Jump to content

Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselam'dan Nükteler

KelebeK

Recommended Posts

"Evet, ben de þaka yaparým, fakat þaka yaparken bile sadece hakikati söylerim."

Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem

Ebu Turab (Toprak) Kalk

Sehl b. Sa'd'ýn (r.a.) anlattýðýna gore:

Allah Resulü (a.s.) bir gün kýzý Fatýma'nýn evine geldi. Ali'yi evde bulamadý.

-"Amcanýn oðlu nerde?" diye sordu.

Fatýma:

-"Aramýzda bir þey geçti, beni kýzdýrdý. Bu yüzden gündüz uykusunu yanýmda uyumadý; çýkýp gitti" dedi. Allah Resulü bir adama.

-"Bak, o nerede?" buyurdu. O zat (gidip) geldi ve:

-Ey Allah'ýn Resulü! O mescitte uyuyor dedi. Bunun üzerine Allah Resulü mescide Ali'nin yanýna geldi. Ali uzanmýþ, ridasý bir yanýndan sýyrýlmýþ, vücudu topraða bulanmýþtý! Allah Resulü:

-"Ebu Turab! Kalk, Ebu Turab! Kalk" diye diye bedeninden topraðý silkmeðe baþladý.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarasý [sadece Arapça]: 4426

Bu köleyi kim satýn alýr ?

Resulallahýn (a.s.m.), Zâhir isimli bir sahabesi vardý. Zahir, çölde yaþardý. Ara sýra Allah Resûlüne, çöl çiçek ve meyvelerinden hediyeler getirir, Peygamberimiz de onu çölde lazým olabilecek hediyelerle sevindirirlerdi. Efendimizin þakalaþtýðý sahabelerden biri de Zâhir idi. Onun için Peygamberimiz:

"Zâhir, bizim çölümüz, biz de onun þehriyiz," buyururlardý. Ticaretle uðraþan Zâhir, yine bir gün bir þeyler satmak amacýyla þehre gelmiþti. Resûlüllah Efendimiz, o görmeden arkasýndan gelip, kollarýndan tuttuktan sonra gözlerini kapadýlar.Zâhir, telaþlý bir þekilde:

"Kimsin? Beni býrak," diyerek geri döndü. Peygamberimiz olduðunu görünce de sevindi ve baþýný, Resûlullahýn þefkatli sinesine koydu.

Allah Resûlü þakalarýna þu soruyla devam ettiler:

"Bu köleyi kim satýn alýr?"

Bu soruya Zâhir:

"Pek alýcý bulamazsýnýz, benim ne deðerim olabilir ki ?" diye cevap verince, Peygamberimiz þöyle buyurdular:

"Sen görünüþte belki öylesin, fakat Allah katýnda deðeri yüksek, pahasý aðýr bir kölesin."

Yaþlý Kadýnlar Cennete Girmeyecek

Hz. Hasan rivayet ediyor:

Bir Gün Resûlallâha yaþlý bir kadýn geldi ve:

"Ya resulallah, beni cennete koymasý için Allah'a dua et" dedi. Peygamberimiz de :

"Ey falanýn annesi, yaþlý kadýnlar Cennete girmeyecek" buyurunca kadýn aðlayarak oradan ayrýldý. Resulullah (a.s.m.) sözündeki inceliði þu açýklamasýyla daha da anlaþýlýr yaptýlar:

"Ona haber verin, yaþlý kadýnlar böyle yaþlý olarak Cennete girmeyecek, genç olarak otuz üç yaþýnda girecekler"

Gözünde Beyaz olan adam

Peygamberimizin dadýsý ve Zeyd bin Hârise'nin hanýmý Ümm-ü Eymen , Efendimize gelerek:

"Ya resûlallah, kocam sizi davet ediyor." dedi. Peygamberimiz:

"Kocanýz iki gözünde de beyazlýk olan adam mý?" diye sordular. Kadýn:

"Hayýr onun gözünde beyazlýk yok" diye cevap verdi.Peygamberimiz tekrar:

"Hayýr,hayýr, var" dediklerinde kadýn yine:

"Hayýr, yok" diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamberimiz buyurdular ki :

"Gözünde beyazlýk olmayan adam olur mu ?

Diþi devenin yavrusu

Enes bin Mâlik anlatýyor:

Bir gün bir adam gelip Resulullah'tan devesine bindirmesini istedi.

Resulullah ise:

"Seni diþi devenin yavrusuna bindireceðim."deyince,

Adam þaþkýnlýkla, "Ya resulullah ben devenin yavrusuna nasýl bineyim?" dedi.

Peygamberimiz de:

Bütün develeri diþi deve doðurmamýþ mýdýr? diye karþýlýk verdi.

Kristalleri ******ürüyorsun

Peygamber Efendimiz (SAV) bir gün hanýmlarýyla yolculuk yapýyorlardý.

Enceþe isimli köle þiirler okuyarak develeri hýzlandýrýnca,

Resul-i Ekrem (ASM),

"Enceþe, dikkatli ol! Kristalleri ******ürüyorsun" diye buyurmuþlardý.

Ödeþtik

Hz.Enes'in bildirdiðine göre:

Resul-i Ekrem(a.s.m.) hanýmlarýyla þaka yapan erkeklerin en önde gelenlerinden biriydi. Hz.Aiþe ile þakalaþmýþ, hatta koþu müsabakasýnda bile bulunmuþtu.

Bir yarýþta Hz. Aiþe onu geçmiþ, baþka bir zamanda Resul-i Ekrem (a.s.m.) onu geçince gülümseyerek "ödeþtik" buyurmuþlardý.

Ýbrahim'in Rabbi

Günün birinde Peygamberimiz, Hazreti Aiþe validemize:

"Ben senin bana kýrgýn olup olmadýðýný anlarým" buyurdular.

Hazreti Aiþe validemiz de: "Bunu nasýl anlarsýn?" diye sordu.

Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem de nasýl anladýðýný þöyle ifade buyurdular: "Kýrgýn olmadýðýn zaman, Muhammed'in Rabbi hakký için, kýrgýn olduðun zaman da, Ýbrahim'in Rabbi hakký için, dersin."

Hazreti Aiþe validemiz þöyle dediler:

"Doðru söylüyorsun. Ancak ben senin adýný dilimden anmasam da, kalbimden anarým."

Ýki Kulaklý

Enes (ra) anlatýr: “Peygamber Efendimiz (asm) beni, ‘Ey iki kulaklý adam!’ diye çaðýrýrdý.”

El-Bidâye: 6/46

Hadis-i Serifler'den

http://www.resulullah.org

Arkadaþým çok faydalý bir Hadis'i Þerif bu. Allah razý olsun. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bize en büyük önderdi, hâlâ önder ve önder olmaya devam edecektir Ýnþallah..

Allah sana yazdýklarýn ile bizede okuduklarýmýz ile amel etmeyi nasip etsin. Amin.

edit---> inþaallah deðil inþallah :)düzelttim kusura bakma dayanamadým:D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...