Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

@blue_life ;

Flash bellekleri veya diskleri fat32 olarak biçimlendiriyoruz ve bu şekilde boot ediyoruz.

Ntfs olarak yapsak nasıl olur?

Yani fat32 yapmamızdaki sebep nedir?

Bu konuda biraz açıklama yapar mısın?

Fat32 ve ntfs arasında boot farkı yani.

Teşekkürler.

Edited by frkgkc
  • Thanks 1

@frkgkc

Bir çok usb multiboot yönetminde fat formatı kullanılıyor. Lakin ben uzun zamandır ntfs kullanıyorum ve boot konusunda herangi bir sorun yaşamadım. Fat32 olunca çok büyük dosyaları (hatırladığıma göre 4 gb den büyük dosyaları) flash diske atamıyorduk. Benim ntfs kullanmamın başlıca nedeni, güvenlik (flash diskimi virüslere karşı koruma uygulayabiliyorum) ve hız..

• Like 1

Sen anlatmış olduğun multiboot konuların genelinde hep Fat32 olarak biçimlendirilmesi gerektiğini sçyledin flsh belleklerin.

Bende uzun zamandır Fat32 olarak kullanıyorum. Senin vermiş olduğun format tools programlarını falanda kullanacağımız zaman Fat32 olarak yapın diyordun.

Peki Ntfs olarak değişik bir işlem yapmamız gerekiyor mu?

Pek bahsetmedin çünkü ntfs olarak biçimlendirmeden.

Ayrıca konunun yeri burası mı bilmiyorum.

Değilse bi konu açayım.

Teşekkürler.

EDİT :

Uyarı:Biçimlendir seçeneği seçilirse, seçtiğiniz sürücünün bulunduğu diskteki tüm bölümler ve dosyalar silinr.
Bu arada ben genelde NTFS kullanıyorum. Çünkü Fat16/Fat32 ye göre daha avantajlı.

Bu uyarını yeni gördüm.

Özür dilerim.

Edited by frkgkc
  • Thanks 1

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Lütfen uzun konu anlatımlarını altıntı yapmayınız! Alıntı mesajdan silinmiştir.

Öncelikle merhaba arkadaşlar Blue_life verdiğin emekler için teşekkürü bir borç bilirim sana.

yaklaşık bir haftadır burada yazılanları uygulamaya çalışıyorum ama bir türlü başarabilmiş değilim. 1 haftadır buraya sorunumu yazmamamın nedeni ise yapacağımdan hep ümitli olmamdı kendime hep ben yaparım nasıl olur da yapmam kesilikle öyle yada böyle yaparım dedim ama artık buraya yazmak zorunda kaldım. Neyse lafı sözü fazla uzatmaya gerek yok sorunum aşağıdaki gibi inşallah bana yardımcı olursunuz.

Yapmak istediğim şey sizin ilk konunuzd a bahsedildiği gibi bir multibootlu usb disk yaratıp bana lazım olan tüm sistemleri bu usb disk üzerinden kurmak. Elimdeki windows xp sp3 serisi (starter SP2, home, professional, professional vl, media center SP2), windows vista sp2 serisi ( starter, homebasic 32, homebasic 64, homepremium 32, homepremium 64, businies 32, businies 64, businies 32 vl, businies 64 vl, ultimate 32, ultimate 64, enterprise 32, enterprise 64), windows 7 sp1 serisi (starter, homebasic 32, homebasic 64, homepremium 32, homepremium 64, professional 32, professional 64, professional 32 vl, professional 64 vl, ultimate 32, ultimate 64, enterprise 32, enterprise 64) ve windows 8 serisi ( core 32, core 64, pro 32, pro 64,, pro 32 vl, pro 64 vl, enterprise 32, enterprise 64) bulunmakta hepsi msdn sha1 değerleri ile kontrol edilmiş ve sorunsuz isolardır bunları tek tek dvd yada cdye yazdırıp kurabilmekteyim ayrıca yine çeşitli programlarla (iso to usb, win to usb, windows usb/dvd tool) usb diskime yükleyip kurulum yapabilmekteyim hatta forumda bir konuda anlatılan install.wim birleştirme sayesinde hepsini(Vista/7/8) tek bir usbden rahatlıkla kurabilmekteyim lakin buradaki anlatımlara göre her şeyi yapmama rağmen sorunlar almaktayım.

Öncelikle buradan indirdiğim program ile grub menüm çalışmakta hata menümü kendime göre özelleştirdim bile. Buradaki nt6yı indirip C dizinine kurdum. herhangi bir windows vista yada windows 7 iso dosyasını NT6_ISO_ROOT klasörü içine çıkarmaktayım (winrar ile) daha sonra ana dizinde bulunan Nt6IsoSetup.exe yi çalıştırıp hiçbir ayarı özelleştirmeden işlemi başlat diyorum işlemler sorunsuz şekilde tamamlanıyor ve oluşan NT6 klasörünü olduğu gibi kopyalayıp (içindeki 2 iso dosyası ve menü ile) usb sürücümün ana dizinine atıyorum. Usb diskimdeki sizin vermiş olduğunuz menü dosyasında gerekli değişiklikleri yapıyorum ve kaydediyorum. Sistemimi yeniden başlatıp usbden boot ediyorum menü geliyor gerekli menü adımını seçiyorum kurulum başlıyor fakat şimdi yükleyi tıkladıktan sonra gerekli bir cd/dvd sürücüsü eksik uyarısı alıyorum, gözat seçeneğine tıklayınca sistemde bulunan iki diskim (dahili hard disk ve usb disk) tüm bölümleri, sistemin kendi optik sürücüsü ve X:Boot sürücüsü karşıma geliyor hangisini seçersem seçeyim kurulum devam etmiyor. Bu hata ile ilgili birçok makale okudum cd-dvd rom arızalı olabilir deniyor ama cd-dvd rom kullanmıyorum, cd-dvd arızalı olabilir deniyor cd-dvd de kullanmıyorum, imaj dosyası hasarlı olabilir deniyor imaj dosyamı SHA1 değerine göre kontrol ediyorum hiçbir sorun yok (diğer şekilde boot edersem  çalışıyor zaten) bios ayarlarından SATA modunu ahci ise ide yapın ide ise ahci yapın deniyor her iki şekilde de denedim sonuç aynı. 

Bu durumda ya benim atladığım ince bir püf noktası var yada birşeyler daha yapılması gerekiyor.

Ayrıca nt6 harici orjinal iso dosyalarını gösterdiğimde de aynı sorunu alıyorum yada nt6boot.iso da da aynı hatayı almaktayım lütfen birisi bana yardım etsin iyice çıldırdım tam 1 haftadır uyumadan bu sorunu halletmeye uğraşıyorum. Edited by blue_life

Geç yanıt için kusura bakma. Bir süredir foruma çok nadir uğruyourum... Neyse konuya gelirsek iso dosyası sorunsuz sanal sürücüye takılıyor mu?
Win + R tuşuyla çalıştır ekranını açıp, imdisk.cpl yazarak sanal sürücü programının arayüzünü başlatabilirsin. Orda iso dosyasının bir sürüye atanmış/takılmış olarak görünmesi gerekiyor...

Geç yanıt için kusura bakma. Bir süredir foruma çok nadir uğruyourum... Neyse konuya gelirsek iso dosyası sorunsuz sanal sürücüye takılıyor mu?
Win + R tuşuyla çalıştır ekranını açıp, imdisk.cpl yazarak sanal sürücü programının arayüzünü başlatabilirsin. Orda iso dosyasının bir sürüye atanmış/takılmış olarak görünmesi gerekiyor...

blue_life yanıtın ve ilgin için teşekkür ederim, söylemiş olduklarını şu anda denemedim ama en yakın zamanda deneyeceğim kafamda birkaç soru işareti bulunmakta biraz takıntılı bir insanımdır ve bunu için böyle bir soru soruyorum, orjinal iso dosyamı (msdn kaynaklı) olanı kullanma imkanım varmı var ise nasıl bir yol izlemeliyim eğer yok ise iso dosyası içeriğine hiçbir etki etmeden nt6 ile nasıl bir iso dosyası çıkarabilirim (yanlış hatırlamıyorsam biryerlerde sistemdeki reg kayıtları düzeltildi birkaç şey ilave edildi gibi tanımlarını okumuştum ben bunları istemiyorum bana herşey orjinal olacak takıntım bu) bu konuda yardımcı olursan çok makbule geçer umarım beni yanlış anlamazsın.

Hocam dediğiniz gibi deneme yaptım evet imdisk.cpl üzerinde herhangi bir sürücü gözükmüyordu bende mount diyerek iso dosyamı gösterdim fakat iso dosyasını gösterdiğim sanal cd-dvd rom bir harfe atanmamış vaziyette qdir yada diğer yerlerden A-Z ye kadar sürücüler görünüyor fakat sanal sürücü yok zaten ilk açılışta no drive letter is emty! şeklinde bir hata veriyor.

Edited by xKaoSx

@xKaoSx

Ilgili yapadığın sorun malesef senin sisteminle alakalı oluşmuş. Farklı bir pcde bu sorunu yaşamazsın. Kısaca iso dosyasını sanal sürücüye takmak için boş bir sürücü harfi bulunamamış ve iso dosyası bu nedenle sanal sürücüye takılamamış. Sisteminde niçin bu kadar çok sürücü harfi mevcut?

Kart okucuyu, farklı harici disk vs. var ise kurulumda bunları kapatman, fişini çekmen ilgili sorununu çözecektir.

Diğer konuya gelirsek, burdaki çalışmada iki dosya oluşmaktadır. Sen büyük olan iso dosyasını orjinal msdn olan iso dosyasıyla değiştirebilirsin. Genelde herangi bir soruna yol açmaz. Kısaca boot işlemi *boot.iso dosyasından, kurulum işlemi büyük boyutlu iso dosyasından gerçekleştiririlir...

Başarılar dilerim, kolay gelsin....

@xKaoSx

Ilgili yapadığın sorun malesef senin sisteminle alakalı oluşmuş. Farklı bir pcde bu sorunu yaşamazsın. Kısaca iso dosyasını sanal sürücüye takmak için boş bir sürücü harfi bulunamamış ve iso dosyası bu nedenle sanal sürücüye takılamamış. Sisteminde niçin bu kadar çok sürücü harfi mevcut?

Kart okucuyu, farklı harici disk vs. var ise kurulumda bunları kapatman, fişini çekmen ilgili sorununu çözecektir.

Diğer konuya gelirsek, burdaki çalışmada iki dosya oluşmaktadır. Sen büyük olan iso dosyasını orjinal msdn olan iso dosyasıyla değiştirebilirsin. Genelde herangi bir soruna yol açmaz. Kısaca boot işlemi *boot.iso dosyasından, kurulum işlemi büyük boyutlu iso dosyasından gerçekleştiririlir...

Başarılar dilerim, kolay gelsin....

@blue_life

Neden böyle bir durum oluştuğunu bilmiyorum o kadar sürücü bulunmamakta diskte. Kurulum yaptığım bir notebook (acer aspire 5735) Cihazın kendi dvd-ram sürücüsü var normalde görmem gereken sürücüler şunlar olması gerekiyor diye tahmin ediyorum

Sistemin birinci harddiski (3 Bölümden oluşur 1. Bölüm NTFS, 2. Bölüm EXT3, 3. Bölüm NTFS) yani sürücü harfleri

1. Bölüm C:

2. Bölüm sürücü harfi atanmaz (windows bu dosya sistemini tanımaz gizli bölümdür)

3. Bölüm D:

Sistemin optik okuyucusu

Optik Okuyucu E:

Sistemin Dahili Kart Okuyucusu (Windows altında tek sürücü olarak gözüküyor=

Kart Okuyucu F:

USB Harddisk (Bana ait olan 100GB lık hard disk buda (3 Bölümden oluşur 1. Bölüm NTFS, 2. Bölüm EXT3, 3. Bölüm NTFS) yani sürücü harfleri

1. Bölüm G:

2. Bölüm sürücü harfi atanmaz (windows bu dosya sistemini tanımaz gizli bölümdür)

3. Bölüm H

Ve Boot Edilen sanal sürücü

Sanal Sürücü X:

Bunlardan başka bir sürücü gözükmemesi lazım diye düşünüyorum.

Ayrıca şimdi tekrar uygulama yaptığımda qdir ile baktığımda o kadar harfin sürücülerinin hepsi 0MB boyutuna sahip ve hepsinin biçimlendirilmesi gerekiyor yukarıda belirttiklerim ise kendi orjinal boyutlarında (EXT3 'ler gözükmüyor tabiki)

Ben uykusuzluktan mı yoksa başka birşeyden mi bilmiyorum (mantığım bitti herhalde) sürücü sorununa bir çözüm getiremedim senin bir önerin bulunmaktamı?

Deneme 1 :Şimdi aklıma gelen ilk şey cihazın kendi optik sürücüsünü sökmek oldu söküp tekrar deneyeceğim sonucu bildiririm eğer seninde aklına birşey gelirse paylaşırsan sevinirim.

Sonuç : Olumsuz sistemin kendi optik okuyucusunu çıkarttığımda sonuç değişmedi sistemin kendi optik sürücüsüne verdiği E: harfi başka bir sürücüyü işaret ediyordu ve bu sürücü yine boş ve gereksiz bir sürücüydü.

Deneme 2: Verdiğin grub4dos komutlarında (bilmiyorum mantıklı mı) hardisklerin yerini değiştirirken ki doğrulama kodu acaba böyle bir duruma sebebiyet verir mi onu deneyeceğim, sonucu yine paylaşırım.

Sonuç : Yine hüsran aynı sorun devam etmekte.

Deneme 3: Başka bir netbook ile deneme yapacağım.

Sonuç : Netbook üzerinde sanal sürücü oluştu ve sistem düzgün şekilde kuruldu.

(ama yinede neden notebook üzerinde kurulabilmiş değil neden öyle bir sorunla karşılaşıyorum anlayabilmiş değilim)

Sorunuma Çözüm : Belki benim gibi aynı sorunu yaşayan arkadaş olmuştur yada yaşayan olabilir.

Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız windows önyükleme ekranındaki imdisk kısayoluna tıklayın açılan pencere içerisinde mount new diyerek sücünüzde bulunan iso dosyanızı gösterin ve drive bölümüne herhangi bir sürücü harfi atayın ben (Z) olarak atadım ve çıkan uyarıda evet seçeneğini seçin (eğer o sürücü harfine karşılık gelen sürücü boyutu 0byte ise kontolünü qdir ile yapın eğer boş değilse farklı bir sürücü seçin)  bundan sonra sistem sorunsuz şekilde sanal sürücüyü görecek ve yüklemeye başlayacak. 

İlk ekranda kurulum tamamlanıp sistem yeniden başladığında sistemden USB diskinizi çıkarın (bu benim önlemim) kurulum bu aşamadan sonra devam edecek ve tamamlanacaktır.

(Sistemde neden bu kadar çok sürücü harfi gözükmekte anlamış değilim eğer bu sorun için bir çözüm önerisi olan olursa dikkate alacağım)

Edited by xKaoSx

@xKaoSx

İlginç, bir sorunmuş. Başlangıçta devreye giren program gizli sürücüleri kontrol edip, bulursa geçici bir sürücü harfi atıyordu. Ilgili bilgisayarda yaşadığın sorun bir ihtimal bundan kaynaklanmış olabilir. Paki cd/dvd veyahut usb nin ana dizininden kurulumu çalıştırdığında bu tip sorun ile karşılaştın mı?

Yeterli vakit ayırabilirsem gün içinde programdaki gizli bölüm özelliğini iptal edip göndermeye çalışırım.

@blue_life ilk yaşadığım çözülmüş olarak görünmekte denediğim win8 32x64 ve win7 32x64 te sorun çıkmadı kurulumlar hatasız tamamlandı fakat windows vista ile kuruluma geçemedim.

USB içeriğini kısaca sana açıklamak isterim.

USBDR (Sistem Dosyası)

USBMENU (Klasör)

USBMENU klasörü içeriği

GFXMENU (Menü dosyamın bulunduğu klasör)

ISO (NT5 ve NT6 tarafından üretilen boot*.iso dosyalarının bulunduğu klasör)

ISOS (Orjinal iso dosyalarımın bulunduğu klasör)

Linux.lst

Live.lst

Macintosh.lst

USBMENU.lst

Windows.lst

GFXMENU içeriğine girmeme gerek yok sanırsam

ISO klasörü içeriği

32W6.ISO (Windows Vista 32 bit iso dosyasının içeriği ile NT6'da konum olarak USBMENU\ISOS\32W6.ISO gösterilen bootnt6.iso dosyası) 

32W7.ISO (Windows 7 32 bit iso dosyasının içeriği ile NT6'da konum olarak USBMENU\ISOS\32W7.ISO gösterilen bootnt6.iso dosyası) 

32W8.ISO (Windows 8 32 bit iso dosyasının içeriği ile NT6'da konum olarak USBMENU\ISOS\32W8.ISO gösterilen bootnt6.iso dosyası) 

64W6.ISO (Windows Vista 64 bitiso dosyasının içeriği ile NT6'da konum olarak USBMENU\ISOS\64W6.ISO gösterilen bootnt6.iso dosyası) 

64W7.ISO (Windows 7 64 bit iso dosyasının içeriği ile NT6'da konum olarak USBMENU\ISOS\64W7.ISO gösterilen bootnt6.iso dosyası) 

64W8.ISO (Windows 8 64 bit iso dosyasının içeriği ile NT6'da konum olarak USBMENU\ISOS\64W8.ISO gösterilen bootnt6.iso dosyası) 

ISOS klasörü içeriği

32W6.ISO (MSDN Orjinal Windows Vista SP2 32 Bit iso dosyası) 

32W7.ISO (MSDN Orjinal Windows 7 SP2 32 Bit iso dosyaları ile oluşturduğum Windows 7 SP2 AİO 32 bit iso dosyası) 

32W8.ISO (MSDN Orjinal Windows 8 SP2 32 Bit iso dosyaları ile oluşturduğum Windows 8 SP2 AİO 32 bit iso dosyası)

64W6.ISO (MSDN Orjinal Windows Vista SP2 64 Bit iso dosyası) 

64W7.ISO (MSDN Orjinal Windows 7 SP2 64 Bit iso dosyaları ile oluşturduğum Windows 7 SP2 AİO 64 bit iso dosyası)

64W8.ISO (MSDN Orjinal Windows 8 SP2 64 Bit iso dosyaları ile oluşturduğum Windows 7 SP2 AİO 64 bit iso dosyası)

Linux.lstLive.lst ve Macintosh.lst içeriklerine girmeme gerek yok sanırsam

USBMENU.lst içeriği

default 0
timeout 120
color 11 12 13 14
# Clasic Menu AutoNumber
write 0x8274 0x2001

gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/SUSE_LINUX

# =========================================================================

title Sistemi Normal Baslat.
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
boot

title Test ve Urun Kurtarma Sistemleri
set MENUFILE=/USBMENU/live.lst
configfile %MENUFILE% 

title Windows Kur
set MENUFILE=/USBMENU/Windows.lst
configfile %MENUFILE% 

title Linux Kur
set MENUFILE=/USBMENU/Linux.lst
configfile %MENUFILE% 

title Macintosh Kur
set MENUFILE=/USBMENU/Macintosh.lst
configfile %MENUFILE% 

title Sistemi Yeniden Baslat
savedefault --wait=2
reboot

title Sistemi Kapat
savedefault --wait=2
halt

Windows.lst içeriği

default 0
timeout 120
color 11 12 13 14
# Clasic Menu AutoNumber
write 0x8274 0x2001

gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/SUSE_LINUX

title Windows 8 32 Bit Kur
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/32W8.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows 8 64 Bit Kur
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/64W8.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows 7 32 Bit Kur
clear
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/32W7.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR

title Windows 7 64 Bit Kur
clear
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/64W7.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR

title Windows Vista 32 Bit Kur
clear
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/32W6.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR

title Windows Vista 64 Bit Kur
clear
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/64W6.iso
set BOOTFILE=/BOOTMGR

title Windows XP Media Center SP2 32 Bit Kur
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/USBMENU/ISO/WINXPMEDIACENTERTR32BIT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Media Center SP2 32 Bit
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...

title Windows XP Professional VL SP3 32 Bit Kur
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/USBMENU/ISO/WINXPPROVLTR32BIT.GZ
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional VL SP3 32 Bit
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...

title Windows XP Professional SP3 32 Bit Kur
set GZFILE=/USBMENU/ISO/WINXPPROTR32BIT.GZ
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional SP3 32 Bit

title Windows XP Home SP3 32 Bit Kur
set GZFILE=/USBMENU/ISO/WINXPHOMETR32BIT.GZ
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Home SP3 32 Bit

title Windows XP Starter SP2 32 Bit Kur
set GZFILE=/USBMENU/ISO/WINXPSTARTERTR32BIT.GZ
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Starter SP2 32 Bit

title Onceki Menuye Don
set MENUFILE=/USBMENU/USBMENU.LST
configfile %MENUFILE%

Windows.lst içerisindeki Xp kurulumlarını detaylandırmadım.

Bilgisayarı açıp USB hard diskimi birinci aygıt yapıp başlattıktan sonra gelen USBMENU.lst menüm içerisinden Windows Kur'a giriyorum buradan Windows 8 32 Bit Kur dediğimde kurulum başlıyor Windows 8 önyükleme ekranı sorunsuz şekilde geliyor son verdiğin nt6 ile gizli sürücü sorunu da kalktı kendim iso dosyasını sanal sürücüye takmak ile uğraşmıyorum Windows 8 32 Bit Kur içerisinde kurulum yaptığım sistemler tamamen orjinal MSDN kayıtları olup modifiye bir sistem denemedim ve aşağıdaki sistemleri sorunsuz şekilde kurdum.
Windows 8 32 Bit(Namı Diğer Core)
Windows 8 Pro 32 Bit

Windows 8 Pro VL 32 Bit (Tek farkı Volume Licanse oluşu)

Windows 8 Enterprise 32 Bit 

Bilgisayarı açıp USB hard diskimi birinci aygıt yapıp başlattıktan sonra gelen USBMENU.lst menüm içerisinden Windows Kur'a giriyorum buradan Windows 8 64 Bit Kur dediğimde kurulum başlıyor Windows 8 önyükleme ekranı sorunsuz şekilde geliyor son verdiğin nt6 ile gizli sürücü sorunu da kalktı kendim iso dosyasını sanal sürücüye takmak ile uğraşmıyorum Windows 8 64 Bit Kur içerisinde kurulum yaptığım sistemler tamamen orjinal MSDN kayıtları olup modifiye bir sistem denemedim ve aşağıdaki sistemleri sorunsuz şekilde kurdum.
Windows 8 64 Bit(Namı Diğer Core)

Windows 8 Pro 64 Bit

Windows 8 Pro 64 32 Bit (Tek farkı Volume Licanse oluşu)

Windows 8 Enterprise 64 Bit 

Bilgisayarı açıp USB hard diskimi birinci aygıt yapıp başlattıktan sonra gelen USBMENU.lst menüm içerisinden Windows Kur'a giriyorum buradan Windows 7 32 Bit Kur dediğimde kurulum başlıyor Windows 7 önyükleme ekranı sorunsuz şekilde geliyor son verdiğin nt6 ile gizli sürücü sorunu da kalktı kendim iso dosyasını sanal sürücüye takmak ile uğraşmıyorum Windows 7 32 Bit Kur içerisinde kurulum yaptığım sistemler tamamen orjinal MSDN kayıtları olup modifiye bir sistem denemedim ve aşağıdaki sistemleri sorunsuz şekilde kurdum.
Windows 7 Starter SP1 32 Bit
Windows 7 Home Basic SP1 32 Bit

Windows 7 Home Premium SP1 32 Bit

Windows 7 Professional SP1 32 Bit

Windows 7 Professional SP1 VL 32 Bit

Windows 8 Enterprise SP1 32 Bit 

Bilgisayarı açıp USB hard diskimi birinci aygıt yapıp başlattıktan sonra gelen USBMENU.lst menüm içerisinden Windows Kur'a giriyorum buradan Windows 7 64 Bit Kur dediğimde kurulum başlıyor Windows 7 önyükleme ekranı sorunsuz şekilde geliyor son verdiğin nt6 ile gizli sürücü sorunu da kalktı kendim iso dosyasını sanal sürücüye takmak ile uğraşmıyorum Windows 7 64 Bit Kur içerisinde kurulum yaptığım sistemler tamamen orjinal MSDN kayıtları olup modifiye bir sistem denemedim ve aşağıdaki sistemleri sorunsuz şekilde kurdum.
Windows 7 Home Basic SP1 64 Bit

Windows 7 Home Premium SP1 64 Bit

Windows 7 Professional SP1 64 Bit

Windows 7 Professional SP1 VL 64 Bit

Windows 8 Enterprise SP1 64 Bit 

Bilgisayarı açıp USB hard diskimi birinci aygıt yapıp başlattıktan sonra gelen USBMENU.lst menüm içerisinden Windows Kur'a giriyorum buradan Windows Vista 32 Bit Kur dediğimde kurulum başlıyor Windows Vista önyükleme ekranı karşıma geliyor ve bir uyarı penceresi geliyor uyarı penceresinde USBMENU\ISOS\32W6.ISO dosyası bulunamadı diyor seçeneklerde yeniden dene (otomatik deniyor zaten) gözat ve iptal bulunmakta ben hiçbir müdahele etmiyorum bazen ilk yeniden denemede buluyor bazende ikinci yada üçüncü denemede iso dosyasını buluyor bundan sonra setup karşıma geliyor dil seçeneğini seçip ikinci aşamaya geçiyorum bu sefer bir müddet bekleyip gerekli bir cd-dvd sürücüsü bulunamadı .......... falan filan hatası veriyor gözat diyerek sistem sürücülerine bakıyorum sanal sürücümü görüyorum (iso dosyası takılı olan) ve sanal sürücümü seçiyorum ama tekrar aynı hatayı veriyor bende imdisk programını açarak sanal sürücüyü unmount diyorum ve tekrardan iso dosyamın (USBMENU\ISOS\32W6.ISO) konumunu bulup mount ediyorum ama sonuç yine aynı.

Bilgisayarı açıp USB hard diskimi birinci aygıt yapıp başlattıktan sonra gelen USBMENU.lst menüm içerisinden Windows Kur'a giriyorum buradan Windows Vista 64 Bit Kur dediğimde kurulum başlıyor Windows Vista önyükleme ekranı karşıma geliyor ve bir uyarı penceresi geliyor uyarı penceresinde USBMENU\ISOS\64W6.ISO dosyası bulunamadı diyor seçeneklerde yeniden dene (otomatik deniyor zaten) gözat ve iptal bulunmakta ben hiçbir müdahele etmiyorum bazen ilk yeniden denemede buluyor bazende ikinci yada üçüncü denemede iso dosyasını buluyor bundan sonra setup karşıma geliyor dil seçeneğini seçip ikinci aşamaya geçiyorum bu sefer bir müddet bekleyip gerekli bir cd-dvd sürücüsü bulunamadı .......... falan filan hatası veriyor gözat diyerek sistem sürücülerine bakıyorum sanal sürücümü görüyorum (iso dosyası takılı olan) ve sanal sürücümü seçiyorum ama tekrar aynı hatayı veriyor bende imdisk programını açarak sanal sürücüyü unmount diyorum ve tekrardan iso dosyamın (USBMENU\ISOS\64W6.ISO) konumunu bulup mount ediyorum ama sonuç yine aynı.

(Windows Vista sürümleri SP2 entegreli MSDN sürümdür MSDN sitesi üzerinden SHA1 kontrolü yaptığımda sonuçlar bire bir tutmaktadır bundan dolayı iso dosyalarının hasarlı olduğunu düşünmemekteyim, bu aldığım hatanın genelde optik okuyucu yada yükleme medyasındaki sorundan kaynaklandığı hakkında makaleler yazılmış bazı yükleme medyalarının yüksek hız ile yazılmış olmasıda bu duruma sebebiyet verebiliyormuş bu durumla karşılaşılmaması için en düşük hızda yazılmış olması gerekiyormuş. Ayrıca iso imajı ile DVD yaktığımda (yazdığımda) sistem sorunsuz kuruluyor denemek için iso dosyasını birde usb flash belleğe (wintoflash) programı ile yazdırıp sistemi boot ettim ve sistem sorunsuz kuruldu.)

Bu durumda senin fikirlerin nedir ne yapılabilir bir çözüm önerin olur mu olursa çok sevinirim.

Ayrıca AİO yaparken her sürümün kendi önyükleyici ile çalışmasını istedim (vista/7/8 sürümlerini 8 yükleyicisinden öalıştırabilirdim) ve 32 bit ile 64 bit için ayrı ayrı aio oluşturdum çünkü yaptığım iki deneme oldu bunlardan birincisi windows 8 64 bit iso imajı içine attığım aio yapılmış install.vim ile burada yaşadığım sorun eğer bilgisayar sistemi 32 bit ise kurulum başlamıyor çünkü işletim sistemi dvdsi 64 bit sistem istiyordu (32 bit windows kurmak istesem bile ilk siyah ekran geçilemiyordu) İkinci yaptığım deneme ise windows 8 32 bit iso imajı içine attığım aio yapılmış install.vim ile oldu ve burada yaşadığım sorun ise eğer bilgisayar sistemi 32 bit ise kurulum gelip 64 bit sistem seçildiğinde herhangi bir uyarı gelmeden sistem yüklenmeye başlıyor ilk restart sonrası hatalar oluşuyordu (normal olarak sen kimsin ki 32 bit sisteme 64 bit kurasın) bazen unutkanlık yapıp işlemciye bakmadan sistem yükleyebiliyoruz boşuna zaman kaybetmemek için böyle bir ayrım yaptım.
Edited by xKaoSx

@xKaoSx

Öncelikle boş sürücü bulunamadı hatası sorunun çözülmesine sevindim ve katkın için ayrıca teşekkürler.
Gördüğüm kadarıyla win7 ve win8 kurulumlarını sorunsuz gerçekleştirmişsin. Ilgili vista ile yaşadığın soruna gelirsek;

Kurulum başladığında iso dosyası tüm sürücülerde aranır. Eğer bulunamazsa bir pencere çıkar ve geri sayım başlar. Geri sayım bittiğinde iso dosyası tekrar sürücülerde aranır. Nadirde olsa bazen usb sürücü sistem tarafından geç tanınabiliyor. Bu nedenle ilgili pencere çıkmıştır diyebilirim. Kısaca başlangıçta usb sürücüsü hazır olmadığı için iso dosyası bulunamamış.

Diğer soruna gelirsek, Windows Vista için paket ile oluşturulan iso dosyalarını kullanmalısın. Hatırladığım kadarıyla Vista boot ettiği boot.wim dosyası ile kurulum yapılacak kaynaktaki boot.wim dosyasının aynı olup olmadığını kontrol ediyordu. Deneyeli uzun zaman olduğu için unuttuğum kısımlar olabilir. Tekrar denersen sonucu yazarsın.

AİO konusunu malesef tam anlayamadım. Bu konuyu hazırladım ama ben nt6 sistemleriyle çok fazla ilgili sayılmam. :)

• 3 hafta sonra ...

Üstad kolay gelsin yıllardır programlarını kullanırım çok güzel çalışmaların var bir çok kez yardımcı oldun

yanlış anlama son 2012_08_29 tarihli güncellemelerinde  avira TR/Rogue diye bi hata veriyor. Nedenini açıklayablirmisin.

Fazla zamanımı aldığı için uzun zaman önce açtığım konulardan yavaş yavaş desteğimi çekiyorum. Cevap vermediğim arkadaşlar lütfen bana kırılmasın.

@iskader

Ilgili program autoit ile hazırlanmıştı ve autoit ile hazırlanan programlar bazen virüs uyarılarına neden oluyor. Içerikte zararlı herangi bir şey yoktu.
Ilgili uyarıyı aldığın dosyayı virustotalda taratabilirsin. Ben içerikteki önemli dosyalara baktım ve önemli bir sorun olmadığını gördüm.

www.virustotal.com

• Like 1

blue_life  ellerine sağlık çok güzel anlatımlar ve detaylar...Benim takıldığım tek bir nokta var oda; Windows 7 setup ekranında aldığım bir hata :  ''İSO DOSYASI SÜRÜCÜLERDE BULUNAMADI NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ''  bu hata mesajını alıyorum....Seçenekler USB nin içinde bulunan win 7 isosunu gösteriyorum ve yükleme ekranı geliyor bu problemi nasıl çözeriz.

@chexernobil

Iso dosyalarını hazırlarken belirlediğin konuma iso dosyasını koymalısın. Ilgili mesajda iso dosyasının konumu heralde yazıyordur... Ilgili konumda iso dosyası bulunamadığı için bu uyarıyı almıştırsın...

• Like 1

Hızlı cevap için tşk ederim, gerçekten herkesle elinden geldiğince ilgileniyorsun ve çok duyarlısın bu konu için seni ayrıca tebrik ederim...

Kısaca özetlemem gerekirse ;
İlk olarak elimdeki win 7 isosunu NT6_ISO_ROOT klasörüne winrar ile çıkartıyorum daha sonra Nt6IsoSetup programını çalıştırıp işlemi başlat diyorum ve NT6 klasörüne NT6BOOT ve SETUP isoları geliyor, bu isoları USB belleğimdeki WIN7 klasörüne kopyalıyorum daha ilgili lst dosyalarını düzenliyorum...Daha açıklayacı olması için videoyu izleyebilirsin

http://www.youtube.com/watch?v=I5kQ0JQhycQ&feature=youtu.be

NT6 IsoSetup programında Başlangıç Seçenekleri kısmındaki Iso dosyasının konumu nu ne olarak belirttiysen dosya yolunu ve iso dosya isminide o şekilde kullanmak gerekiyor.

Yukarıdaki usbmenu.lst dosyasına yazdığın bilgilere göre Iso dosyasının konumu kısmına USBMENU\WIN7\SETUP.ISO olarak yazmalısın.

Cvp için teşekkür ederim...o zaman şu sekilde olacak NT6 IsoSetup programında Başlangıç Seçenekleri kısmında NT6\SETUP.ISO  yazıyor  ben bunu NT6\NT6.ISO olarakmı değiştireceğim ve usbmenu.lst dosyasınıda bu şekildemi düzenleyeceğim

Hayır..

Şu şekilde yap;

NT6 IsoSetup programında Başlangıç seçenekleri kısmına USBMENU\WIN7\WIN7.ISO şeklinde yaz ve iso dosyanı WIN7.ISO şeklinde oluştur.

Oluşan bu iso dosyasını usb de ise USBMENU\WIN7\WIN7.ISO konumunda olacak şekilde kopyala.

Usbmenu.lst dosyasındaki konumu ise aynı şekilde /USBMENU/WIN7/WIN7.ISO olarak ayarla ve kullan.

Kolay gelsin..

• Like 1