Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

Hocam eline sağlık çalışmayı birleştirilmiş olan güncellemeli bir sistemle denedim iso dosyası orjinali kalsın diye nt6boot.iso dosyasından çağırdım büyük olan iso dosyası yerine orjinal dosyayı kullandım gayet hızlı ve güzel bi şekilde kuruldu
sayende harddisk bölümü baya sadeleşti.

Üstad sana zahmet birde bu winboot da kullanabilmemiz için yeni kodlardan win7 için olanı verebilimisin

@iskader

Eğer grub4dosu windows boot menüsünden çalıştırdıysak;

Açıktan vista & Win7 kurmak için;
[codebox]title Windows Vista/Win7 Kurulumu - ROOT\n HarddisWindows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
if exist /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /BOOTMGR || echo -> /BOOTMGR bulunamadi!
if exist /SOURCES/BOOT.WIM && chainloader /BOOTMGR && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Iso dosyasındna vista & win7 kurmak için (Tabi iso dosyası burdaki anlatım üzerine düzenlenecek)
[codebox]title Windows Vista/Win7 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
set ISOFILE=/WINBOOT/WIN7/NT6BOOT.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Iso dosyasının koyduğunuz konuma göre set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO dosyasının konumunu düzeltmeyi unutmayın!

• 4 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

BlueLife Bu Nt6 programinin setupuna tıkladıqımda Sources/Boot.vim bulunamadı dıyo cok acıl yardımına ıhtıyacım var yardımcı olabılırmısın ellerıne saqlık bu arada verdıqın bılgıler cok ısıme yaradi..

@excel

Win7 veyahut benzeri sisteme ait iso içindeki dosyaları, NT6_ISO_ROOT klasörüne ekleyecektin. Program NT6_ISO_ROOT\sources\boot.wim dosyasının olup olmadığına bak.
Bu arada bazı win7lerde ilgili program takılma yapıyordu. Bir kaç arkadaşta bu soruna görmüştüm. Benzeri bir sorun yaşarsanız farklı bir sistemde (xp olabilir) gerekli hazırlığı yapabilirsiniz.

Başarılar dilerim, kolay gelsin...

@mangdasire

Sistemi usb diskten (flash & harici vs.) başlattıp windows kurunu veyahut işletim sistemini çalıştırmak istersek, windows usb diski ilk sırada görmektedir. Bu nedenle windows kur veyahut kurulu sistem hata mesajları verebiliyor. Misal xp kurmak istediğimizde disk listesinde usb diski birinci sırada görünecektir. Haliyle sen diğer diske xp kurduktan sonra flash disk olmadan sistemin açılmaz. Çünkü windows kur önyükleme dosyalarını senin flash diske kopyalamış olacaktır.

Haliyle wista & win7 kurda bir takım hatalar verecektir. Heralde diski değiştirmezsek kur başlamıyordu. Şuan tam hatırlamıyorum.
Bu durum bazı anakartlarda olmayabilir... Biz işimizi garantiye almak için, grub4dos vasıtasıyla usb diski ikinci sıraya alıp, ikinci sıradaki diski birinci sıraya alıyoruz. Böylelikle herangi bir sorun olmadan kurulumu gerçekleştirebiliyoruz.

Üstad bir yerde bir hata yapıyorum ama bulamadım anlatımları yaptım usb nin için nt6 klasörü ve iki tane dosyam var
NT6/WIN7.ISO DOSYASI BULANAMADI ne yapmak istyorsun diye bir hata alıyorum çözemedim
usbmenu koduda

title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

yardımların için teşekkür ederim

@recep1905

Heralde grub4dos menüsünden ilgili seçeneği seçince windows kur yükleniyor ve windows kur menüsü gelmeden ilgili hata mesajını alıyorsun. Bunun nedeni ya ilgili konumda iso dosyasının olmayışı, ya da windows kurun senin sistemine ait usb sürücülerini yükleyememesidir. İlgli hata mesaını tam hatırlayamıyorum ama ilgili ekranda iso dosyanı seçmen için seçenek olacaktı. Ordan usb sürücünü görebiliyor musun? Göremiyorsan haliyle senin win7 ilgili usb sürücülerini yükleyememiştir...

@recep1905

Windows kur ekranında usb sürücülerinin görünmemesi grub4dos ile alakalı deyildir. Gerekli sürücüler boot.wim içindeki sistemde olmadığından haliyle kurulumda senin usb sürücüsü algılanmıyor ve içindeki ilgili iso dosyasına ulaşılamıyor. Bunun için daha güncel bir boot.wim kullanabilirsin. Aslında boot.wim içindeki sisteme ilgili usb sürücüleri eklenebilir ama ben bu konular ile fazla ilgili deyilim.

@crberus

Xp için benzer bir yöntem zaten bu bölümde var...

Tamam hocam hallettim sağolasın teşekkür ederim .belki benim gibi sıkıntı yaşayanlar için şöyle yaptım diyelim ki usb sürücümüz f olsun
f:\nt6 klasörü olacak ve içinde oluşlurulan WIN7.ISO burda olacak diğeri ise F:\USBMENU\WIN7\NT6BOOT.ISO bu şekelide çalıştırabildim

• 2 hafta sonra ...

öncelikle tskler cok güzel projeler yapıyorsunuz.sorunum şu:
ben lite bir vistayı NT6_ISO_ROOT klasörüne atıp programı acıp işlemi başlat deyince şöyle bir hata geliyor çözümü war mı ?
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1336938055__0.png[/img]

*nt6 root klasörlerine diger işletim sistemlerini attıgımda oluyor.bileşen cıkarılmış işletim sistemlerinin bazıları oluyor bazılarında da bu hata cıkıyor.
Kullandıgım işletim sistemi XP SP3

Edited by .TekdaL.

• 3 hafta sonra ...

@sadoece00

Hata mesajına göre program NT6_ISO_ROOT\Sources\boot.wim dosyasını buluamamış. Ilgili iso içeriğini NT6_ISO_ROOT klasörüne çıkatmışmıydın?
Ayrıca hazırlık işlemini bilgisayarındaki herangi bir sürücünün anadizininde yap. Kısaca indirdiğin paketi C:\ sürücüsüne çıkartıp kullan. Masaüstüne çıkarttığımızda, ilgili klasör konumu çok uzun olursa bazı hatalar çıkabilir...

• 2 ay sonra...

Merhaba blue_life;

Windows 7 iso hazırladım usb kurulumunu başlatıyorum herşey normal fakat kurulumun sonunu geldiğinde "windows bu bilgisayarın donanımı üzerinde çalışacak şekilde yapılandıramadı??" şeklide hata mesajı veriyor ve yüklemeye devam edemiyorum ama normal dvd'den kurarken sorun yaşamıyorum bunun bir çözümü varmı?

@exalted55

İhtiyacım olduğunda burdaki yöntemle win7 kurmaktayım ve şuana kadar böyle bir soruna denk gelmedim. Hatta en son dün burdaki yöntemle kurulum yapmıştım.
Ilgili uyarı mesajını googlede arattığımıza bir çok konu çıkıyor...

Bir konuda disk sürücülerinden kaynaklandığı yazılmış. Istersen biosunu kurcala. Sabit disk sürücülerinin ayarı Raid olarak ayarlıysa, bunu IDE-AHCI vs. olarak değiştirip tekrar dene. Yine yapamazsan googlede ilgili hata mesajını yazıp arat.

Sonucu yazmayı unutma, kolay gelsin...

Edit:Ayrıca flash diski taktığın portuda değiştirip denemen faydalı olabilir. Belki iletişimde sıkıntı olmuştur. Masaüstü pclerde, arka taraftaki portaları kullanınız...

Edited by blue_life