Jump to content

Google Facebook'la Ipleri Koparıyor


69sihirbaz69

Recommended Posts

[center]
[b][color="#ff0000"][b][size="4"]Google Facebook'la ipleri koparıyor[/size][/b][/color][/b]
[center]08 Kasım 2010 Pazartesi 03:06
[b][size="3"]Google, aldığı yeni bir kararla Facebook'la ipleri koparmaya hazırlanıyor. Peki Google'ı kızdıran neydi?[/size][/b]

[img]http://img.internethaber.com/news/174269.jpg[/img]

[b]Facebook ile Gmail kullanıcılarının kontakt bilgilerini paylaşan Google, Contacts API tüzüğünde düzenlemeye giderek bu paylaşımı durdurma kararı aldı.[/b]

Facebook hesabı açan veya halihazırda kullanan bir kullanıcı, arkadaşlarını bir bir eklemek yerine, Gmail adresini Facebook'la paylaşarak, diğer gmail hesabı olan kullanıcıları bulabiliyor ve bu sayede arkadaşlarını çok daha hızlı bir şekilde Facebook üzerinden bulup arkadaş listesine ekleyebiliyordu.

Google'ın bu veritabanını Facebook'la artık paylaşmayacak olması ise Facebook'u zor durumda bırakabilir; zira gmail hesabı olan kullanıcılara ulaşamayacak olan Facebook, gelecekte ağına katılabilecek potansiyel kullanıcılarını da yitirmiş olacak.

[b][b]GOOGLE - FACEBOOK SAVAŞI KIZIŞIYOR[/b][/b]

Google, bu adımla birlikte Facebook'la arasını biraz daha soğuturken, Facebook'a karşı alınan bu kararın Google'ın kendi sosyal ağ portalı Google Waves ile alakalı olabileceği konuşuluyor. Zira Facebook'ta oldukça popüler olan Farmville oyunun sahibi Zynga'a daha önce 100 milyon dolar yatırımda bulunan Google, benzer şekilde kendi ağını renklendirmek adına Electronic Arts ve Playdom'la işbirliği içerisine girmişti.
[b]
[b]FACEBOOK VE BİNG ORTAKLIĞI DA BU KARARDA ETKİLİ[/b][/b]

Bazı uzmanlar ise Google'ın son hamlesini Facebook ve Microsoft'un sahibi olduğu Bing arama motorunun ortaklığına bağlıyor.

Zira [b][b]Bing ve Facebook'u bir araya getiren projeye göre Facebook hesabıyla Bing'e giren kullanıcılar, artık arama sonuçlarını kullanarak Facebook profillerini görüntüleyebilecek.[/b][/b] Örneğin bir Facebook kullanıcısı, Bing üzerinden bir restoran arıyor.

Aramayı yapan kullanıcı, bu restoranla ilgili Facebook'ta bulunan resimlere veya Facebook kullanıcılarının bu restoranla ilgili yorumlarına da ulaşma imkanına kavuşuyor.

[b]S[b]onuç olarak 500 milyonu aşan kayıtlı kullanıcısıyla dikkat çeken Facebook'un bu son gelişmeden ne derecede etkileneceğini zaman gösterecek.,[/b][/b]
[color="#c0c0c0"][b]Kaynak:[/b][/color][b][b][color="#c0c0c0"]internethaber.com[/color][/b][/b]
[/center] [/center]
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...