arzu ettiðini bana sor . Þayet bana sorduklarýna doðru cevap vermezsem ;düþmanlarým benimle eðlenecek. Þu muhakkak ki , düþmanlarýmýn eðlencesi olmaktan daha zor bir þey yoktur.

Bundan sona Resullullah (s.a.) Efendimiz þöyle sordu :

�<< Madem ki , sözlerinde doðru olacaksýn. O halde bana anlat : Halk arasýnda en çok sevmediðin kimdir ? >>

Þeytan þu cevabý verdi :

Sensin ya Muhammed. Allah' ýn yarattýklarý arasýnda senden daha çok sevmediðim kimse yoktur. Sonra senin gibi kim olabilirki?

Resullullah (s.a.) Efendimiz sordu :

<< Benden sonra , en çok kimlere buðuzlusun ve sevmezsin?...>>

Þeytan anlattý :

Müttaki bir gence ki ... varlýðýný Allah yoluna vermiþtir.

Bundan sonra , sual cevap aþðýdaki þekilde devam etti. Resullullah (s.a.) Efendimiz sordu ; þeytan anlattý :

<< Sonra kimi sevmezsin ? >>

Kendisini sabýrlý bildiðim , þüpheli iþlerden sakýnan alimi ...

<< Sonra ? >>

Temizlik iþinde ... yýkadýðý yerleri üç defa yýkamayý adet eden kimseyi.

<< Sonra ? >>

Sabýrlý olan bir fakiri ki ; ihtiyacýný kimseye anlatmaz... Halinden þikayet etmez.

<< Peki, bu fakirin sabýrlý olduðunu nerden bilirsin ? >>

� Ya Muhammed , ihtiyacýný kendi gibi birine açmaz. Her kim ihtiyacýný kendi gibi birine üç gün üst üste anlatýrsa, Allah onu

sabredenlerden yazmaz. Sabýrlý kimselerin iþi buna benzemez. Hasýlý , onun sabrýný ; halinden , tavrýndan ve þikayet etmeyiþinden anlarým.

<< Sonra kim ? >>

Þükreden zengin.

<< Peki, ama zenginin þükreden olduðunu nasýl anlarsýn ? ...>>

� Onu görürsem ki , aldýðýný helal yoldan alýyor ve mahalline harcýyor. Bilirim ki : þükreden bir zengindir.

Resullullah (s.a.) Efendimiz bu defa mevzuu deðiþtirdi ve ona baþka bir sual sordu :

<< Peki, ümmetim namaza kalkýnca , senin halin nice olur? ..>>

Ya Muhammed, beni bir sýtma tutar . Titrerim.

<< Neden böyle olursun ; ya lain ? .. >>

Çünkü bir kul , Allah için secde edince bir derece yükselir.

<< Peki ya oruç tuttuklarý zaman nasýl olursun ?...>>

O zaman da baðlanýrým. Taa, onlar iftar edinceye kadar.

<< Peki ya hac yaptýklarý zaman nasýl olursun ? >>

O zaman da çýldýrýrým.

<< Peki, ya Kur'an okuduklarý zaman nasýl olursun ? ..>>

O zaman da, eririm. Týpký ateþte eriyen bir kurþun gibi eririm.

<< Peki ya sadaka verdikleri zaman halin nasýldýr ? .. >>

� Ha, iþte.. o zaman halim pek yaman olur. Sanki sadaka veren , bir testere alýr eline , ve beni ikiye böler.

Resullullah (s.a.) Efendimiz sebebini sordu :

<< Neden öyle testere ile ikiye biçilirsin, ya Ebamürre ? >>

Bunun üzerine iblis : Onu da anlatayým .. Dedikten sonra anlatmaya baþladý : Çünkü sadakada dört güzellik vardýr. Þöyle ki ;

1 - Allah-ü Teala, sadaka verenin malýna bereket ihsan eyler.

2 - O , sadaka veren kimseyi halkýna sevdirir.

3 - Allah-ü Teala, onun verdiði sadakayý , cehennemle arasýnda bir perde yapar.

4 - Allah-ü Teala, belayý sýkýntýyý ve ahlarý ondan defeder.

Bundan sonra Resullullah (s.a.) Efendimiz ashabý hakkýnda bazý sorular sordu :

<< Ebubekir için ne dersin ?>>

Ýblis ise þu cevabý verdi :

O bana cahiliyet devrinde bile itaat etmedi... Ýslam'a girdikten sonra nasýl bana itaat eder ?

<< Peki, Ömer b. Hattab için ne dersin ? .. >>

Ýblis ona da þu cevabý verdi :

Allah'a yemin ederim ki ; her gördüðüm yerde ondan kaçarým.

<< Peki , Osman b. Affan için ne dersin ? >>

Ondan utanýrým ... hem de çok ... Nasýl ki , Rahman' ýn melekleri de ondan utanýrlar...,

<< Peki, Ali b. Ebutalib için ne dersin ? >>

Ýblis onun için de þöyle dedi :

� Ah onun elinden bir kurtulsam... O, kendi baþýna kalsa ; ben kendi baþýma kalsam... O beni býraksa.... ben de onu býraksam .. Ben onu býrakýrým ; ama o beni býrakmaz.

Resullullah (s.a.) Efendimiz , yukarýdaki sorularý sorduktan ve þeytanýn verdiði cevaplar kýsmen bittikten sonra ,

þöyle buyurdu :

<< Ümmetime saadet ihsan eden ; seni taa, belli bir vakte kadar þeki kýlan Allah'a hamd olsun. >>

Resullullah (s.a.) Efendimiz ' in o cümlesini duyan lain iblis þöyle dedi :

� Heyhat, heyhat... Ümmetin saadeti nerede ? Ben , o belli vakte kadar diri kaldýkça, sen ümmetin için nasýl ferah duyarsýn ?..

Ben , onlarýn kan mecralarýna girerim. Etlerine karýþýrým. Ama onlar , benim bu halimi göremez ve bilemezler. Beni yaradan ve

baas gününe kadar bana mühlet veren Allah'a yemin ederim ki: Onlarýn tümünü azdýrýrým. Cahillerini ve alimlerini ... Ümmilerini

ve okumuþlarýný ... Facirlerini ve abidlerini ... Hasýlý, bunlarýn hiçbiri elimden kurtulamaz. Fakat , Allah'ýn halis kullarýný ... Evet, bunlarý azdýramam.

Bunun üzerine Resullullah (s.a.) Efendimiz sordu :

<< Sana göre ihlas sahibi olan muhlis kullar kimlerdir ? ... >>

Bu suale Ýblis þu cevabý verdi :

�Bilmez misin ? ya Muhammed , bir kimse ki , dirhemini ve dinarýný sever ... O Allah için bir ihlasa sahip deðildir. Bir kimseyi

görürsem ki ; dirhemini dinarýný sevmez ; övülmekten, medhedilmekten hoþlanmaz.. bilirim ki o : ihlâs sahibidir... Hemen onu

býrakýr kaçarým. Bir kul malý ve övülmeyi sevdiði süre , kalbi de dünya arzularýna baðlý kaldýðý müddet , o size vasfýný yaptýðým kimseler arasýnda bana en çok itaat edendir. Bilmez misin ki : mal sevgisi , büyük günahlarýn en büyüðüdür. Bilmez misin ki ya Muhammed , baþ olma sevgisi yine büyük günahlarýn en büyükleri arasýndadýr.

Ýblis anlatmaya devam etti :

�Ya Muhammed , bilmez misin ? ... Benim yetmiþ bin tane çocuðum var. Bunlarýn her birini bir baþka yere tayin etmiþimdir.

Sonra ... o her çocuðumla birlikte yine yetmiþ bin tane þeytan vardýr. Onlarýn bir kýsmýný ulemaya gönderdim. Bir kýsmýný gençlere yolladým.Bir kýsmýný da , meþayihe saldým. Bir kýsmýný da ihtiyar kadýnlara musallat ettim. Gençlere gelince , aramýzda hiçbir anlaþmazlýk yoktur. Onlarla gayet iyi geçiniriz. Çocuklara gelince ... onlarla da , bizimkiler istedikleri gibi birlikte oynarlar. Bizimkilerin bir kýsmýný da abidlerin baþýna dert ettim. Bir kýsmýný da zahidlerin. Onlar bunlarýn yanýna girer.; halden hale sokarlar. Bir tepeden öbürüne ... hep dolaþtýrýp dururlar. Öyle bir hal alýrlar ki ;baþlarlar, sebeplerden herhangi birine sövmeye... Ýþte ... böylece , onlardan ihlasý alýrým. Onlar bu halleri ile yaptýklarý ibadeti, ihlassýz yaparlar gayrý .. Ama , bu hallerin farkýnda olmazlar.

Ýblis, bundan sonra , aldattýðý bir rahibin hikayesini anlatmaya geçti. Ve þöyle dedi :

� Bilmez misin ; ya Muhammed, Rahip Borsisa : tam yetmiþ yýl ihlas ile Allah ' a ibadet etti. Bu ibadetleri sonucunda ona öyle

bir hal ihsan edilmiþti ki ; Her dua ettiði hasta , duasý ve bereketi ile þifayap oluyordu. Onun peþine takýldým. Zina etti. Katil oldu. Sonunda da küfre girdi. Bu o kimsedir ki ; Allah-ü Teala aziz kitabýnda , ona þöyle anlatýr :

<< .... Þeytan hali gibidir ki ; o insana : � Kafir ol .. Dedi. Vaktaki o kafir oldu. : bu defa ona þöyle dedi : Ben senden uzaðým . . Ben alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarým .>> (59/16)

Ýblis bundan sonra bazý kötü huylar üzerinde durdu. Ve onlarýn her birinden nasýl istifade ettiðini anlattý..

YALAN

� Bilmez misin ya Muhammed , yalan bendendir ve ilk yalan söyleyen de benim. Her kim yalan söylerse ... o benim

dostumdur. Her kim yalan yere yemin ederse ... o da benim sevgilimdir. Bilmez misin ya Muhammed , ben Adem'e ve Havva'ya

yalan yere Allah adýna and içtim.

<<Muhakkak ben size nasihat ediyorum.>> (7/16)

Dedim... Bunu yaparým : çünkü yalan yere yemin gönlümün eðlencesidir.

GIYBET - KOÐUCULUK

� Gýybet ve koðuculuða gelince .... Onlarda benim meyvelerimdir ve þenliðimdir.

NÝKAH ÜZERÝNE YEMÝN ETMEK

� Her kim talak üzerine yemin ederse ... günahkar olacaðýndan endiþe edilir. Ýsterse bir defa olsun .. Ýsterse doðru þey üzerine olsun. Her kim talaký aðzýna alýrsa .. taaa.. hakikati belli oluncaya kadar karýsý ona haram olur. Onlar bu halleri ile kýyamete kadar meydana getirecekleri çocuklar hep zina çocuðu olur. Aðza alýnan o talak kelimesi yüzünden hepsi cehenneme girer.

NAMAZ

� Ya Muhammed , namazý an be an tehir edilince ... onu da anlatayým. O her ne zaman ki , namaza kalkamak ster; tutarým .

Ona vesvese veririm. Derim ki : " henüz vakti var. Sende meþgulsün. Hele þimdilik iþine bak . sonra kýlarsýn." Böylece o : Vaktinin dýþýnda namazýný kýlar... Ve bu sebepten onun kýldýðý namaz yüzüne atýlýr. Þayet o kimse beni maðlup ederse .. ona insan þeytanlarýndan birini yollarým... Böylece onu vaktinde namaz kýlmaktan alýkoyar.

O, bunda da beni maðlup ederse .. bu sefer onun hesabýný namazýnda görmeye bakarým. O namazýn içinde iken ; saða bak .. sola bak... Derim... O da bakar ... O ki böyle yaptý... Yüzünü okþar alnýndan öperim. Bundan sonra ona : Sen ebedi yaramaz bi iþ yaptýn. Derim ve böylece onun huzurunu bozarým. Sende bilirsin ki ya Muahammed , her kim namazda , saða ve sola çokça bakarsa , Allah onun namazýný kabul etmez.

Bunda da ona maðlup olursam . Yalnýz baþýna namaz kýldýðýnda yanýna giderim. Ve ona ; çabuk çabuk kýlmasýný emrederim. O da , baþlar ; namazýný çabuk çabuk kýlmaya. Týpký horozun , gagasý ile yerden biþeyler topladýðý gibi.

Bu iþi yaptýrmakta da ona baþarý kazanamazsam bu sefer , cemaatle namaz kýlarken onun yanýna varýrým. Orada baþýna bir gem takarým. Baþýný imamdan evvel secdeden ve rükü'dan kaldýrýrým. Ýmamdan evvel de secde ve rüku yaptýrýrým. Ýþte o böyle yaptýðý için , kýyamet günü , Allah onun baþýný eþek baþýna çevirir.

O kimse bunda da beni yener ise .. Bu defa , ona namazda parmaklarýný çýtlatmasýný emrederim. Böylece o beni tesbih edenlerden olur. Ama bu iþi ona namaz içinde yaptýrmaya muvaffak olursam.

Bunda da maðlup olursam , bu sefer ona tekrar giderim. Namaz içinde iken burnuna üflerim. Ben üfleyince , o esnemeye baþlar. Þayet o, bu esneme esnasýnda elini aðzýna kapamazsa .. onun içine küçük bir þeytan girer , dünya hýrsýný ve dünyevi baðlarýný çoðaltýr. Ýþte.. Bundan sonra o kimse , hep bize itaat eder. Sözümüzü dinler. Dediklerimizi yapar.

Þeytan bundan sonra konuþmasýna devam etti :

� Sen ümmetin hangi saadetinten ferah duyarsýn ki ? Ben onlara ne tuzaklar kurarým... ne tuzaklar. Miskinlerine , çaresizlerine ve zavallýlarýna giderim. Namazý býrakmalarýný emrederim. Ve onlara derim ki :

Namaz size göre deðil.. O, Allah'ýn afiyet ihsan ettiði ve bolluk verdiði kimseler içindir.

Sonra hastalara giderim :

�" Namaz kýlmayý býrak " derim çünkü Allah-ü Teala : << hastalara zorluk yok.....>> (24/61) buyurdu. Ýyi olduðun zaman

kýlarsýn. Ve böylece o, namazýný býrakýr. Hatta küfre de gidebilir. Þayet o, hastalýðýnda namazý terkederek ölüp giderse, Allah'ýn huzuruna çýkarken, Allah-ü Teala'yý öfkeli bulur.

Sonra þöyle dedi :

� Ya Muhammed , eðer bu sözlerime yalan kattýmsa , beni akrep soksun. Sonra.... Eðer yalan varsa .. Allah 'tan dile beni kül

eylesin.

Ýblis bundan sonra konuþmalarýna devam etti ve þöyle dedi :

� Ya Muhammed , sen ümmetin için ferah mý duyuyorsun ? Halbuki ben onlarýn altý da birini dininden çýkardým.

Bundan sonra Resullullah (s.a.) Efendimiz ona , yani Ýblis'e aþaðýdaki þekilde kýsa kýsa bazý sorular sordu. O da bunlara cevap verdi :

<< Ya lain , senin oturma arkadaþýn kim ? >> Faiz yiyen.

<< Dostun kim ?>> Zina eden.

<< Yatak arkadaþýn kim ?>> Sarhoþ

<< Misafirin kim ? >> Hýrsýz.

<< Elçin kim ?>> Sihirbazlar.

<< Gözün nuru nedir?>> Karý boþamak.

<< Sevgilin kim ?>> Cuma namazýný býrakanlar.

Resullullah (s.a.) Efendimiz bu defa baþka bi mevzua geçti ve þöyle sordu :

<< Ya lain , senin kalbini ne yýkar ?>> Allah yolunda cihada koþan atlarýn kiþnemesi.

<< Peki, senin cismini ne eritir ?>> Tevbe edenlerin tevbesi.

<< Peki , ciðerini ne parçalar, ne çürütür ? >> Gece ve gündüz, Allah'a yapýlan bol bol istiðfar.

<< Peki yüzünü ne buruþturur ? >> Gizli sadaka.

<< Peki gözlerini kör eden nedir ?>> Gece namazý.

<< Peki, baþýný eðdiren nedir ? >> Çokça kýlýnan cemaatle namaz.

Resullullah (s.a.) Efendimiz tekrar bir baþka mevzua geçti ve þöyle sordu :

<< Sana göre insanlarýn en saadetlisi (!) kimdir? >> Namazýný bilerek kasden býrakanlar.

<< Peki , insanlarýn en þakisi kimdir ? >> Cimriler

<< Peki, seni iþinden ne alýkoyar ? >> Ulema meclisleri

<< Peki , yemeðini nasýl yersin ? >> Sol elimle parmaklarýmýn ucu ile.

<< Peki , sam yeli estiði zaman ne ortalýðý sýcaklýk bastýðý zaman çocuklarýný nerede gölgelendirirsin ? >> Ýnsanlarýn týrnaklarýnýn arasýnda.

Resullullah (s.a.) Efendimiz bundan sonra , bir baþka bir mevzuu sordu. Ýblis de cevap verdi .

<< Rabbinden neler talep ettin ? >>

On þey talep ettim.

<< Nedir onlar ya lain ?>>

Þunlardýr :

1. Allah'tan diledim ki, beni ademoðullarýnýn malýna ve evladýna ortak ede. Bu ortaklýk talebimi yerine getirdi. Ki bu : << Onlara ortak ol... Mallarýna ve çocuklarýna . Onlara vaad et. Halbuki þeytan onlara gurur vaad eder...>>[/b] (17/64) Ayet-i Celilesi ile sabittir.

Her besmelesiz kesilen hayvan etinden yerim , faiz ve haram karýþan yemeklerden yerim. Þeytandan Allah'a sýðýnýlmayan malýn da ortaðýyým.

Cinsi münasebet anýnda ; Allah'a þeytandan sýðýnmayan kimse ile birlikte hanýmý ile birleþirim. Ve o her birleþmeden hasýl olan çocuk , bize itaat eder. Sözümüzü dinler.

Her kim hayvana binerken , helal yola gitmeyi deðil de , aksini isteyerek binerse , bende onunla beraber binerim. Yol arkadaþý ve binek arkadaþý olurum. Bu da Ayet-Ý Kerime ile sabittir. << Onlar üzerine süvarilerinle , piyadelerinle yaygara çýkart..>> (17/64)

2. Allah-ü Teala'dan diledim ki : Bana bir ev vere .. Bu dilediðim üzerine hamamlarý bana ev olarak verdi.

3 .Diledim ki bana bir mescid vere. Pazar yerlerini bana mescid yaptý.

4. Benim için bir okuma kitabý vermesini istedim. Þiirleri bana okuma kitabý olarak verdi.

5. Ýstedim ki ; bir ezan vere , Mezmurlarý verdi.

6. Diledim ki ; bana bir yatak arkadaþý vere.. Sarhoþlarý verdi.

7. Diledim ki ; bana yardýmcýlar vere ... Bunun içinde kaderiye mensuplarýný verdi.

8. Ýstedim ki ; bana kardeþler vere .. Mallarýný boþ yere israf edenleri verdi. Bir de masiyet yoluna para harcayanlarý. Bunlarda þu Ayet-i Kerime ile sabittir :

<< O kimseler ki ; mallarýný boþ yere harcarlar... Onlar þeytanýn kardeþleri olmuþlardýr. >> (17/27)

Bir ara Resullullah (s.a.) Efendimiz þöyle buyurdu :

<< Eðer söylediklerini, Allah'ýn kitabýndaki ayetlerle ispat etmeseydin. Seni tastik etmezdim.>>

Bundan sonra Ýblis devam etti :

1.Ya Muhammed , Allah'tan diledim ki ; ademoðullarýný ben göreyim ; ama onlar beni göremeyeler. Bu dileðimi de yerine getirdi.

2.Diledim ki ; ademoðullarýnýn kan mecralarýný bana yol yapa ; Bu da oldu. Böylece ben, onlar arasýnda akýp giderim. Gezerim. Hem nasýl istersem. Bütün bu isteklerimi verdi . " Hepsi sana verildi .. Buyurdu. " Ve ben bu hallerimle iftihar ederim. Sonra þunu da ekleyeyim ki ; benimle beraber olanlar , seninle beraber olanlardan daha çoktur. Ýþte .. Böylece kýyamete kadar , ademoðullarýnýn ekserisi benimle beraber olurlar. Bundan sonrasýný Ýblis þöyle anlattý :

Benim bir oðlum vardýr. Adý : ATEME 'dir. Bir kul , yatsý namazýný kýlmadan uyursa .. gider ; onun kulaðýna bevleder. Eðer böyle olmasaydý ; imkan yok , insanlar namazlarýný eda etmeden uyuyamazlardý.

Benim bir oðlum daha vardýr ki ; onun adý da MÜTEKAZÝ 'dir. Bunun vazifesi de ; yapýlan gizli amelleri yaymaya çalýþmaktýr. Mesela bir kul , gizli bir taat iþlerse .. ve bu yaptýðýný da gizlemeye çalýþýrsa MÜTEKAZÝ onu dürter. En sonunda o gizli amelin yayýlmasýna ve açýða çýkarmaya muvaffak olur. Böylece ; Allah-ü Teala onun yüz sevabýndan doksan dokuzunu imha eder. Çünkü bir kulun yaptýðý gizli bir amel için tam yüz sevap verilir.

Sonra .. Benim bir oðlum daha vardýr . Onun adý da KÜHAYL dir. Bunun iþi de , insanlarýn gözlerini sürmelemektir. Bilhassa , ulema meclisinde ve hatip hutbe okurken. Bu sürme onlarýn gözüne çekildi mi , uyuklamaya baþlarlar. Ulemanýn sözlerini iþitmezler. Böylece hiç sevap alamazlar.

Bundan sonra Ýblis þöyle anlattý :

� Hangi kadýn olursa olsun .. Onun kalktýðý yere þeytan oturur. Sonra kadýnýn kucaðýnda mutlaka bir þeytan durur. Ve onu ,

bakanlara güzel gösterir. Sonra o kadýna bazý emirler verir. Mesela : Elini kolunu dýþarý çýkar ; göster. Der .. o da , bu emri tutar. Elini , kolunu açar, gösterir. Bundan sonra , o kadýnýn haya perdesini týrnaklarý ile yýrtar.

Ýblis bundan sonra ; Resullullah (s.a.) Efendimiz ' e kendi durumunu anlatmaya baþladý :

�Ya Muhammed bir insaný delalete sürüklemek için elimde bir imkan yoktur. Ben ancak vesvese veririm. Ve bir þeyi güzel

gösteririm. O kadar. Eðer delalete sürüklemek elimde olsaydý , yeryüzünde ; << Allah'tan baþka ilah yoktur ve Muhammed Allah'ýn resülüdür. >> diyen herkesi , oruç tutaný ve namaz kýlaný hiç býrakmazdým. Hepsini delalete düþürürdüm. Nasýl ki senin elinde de , hidayet nevinden bir þey yoktur. Sen ancak Allah'ýn Resulusun. Ve tebliðe memursun. Þayet hidayet elinde olsaydý, yeryüzünde tek kafir býrakmazdýn. Sen Allah'ýn halký üzerinde bir hüccetsin. Bende , kendisi için ezelde þekavey yazýlan kimselere sebebim. Said olan kimse , taa , ana karnýnda iken saiddir. Þaki olan da , yine ana karnýnda iken þakidir. Saadet ehli kýlan da Allah , Þekavet ehli kýlan da Allah .

Bundan sonra Resullullah (s.a.) Efendimiz þu iki Ayet-i Kerimeyi okudu.

<< Bunlar, taa sonuna kadar böyle deðiþik þekilde devam edecek... Ancak Rabbýn esirgedikleri hariç..>> (11/118-119)

<< Allah'ýn emri behemehal yerini bulan bir kaderdir.>> ( 33/38 )

Bundan sonra Resullullah (s.a.) Efendimiz , Ýblise þöyle buyurdu :

<< Ya Ebamürre , acaba senin bir tevbe etmen ve Allah' a dönmen mümkün deðil mi ? Cennete girmene kefil olurum. >>

Bunun üzerine Ýblis þöyle dedi :

�Ya Resullullah , iþ verilen hükme göre oldu. Karar yazan kalemde kurudu. Kýyamete kadar olacak iþler olacaktýr. Seni

peygamberlerin efendisi kýlan , cennetin ehlinin hatibi eyleyen ve seni halký içinden seçen ve halký arasýnda bir gözde yapan , beni de þakilerin efendisi kýlan ve cehennem ehlinin hatibi eyleyen Allah'týr. Ve O : bütün eksik sýfatlardan münezzehtir.

Ve Ýblis cümlelerini þöyle tamamladý :

Ýþte bu söylediklerim sana son sözümdür. Ve bütün söylediklerimi de doðru dedim.

Evvel , ahir , zahir, batýn , alemlerin Rabbý olan Allah' a hamd olsun.

Efendimiz Muhammet Nebiye Allah salat eylesin. Keza onun ailene de ashabýna da ...Amin

Not: Yazý copy paste deðildir. Kendim yukarýda belirttiðim kaynaktan bir baþka foruma yazmýþtým. Bu nedenle gözden kaçýrdýðým veya yaptýðým yazým hatalarý yada kelime hatalarý varsa lütfen uyarýn.

Bu yazýyý Baþka bir yere yazarken lütfen yukarýdaki kaynaklarý belirtelim.

Dua ile...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...