Jump to content

Hackintosh Üzerinden Retail Mac Os X Kurulumu

KemalALKIN
 Share

Recommended Posts

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#FF0000"][b]Hackintosh Üzerinden Retail Mac Os X Kurulumu
Resimli[/b][/color][/size]

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/snowleopard106-thumb.png[/img]

İlk Olarak Kurulacak HDD Guid Olacak

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/1guidpartition-thumb1.png[/img]

Ve Eğer Başka Bir Bölüm Yoksa Yada Varsa Oluşturarak Mac os x Journaled Yani Biçimlemedeki Bölüm Türlerinden En Üsttekini Seçip Uygun Boyutta Bir Bölüm Oluşturun

Daha Sonra İndirdiğiniz .dmg formatı orijinal retail dvd yi çift tıklayarak mount ettikten sonra

[b](Start Tuşu) CMD + Shift + G[/b] Tuşlarına Masaüstüne Tıkladıktan Sonra Basın

Çıkan Pencerede Komut Olarak;

[b]Mac OS X Install DVD/System/Installation/Packages/[/b] Yazıp Enterlayın

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/3locate-thumb1.png[/img]

NOT: Burada Dikkat Etmeniz Gereken Tek Şey .dmg nin ismi sonunda .dmg olmadan

Şimdi Size Çıkan Pencereden [b]OSInstall.mpkg[/b] İsmindeki Nesneye Çift Tıklayın

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/4selectosimpkg-thumb1.png[/img]

Aşağıdaki Pencereden Continue ye Tıklayın (Devam) ;

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/5installtionscreen-thumb1.png[/img]

Lisansı Kabul Ettikten Sonra (Agree)

Aşağıdaki Pencreden Oluşturduğumuz Bölümü Seçip Continue ye Tıklayın;

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/selectthepartitiontoinstall-thumb1.png[/img]

15-25 Dakika Gibi Bir Sürede Kurulum Bitecektir

Kurulum Bitince Close ye Tıklayın Ve Reset Atmayın

O Bölüme Bir Loader Kurucaksınız Açılması İçin Örnek Olarak Bukalemun Loaderımız;

[img]http://www.ihackintosh.com/wp-content/uploads/2009/08/chameleondestinationselect-thumb1.png[/img]

Buradan Seçili Yere Tıklayıp O Bölümü Seçin Ve Kurun

Şimdide Son Olarak Hackintoshta İken Multibeast İle Oraya Kext vs Kurabilirsiniz ( O Bölümü Seçerek )

Ya da Gerekli Kextleri Gereken Bölümlere Atıp Açılıştı O Bölüme Gelip -f Komutu İle Açarak Kextlerin İşlenmesini Sağlayabilirsiniz

Extra Klasörünü Görmek İçin Gizli Dosyaları Göster Programcığına Tıklayıp Oradakilere Bakıp Değişim Yapabilirsiniz

NOT: Denenmiştir Alıntıdır Ancak Anlatımı Kendime Göre Düzenledim :)

Sorunlarınızı Yanıtlamaya Çalışacağım :)

Saygılar;
KemalALKIN[/color][/size][/center]

Edited by KemalALKIN

[quote name='m17' date='09 Aralık 2010 - 14:31 ' timestamp='1291902061' post='923757']
[center][color="#000000"][i][font="Trebuchet MS"]Resimler görünmüyor.[/font][/i][/color][/center]
[/quote]
Resimler Sağlam Görünüyor

Eğer Resim Sizde Çıkmadıysa
Yazılar Bile Yeterli 3 4 tane resim var zaten

[quote name='m17' date='09 Aralık 2010 - 15:31 ' timestamp='1291902061' post='923757']
[center][color="#000000"][i][font="Trebuchet MS"]Resimler görünmüyor.[/font][/i][/color][/center]
[/quote]

[color="#006400"][b]evet görünmüyo[/b][/color]

• 1 ay sonra...

hocam ben bu kurulumu denedim. şöyle ki; benim zaten halihazırda sırf mac için ayırdığım bir hard diskte leopard kurulu ve ben aynı harddiskin bir başka bölümüne ise snow leopard kurmak istedim fakat ne yazık ki hatasız kurulmasına rağmen açılışta her seferinde kernel panic verdi. nedeni ise donanımsal değil. yani snow leopardı tek olarak kurarsam sorun olmuyor fakat aynı hard diskte leopard ile kullanmaya kalktığım zaman sorun çıkartıyor. muhtemelen ya kerneller ya da boot efi'ler çakışıyor bunun üstesinden nasıl gelebilirim yardımlarınızı bekliyorum.

[quote name='redsmoke' date='25 Ocak 2011 - 12:46 ' timestamp='1295956567' post='951334']
hocam ben bu kurulumu denedim. şöyle ki; benim zaten halihazırda sırf mac için ayırdığım bir hard diskte leopard kurulu ve ben aynı harddiskin bir başka bölümüne ise snow leopard kurmak istedim fakat ne yazık ki hatasız kurulmasına rağmen açılışta her seferinde kernel panic verdi. nedeni ise donanımsal değil. yani snow leopardı tek olarak kurarsam sorun olmuyor fakat aynı hard diskte leopard ile kullanmaya kalktığım zaman sorun çıkartıyor. muhtemelen ya kerneller ya da boot efi'ler çakışıyor bunun üstesinden nasıl gelebilirim yardımlarınızı bekliyorum.
[/quote]
dostum oraya multibeast ile kuracaksın gerken sonra açabilirsin ve ayarlarsın :) eksiklerini vs :)

umarım anladın

maalesef olmadı daha doğrusu multibeast, kurulum yaptıktan sonra gereken bileşenleri yüklemek için fakat onun da öncesinde iboot ile boot cd'si oluşturup o cd ile boot etmem gerekiyor fakat sistemim amd olduğu için çalışmıyor. şimdi yeniden myhack installer ile kurulum yapıp ondan sonra multibeast kullanmayı deneyeceğim. bakalım sorunun üstesinden gelebilecek miyim?

[quote name='redsmoke' date='26 Ocak 2011 - 19:07 ' timestamp='1296065859' post='952126']
maalesef olmadı daha doğrusu multibeast, kurulum yaptıktan sonra gereken bileşenleri yüklemek için fakat onun da öncesinde iboot ile boot cd'si oluşturup o cd ile boot etmem gerekiyor fakat sistemim amd olduğu için çalışmıyor. şimdi yeniden myhack installer ile kurulum yapıp ondan sonra multibeast kullanmayı deneyeceğim. bakalım sorunun üstesinden gelebilecek miyim?
[/quote]
bak sen o bölümü biçimle bidaha kur kurduktan sonra boot cd ile açma multibeast ile oraya kext ve en önelisi loaderı kur falan
sonra açabiliceksin orayı öyle hallet

boot cd ler bu tür kurulumda vs zarar vermekte gerçekten

[quote name='KemalALKIN' date='26 Ocak 2011 - 18:11 ' timestamp='1296066103' post='952130']
bak sen o bölümü biçimle bidaha kur kurduktan sonra boot cd ile açma multibeast ile oraya kext ve en önelisi loaderı kur falan
sonra açabiliceksin orayı öyle hallet

boot cd ler bu tür kurulumda vs zarar vermekte gerçekten
[/quote]
benim tek sorunum, aynı hard diskte ikisinin birden çalışmaması yoksa kurulumda felan sorun çıkmıyor. birazdan kuruluma geçeceğim ve sonrasında multibeast kullanacağım bakalım değişen birşey olacak mı?

[quote name='redsmoke' date='26 Ocak 2011 - 19:21 ' timestamp='1296066697' post='952139']
benim tek sorunum, aynı hard diskte ikisinin birden çalışmaması yoksa kurulumda felan sorun çıkmıyor. birazdan kuruluma geçeceğim ve sonrasında multibeast kullanacağım bakalım değişen birşey olacak mı?
[/quote]
dediklerimi uygula ha bu arada ek kext vs yaparken kext utility ile olmayabilir o zaman açarken -v -f -x ile aç sonra reset at öyle aç

yardımların için teşekkür ederim. sonunda hallettim snow leopard ve leopard aynı hard diskte çalışıyorlar çakışma olmadan. ama birde şu benim ekran kartı için bir kext olsa tadından yenmeyecek. çünkü bulabildiklerim sadece çözünürlük değiştirmeye yarıyor ve qe/ci etkin olmuyor. onu da halledersem süper sistem olacak ama yok hiçbir yerde. bu arada ekran kartım ati radeon 2600xt pci.

• 3 ay sonra...

[quote name='redsmoke' date='27 January 2011 - 00:13 ' timestamp='1296076387' post='952220']
yardımların için teşekkür ederim. sonunda hallettim snow leopard ve leopard aynı hard diskte çalışıyorlar çakışma olmadan. ama birde şu benim ekran kartı için bir kext olsa tadından yenmeyecek. çünkü bulabildiklerim sadece çözünürlük değiştirmeye yarıyor ve qe/ci etkin olmuyor. onu da halledersem süper sistem olacak ama yok hiçbir yerde. bu arada ekran kartım ati radeon 2600xt pci.
[/quote]
kexts.com u takip edin belki vardır