Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

• 1 yıl yıl...

blue_life hocam eline sağlık. Iso dosyasından win7 kurulumunu ilk kez denedim ama "Error 60: File for drive emulation must be in one contiguous disk area" diye bi hata alıyorum. Aşağıdaki kodu kullandım.

[code]title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot[/code]

@manyakisko

Bu sorunun nedeni grub4dosun bazen büyük boyutlu dosyalarda sorun çıkrtması diyebilirim.
Bu konudan yukarıdaki makalede bahsetmiştim. Sorunu çözmek için;
1 - Defrag.cmd dosyasıyla ilgili NT6SETUP.ISO dosyasını birleştirip tekrar dene.
2 - Eğer halen sorun yaşıyorsan, NT6BOOT.ISO dosyasını kullan. Komut olarak verirsek;

[codebox]title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot[/codebox]

Sonucu yazarsın...

• Like 3

Üstad iyi akşamlar öncelikle eline sağlık Şu konuyu anlayamadım NT6BOOT.ISO vede win7.iso adında 2 dosyamız oluşuyor
Komutlarda win7.iso komutunu kullanıyoruz bunu win8.iso win9.iso adında çoğaltarak kullanabiliyoruz galiba. Fakat NT6BOOT.ISO dosyasını kullanarak yaptığımızda birden fazla iso dosyasına nasıl isim verecegiz bukonuda yardımcı olabilirmisin.

@iskader

Iyi akşamlar. Yukarıdaki birinci mesajda heralde bu konuya deyinmiştim. Neyse kısaca tekrar yazalım.
Öncelikle NT6BOOT.ISO dosyasına normalde gerek yok. Lakin usb ortamlarından grub4dos ile büyük bir dosya çalıştırmak istediğimizde sorun yaşayabiliyoruz.
Eğer sorun yaşarsak, ilk önce sorun yaşadğımız dosyayı birleştireceğiz. Yine sorun devam ederse NT6BOOT.ISO doysasını kullanacağız. Kısaca sorun yaşama ihtimaline üzerine NT6BOOT.ISO dosyası oluşturulmaktadır.

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/04_Nt6IsoSetup.png[/img]

Yukarırdaki resimde NT6\WIN7.ISO yazısının olduğu kutuya faklı bir klasör ismi verebilirsin. Mesela ben daha derli toplu olmak için o kutuya USBMENU\WIN7\SETUP.ISO konumunu giriyorum. :) Vista için ise USBMEMNU\VISTA\SETUP.ISO olabilir.

@korasoglu

Hız bakımdan fazla bir fark olacağını düşünmüyorum. Hız senin flash diskinle sistemin iletişim hızına bağlıdır. Tabi iso yöntemini kullanamın en büyük faydaları bence, usb sürücüsünün daha derli toplu olması, açıktaki dosyaların virüslerden korunması vs. diyebilirim.

@HakanAlbayrak

Yukarıda yazdığım gibi performans farklı olacağını düşünmüyorum...

[quote name='blue_life' date='29 December 2011 - 01:01 ' timestamp='1325109695' post='1133192']
@iskader

Iyi akşamlar. Yukarıdaki birinci mesajda heralde bu konuya deyinmiştim. Neyse kısaca tekrar yazalım.
Öncelikle NT6BOOT.ISO dosyasına normalde gerek yok. Lakin usb ortamlarından grub4dos ile büyük bir dosya çalıştırmak istediğimizde sorun yaşayabiliyoruz.
Eğer sorun yaşarsak, ilk önce sorun yaşadğımız dosyayı birleştireceğiz. Yine sorun devam ederse NT6BOOT.ISO doysasını kullanacağız. Kısaca sorun yaşama ihtimaline üzerine NT6BOOT.ISO dosyası oluşturulmaktadır.

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/04_Nt6IsoSetup.png[/img]

Yukarırdaki resimde NT6\WIN7.ISO yazısının olduğu kutuya faklı bir klasör ismi verebilirsin. Mesela ben daha derli toplu olmak için o kutuya USBMENU\WIN7\SETUP.ISO konumunu giriyorum. :) Vista için ise USBMEMNU\VISTA\SETUP.ISO olabilir.

[/quote]
Evet üstad NT6BOOT.ISO hata almazsak gerekli olmadığını belirtmiştin.Klasör olarak ayırmak hiç aklıma gelmemişti :) madem öyle win7 adında bi klasör oluşturup içerisine (deneme yapmadım sonuçları yazarım) win7x86sade,win7x64sade,win7grsl,win7sysrep gibi klasörler oluşturup içerilerine NT6BOOT.ISO dosyalarını ayrı ayrı atarak, grub4dos komutlarını NT6BOOT.ISO dan çağırarak kullanırım.
Teşekkürler.

@blue_life
Bu çalışmanız için teşekkür ederim. Anlatımlardaki gibi yaptım. Hem küçük NT6BOOT.iso hemde dogrudan buyuk WIN7.iso üzerinden denedim iki bilgisayarda sorunsuz çalıştı. Eski çalışmanın en büyük eksiği win7.iso dosyası içindeki autounattend.xml dosyasını görmemesi yada dikkate almaması idi. Fakat bu çalışma autounattend.xml dosyamı gördü :rolleyes2:

Bir denemede NT6BOOT.iso yanına olusan win7.iso yu değilde orjinal win7.iso yu kullandığımda da sorun çıkmadı. win7.iso ya güncelleme ve bileşen ekleyip koyduğumda olup olmayacağını merak ediyorum. Henüz denemedim.

Grub4dos komutlarındaki kullandığımız dosya isim ve konumlarındaki büyük-küçük harfler farlılık gösteriyordu. Yani A ile a farklıydı. Misal ACRONIS.ISO ile aCRONIS.ISO farklı dosyayı gösteriyordu.
Acemi grub4dos kullanıcıları bu nedenle sorunlar yaşamaktaydı. Bu yaşanan sorunlar nedeniyle fazla eski olmayan grub4dos veriyonlarıda bu durum değiştirilmiştir.
Yani dosya isim ve konumlarındaki A ile a artık aynı dosyayı göstermektedir. Lakin siz her ihtimale karşı yinede komutlarınızda mümkünse dosya isim ve konumlarını büyük harfli kullanınız.

Kolay gelsin...

Hocam ben şöyle yaptım belki benim gibi deneyen arkadaşlara faydası olur veya eksik taraf varsa düzeltelim diye yazıyorum
1=ilgili isoyu NT6_ISO_ROOT attım ve Nt6IsoSetup.exe çalıştırdım
2=NT6 klasörünü flasa attım NT6 klasörünün içindeki menu lst den gerekli kodları aldım ve normal flasdaki menü lst ye ekledim set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO olarak kaydettim boottan başlattım hata verdi
3=Defrag.cmd ile NT6BOOT.ISO birleştirdim yeniden boot ettim yine olmadı.
4=MENU.LST den (NT6/WIN7.ISO) ile (NT6BOOT.ISO) yu değiştirdim boot ettim çalıştı müsait olmadığım için kurulum yapmadım ama çalıştı Bütün aşamalar doğrudur inşallah

Hocam flas daki BXPE ve NT6 oluşturduğum USBMENU içerisinden çalıştıracak olursak menü lst nasıl olmalıdır yani flash içeerinde dağınıklık bitmesi açısından

Edited by korasoglu

Bu birleştirme olayı nasıl oluyor onu anlamadım defrag.cmd yi çalıştırıyorum bir program çıkıyor iki seçenek var Dosya birde Sürücü-klasör bunlardan hangisini seçeceğim.

@korasoglu

Vista & win7 kurulumunu içeren iso dosyaları çok büyük olduğundan, büyük boyutlu bir dosyayı grub4dos ile kullandığımızda sorun yaşayabiliyoruz.
Tabi bu soruna normal disklerde ve cd/dvd lerde çok nadir rastlayabiliriz. Heralde hızlı harici disklerde nadir olarak ortaya çıkar. Kısaca bu sorun heralde ilgili diskin sistem ile iletişimi yavaş ise ortaya çıkıyor.

Bir dosyayı birleştirdiğimizde, o dosyaya haliyle daha hızlı okuyabiliriz. Yani diskimizde birleştirme [b]yapılmamış [/b]büyük bir dosyanın, parçaları diskin farklı kısımlarında olabilir. Böyle olunca ve biz dosyayı okumaya çalıştığımızda diskimizdeki okuyucu kafa ilgili dosyayı okuyabilmek için, dosyanın bulunduğu kısımlara uğraması lazım. Haliyle dosyamız diskimizde dağınık olarak duruyorsa, dosyayı okumamız daha fazla zaman olacaktır. Işte bu yüzden dosyalarımızı/sürücümüzü birleştiriyoruz. Sürücümüzü birleştirirsek sürücü içindeki tüm dosyalarıda birleştirmiş olacağız. Umarım anlatmak istediğimiz anlamıştırsınız. Yani birleştirme yapmamızın en büyük nedeni, diskimizdeki dosyaya daha hızlı erişebilmektir.

Grub4dos ile, büyük bir dosyasını çalıştırmakta sorun yaşama ihtimali nedeniyle, ufak boyutlu NT6BOOT.ISO dosyasıda oluşturulmuştur. Sorun yaşarsanız bu isoyu kullanacaksınız. Sorun yaşamaz iseniz, yerden tasağruf etmek için bu dosyayı silebilirsiniz.
Kısaca NT6BOOT.ISO dosyası içinde sadece kuruumu yapacağımz winpe sistemi mevcut. Kurulum dosyaları diğer büyük boyutlu iso içinde.

Aslında flash disklerde direk NT6BOOT.ISO dosyasını kullanmanız zamandan tasağruf etmenizi sağlar.

@ali::12

Sürücünü birleştirirsen, sürücü içindeki tüm dosyalarıda birleştirmiş olursun. Ama bu işlem sürücüdeki dosya boyutu, sistem ile iletişim hızı vs. gibi etkenlere bağlı olarak uzun sürecektir. Sadece ilgili dosyayı birleştirirsen haliyle daha kısa sürede işini halletmiş olursun! Ayrıca birleştirme işleminin başarılı olması için, sürücüde yeterli bir miktar boş alan olması gerekiyordu...

@ali::12

Grub4dos ile çalıştırmak istediğin (yani grub4dos komutunda kullandığın iso dosyasını) dosyayı birleştirip deneyeceksin.
Işte flash diskte büyük boyutlu iso dosyası genel olarak sorun çıkartıyor.

Bence sen uğraşmadan NT6BOOT.ISO doysasını gru4dos ile çalıştırıp kullan...
Konuya bir ara tekrar bakıp, bu karmaşıklığı ortadan kaldıralım. Anladığım kadarıyla bu konularda acemi olanlar sıkıntı yaşıyor...
Kolay gelsin...

şimdi tekrar bir deneme yaptım sonuç güzel fakat hala defrag hangi iso yapılacak anlamadım ikisinide gösterdim NT6BOOT.iso yu hiç kullanmadan direk Win7.isoyu çalıştırdım sorun çıkmadı çalıştı sadece kurulum yapmadım peki o zaman NT6BOOT.iso dursunmu...

--------------------------------------------------

bu arada ben konuları karıştırmışım bu başlıkla ilgili sonucu hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak buraya yazmışım burada tekrar yeniliyorum
evet isoyu bugün denedim kurulum yaptım tam 12 dk kuruldu gayet hızlı çok hoşuma gitti..

Edited by korasoglu

@korasoglu

Büyük boyutlu isodan sorunsuz çalıştırdıysan, küçük boyutlu olan NT6BOOT.ISO dosyasına ihtiyacın yok! Aynı şekilde defrag (birleştirme) yapmadan iso dosyasını sorunsuz çalıştırdıysan bunada gerek yok!

Bir ara oluşan menu.lst içindeki komutları tekrar düzenleyip, bazı seçenekleri sileceğim...

Burdaki konular sayesinde çok güzel bi multiboot usb hazırladım anladığım kadarıyla bi çok kişi sıkıntı yaşamış özellikle birden fazla işletim sistemini tek usb ye eklemede benim yaptığım multiboot usb ye kendi hazırladığım isolar
Windows 7 All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Vista All in one x32x64 SP1 Türkçe
Windows Server 2003 SP2 Türkçe
Windows Xp Profosyonel SP3 pro Aralık 2001 Güncellemeleri dahil
Windows Server 2008 All in one x32x64 Türkçe Dil Paketi ile beraber
Ubuntu 11.10 Çalışan DVD Kurulumu (ISO)
PARDUS 2011.2 Kurulan DVD
Mini Win 7 (Usb Bellekten Çalışan)
Mini Vista (Usb Bellekten Çalışan)
Mini (BXPE) XP (Usb Bellekten Çalışan)

ve diğer Teknik bakım onarım ve backup alma pogramlarınıda dahil tek 16 gb usb belleğe ye attım hepsinide teker teker kontrol ettim özellikle işletim sistemlerini kurulumunu test ettim hepsi çalışıyor benim gibi Teknik Servis,Bilgisayarcı, Sistemci arkadaşların işine yarayacak tabiri caizse ilaç gibi gelicek bi flash bellek hazırladım kısa zamanda sizlerle paylaşıcam şimdilik sağlıcakla kalın..
[img]http://img393.yukle.tc/images/5790new.jpg[/img]

Edited by rebelli0uss
  • Like 1

Üstad aklıma takılan birşey var, şimdi arkadaşlar tarafından hazırlanmış x32+x64 birleştirilmiş güncelleme entegreli sistemler var ( cronaldo, köylü vb.) şimdi bu her ikisinide kapsayan sistemlerde hata alırmıyız hayır almayız dersen, program ekleme kısımında x86 daki mi yoksa x64 deki dosyalar mı çalışır teşekkürler

@iskader

Daha önceki çalışmada, uygun dosyaları manuel kopyalıyorduk. Bazı arkdaşların sorun yaşaması üzerine bu işide otomatik yapıyoruz artık.
Yani boot.wim içindeki sistem 64 bit ise FILES\X64 klasöründeki, 32 bit ise FILES\X86 klasöründeki dosyalar otomatik kopyalanmaktadır.

Kısaca herangi bir hata almazsın ve extra eklemek istediğin dosyaları da ilgili klasörlere atıp kullanabilirsin.