Jump to content

Bilgisayarı İlk Açtığımda Hdd Ten Tık Tık Sesler

prof.tolga
 Share

Recommended Posts

[color="#FF0000"][b]Başta söylemem gereken şey forumda konuda işlenen temalarda caps lock tuşunu kapalı tutunuz,büyük puntalarla yazı yazmayınız,paylaşımınız çöpe sizde uyarı alabilirsiniz,şimdiden değişim yapınız.Bilginize.[/b][/color]

[b]Gelelim ana meseleye,hddregenaror ile pc de bir taratma yapınız bad sector varmı diye,o onarsın.İkinci işlemde ise ramdan kaynaklan bir olay olabilir bir başka yeni ramla sisteminiz test ediniz,sorun kalmayacaktır.[/b]

Yeni HDD ni faazla uğraştırmadan hemen servisine iade et değiştirilerse değiştirmeye çalış,eski hdd lerde muhtemelen power supliy ünitesinden hdd besleyen bölüm eksik voltaş vermesinden de kaynaklanabilir.Pc in yeni ise aldığın yere götür baksınlar yok eski ise bir yerden psu bul ve dene.

• 2 hafta sonra ...

genelde açılışta diskin ilk döndürmeye başladıgında, okuma kafasının devreye girmesinde bir kere gelmesi normal ama daha fazla geliyorsa yedekelrini almanı öneririm kardesim. çünkü başıma geldi ve bedelini çok agır ödedim.

Edited by red_devil

• 1 ay sonra...

arkadaslar yenı cıkan 2 tb dısklerde tıktık dıye ılk acılısta bır kalıbrasyon olayı gerceklersıyor... eğer buysa sorun yok... cunkı ben kullaıyorum bızzat 60 tane dısk denedım arkadasların dukkanın da hepsı aynı... açılışda kalıbrasyon yapıyor... bu kötü birsey değil... bede 5 tane 2 tb talkılı kora halınde tıkırdıyorlar... ilk güç düğmesine basıldıüında bu ses gelıyorsa onemlı değil normal... ama wındowsda felan yavaslık tıkırtı yapıyorsa güç tüketiminden dısklerın bekleme zamanını 0 yapın ki bu WIN7 de gecerli... bllı dakıka sonra duruyor tekrar o dıske aglı bır ıslem yaptında 10 sanıye kadar bekletıyor... eğer gene bu sekılde de yavaslık varsa ve wındowsta ıken de tıkırtı yapıyorsa garantıye yolla derım.. eğer bunlar dısında benım dedıklerım gıbı ise ilk acılısta tıkırtı ve wındowsda yavaslık varsa, ve dısk eneji tasarrufunu kapattıysan gectıyse yavaslıkda bır sorun yok demektır...

[quote name='prof.tolga' date='22 Kasım 2010 - 21:42 ' timestamp='1290462753' post='915610']
HDD'Yİ DAHA YENİ ALDIM NASIL İŞ BU

KOPYALAMA YAPARKEN BIRDEN BİRE KOPYALAMA HIZI DÜŞÜYOR PC ÇOK YAVAŞLIYOR RESET ATINCA NORMALE DONUYOR

[color="#0000FF"][b]Flood yapmak ve tamamen büyük harflerle ilati yazmak yasaktır. Uyarı aldınız.[/b][/color]
[/quote]

[size="3"]Bak işte kendin söylüyorsun kopyalama yaparken kopyalama hızı düşüyor PC yavaşlıyor diye. Nedir normal bölümler kopyalanırken işlem normal ama arızalı yere gelince nooluyor ordan geçemiyor onun için işlem yavaşlıyor. Dikkat ettiysen bu her seferinde aynı oluyordur.[/size]

[quote name='prof.tolga' date='25 Kasım 2010 - 21:21 ' timestamp='1290720665' post='917086']
uyarıları dikkate alıp garantiye yolladım
[/quote]

[size="3"]En iyisini yapmışsın.[/size]

[quote name='Teknik Servis 7/24' date='21 Ocak 2011 - 09:33 ' timestamp='1295603023' post='948433']
arkadaslar yenı cıkan 2 tb dısklerde tıktık dıye ılk acılısta bır kalıbrasyon olayı gerceklersıyor... eğer buysa sorun yok... cunkı ben kullaıyorum bızzat 60 tane dısk denedım arkadasların dukkanın da hepsı aynı... açılışda kalıbrasyon yapıyor... bu kötü birsey değil... bede 5 tane 2 tb talkılı kora halınde tıkırdıyorlar... ilk güç düğmesine basıldıüında bu ses gelıyorsa onemlı değil normal... ama wındowsda felan yavaslık tıkırtı yapıyorsa güç tüketiminden dısklerın bekleme zamanını 0 yapın ki bu WIN7 de gecerli... bllı dakıka sonra duruyor tekrar o dıske aglı bır ıslem yaptında 10 sanıye kadar bekletıyor... eğer gene bu sekılde de yavaslık varsa ve wındowsta ıken de tıkırtı yapıyorsa garantıye yolla derım.. eğer bunlar dısında benım dedıklerım gıbı ise ilk acılısta tıkırtı ve wındowsda yavaslık varsa, ve dısk eneji tasarrufunu kapattıysan gectıyse yavaslıkda bır sorun yok demektır...
[/quote]

Arkadaşım konuyu taa nerden nereye getirdiniz. Bakın arkadaşımız ne demiş

[quote name='prof.tolga' date='22 Kasım 2010 - 21:07 ' timestamp='1290460650' post='915586']
BİGİSAYARIMI AÇTIĞIMDA HDD TEN TIK TIK SES GELİYOR SADECE BİLGİSAYARIMI İLK AÇTIĞIM ZAMAN GELİYOR SONRA KESİLİYOR NİYE ACABA ??????
[/quote]

[size="3"]Bilgisayarımı açtığımda diyor yani normal Bilgisayarının kasasında takılı olan HDD den bahsediyor.
(arkadaşımız mesajına HDD sinin özelliklerini de yazarak konuyu açsaydı bu kadar dallanıp budaklanmazdı sanırım) [/size]