Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

merhabalar sayın hocam benim tek bir sorum olacak herşeyi çok güzel bir şekilde yaptım usb de yaptım windowsun bootuna ekleyip ordan usb yada cd olmadan kurulumda yaptım lakin tek bir zorluğum kaldı oda çözülebilir mi bilmem.

her windows için ayrı bir nt6boot dosyası oluşturmak zorunda kalıyoruz buda usb de extra yer sıkıntısı doğuruyor şöyle bişey ayarlayabilirmiz x64 ler için hangi versiyon olursa olsun bir nt6boot x86 için hangi versiyon olursa olsun yani iki tane nt6boot ile tüm windows sürümlerine erişebilirmiyiz nasılsa kurulum esnasında win iso dosyasının yerini soruyor ordan hangisini kuracaksak onu gösterelim iki dosyayla tüm işi halledelim saygılar.

@ashilus

Farklı windows sürümleri için (vista/win7/win8 vs.) aynı boot.wim dosyasını kullanamıyoruz diye hatırlıyorum. Bu yüzden hepsi için farklı çalışma yapılmalı. Diğer yandan aynı windows kurulumları için (x86 - x64) aynı boot.wim kullanılabilir. Gerçi tek install.wim içinde bunlar toparlanıyordu... Forumda anlatımlar da yapılmıştı...

http://www.tnctr.com/topic/102135-

Not:Uygun vakit buldukça bu konu için yeni program hazırlıyorum. Lakin fazla vakit ayıramadığım için biraz uzun sürecek :(

• 2 hafta sonra ...

@blue_life paylaşım için teşekkürler. 

Ben senden sadece Flashın içerisinde bulunan 3 / 4 isoyu seçerek bunlardan yükleme yapabilirmiyiz bunu öğrenmek istiyorum. Ayreten NT5 ve NT6 iso ları arasında grub4dos da farklılık varmı.

Örnek :

Sistemi Yeniden Başlat

ISO Seçerek Yükle 

:hım: 

HDBC

HDD den başlat

Yeniden Başlat

Kapat

kodu yazdığımda direk olarak win7 başlıyor. Diğer iso dosyalarını hiçbir şekilde görmüyor.

title Windows  - Bul ve Baslat\n ISO dosyasini suruculerde arar ve bulursa onyukler...
set BOOTFILE=/*.iso
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd %BOOTFILE% || echo -> %BOOTFILE% bulunamadi!
if exist %BOOTFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && if %@root:~1,3%==hd0 || geometry (hd1) && map () (hd0) && map (hd0) () && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd0,%PART%)
if %EXIST%==1 && chainloader %BOOTFILE% && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
Edited by fthgck

@fthgck

Her sistem için ilgili programla hazırlık yapıp (boot.gz) oluşturup, grub4dos menüsüne eklersen istediğin yapmış olursun. Grub4dosu önyükleme işlemini başlatmak için kullanıyoruz... Yani fazla eski olmayan bir grub4dos versiyonu haliyle işimizi görüyor...

Win7 kurulumu açıldığında mı hata alıyorsun? Eğer öyleyse boot.gz hazırlarken belirlediğin konuma ilgili büyük boyutlu iso dosyasını koymalısın.
Bu arada bu paket sorunlu ve aralıklarla yeni paket üzerinde çalışıyorum...

• Like 1

arkadaşlar ben de iso dosyası oluşturuyorum bir türlü şu ekran çıkmıyor orayı direk geçip sözleşme ekranını koyuyor ve sürekli ultimate 64 bit kuruyor bana 32 bitide sorması lazım ama çıkmıyor ekran nerde hata yapıyor olabilirim bahsetiğim ekran şu bu arada elimdeki windows 7 isosunda bütün sürümler var ama çıkmıyor

j8nrd.png

burası çıkmadan direk sözleşme ekranı geliyor ve sonrada disk biçimlendirme kısmı yardımcı olursanız sevinirim :)

Edited by HaXeM

@fthgck

Her sistem için ilgili programla hazırlık yapıp (boot.gz) oluşturup, grub4dos menüsüne eklersen istediğin yapmış olursun. Grub4dosu önyükleme işlemini başlatmak için kullanıyoruz... Yani fazla eski olmayan bir grub4dos versiyonu haliyle işimizi görüyor...

Win7 kurulumu açıldığında mı hata alıyorsun? Eğer öyleyse boot.gz hazırlarken belirlediğin konuma ilgili büyük boyutlu iso dosyasını koymalısın.
Bu arada bu paket sorunlu ve aralıklarla yeni paket üzerinde çalışıyorum...

Boot işlemini gerçekleştirdiğimde direkt olarak win 7 devreye giriyor. Fakat flash içerisinde birden fazla iso var.

@fthgck

Her iso için ayrı bir boot.gz oluşturabilirsin. Veyahut boot.gz oluştururken belirlediğin konumdaki iso dosyasının adını veyahut konumu değiştirsen, iso dosyası bulunamaz ve senden iso dosyasını seçmen istenir. Bu şekilde kurulum başlamadan önce farklı iso dosyaları seçip kuruluma devam edebilirsin...

• Like 1

6GDp47b.png

Paket güncellenmiştir arkadaşlar.
https://www.dropbox.com/sh/igp0kcgre94dc5v/rLmTqm4TBQ

Programı baştan hazırlıyordum lakin yeterli zaman ayıramadığımdan, eski paketteki hataları düzeltmeye çalıştım. Malesef iso oluşturan programa hiç bakamadım. Umarım bir gün onada bakabilirim.

Oluşturduğunuz iso dosyasındaki sistem açıldığında, kısaca nt6isos.exe tarafından gerçekleştiren adımları yazmak istiyorum.
- Ekran çözünürlülüğü 1024x768 olarak değiştirilir. nt6isos.ini dosyasından bu ayar kapatılabiliyor.
- Disket sürücüleri sistemden çıkartılır. Bazı programların geç çalışmasına donmasına neden olabiliyor. Haliyle bu tip sürücüleri çıkartmak daha mantıklı.
- Dahili gizli disk bölümlerine harf atanır. (Bu yeni eklendi!)
- Imdisk sanal sürücü programı kurulur. (Yeni versiyon eklendi)
- Ufak tefek bazı reg ayarları yapılır. (Gizli dosyaları görmek gibi ufak tefek bazı düzeltmeler)
- Hatalı sürücü harfi varsa sistemden silinir (Yeni eklendi)
- Dahili sürücülerdeki Autorun.inf dosyası yeniden adlandırılır. nt6isos.ini dosyasından bu ayar kapatılabiliyor.
- Cd/dvd sürücüleri sistemdeki son harflere sırasıyla atanır. (Yeni eklendi.)
- Iso dosyası sürücülerde aranır ve bulunduğunda sanal sürücüye takılır. Bulunamaz ise kullanıcıdan seçmesi istenir. (Bu kısımda önemli düzeltmeler yapıldı!)

- nt6isos.ini dosyasına girilmiş SetupRunOnce bölümdeki programlar çalıştırılır.
- Windows kurlumu (setup.exe) çalıştırılır.
- Görev yöneticisi (Ctrl + Alt + Del), Çalıştır (win + R) gibi programları çalıştırmak için kısayollar atanır. (Düzeltmeler yapıldı)
- Bazı programları hızlı başlatabilmek için simge çubuğu oluşturulur. nt6isos.ini dosyasından bu ayar kapatılabiliyor. (Düzeltmeler yapıldı)
- Ayrıca ufak tefek bazı işlemlerde yapılmaktadır... Edited by blue_life
  • Like 3

@bitmez13

Burdan oluşturduğun iki dosyayı grub4dos kullanarak çalıştırmalısınız. Heralde ilgili programda grub4dos kurulumu yapıyordu. Ilgili programla kurulum yaptıktan sonra iso dosyalarını usb sürücüne kopyalayıp, iso dosyalarının yanında oluşan *.lst dosyasının içindekinleri grub4dos menüsüne ekleyebilirsin... Kısacası ilgili programı deneyeli çok uzun zaman olduğu için içeriğini hatırlayamıyorum. Bu yüzden net bir yanıtım yok malesef.

Edited by blue_life

yansıma oluşturulamadı hatasının sebebi veya sebeplerinden biri, çalışmayı alt klasörler içinde yapmak. bluelifenin yardımlarıyla bir sistem oluşturmuştuk. onun yedeğini alıp, öğrenme amaçlı çalışmalar yapıyordum. bendede, disk yansıması oluşturulamadı şeklinde hatalar vermişti. 2013nt6 klasörünün içeriğini e sürücüsünün ana dizinine çıkarıp deneyince başardım. ve ISO\X86\WİN7.İSO dosyasından kurulumu başardım. artık balık tutabiliyorum. çok ama çok teşekkürler bluelife.

videoluk birşey yok aslında.2013_01_25_Nt6IsoSetup  klasörünü bir sürücünün ana dizinine kopyalıyorsunuz.  Nt6IsoSetup.exe dosyasına sağ tıklayıp, özelliklere giriyoruz. uyumluluk sekmesinden, uyumluluk modunu işaretliyor ve xp sp3 seçeneğinin seçili olduğundan emin oluyoruz. sonra ayrıcalık seçeneğinden yönetici olarak çalıştırı işaretliyoruz. sonra tamam diyoruz. sonrada çalıştırıyoruz. birinci denemede hata verse bile yılmıyoruz ikinci denemede çalışıyor. bende öyle oldu hata verdi yılmadım tekrar denedim olmadı yine denedim ve çalıştı. tabi bütün vu saydıklarım windows 7 de oldu. videoda atardım atmayada görme engelli bir kullanıcıyım resimle video ile pek işim olmaz.

Edited by blue_life
Ikinci kez gönderilen ileti silindi!

• 2 hafta sonra ...

blue_life hocam acaba yanlış mı anladım her iso için hazırladığımız nt6boot.iso dosyası

bir nevi isomuzdan hazırladığmız pe mi oluyor eğer öyle ise

belleğe bir tane pe atıp, bu pe den istediğimiz isoyu kurmak daha mantıklı olmaz mı

blue_life hocam MB_USB de gelen imajlardan GHST11BL.GZ gibi

acronis true image içinde bir gz bulabilir miyiz yada nasıl hazırlarız

elimde acronis programı var ama sistemim kaldırmıyor  

pelerden birinden Acronisİmage.exe dosyasını çıkardım ama tam olarak çalıştıramadım

sistemin yedeğini alıp başka bilgisayarda çalıştırmak istiyorum

yardımcı olacak bir yöntem söylerseniz sevinirim

@sercaniz

Tabiki herangi bir pe üzerinden de kurulum yapabilirsin. Burdaki çalışmada büyük boyutlu iso dosyasının konumunu farklı bir yere korsan zaten kurulumdan önce iso bulunamadı hatası veriyor ve senden iso dosyasını seçmen isteniyor. Iso dosyası seçerekte farklı iso dosyaları için kullanabilirsin.

GHST11BL.GZ gzip programıyla sıkıştırılmış bir disket imajıdır. Gzip programı tools klasöründe olacaktı. Ilgili acronisi bilgisyarın kadırmıyorsa eksi bir acronis sürümü kullanbilirsin. Ben çok uzun yıllardır GHST11BL.GZ yi kullanıyorum ve herangi bir sorun yaşamadım...

• Like 1