Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

Grub2Win İndir v9.4.8
Grub2Win, ile bilgisayarınızı EFI belleğinden veya MBR’sinden başlatabilirsiniz. Windows , linux destekleyen bu program bilgisayarınızda hızlı önyükleme yapmak için size yardımcı olacaktır.

http 

Please register to see this content.

Edited by 34ero
  • Like 1

• Editor

@destroychip bcd önerisini daha kolay olduğu için  :) ilk önce onu denedim bcd dosyasını winload.efi yi çağıracak şekilde editledim olmadı, boot esnasından Windows logosundan sonra malesef reset atıyor...  oscdimg yönetimini denedim Windows logosundan sonra malesef mavi ekran veriyor :) (not: bütün denemelerimi sanalda değil fiziksel makinada yapıyorum)...

@köylü şuanda sizin önerinizi deniyorum tabi biraz vakit alıyor :) ancak kafama takılan bir kısım soru var USBMENU.lst dosyasından hangi komut ile çağıracağım Windows kurulumunu, çünkü sonuçta Win kurulumu için gerekli dosyalar USB de gizli dizinde...

Edited by mephistooo2

• Editor
10 dakika önce, mephistooo2 yazdı:

@destroychip bcd önerisini daha kolay olduğu için  :) ilk önce onu denedim bcd dosyasını winload.efi yi çağıracak şekilde editledim olmadı, boot esnasından Windows logosundan sonra malesef reset atıyor...  oscdimg yönetimini denedim Windows logosundan sonra malesef mavi ekran veriyor :) (not: bütün denemelerimi sanalda değil fiziksel makinada yapıyorum)...

@köylü şuanda sizin önerinizi deniyorum tabi biraz vakit alıyor :) ancak kafama takılan bir kısım soru var USBMENU.lst dosyasından hangi komut ile çağıracağım Windows kurulumunu, çünkü sonuçta Win kurulumu için gerekli dosyalar USB de gizli dizinde...

lst dosyası uefi kurulumda görünmez yani grubdos legacy aktifken calışır eğer diskin gpt ise senin hiç bir şey eklemene gerek yok direk olarak fat32 bölümündeki efi klasöründen kurulum başlayacaktır daha gelişmiş sistemler var grub2 yöntemleri multiboot bölümünde var görsel olsun dersen o konulara bakman gerekir

• Editor

@köylü

O zaman sizin bu yazdığınıza göre multiboot yapamam mı yani sadece Windows kurulumu mu yapabilirim?

Eğer doğru anlamış isem o zaman ne gerek yar Nt6Iso yöntemine :)

Aslında çok şey istemiyorum, içinde ihtiyacım olan tüm programların olduğu kendime bir WinPe hazırladım, bir de Windows 10 ve KonBoot var, bu üçü bana yetiyor ama bu UEFI, işi bozuyor...

Normalde bana bu tür şeyler pek lazım olmuyordu ama farkettim ki işyerinde bir sürü usb diskle ve DVD ile geziyorum. kendime göre, eskiden de aşina olduğum, Nt6Iso yöntemiyle kafama göre bir multiboot usb hazırlayayım dedim ama yaklaşık 1 haftadan beri uğraşıyorum refin di, clover dı, grub2win di vesaire usb disk birgün elimde kalacak...  :lol:

Edited by mephistooo2

• Editor
5 dakika önce, mephistooo2 yazdı:

@köylü

O zaman sizin bu yazdığınıza göre multiboot yapamam mı yani sadece Windows kurulumu mu yapabilirim?

Aslında çok şey istemiyorum, içinde ihtiyacım olan tüm programların olduğu kendime bir WinPe hazırladım, bir de Windows 10 ve KonBoot var, bu üçü bana yetiyor ama bu UEFI, işi bozuyor...

Normalde bana bu tür şeyler pek lazım olmuyordu ama farkettim ki işyerinde bir sürü usb diskle ve DVD ile geziyorum. kendime göre, eskiden de aşina olduğum, Nt6Iso yöntemiyle kafama göre bir multiboot usb hazırlayayım dedim ama yaklaşık 1 haftadan beri uğraşıyorum refin di, clover dı, grub2win di vesaire usb disk birgün elimde kalacak...  :lol:

Multiboot yapabilirsiniz alternatif konular var şu konu senin işini görür aslında. Bende bu konudan esinlenerek bir multiboot yaptım konu içerisinde tib dosyaları var kulanabilirsin

• Like 1

50 dakika önce, mephistooo2 yazdı:

@köylü

Usta zaten uefi kurulum yapabilmek için boot.wim dosyasının köylü ustanın dediği gibi fat32 bölümde çalıştırılması lazım. Yani her halukarda diski ikiye bölmeniz gerekiyor. Çünkü install.wim dosyaları 4 gb boyutu aştığı için ntfs bölüm şart. uefi kurulum için de fat32 bölüm şart.. Size önerdiğim yöntemde çalışmamasının nedeni grub4dos kullanmanız. Yani grub4dos sadece bootmgr çağırabilir. Oysa ki çağırmanız gereken dosya bootmgfw.efi dosyası.. Bu yüzden önyükleyiciniz grub2 veya nt6 bootmanager olmalı. Hazır araçları kullanmak istiyorsanız uefimulti, rufus, aio; karadurak, 34aero, köylü ve crassadura arkadaşların çalışmalarından birini tercih edebilirsiniz.. Hepsinin mantığında iki önyükleyiciden biri (grub2 ve nt6) kullanılır. Diğer bootloaderlar da bu ikisi tarafından çağrılır.. 

Eğer kendiniz multibootu düzenlemek istiyorsanız şu seçenekleriniz var:

sadece windows kurulumu (uefi ile birlikte tabi)ve grub4dos olsun istiyorsanız bootice ile flash diskinizin mbr ve pbr bilgilerini nt6 bootmgr olarak ayarlayın. sıradan bir nt6 dvdsi içindeki boot dosyalarını flash diske çıkartın. /boot/bcd yolu legacy kurulumu, efi/microsoft/boot/bcd yolu da uefi kurulum seçeneklerini içeriyor. Bunları ekleyeceğiniz menülere göre editleyin. Sonra bootmgfw.efi dosyasını (install.wim içinde windows/boot klasöründe var) /efi/microsoft/boot klasörüne kopyalayın. Son olarak grub4dos için grldr dosyasını ana dizine atıp bcd dosyasına uygun girdiyi ekleyin. menu.lst dosyanızı da ana menüye atmışsanız uefi+grub4dos menüye sahip olursunuz

Yok eğer grub2 ile birlikte windows, grub4dos kullanayım diyorsanız o zaman yukarıda bahsettiğim hazır araçlardan birini kullanmanız gerekecek. Kolay gelsin...

• Like 1

• 2 years yıl...

ben win7nin usbden önyükleme işlemini düşük boyutlu 2. iso olan nt6setup.iso ile yapabiliyorum fakat kuruluma devam edebilmek için win7 nin büyük boyutlu iso dosyasını seçmem gerekiyor. bunu ilgili komutlarla otomatik olarak yapabilmek mümkün müdür ? yani el yoluyla iso dosyasını göstermek zorunda olmamak için ?

@melo1905  MakeIso.cmd yi not defteri ile açıp "Set isosetupfile=NT6SETUP.ISO"  olan komut satırına örneğin "Set isosetupfile=\ISO\Windows7Pro.ISO" olarak verdiğinizde iso klasörü içinde nt6boot.iso dosyasına konumu ve adını vermiş olursunuz. "call :NT6SETUP_ISO" komutuna,da müdahele varmıydı hatırlamıyorum kullanmayalı çok oldu test edersiniz artık :) Ayrıca Files klasörü altıda olan x64 ve x86 içinde nt6isos.ini yi düzenlerseniz " [SETTING] IsoFileLocation=NT6\SETUP.ISO"  Nt6IsoSetup.exe,yi çalıştırdığınızda  iso dosyasının konumu değişmiş olarak karşınıza gelmiş olur.

awengers44, 12 saat önce yazdı:

@melo1905  MakeIso.cmd yi not defteri ile açıp "Set isosetupfile=NT6SETUP.ISO"  olan komut satırına örneğin "Set isosetupfile=\ISO\Windows7Pro.ISO" olarak verdiğinizde iso klasörü içinde nt6boot.iso dosyasına konumu ve adını vermiş olursunuz. "call :NT6SETUP_ISO" komutuna,da müdahele varmıydı hatırlamıyorum kullanmayalı çok oldu test edersiniz artık :) Ayrıca Files klasörü altıda olan x64 ve x86 içinde nt6isos.ini yi düzenlerseniz " [SETTING] IsoFileLocation=NT6\SETUP.ISO"  Nt6IsoSetup.exe,yi çalıştırdığınızda  iso dosyasının konumu değişmiş olarak karşınıza gelmiş olur.

ustam denemek lazım ama senin dediğine göre olmaz gibi geliyor neden ? çünkü ben büyük boyutlu isodan önyükleme yapabilsem heralde bana zaten iso dosyasının konumunu sormaz hemen bulur. bizde 2 tane iso dosyası var ve büyük boyutlu win7.iso isimli dosyadan önyükleme yapılmıyor küçük boyutlu isodan önyükleme yapmak zorunlu olduğu için ve usbmenu.lst dosyasına büyük boyutlu isonun konumunu belirtemiyoruz haliyle yine onu el yoluyla seçmemiz gerekecek yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bu arada bu büyük boyutlu win7nin asıl olan iso dosyasından neden kurulum yapılamadığının sebebini buldum. neden küçük boyutludan kuruluyor da büyük boyutludan kurulmuyor diye bilmek isteyen arkadaşlara şunu söyleyim : win7nin iso dosyası 3.187 gb büyüklüğünde bir dosya. sizin diskinizde istediğiniz kadar boş yer olsun fakat windowsun kurulduğu disk bölümünde bu kadar kullanılabilir boş alan yoksa usbmenu.lst dosyasına doğru komutları verseniz bile kuruluma başlamak istediğinizde siyah ekran verir. yani yeterli boş alan olmak zorunda sorunun kaynağı bu.

Edited by melo1905

melo1905, 4 dakika önce yazdı:

ustam denemek lazım ama senin dediğine göre olmaz gibi geliyor neden ? çünkü ben büyük boyutlu isodan önyükleme yapabilsem heralde bana zaten iso dosyasının konumunu sormaz hemen bulur. bizde 2 tane iso dosyası var ve büyük boyutlu win7.iso isimli dosyadan önyükleme yapılmıyor küçük boyutlu isodan önyükleme yapmak zorunlu olduğu için ve usbmenu.lst dosyasına büyük boyutlu isonun konumunu belirtemiyoruz haliyle yine onu el yoluyla seçmemiz gerekecek yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Siz boot.iso dosyası ile insall.wim dosyasının içinde olduğu setup.iso dosyasını karıştırıyorsunuz. dediğimi uygulayın ve sonucu görün. Ayrıca bu sistem çok eskide kaldı direk iso dosyasından çalıştırma işlemleri için multiboot konularına bakın çok daha kolay işlemler ile sonuca gidersiniz. Bu sistem sadece legacy destekler uefi çalıştırmaz.

awengers44, 5 dakika önce yazdı:

Siz boot.iso dosyası ile insall.wim dosyasının içinde olduğu setup.iso dosyasını karıştırıyorsunuz. dediğimi uygulayın ve sonucu görün. Ayrıca bu sistem çok eskide kaldı direk iso dosyasından çalıştırma işlemleri için multiboot konularına bakın çok daha kolay işlemler ile sonuca gidersiniz. Bu sistem sadece legacy destekler uefi çalıştırmaz.

yinede saolun yardımlarınız için dediğinizi denerim olursa olur olmazsa zaten sorunun kaynağını buldum o şekilde de kullanılabilir ben tamamen otomatikleştirmeye çalışıyorum :)

• Like 1

• 2 ay sonra...
34ero, 5/25/2017 - 12:02 PM yazdı:

Grub2Win İndir v9.4.8
Grub2Win, ile bilgisayarınızı EFI belleğinden veya MBR’sinden başlatabilirsiniz. Windows , linux destekleyen bu program bilgisayarınızda hızlı önyükleme yapmak için size yardımcı olacaktır.

http 

Please register to see this content.

Güncelleme  Grub2Win İndir 2.1.0.8  ...