Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Görünmezlik Pelerini Gerçek Oluyor!

Guest _ULTIMATE_

Recommended Posts

20101105122636_invisibilitycloak.jpg

İngiliz araştırmacılar ışığı büküp nesneleri büyük ölçüde görünmez kılan esnek bir film tabakası üretmeyi başardı.

Harry Potter filmiyle hafızalara kazınan "görünmezlik pelerini"nin gerçek yaşama geçirilmesi doğrultusunda büyük bir adım atıldı.

Daha önce de ışığı bükebilen ve kısmi görünmezlik sağlayan maddeler üretilmişti ancak bunlar sadece ışığı oluşturan tek bir renk üzerinde etkili oluyordu.

"Meta-madde" adı verilen film tabakası ise milyonlarca mikroskopik parçadan oluşuyor ve ışığı "en temel seviyede" büküp sarıldığı nesneleri büyük ölçüde görünmez hale getirebiliyor.

St Andrews Üniversitesi araştırmacıları nano-kumaşın üretiminde geleneksel yöntemleri geride bırakarak mikroskopik parçaları incecik bir polimer film üzerine yerleştirmeyi başardı.

Bu keşfin yakın gelecekte savunmadan elektroniğe pekçok alanda farklı uygulamalara imkan tanıyacağı belirtiliyor.

veteknoloji

İngiliz araştırmacılar ışığı büküp nesneleri büyük ölçüde görünmez kılan esnek bir film tabakası üretmeyi başardı. 

yanlış hatırlamıyorsam türk mühendisler bulmuştu görünmezlik pelerini hata bi tankı bile gizleye biliyoruz diyorlardı... enson haberlerde görmüştüm ...

yanlış hatırlamıyorsam türk mühendisler bulmuştu görünmezlik pelerini hata bi tankı bile gizleye biliyoruz diyorlardı... enson haberlerde görmüştüm ...

Ben de öyle hatırlıyorum

Hatta bilkent ve tübitak işbirliğiyle yapılıyordu herhalde?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...