Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

İlk ekrandaki hatayı alıyorum. Nt6Iso ile işlem yaparken ;

qt81g.jpg

Iso dosyasının konumu: alanına

USBMENU\WIN7\WIN7SETUP.ISO yazıp Windows 7  isonu oluşturdun.

Usb diskinde de konum olarak aynı şekilde USBMENU > WIN7 > WIN7SETUP.ISO olacak şekilde kopyala.

Grub menü kodları ise aşağıdaki gibi olacak.

title Windows 7 Kurulumu
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook &&
set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7SETUP.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

İlgili konu

Kolay gelsin..

Edited by By_FaRuK

@blue_life

İlginiz için teşekkür ederim.

setupcomplete.cmd dosyasının içeriği şu şekilde;

@Echo Off@COLOR 1ATitle BlueLife Otomatik Kurulum:: 
Author:BlueLife
SET CDROM=""SET PROG=""Set bl=0FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N 
O P Q R S T U V W X Y Z C) DO IF EXIST %%i:\sources\install.wim SET 
CDROM=%%i:\Echo CD %CDROM%IF exist "%CDROM%sources\install.wim" 
( for %%U in (%CDROM%pro\*.exe) DO (  SET 
PROG="%%U"  call :EKLE ))EXIT
:EKLESet /a bl = %bl% + 1REG ADD 
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx\BLUE" /V 
%bl% /D %PROG% /Fgoto :EOF

Ayrıca; iso dosyasındaki katılımsız programlar "Programlar" adlı bir klasörün içindeler. İsimleri de c.exe , d.exe , fl.exe

Şimdiden teşekkür ederim.

@t.tuyji

Ilgili cmd dosyasını ben karalamışım heralde. Gördüğüm kadarıyla iso dosyasında PRO isimli bir klasör var ve katılımsız kurulumlar bunun içinde bulunmakta.
Bu PRO klasörünü usb sürücüsünün ana dizinine çıkartıp, ilgili cmd dosyasının içeriğini aşağıdaki kodlar ile değiştirmelisin. PRO klasörünün ismini ve konumunu değiştirmek istersen verdiğim örnek koddaki SET SEARCHFILE=PRO ve SET SETUPFOLDER=PRO satırlarındaki PRO klasörünün değiştirmen lazım. Misal senin usb sürücüsü E:\ olsun ve katılımsız programların E:\TEST\PROG klasöründe olsun. O zaman ilgili değişkenler aşağıdaki gibi olacaklar.

SET SEARCHFILE=TEST\PROG
SET SETUPFOLDER=TEST\PROG

Unutmadan ilgili klasörünü programlarını ekleyip verdiğim kodlara ait cmd dosyasını çalıştırıp test yapabilirsin. Ilgili cmd dosyası registryde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx\BLUE konumuna ilgili program konumlarını ekliyor ve sistem yeniden başladığında çalıştırılıyorlar.

@Echo Off
@COLOR 1A
Title BlueLife Otomatik Kurulum
:: Author:BlueLife

SET SEARCHFILE=PRO
SET SETUPFOLDER=PRO
SET CDROM=""
SET PROG=""
Set bl=0

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z C) DO IF EXIST %%i:\%SEARCHFILE% SET CDROM=%%i:\
Echo CD %CDROM%
IF exist "%CDROM%%SEARCHFILE%" (
for %%U in (%CDROM%%SETUPFOLDER%\*.exe) DO (
SET PROG="%%U"
call :EKLE
)
)
EXIT

:EKLE
Set /a bl = %bl% + 1
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx\BLUE" /V %bl% /D %PROG% /F
goto :EOF
Edited by blue_life

@blue_life

Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim.

Söylediğiniz üzere gerekli değişiklikleri yaptım. Hatta programlar klasörü hem iso dosyasında hemde iso nun bulunduğu usb diskinin anadizinine koydum.

Ancak yine bir sonuç alamadım. Sonrasında setupcomplete.cmd dosyasının içerisine pause komutları koydum. Böylece dosyanın açılışta çalışıp çalışmadığını görmek istedim. Maalesef çalışmıyor. (echo off satırını da sildim.)

Şunu anladım ki bu konu benim boyumu fazlasıyla aşıyor.

Yine de çok teşekkür ederim.

arkadaşlar uğraşıyorum ama acemilikten beceremedim. nt6 klasörünün içinde; menü, nt6boot ve setup isoları oluştu. ben oluşan menü ve isoları direk usb'ye mi kopyalayacağım yoksa başka bir işlem yapmam gerekirmi. Vide eklerseniz sevinirim.

Edited by fatihhan34

arkadaşlar @köylü arkadaşımızın paylaşmış olduğu Win7pe'yi multiboot usb içerisine koymayı düşünüyorum ama menu.lst komutu ne olacak acaba yapan ve kullanan veya bilen arkdaşlardan yardım rica ediyorum teşekkürler

@köylü arkadaşımızın win7pe linki : http://www.tnctr.com/topic/173496-win7pex86-live-tr-windows7/

Edited by hur_82

arkadaşlar @köylü arkadaşımızın paylaşmış olduğu Win7pe'yi multiboot usb içerisine koymayı düşünüyorum ama menu.lst komutu ne olacak acaba yapan ve kullanan veya bilen arkdaşlardan yardım rica ediyorum teşekkürler

isoyu images klasörüne koy sadece ve usbmenu.lst kodu olarak aşağıdakini koy

title Windows 7PE
map (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/win7pex86.iso (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)
boot
savedefault
  • Like 1

isoyu images klasörüne koy sadece ve usbmenu.lst kodu olarak aşağıdakini koy

title Windows 7PE
map (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/win7pex86.iso (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)
boot
savedefault

STAN ilgin ve yardımın için teşekkürler kod işe yaradı sorunsuz çalıştı

• 3 hafta sonra ...

@bluelife;

Windows 8.1'de verdiğin exe dosyasını çalıştırıp işlemi başlat dediğimde (İso dosyasını nt6root dizinine çıkardım) şöyle bir hata veriyor:

@sere

Programı win8 de denememiştim. Ilgili program senin kullandığın sistem ile uyumlu olmayabilir. Elinin altında xp vs. gibi bir sistem varsa hazılığını onun üzerinde yaparsın...

program windows 8 de hata verebiliyor.

@sere kullandığın 8.1 x64 ise onda hiç çalışmıyor bilesin.ben x86 live sistemlerle hallediyordum işimi.

Edited by STAN

@sere

Programı win8 de denememiştim. Ilgili program senin kullandığın sistem ile uyumlu olmayabilir. Elinin altında xp vs. gibi bir sistem varsa hazılığını onun üzerinde yaparsın...

tam emin değilim ama sanırsam win8 de çalışıyordu lakin 8.1'de hata veriyor. Bu arada önerin güzel :)

• 3 hafta sonra ...

Bi sorum Olcak  bende multiboot Hazırlıyorum takıldıgım bi yer var konuya tamam göz attım

ama verilen kodların hepsini denedim olmadı

Win8 isosu 4.87GB  86x64 bit 2 si bi arada

aynı şekilde windows 7 

NT6BOOT komutları yerine WIN7 -WIN8 Olarakda denedım aynı hataları aldım ?

usb dosya konumuda bu

ocpz.jpg

windows 8 de altıgım hata su

kulladıgım kod

if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/NT6/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN8/W8.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

uvl7.jpg

windows 7 dede bu hatayı alıyorum

kullandıgım kod

if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/NT7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR

edo7.JPG

Edited by XrayN

#XrayN hatayı Qemu da alman normaldir kodlar doğru olmaları doğrultusunda pc yi yeniden başlatıp o şekil denemen daha mantıklı ama qemu da bu hatayı veriyor zaten aşağıda kendi kullandığım kodlar mevcut hiç bir sorun yaşamadım bu güne değin tüm win 7 ve win 8 lerde sorunsuz kullandım.

bir düzeltme verdiğin birinci resime bakacak olursak kodlarda dosya yolu hatalı.

title Windows 7 Kurulumu TR (2013 Agustos Guncel) 9in1 x64 - x86 Bit (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

#=========================================================================

title Windows 8 Kurulumu TR (2013 Agustos Guncel) 2in1 x64 - x86 Bit (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT8.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

Edited by oktay x

verdiğin kodları usbmenu ye ekledım 

bu seferde aldıgım hata su nerde yanlış yaptıgımı anlamadım ?

leptopta boot tan denedım Qmenu den resmını cektım sımdı ?

jgfs.jpg
Edited by XrayN

o kodlar bana da biraz değişik gibi geldi.bence sen bildiğin şekilde baştan yap yani usulünce @blue_life'ın resimlerle gösterdiği şekilde.kodlar için @blue_life'ın ilk anlatım konusundaki 5.maddeye dikkat et olur?

(5 - Oluşan iso dosyasını sürücünüzdeki uygun konuma ekleyip, iso dosyasının yanında oluşan MENU.LST içindeki uygun grub4dos komutlarını kullanınız. Ben alternatif olarak bir çok grub4dos komutu ekledim. Siz uygun olanı kullanırsınız.)

tek tek denersin kodları qemu ile değilde başlangıçta dene o zaman bulursun işine yarayanı.

oldu ustam yardımların için tşkler  

AMA SON Bİ SORUM OLCAK 

SU HATAYI VERİYOR     Dosya seçten isoyu gösterınce problemsız devam ediyor bu hatayı neden dolayı werir bilginiz warmı ?

ncf6.jpg

oldu ustam yardımların için tşkler  

AMA SON Bİ SORUM OLCAK 

SU HATAYI VERİYOR     Dosya seçten isoyu gösterınce problemsız devam ediyor bu hatayı neden dolayı werir bilginiz warmı ?

ncf6.jpg

Eğer iso dosyası doğru konumda ise ve resimdeki pencere karşınıza geliyorsa biraz bekleyin ya da tekrar ara butonuna basın. Bazı bilgisayarlarda iso dosyası sanal sürücüye geç takılabiliyor. Yani normal bir durum.

@XrayN

O zaman hata mesajına dikkat et. Kısaca senin sürücülerinde NT6\WIN8.ISO dosyası bulunamamış. Usb sürücün heralde L:\ harfine atanmış. İçine girip NT6\WIN8.ISO dosyasının olup olmadığını kontrol et. Bazen dosya uzantılıarı klasör seçeneklerinden kapalı olabiliyor ve kazara WIN8.ISO yerine WIN8.ISO.ISO şeklinde yazmış olabilirsin...

• Like 1