Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Görsel Win7Pe Yapmak Isteyenler Buraya!

blue_life
 Share

Recommended Posts

[img]http://d.imagehost.org/0116/Win7PE_SE.png[/img]

[u][b][color="#8B0000"]Win7PE_SE[/color][/b][/u]
Bir kaç arkadaşın isteği üzerine bu anlatımı hazırladım. Aslında Win7PE yapmak çok kolay.
Bunu kolaylaştırmak için, inanın bu projelerin üzerinde bir çok kişi çalışmaktadır.
Lakin ben Vista & Win7 konularıyla fazla ilgili deyilim. Yoksa çoktan güzel bir VistaPE, Win7Pe yapıp paylaşmıştım.
Tabi hazır elim değmişken kendim için bir tana yapıp bir köşeye atmayı düşünüyorum.
Yukarıdaki resimdekin Win7PEyi de ben yaptım ama fazla ayar çekilmemiş hali.

Kısaca videodaki anlatımı izledikten sonra, işlemlerin çok kolay olduğunu göreceksiniz.
Takıldığınız yerlerde ben fazla yardımcı olmasamda (bu konu ilgimi fazla çekmiyor) tecrübeli, veyahut tecrübe kazanan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

[b][color="#8B0000"]Hazırladığım Video (Yaklaşık 2MB)[/color][/b]
[color="#0000FF"][u][b]http://dl.dropbox.com/u/16625853/Video/Win7PE_SE.zip[/b][/u][/color]

[b][color="#8B0000"]Win7PE_SE AnaKonu)[/color][/b]
[color="#0000FF"][u][b]http://www.boot-land.net/forums/index.php?showtopic=12427[/b][/u][/color]

Başarılar dilerim, kolay gelsin arakadaşlar... Edited by blue_life
  • Like 1

@pc-se7en

Evet haklısın :) Umarım yavaş yavaş yaygınlaşır.
Aslında Win7PE çok güzel ama boyut ve sistem gereksinimleri nedeniyle bana cazip gelmiyor.
Misal programsız bir Win7PE 200 - 250 mb civarlarındayken, XP tabanlı pe 50 mb civarlarında!

@xboxhunter16

Malesef scirptlerin Türkçe desteği yok.
Kısaca scripti yazan ile alakalı.
Bir çoğu farklı farklı kişiler tarafından (farklı ülkelerden) yazılmıştır.
Ingilizce evrensel dil olduğu için scriptler ingilizce.

@byvistakazim

[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/search?q=winpe+nedir[/b][/u][/color]
Kısaca sistemi cd/dvd/usb/hdd üzerinden direk açan sistemdir diyebilirim. Yani kurulum yapmadan açılan windows.
Genelde kurtarma amaçları için kullanılır. Ama gitgide bu durum değişmekte.
Yani artık bu sistemler üzerinden internete girebiliyoruz, video izleyebiliyoruz, müzik dinleyebiliyoruz, oyun oynayabiliyoruz vs vs...

• Like 1

1-2 ay önce hazırlamıştım win7pe. Ama vakit olmadı ince ayar çekmeye. Dün hepsi bitti, upload edecektimki Blue_Life hocam konu açmış :D Ama ben çalışmamda çok orijinal bişi düşünüyorum olursa öyle yayınlıyacağım.

Kolay gelsin.

@djonur007

Aslında hiç gündemimde yoktu ama bir kaç arkadaş nasıl yapıldığını sormuştu. Bu arkadaşlardan birisi @siranusta :)
Bende basit bir anlatım yaptım. Ama tabi işin içine girince ayar çekmek, daha kullanışlı hale getirmek baya zaman ve emek isteyen bir konu.

Merak ettim, yayınla artık şu çalışmanı...

[b]@[/b][color="#FF8C00"][b]blue_life[/b][/color]

[b]Öncelikle anlatımından dolayı teşekkür ediyorum.İşlem sırasında karşılaştığım bir sorunu sormak istiyorum.Resmini aşağıda veriyorum,build işleminin hemen başında oluyor bu.Yardımcı olursan sevinirim :)[/b]

[img]http://img213.imageshack.us/img213/1206/20101214185221capture.png[/img]

Edited by Legion

basitçe bir tane yaptım, 15-20 dakika kadar sürüyor, sürücüleri imagex vasıtasıyla yüklüyor, sanal sürücünün ağ kartını tanımadı nedense, boyutu normal sıkıştırmada 305mb oldu, 1gb'da yediği RAM tamı tamamına 456mb (yuh dedirtiyo yani) anlayacağınız normal bir win7'den farkı yok.
yapacaklara kısa notlar :D

Edited by muharremerd

@Blue_life hocam:

Muhtemelen hafta sonu yayınlarım. Malum okulum olduğu için pek de bakamıyorum ama hafta sonu yayınlarım. Şimdiden bir görüntü vereyim. (VirtualBox üzerinden bir görüntüdür. Ses ve ağ paylaşımı ayarlanmadığı için saat yanındaki simgelerin üzerlerinde çarpı bulunmaktadır.) Yüklü gelecek programları başlata ekledim. Masaüstünü doldurmak istemedim :) Ayrıca Window Media Player ve Sidebar kurulu gelir :) Ve denetim masasındaki tüm ögeler çalışmaktadır.

[img]http://img810.imageshack.us/img810/7891/20101214191810.png[/img]

[b]Bana ait olan Win7PE Blue_Life hocamın videoda anlattığı yöntem ile hazırlanmamıştır.[/b]

@nano68
[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/search?q=pe+builder&hl=tr&prmd=iv&lr=lang_tr[/b][/u][/color]

Pe builderde aynı şekilde pe oluşturabilmektedir, lakin hatırladığım kadarıyla uzun zaman önce gelişme süreci durmuştu.
Ayrıca buildlerde vista & Win7 için destek vermiyor olabilir. Emin deyilim... Guncel olan winbuilder.

@Legion
Işletim sistemin needir? Ayrıca hata verdikten sonra build devam ediyor ve sorunsuz iso dosyası oluşturulabiliyor mu?

@muharremerd
Yeni script felan mı ekledin? Normalde bu kadar büyük olmuyor... Tabi söylediğim gibi livexp ye nazaran boyutu çok büyük...

@djonur007
Güzel görünüyor. Umarım kısa sürede bitirebilirsin. Yayınlayınca haber vermeyi unutma!

[quote name='blue_life' date='14 Aralık 2010 - 21:42 ' timestamp='1292356375' post='926497']

@Legion
Işletim sistemin needir? Ayrıca hata verdikten sonra build devam ediyor ve sorunsuz iso dosyası oluşturulabiliyor mu?

[/quote]

[b]Windows 7 Home Premium 32Bit,hatadan sonra build e devam etmiyor.[/b]

@Legion

Konuyu Lancelot'a sordum. Çünkü dediğim gibi ben bu projelerle fazla ilgili deyilim.
Sorun kısaca, ilgili indirdiğin paketi %userprofile% altında çalıştırmanmış! Heralde desktoptan build yapmaya çalıştın.
%userprofile% altında build yapmak bazı sorunlara neden olduğu için bunun için bir kontrol eklenmiş.
Neyse çözüm için, ilgili paketi sürücünün rootuna çıkartıp tekrar dene! [b]C:\Win7PE_SE[/b]
Kolay gelsin...

@61revenge

Konu hakkında en ufak bir fikrin olmadığı halde, yorum yapman çok ilginç!
Burdaki konu modifikasyon ile ilgili deyil!
Ilgili konunun ne olduğunu bilmiyorsan biraz okuyup araştırdıktan sonra, yorum yapmalısın...

Edited by blue_life

[quote name='61revenge' date='15 Aralık 2010 - 01:16 ' timestamp='1292369189' post='926656']
kardes kusura bakma ama eski hali daha görsel biz win xp yi degil win7 istiyoruz resmen win7 yi xp yapmıssın ne işimize yarayacak bu
[/quote]

Sen ilk önce PE nedir onu öğren ondan sonra laf yap!!!!!!!!!

Microsoftun yapmış olduğu işletim sistemlerinde bileşen eklemek sistemi daha iyi yapıyor ve uzun vade kullanımı oluyor ama bileşen çıkartmak benim düşünceme göre sakıncalı şimdi olmasa bile mutlaka kullandıkça bir yerde bir hata verecektir ben kendim Win 7 ye son çıkan SP1 entegre ettim bir kaç eski ve yeni pc de denedim gayet stabil bir çalışması var ilk çıkan SP1 e göre de gayet hızlı şimdilik x86 var x64 çıkmadı nedense ama ben memnunum tek takıldığım yer RT Se7En Lite ile entegre işlemi ne kadar sağlıklı onu bilemiyorum dism ile güncelleme entegre eder gibi entegre işlemi olsa o zaman daha güvenli ve sağlıklı olacak bence hayırlısı olsun bakalım

@Caner_06

Bu konu cd/dvd den direk çalışan Win7PE (miniWin7 diyelim) ile ilgili. Yani kurulumsuz bir windows. LiveSistem
Boot edilince direk cd den windows açılıyor! Herangi bir kurulum yapmıyorsunuz...
Bilgisayarında hiç bir disk olmasa bile bu sistem cd/dvd den açılıyor!

Karışıklık oldu heralde. Belki benim kötü sunumum nedeniyle olmuş olabilir :(

[quote name='blue_life' date='14 Aralık 2010 - 20:42 ' timestamp='1292356375' post='926497']
@muharremerd
Yeni script felan mı ekledin? Normalde bu kadar büyük olmuyor... Tabi söylediğim gibi livexp ye nazaran boyutu çok büyük...
[/quote]
hocam ne script'i, o ne ayrıca?
sadece bir kaç tick'i kaldırdım, kullandığım kaynak kendi layt çalışmam. büyük ihtimalle maksimum sıkıştırılmadığı için öyle olmuştur. finalize sekmesinin altında vardı; normal, maximum yazıyordu. dikkat ettim de bu çalışma bizim kullandığımız install.wim'deki çalışma sadece bileşen silerek PE yapmış olduk. zaten başlangıçta şöyle diyor: install.wim'deki ilk imaj yüklenecek varsayılan olarak. djonur'un ki çıksın bir de ona bakalım, fazla uğraşmak istemiyorum, senin şu win7-vista yükleme çalışmasından basitçe yapmak daha mantıklı geliyor hem daha kolay, bir kaç program ekliyoruz o kadar.
caner06'nın dediği sonuçta PE yapmak için normal sistemden bileşen siliyoruz, ne kadar silersek o kadar çok hata gelir diyor. windows açısından bakarsanız sorunlu bir sistem olacağı kesin zaten. CD'den çalışan linüx gibi yapılamaz mı peki bu sistemler, mesela 700mb'lık bir CD versiyon, içinde her şeyi olan, RAM'e sadece sistem bileşenleri yüklensin geri kalan program CD'den çalışsın.
@caner06 - rt7lite zaten entegre ediyor ya beta çıkmıştı bunun için hatta c*ronalda bu şekilde entegre ettiğini söyledi

[quote]http://www.rt7lite.com/downloads.html
THIS BETA IS THE SAME BUILD VERSION OF RELEASE CANDIDATE 1.7.0 BUT HAS SERVICE PACK 1 BETA AND RC SLIPSTREAM SUPPORT
THIS RT SEVEN LITE BETA v2.6.0 VERSION WILL BE UPDATED ACCORDINGLY TO THE LATEST RELEASE OF SERVICE PACK 1 BUILDS.[/quote]

Edited by muharremerd