Jump to content

Yurdışından Gelen Telefonların Dilini Türkçe Yapma

EKE58
 Share

Recommended Posts

Yurdışından Gelen Telefonların Dilini Türkçe Yapma

Merhaba arkadaşlar, bu konuda yurtdışından gelen Nokia telefonların nasıl Türkçe'ye çevrilebileceğini

anlatmaya çalışacağım.

Gerekli Programlar :

1. Navifirm :

2. Jaf :

JAF YAMALARI :

Yükleme : Bu verdiğim linkteki dosyayı indirip ve açın sonra içindeki tüm dosyaları

kopyala deyip C:\Program Files\ODEON\JAF buraya yapıştırın.

3. PC Suite : Nokia'dan temin edin.

4. Virtual PKey... :

Üzerinde anlatım yapacağım telefon N97 Mini.Türkiye için RM Kodu 555.Yurtdışı RM kodu ise 553.

RM-555'ler için dil problemi yok.Ancak yurtdışından gelen RM-553'lerde dil sorunu var.

Öncelikle Navifirm programından RM-555 ve RM-553 için olan yazılım paketlerini indireceğiz.

RM-555 için versiyon : 12.0.110

25yw3yo.jpg

RM-553 için versiyon : 12.2.110

71qmh1.jpg

Tabiki RM-555 için telefon renginize uygun ve TÜRKİYE için olan paketi çekeceğiz.

RM-553 içinse yine renge uygun North America paketini indirebilirsiniz.

Telefon renginize dikkat edin, Cherry Black ise CB, Garnet ise Garnet.

Yanlış paket indirmeyin.

Yapacağımız işlem çok basit.

RM-555 için olan RM-555_12.0.110_prd.rofs2.v34 dosyasını RM-553 için olan klasöre atın

RM-553_12.2.110_prd.rofs2.v28 dosyasının ismini kopyalayıp silin, ve sonradan kopyaladığınız v34

uzantılı dosyanın ismini değiştirin.Yani işlem sonrasında RM-553 paketi içerisinde RM-555 için olan

bir dosya bulunacak.

Dil dosyaları da bu dosyada mevcut.

Yeni oluşturduğunuz Türkçe dilli paketi

C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-553

C:/Program Files/Common Files/Nokia/DataPackage/Products/RM-553

klasörlerine kopyalayın.Yoksa siz oluşturun.

ÖNEMLİ : RM-553 klasörü içerisine tekrar klasör atmayın, bizzat dosyaları atın.Çift klasör olmasın.

Eğer modifiyeli veya hackli olsun istiyorsanız internetten herhangi bir paket bulup anlattığım şekilde

RM-553'e uyarlayabilirsiniz.Hiçbir sorun olmaz.Ben denedim.Dosya ismini RM-553 için olan dosyayla değiştir-

diğiniz anda iş biter.

Buradan sonrası Jaf ile flash ve yükleme.Phoenix ile denemeyin MD5'ten dolayı hata verir.

Jaf ile yapmalısınız.Ama bundan önce ÖZELLİKLE PC Suite'i kurun, telefon açıkken PC Suite

modunda bağlayın, driver'ları yükleyecektir telefon kapalıyken de bağlayın driverları yüklesin.

Bu işlemi yapmazsanız, Jaf telefonu görmez.

Verdiğim bağlantılardan Jaf'ı da kurdunuz, yamasını yaptınız.Her şey hazır sayılır.

Yine verdiğim linkten indirdiğiniz Virtual PKey programını çalıştırın, Remove Virtual PKey Driver

butonuna tıklayın.OK butonuna basın, Start Jaf... seçeniğini seçin ve Jaf çalıştı.

(Windows 7 veya Vista kullanıyorsanız Jaf'ın uyumluluk modunu XP Sp3'e getirin aksi halde hata verir.Açılmaz)

BB5 sekmesine gelin ve aşağıdakileri yapın;

CRT 308 seçeneğini kaldırın.

Manuel Flash'ı işaretleyin.

Dead USB'yi işaretleyın ve bekleyin.Pencere açılacaktır.

RM-553 N97-5(mini) satırını seçin (sizin telefon neyse onu seçin benimki bu :) )

Şimdi telefonunuzun depo hafızasına format atıp kapatın.(Henüz kabloyla bağlamıyorsunuz n97 ve n97 mini)

Farklı telefonu olanlar kapatıp bağlasınlar.

Hazırsanız flash butonuna basın, gelen uyarıya evet deyin.

PRESS POWER ON NOW yazısı geldiğinde N97 ve N97 Mini olanlar kabloyu serice taksın flash işlemi başlar.

Farklı telefonu olanlar ise zaten bağlamış oldukları telefonun açma kapama tuşuna sadece bassın,

basılı tutmasın.

Flash başlar biter.Bittiğinde kabloyu çıkartın, hard format atarak telefonu açın.

Ve artık telefonunuz Türkçe!

Hayırlı olsun!

NOT : Ben bu sistemle telefonumu Türkçe yaptım uzun süredir sorunsuz kullanıyorum.

Fakat sorumluluk sizdedir.Risk sizindir.Beceremeyecekseniz lütfen el atmayın.

NOT2 : Yeniden upload yapmıyorum, BORBEY arkadaşın linklerini veriyorum.

SON OLARAK : Anlatım bana ait, Borbey arkadaşın linklerini verdim.

Dediklerimi birebir yapın.İnce noktalara dikkat edin.İnşaallah başarılı olursunuz.

BİR TEŞEKKÜR YETERLİDİR ;)

Edited by eke58
Akozdem!R -> Sabitledim

• 4 hafta sonra ...
  • 2 years yıl...

zaten akıllı telefon getiriyorsanız nerdeyse telefonda tüm diller mevcut ayrıca android telefon getirdiyseniz internette bir sürü orjinal rom var elle kurmalı yükseltme işlemini öyle yapabilirsiniz ben galaxy ace kullanıcısıyım internet downgrade işlemi kies le hiç yapmadım hep netten indirdiğimi kullandım aynı sonuçta