Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

Hayır..

Şu şekilde yap;

NT6 IsoSetup programında Başlangıç seçenekleri kısmına USBMENU\WIN7\WIN7.ISO şeklinde yaz ve iso dosyanı WIN7.ISO şeklinde oluştur.

Oluşan bu iso dosyasını usb de ise USBMENU\WIN7\WIN7.ISO konumunda olacak şekilde kopyala.

Usbmenu.lst dosyasındaki konumu ise aynı şekilde /USBMENU/WIN7/WIN7.ISO olarak ayarla ve kullan.

Kolay gelsin..

Çok teşekkür ederim Faruk bey sorunum çözüldü, ve çözülmekle kalmadı bu olaydaki mantığıda anladım...İyi çalışmalar.

BlueLife anlatımlardan yola çıkarak Windows xp , Windows 7 , Windows 8 , Windows7PE , Acronis den oluşan multiboot usb sorunsuz bir şekilde çalışıyor..Ancak tek biri hariç oda Hirenbootcd aslında çalışıyor ama kafama takılan bir durum var ve açıklamak istiyorum.

HirenBootCd' nin 15.2 versiyonunun iso dosyası var ve ben bunu anlatımlarınızdan yolan çıkarak ; HBCD klasörünü root' a atıyorum ve USBMENU.lST dosyamada aşağıdaki komutları veriyorum :

title Hiren's Boot CD
find --set-root /HBCD/menu.lst
configfile /HBCD/menu.lst

Tüm bu ayarlarla Hiren çalışıyor ancak USB belleğim NTFS olduğu için dos programlarında sorun çıkıyor...Postlarınızda gördüm HIREN.DSK ile NTFS formatlı belleklerde dos programları sorunsuz çalışıyormuş...İnanın baya bir araştırma yaptım ama bir türlü net bir sonuca ulaşamadım..Winimage ile birkaç yöntem var sanırım ama yine netice alamadım.

Elimdeki 15.2 versiyona sahip hiren isosunu *.dsk formatına nasıl çevirebilirim.

BlueLife anlatımlardan yola çıkarak Windows xp , Windows 7 , Windows 8 , Windows7PE , Acronis den oluşan multiboot usb sorunsuz bir şekilde çalışıyor..Ancak tek biri hariç oda Hirenbootcd aslında çalışıyor ama kafama takılan bir durum var ve açıklamak istiyorum.

HirenBootCd' nin 15.2 versiyonunun iso dosyası var ve ben bunu anlatımlarınızdan yolan çıkarak ; HBCD klasörünü root' a atıyorum ve USBMENU.lST dosyamada aşağıdaki komutları veriyorum :

title Hiren's Boot CD
find --set-root /HBCD/menu.lst
configfile /HBCD/menu.lst

Tüm bu ayarlarla Hiren çalışıyor ancak USB belleğim NTFS olduğu için dos programlarında sorun çıkıyor...Postlarınızda gördüm HIREN.DSK ile NTFS formatlı belleklerde dos programları sorunsuz çalışıyormuş...İnanın baya bir araştırma yaptım ama bir türlü net bir sonuca ulaşamadım..Winimage ile birkaç yöntem var sanırım ama yine netice alamadım.

Elimdeki 15.2 versiyona sahip hiren isosunu *.dsk formatına nasıl çevirebilirim.

Normalde Hiren iso dosyasındanda direk çalışıyor ama iso dosyasından çalıştırıldığı zaman dosta çalışan programlar ntfs dosya sisteminde çalışmıyor. Ntfs dosya sisteminde Hiren içindeki dos programlarını çalıştırabilmek için .dsk imajı şeklinde hazırlamak gerekiyor dosyayı.

Bunu ise aşağıdaki linkteki hiren 15 i indirin ve içindeki açıklamalara göre kullanmış olduğunuz hiren 15.2 versiyonuna göre güncelleme yapın. İçerisinde gerekli açıklamalar mevcuttur.

HIREN15.DSK

Kolay gelsin..

Edited by By_FaRuK
  • Like 1

Normalde Hiren iso dosyasındanda direk çalışıyor ama iso dosyasından çalıştırıldığı zaman dosta çalışan programlar ntfs dosya sisteminde çalışmıyor. Ntfs dosya sisteminde Hiren içindeki dos programlarını çalıştırabilmek için .dsk imajı şeklinde hazırlamak gerekiyor dosyayı.

Bunu ise aşağıdaki linkteki hiren 15 i indirin ve içindeki açıklamalara göre kullanmış olduğunuz hiren 15.2 versiyonuna göre güncelleme yapın. İçerisinde gerekli açıklamalar mevcuttur.

HIREN15.DSK

Kolay gelsin..

İlginiz için çok teşekkür ederim Faruk bey sorunum çözüldü.

Blue_life gerçekten verdiğin bilgiler için teşekkürler. Laptopun dvd si arızalı olduğu için format atamıyordum ancak senin anlatimin ile usb ye iso kurulumunu yaptım. grubdos uygulamasını senin hazirlamiş olduğun başlangıc menusu ile yaptım. sonuç ilk denemede başarılı. gerçekten harika bir iş çikartmışsın. sonsuz teşekkürler...

• 2 hafta sonra ...

[notice]Iso Dosyasından Windows Vista – Windows7 - Windows8 Kurulumu

01_Nt6IsoSetup.jpg[/notice]
[notice]Iso Dosyasından Vista/Win7 Kurulumunu, Diğerlerinden Ayrıan Bazı Özellikler
[spoiler]* Usb Flash Disk - Harici Disk - Yerel Disk - CD/DVD gibi herangi bir ortamdandaki herangi bir konumdan sorunsuz çalışmaktadır. Kısaca grub4dosu çalıştırabildiğiniz sürece kurulumu sorunsuz gerçekleştirmeniz mümkün!

* Diskinizin/sürücünüzün boyutuna göre istediğiniz kadar Vista/Win7 vs. kurunu, oluşturacağınız menünüze ekleyebilir, istediğiniz zaman sorunsuz kurabilirsiniz.

* Sürücünüzün anadizini bazı yöntemlerde olduğu gibi karışıklık olmaz. Ve bu dosyaları istediğiniz bir klasörün içine atıp çalıştırabilirsiniz.

* Burdaki yöntemle hazırladığınız kurulum dosyalarına virüs bulaşmaz. Heralde iso dosyasının içine virüs bulaşmıyordur. Şuana kadar duymadım. Malum virüslerin çoğunluğu usb diskler vasıtasıyla bulaşmakta...

* Usbden Vista/Win7 kurulumunu, fat*/ntfs sürücülerden normal çalıştırdığımızda (anadizinde/açıktan), kur sırasıyla bölümlerde kurulum için gerekli dosyaları arar. Bazı bilgisayarlarda kurtarama amaçlı herangi bir bölüm içinde bu dosyaların benzerleri bulunabiliyor. Bu nedenle windows kur bu dosyaları algılayabilir ve kurulumda sorun çıkartabilir. Iso dan kurulum yönteminde, sanal cd/dvd sürücüsünden kurulum yaptığımız için bu sorunu da büyük ihtimal yaşamazsınız.

* Kurulum yaptığımız pe üzerinden, rahatlıkla herangi bir programı çalıştırabirsiniz. Ben çalışmaya bazı kleveye kısayolları da ekledim.
Misal Win + R ile çalıştır penceresini, Win + T ile görev yöneticisini başlatabilirsiniz.
[hr]
Bildiğiniz üzere Windows Vista, Win7 vb. gibi işletim sistemleri pe üzerinden kurulmaktadır. Yani windows nt6 kuru pe ortamından çalışmaktadır. Bizler bu pe ortamından farklı bir çok programı çalıştırabiliyoruz. Ilgili pe ortamından bir programı çalıştırmak bazı kullanıcılar için zor olabiliyor.

Düzenlenmemiş windows kurun çalıştığı pe ortamında, bir program çalıştırmak için;
Win7 kur ekranında Shift + F10 klevye kısayolu ile komut istemini açıp, çalıştırmak istenilen programın adresini komut istemine yazılarak, enter tuşuna basılıp çalıştırılabilir.
Wista kur ekranında biraz ilerleyip (Şimdi Yükle'den sonra) Shift + F10 klevye kısayolu ile komut istemini açılıp, çalıştırmak istenilen programın adresini komut istemine yazılarak, enter tuşuna basılıp çalıştırılabilir.

Çalıştırılmak istenilen program, sistem klasörlerindeyse veyahut sistem tarafından tanınıyor ise, sadece ismi de yazılabilir
Misal ben komut isteminde taskmgr yazıp enter tuşuna basarsam görev yöneticisi açılacaktır.

vs. vs. gibi, diğer yöntemlere göre farklı özellikleri barındırmaktadır. Çok fazla uzatmadahan anlatıma geçelim.[/spoiler][/notice]
[notice]
Iso Dosyasının Hazırlanması
[hr]
1 - Aşağıdaki linktenki dosyayı indirip, yeterli boş alan bulunan bir sürücüye çıkartınız. Mesela C:\ sürücüsüne
https://www.dropbox.com/sh/igp0kcgre94dc5v/rLmTqm4TBQ[/notice]

02_Nt6IsoSetup.png

2 - NT6_ISO_ROOT klasörüne NT6 (Vista-Win7 vs.) kurulum dosyalarını koyunuz. Dosyalarınız iso içindeyse, klasöre çıkartmak için winrar, 7zip vs. gibi bir program da kullanabilirsiniz.

03_Nt6IsoSetup.png

3 - Nt6IsoSetup.exe programını çalıştırıp, kişisel ayarlarınızı yaptıktan sonra, Işlemi Başlat tuşuna basınız.

04_Nt6IsoSetup.png

Ayarlar hakkında detaya girmemiz gerekirse;[spoiler]
ilk kutudan, kurulum yapacağımız sürücünüze ekleyeceğiniz, iso dosyasının konumunu giriyorsunuz. Iso oluştuktan sonra, bu kutuya girdiğiniz konuma, hazırlayacağımız iso doyasını koymalısınız. Misal NT6\WIN7.ISO yazıyorsa ve iso doyasını E:\ sürücüsünden çalıştıracaksanız, hazırladığınız iso dosyasını E:\NT6\WIN7.ISO konumuna koyacaksınız.

Bu arada iso kutusundaki yazıyı komple silerseniz, windows kur ekranında iso dosyası aranmaz. Yani istediğiniz programları ekleyip, windows kur ekranında bunları hızlı çalıştırabilmek içinde bu paketi kullanabilirsiniz. Bu özellik DVD de açıktan çalıştırken, istenilen programı rahat başlatmak için düşünülmüştür.

Windows kur dosyasının konumu kutusu, windows kur programının konum bilgisini içerir. Siz bu kutudaki bilgiyi değiştirmeyin!
Windows kur kapanınca sistemi yeniden başlat seçeneği seçiliyse, windows kur kapandığından sistem yeniden başlar.
Kurulum çözünürlülüğünü 1024x768 olarak ayarla seçeneği seçiliyse, kurulumda ekran çözünürlülüğünü 1024x768 olarak değiştirilir.
Autorun.inf dosyasını yeniden adlandır seçeneği seçiliyse, kurulum yapacağımız sistem açılırken sürücülerde autorun.inf dosyası aranır ve bulunursa yeniden adlandırılır. Bu seçenek autorun virüsleri için eklenmiştir.

Windows kur başlamadan önce bir program çalıştırmak isterseniz, listeye program ekleyebilirsiniz. Listeye bileşen eklemek, düzenelemek silmek için listenin başındaki } + - tuşlarını kullanınız.

Simge Çubuğu
05_Nt6IsoSetup.png

Simge çubuğunu oluştur seçeneği seçiliyse, kur başladığında ekli programları hızlı başlata bilmek için, ekranın alt kısmında simge çubuğu oluşturulur.
Her zaman diğer pencerelerin üstünde kalsın seçeneği seçiliyse, simge çubuğu diğer pencerelerin üzerinde kaldır.
Simge çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneği seçiliyse, simge çubuğu otomatik olarak gizlenir. Farenizi ekranın alt kısmına taşıdığınızda simge çubuğu görünür hale gelir.
Perncerenin saydamlık derecesi seçeneğiyle de simge çubuğunun saydamlık derecesini ayarlayabilirsiniz.

Simge çubuğuna bileşen eklemek, düzenlemek, silmek için listenin başındaki } + - tuşlarını kullanınız.[/spoiler]

4 - Işlemlerin bitmesini bekleyiniz. Işlemler bitince aşağıdaki mesaj ekrana gelecektir.

07_Nt6IsoSetup.png

Kısaca otomatik yapılan işlemlerden bahserderksek;
[spoiler]NT6_ISO_ROOT\SOURCES\BOOT.WIM içindeki ilgii index, TOOLS\Mount_Wim klasörüne yazılabilir şekilde bağlannıyor.
BOOT.WIM içindeki sistem 32 bit ise; FILES\X86 klasöründeki dosyalar, 64 bit ise; FILES\X64 içindeki dosyalar, TOOLS\Mount_Wim klasörüne kopyalanıyor.
Bu arada, eklemek istediğiniz extra programları FILES klasöründeki uygun konuma ekleyebilirsiniz. Ben extra olarak sadece Qdir programını ekledim
Kopyalama işleminden sonra TOOLS\Mount_Wim klasörü çıkartılıp, yapılan değişiklikler, NT6_ISO_ROOT\SOURCES\BOOT.WIM dosyasına kayıt edililiyor.
Bu işlemden sonra ise MakeIso.cmd dosyası çalıştırılacak, iso dosyası oluşturuluyor.
Bu adımlarda program pencerelerini kapatmayınız ve işlemlerin bitmesini bekleyiniz...[/spoiler]

5 - Oluşan iso dosyasını sürücünüzdeki uygun konuma ekleyip, iso dosyasının yanında oluşan MENU.LST içindeki uygun grub4dos komutlarını kullanınız. Ben alternatif olarak bir çok grub4dos komutu ekledim. Siz uygun olanı kullanırsınız.

Grub4dos konusunu biraz açarsak;
[spoiler]Oluşan MENU.LST içindeki komutları kopyalayıp, grub4dosu başlattığınız sürücüdeki, *.lst dosyasına ekleyeceksiniz. Misal benim paylaştığım usb paketinde kodlarınızı, USBMENU\USBMENU.LST dosyasına eklemelisiniz. Grub4dos hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlar aşağıdaki konuyu inceleyebilir.
[topic=100852]Grub4Dos ile ilgili anlatım ve paketler için burdaki konuyu ziyaret edebilirsiniz.[/topic]

Bu arada iso dosyasını FAT*/NTFS ortamlarından çalıştıracaksanız, iso dosyasını sürücünüze ekledikten sonra, paketteki Defrag.cmd dosyasını çalıştırıp iso dosyasını birleştirmelisiniz. Aksi taktirde grub4dos sorun çıkartıyor. Aslında oluşturulan ufak boyutlu NT6BOOT.ISO dosyasına gerek yok. Bu dosyayı oluşturmamımızın nedeni, grub4dosun büyük boyutlu dosyalarda, birleştirme yapmamıza rağmen sorun çıkarması. Böyle bir sorun yaşamaz iseniz veyahut iso dosyasını dvd için hazırlayacağınız multiboot çalışmanızda kullanacaksanız, NT6BOOT.ISO dosyasını yerden tasağruf sağlamak için silebilirsiniz.

Ben yinede grub4dos için örnek bir komu vermek istiyorum.
[php]title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot[/php]

Yukarıdaki grub4dos komut topluluğunu, iso dosyalarını çalıştırmak için kullanıyoruz. Siz set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO satırındaki /NT6/WIN7.ISO konumu düzenleyerek farklı iso dosyalarını da çalıştırabilirsiniz.
Lakin biz usb ortamından grub4dosu çalıştırdığımızda, sistem usb sürücüsünü birinci disk olarak tanımakta ve böyle olunca windows tabanlı sistemler sorun çıkartmaktadır. Bu yüzden biz extra grub4dos komutlarıyla usb disk ile ikinci sırada olan diskin yerlerini değiştiriyoruz.

Kısaca grub4dosu CD/DVD veyahut kurulum yapacağımız disk üzerinden çalıştırmadıysak, diskleri extra komutlar ile yer değiştirmeliyiz.
Extra komut olarak aşağıdaki satırı, yukarıdaki komutta bulunan title ile başlayan satırın altına ekliyoruz.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook

Ben üstteki satıra çok fazla kontrol ekledim. Bu durum bazen soruna yol açabiliyor. Kurulumda sorun yaşarsanız yukarıdaki satır yerine aşağıdaki satırı deneyin.
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook

Usb için kullanacağımzı kodu topluca vermemiz gerekirse;
[php]title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot[/php][/spoiler]
[notice][topic=191531]Eski konuya ulaşmak için buraya tıklatınız..[/topic][topic=129018].[/topic]

Son olarak bu çalışmada testler ile desteklerini esirgemeyen, @zeki ural, @köylü ve @rulman'a teşekkürlerimi sunarım!
Başarılar dilerim, sağlıcakla kalın![/notice]

Hocam merhabalar benim bi sorum olacak anlattıkalrınız için çok teşekkürler ben sistemi yaptım şu an kullanıyorum sorun yok ama teksıkıntım aynı flashdiskte Xp-Win7-Win8 nasıl olacak şimdiden tşk edeiyorum sağolun

Iso dosyası oluştururken farklı isimlerde oluşturman yeterli.

Tabi grub menüdede isimleri oluşturduğun şekilde kullanacaksın.

Konuyu biraz açarmısınız. benim fiash diskte windows 7 klasör halinde windows 8 de klasör halindemi yoksa iso dosyası halidemi  olacak ve usbmenu içersine hangi kodları yerleştireceğim. bu skınıtımı geçerseniz çok teşekkür ederim.

Nt6 IsoSetup programında oluşturacağın iso dosyalarını farklı isimlerle oluşturacaksın.

Yani şöyle ki;

Iso dosyasının konumu: alanına

USBMENU\WIN8\WIN8X32.ISO yazıp Windows 8 32 Bit isonu oluşturdun.

Usb diskinde de konum olarak aynı şekilde USBMENU > WIN8 > WIN8X32.ISO olacak şekilde kopyala.

Grub menü kodları ise aşağıdaki gibi olacak.

title Windows 8 x32 Kurulumu 
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && 

set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN8/WIN8X32.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Iso dosyasının konumu: alanına

USBMENU\WIN8\WIN8X64.ISO yazıp Windows 8 64 Bit isonu oluşturdun.

Usb diskinde de konum olarak aynı şekilde USBMENU > WIN8 > WIN8X64.ISO olacak şekilde kopyala.

Grub menü kodları ise aşağıdaki gibi olacak.

title Windows 8 x64 Kurulumu 
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && 

set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN8/WIN8X64.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Yani iso isimlerini değiştirerek istediğin kadar Windows kurulum dosyası hazırlayabilirsin.

Kolay gelsin..

16 gb flash diskim yarın elimde olacak hocam ama şu an dediğiniz yolu izlediğimde kuruluma geçiyor hdd seçme yeri geldiği zaman hdd bulananış gibi bir hata verdi ben sistemi 3,5 sata harici hdd ye yaptım sorun ondan kaynaklanıyor olabilir diye 16 gb flash siparişi verdim bugün yarın elimde olur nasipse dener tekrar sonucu size bildiririm ama buraya kadar gelmem olumlu gibi görünüyor çok teşekkürler

hocam merhaba flash disk geldi. hazırladım ama windows 8 kurulumuna geçtiğim zaman alttaki hatayı alıyorum hdd leri görmüyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

BİLGİSAYARINIZDA GEREKEN BİR MEDYA SÜRÜCÜSÜ YOK. BU BİR DVD USB VEYA SABİT DİSK SÜRÜCÜ OLABİLİR ÜZERİNDE SÜRÜCÜNÜN BULUNDUĞU BİR CDNİZ DVDNİZ VEYA USB FLASH.SÜRÜCÜNÜZ VARSA LÜTFEN ŞİMDİ TAKIN.

NOT: WİNDOWS YÜKLEME MEDYASI DVD SÜRÜCÜNÜZDE VEYA USB SÜRÜCÜNÜZDEYSE BU ADIMDA MEDYAYI GÜVENLE ÇIKARABİLİRSİNİZ.

@kartel55

Heralde ilgili kurulum yapmaya çalıştığın bilgisayara ait hdd/depolama vs. sürücüsü yüklenememiş gibi. Bunun nedeni ilgili windows kurulumunda ilgili bilgisayara ait sürücünün bulunmaması... Bu sorunun burdaki konuyla alakası da yok sayılır. Dvd vs. ile de aynı sistemi kullanırsan sorun yaşaman muhtemel.

Yinede Qdir programıyla bilgisayarıma girip, sanal sürücünün olup olamdığını ve içinde kur dosyalarının görünüp görünmediğini kontrol edersin. Aynı şekilde pcdeki hdd bölümlerinin olup olmadığını da kontrol edersin.

Ilgili hatadayı çözmek için ilgili pcye ait sürücünü indirip ilgili hata mesajı çıktığında gösterip yükleyebilir veyahut farklı bir sistem kullanabilirsin. Ayrıca forumda/googlede vs. arama yaparakte sonuç alman muhtemel. Başarılar dilerim, kolay gelsin...

https://www.google.com.tr/search?q=Windows+8+Bilgisayar%C4%B1n%C4%B1za+gereken+medya+s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC+yok+HATASI+

• 2 ay sonra...

@kartel55

Heralde ilgili kurulum yapmaya çalıştığın bilgisayara ait hdd/depolama vs. sürücüsü yüklenememiş gibi. Bunun nedeni ilgili windows kurulumunda ilgili bilgisayara ait sürücünün bulunmaması... Bu sorunun burdaki konuyla alakası da yok sayılır. Dvd vs. ile de aynı sistemi kullanırsan sorun yaşaman muhtemel.

Yinede Qdir programıyla bilgisayarıma girip, sanal sürücünün olup olamdığını ve içinde kur dosyalarının görünüp görünmediğini kontrol edersin. Aynı şekilde pcdeki hdd bölümlerinin olup olmadığını da kontrol edersin.

Ilgili hatadayı çözmek için ilgili pcye ait sürücünü indirip ilgili hata mesajı çıktığında gösterip yükleyebilir veyahut farklı bir sistem kullanabilirsin. Ayrıca forumda/googlede vs. arama yaparakte sonuç alman muhtemel. Başarılar dilerim, kolay gelsin...

https://www.google.com.tr/search?q=Windows+8+Bilgisayar%C4%B1n%C4%B1za+gereken+medya+s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC+yok+HATASI+

merhaba,

aynı sorunu ben de yaşıyorum. Aynı iso dosyasını bir dvd ya da bir usb belleğe açılmış bir şekilde kullandığımda sorunsuz çalışıyor ve diskler falan görüyor.  ama bu sorunsuz kalıbı bu kodlarla bir multioot usb ile kulandığımda arkadaşın bahsettiği gibi disk bulamama hatası ile karşılaşıyorum.

@bertotto

Ilgili dosyaları aşağıdaki linkte bulunan 04_OTHER klasöründen indirebilirsiniz.
https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0

@Wmaster

Qdir programını açıp (klevyeden Win + R tuşuyla çalıştırı açabilirsin), sanal sürücüye iso dosyasının takılıp takılmadığını ve içerisinde kur dosyalarının bulunup bulunmadığını kontrol edip sonucu yazarsın. Sonuca göre tekrar yazmaya çalışırım...

Merhaba;

Ben bütün işlemleri yapıp iso'dan win7 ve xp yi isodan kurmayı başardım.

Herkese teşekkür ederim.

Belki konu dışı gibi olacak ama, http://www.tnctr.com/topic/182788-windows-7-dvd-sine-program-entegre/page-2?hl=proekle konusundaki programı kullanarak, win7 DVD imajına istediğim programları ekledim. Bu isoyu dvdye yazıp Windows kurarsam, eklediğim programlar sorunsuz kuruluyor.

Ama, usbden iso kurulumunda ise programlar kurulmuyor. Bunu yapabilmek için nasıl bir yol izlemem gerek?  İstediğim programlar .exe halinde ve "PRO" adlı bir klasörün içerisindeler.

Herkese kolaylıklar dilerim.

@t.tuyji

Merhaba

OEM klasörüyle katılımsız programlarını kurabiliyorduk. Kısaca kurulumdan sonra bir .cmd dosyası çalışıp, programların bulundğu konumu arar ve bulduğunda sırasıyla exe dosyalarını kurar. Bu konuda fazla deneyimim ve yok. Isertersen forumda OEM konusunu bir araştır...

https://www.google.com.tr/#output=search&q=site:www.tnctr.com+win7+OEM

Cevabınız için teşekkür ederim. Zaten sizin söylemiş olduğunuz şekilde oem klasörü kullanarak katılımsız programlar ekli. Direkt DVD den kurulumda katılımsızlar çalışıyor ve kuruluyor. Ama usb den iso kurulumunda çalışmıyorlar maalesef :(

BASKAN BISEY SORMAK ISDIYORUM BEN MESALA WIN XP KURUYORUM TEKRAR BASLADIGI ZAMAN USB DEN BASLAYIP WIN7 KURULUMUNA GECIYOR BU SORUNUN NEDENI SISTEMI DISKDEN BASLATI KALDIRMAMMI BIDE BU WINDOWS 7 KUURLUMU SURASINI ANLIYAMADIM SENIN VERDIGIN PROGRAMLA WIN7 2 TANE DOSYAYA BOLUNDU BIRI SETUP.ISO BIRIDE NT6BOOT.ISO BUNLARI USBMENUDEKI LISTE NASIL YERLESTIRCEZ 

set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/SETUP.ISO

# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
BOTMGR YI NASIL OLUSTURCAZ ONU ANLAMADIM BIDE BI SORUMDA OLICAK BENIM ELIMDE XIAPON LINUX SISTEMI VAR MINI XP GIBI CD DEN ACILAN GIBI CD BOOT EDINCE CALSIIYOR AMA USB BOOT EDINCE CALISMIYOR ISOLU

Öncelikle foruma yeterli zaman ayıramadığım için mesajlara geç yanıt verebiliyor, bazen malesef hiç ilgilenemiyorum. Bu yüzden kusura bakmayın arkadaşlar.

@t.tuyji

İşletim sistemi modifiyesi ile çok fazla ilgili sayılmam. Bu yüzden eksik bilgi verebilirim. Kısaca kurulum tamamlanıp, sistem açılırken sistem klasörüne kopyalanan cmd dosyası çalışıyor ve kurulum sürücüsündeki programları arıyordur. Sen ilgili program kurlarını usbnin anadizinine (iso konumdaki gibi) çıkartırsan çalışabilir. Sistem açılırken çalışan cmd dosyasının içeriğini verseydin sana kesin bir yanıt verebilirdim.

@cold459

Evet bu sorun sistemi diskten başlat seçeneğini kaldırman neden oluyor. Varsayılan seçenek her zaman sistemi disket başlat olmalıdır. Bu arada sistemi diskten başlatın illa ilk sırada olması gerekmiyor... lst dosyasındaki default 0 satırıyla varsayılan seçeneği değiştirebiliyoruz. Misal 5. sıradaki seçeneğin varsayılan seçenek olmasını istersen default 4 yapmalısın.

Diğer soruna gelirsek, ilgili anlatımı ve benzer soruları incelemelisin...

@bertotto

Ilgili dosyaları aşağıdaki linkte bulunan 04_OTHER klasöründen indirebilirsiniz.
https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0

@Wmaster

Qdir programını açıp (klevyeden Win + R tuşuyla çalıştırı açabilirsin), sanal sürücüye iso dosyasının takılıp takılmadığını ve içerisinde kur dosyalarının bulunup bulunmadığını kontrol edip sonucu yazarsın. Sonuca göre tekrar yazmaya çalışırım...

Merhaba,

kontrol ettim.

Kurulum başlarken verdiği hata:

qt0hj.jpg

Dosya seç diyerek usbmenu-NT6 içindeki nt6boot.iso ve setup.iso dosyalarını görebiliorum. Burdan setup isoyu seçersem kurulum başıyor.

Dediğiniz gibi q-dir ile baktığımda da h sürücü harfli bir sanal cd oluşmuş ve içerisinde win8 dvd içeriği var.

qt0ld.jpg

qt0pl.jpg

@Wmaster

Senin sorunun sadece bu ekran mı? Yani iso dosyasını seçersen kurulum sorunsuz bir şekilde bitiyor mu?

Bir önceki alıntı yaptığın mesajdaki sorun farklı bir konu malesef. usb sürücünde ilgili konumda dosya yokmuş. Yani sürücünün harfi d:\ ise D:\NT6\SETUP.ISO olmalı. Bu konumu BOOT.ISO dosyasını oluştururken programdan sen belirleyebiliyordun.

Ilgili soruna ait önceki mesajlarda daha fazla ayrıntı verilmişti diye hatırlıyorum...