Jump to content

Ana Gibi Yar

KelebeK

Recommended Posts

Vaktiyle bir vezir, padiþah katýnda hatýrýnýn kýrýlmayacaðýna inanarak kendisinden þöyle bir ricada bulundu:

- Sultaným benim iki tane karým, her birinden de üçer çocuðum var Karýlarýmýn hangisinin analýk duygularýnýn daha kuvvetli olduðunu merak ediyorum Malýmý da buna göre vasiyet edeceðim Þunlarý bu konuda bir sýnamanýz mümkün mü?

Padiþah, veziri sevdiði için gönlünü yapmak istedi Hanýmlarýndan birini çaðýrttý ve dedi ki:

- Ey hatun, benim vezirim olan senin kocan, gözdelerimden birini baþtan çýkarmýþ Bunun cezasý aslýnda ölümdür Ama sen kocaný affedersen idamdan vazgeçip onu sevgilisiyle beraber ülke dýþýna sürgün edeceðim

Kadýnýn gözlerinde intikam alevi parladý:

- istemem, bana yar olmayan baþkasýna da yar olmasýn! Asýn, ipini de bana çektirin!

Padiþah daha sonra vezirin öbür karýsýný çaðýrttý Ona da ayný þeyi söyledi Vezirin ikinci karýsý tam tersine bir tavýr takýndý:

- Aman sultaným, ben kocasýz kalmaya razýyým, ama çocuklarým babasýz kalmasýn, idam edeceðinize sürgün edin de çocuklarým babalarýyla bir gün kavuþma ümidini kaybetmesinler,

www.ihya.org

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...