Jump to content

Ösys Ek Yerleştirme Ölü Tercih Sorunu

ademcevahir

Recommended Posts

Arkadaşlar Malum Ek Yerleştirmeler başladı bunun hakkında sorum olacak.

Ben 2009 meslek lisesi bilgisayar bölümünden(okul birincisi olarak) mezunun oldum.Geçen yıl yeterli puanı alamayınca yerleşemedim.Bu yıl de YGS-1 den toplamda 337 puan aldım.İlk tercihlerde yine yerleşemedim(Kendi puanımın yarısı olan iki yıllık m.y.o ları yazdığım halde).Ek tercihleri yapıcam şimdi.

En çok istediğim yer Balıkesir Üni.M.Y.O puanı 150 kontenjanı 9.Ondan sonra sırasıyla rize trabzon falan yazıcam.Ama sorun şu ki Balıkesirin puanı hepsinden düşük ve en çok gitmek istediğim yer.Normalde bu puanla artı sınavsız geçiş hakkımla garanti gibi gözükse de ilk tercihlerdeki gibi yerleşemeyebilirim.Diğer tercihlerimin puanları da Balıkesirden yüksek olduğu için onların direkt eleneceğini söylüyorlar.İlk tercihten yerleşemezsem ondan sonrakilerin puanı daha yüksekse direkt ölü tercih oluyomuş.ÖSYM yi defalarca aradım.En son bana söyledikleri şey puan sırasına göre yapın.Düşük puanlı bi yeri en başa yazarsanız oraya yerleşememe durumunda diğer tercihleriniz tehlikeye girebilir çok sağlıklı bir yerleştirme olmaz..

Şimdi elimdeki listede 10 tane gidebileceğim yer var puan sıralamasına göre yaparsam Balıkesir en sona gelir.Gitmek istediğim yere göre yaparsam Balıkesir ilk sırada olur.Zaten 1 sene kaybım var bu seneden de 1 ay gitti risk almak da istemiyorum ama ne yapacağımı şaşırdım.Bu konuda gerçekten bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyorum. 

http://www.ekyerlestirme.com/oss-ek-yerlestirme/2768-ek-yerlestirme-dogru-tercih-rehberi.html

bu linkteki hoca bakın ne diyor 

Yukarıda da, belirttiğim gibi, ilk 2-3 sıra istek sıranıza göre tercih yapabilir, bu sayı ilk 4de olabilir ama ondan sonra, puan sıralamanıza göre gitmenizi öneririm.

iyi de istek sıramıza göre gittiğimizde diğer tercihler ölü tercih olur mu olmaz mı bunun kesin cevabı lazım bana

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...