Jump to content

Görsel Win7Pe Yapmak Isteyenler Buraya!

blue_life
 Share

Recommended Posts

[quote name='Caner_06' date='15 Aralık 2010 - 14:39 ' timestamp='1292417349' post='926846']
Microsoftun yapmış olduğu işletim sistemlerinde bileşen eklemek sistemi daha iyi yapıyor ve uzun vade kullanımı oluyor ama bileşen çıkartmak benim düşünceme göre sakıncalı şimdi olmasa bile mutlaka kullandıkça bir yerde bir hata verecektir ben kendim Win 7 ye son çıkan SP1 entegre ettim bir kaç eski ve yeni pc de denedim gayet stabil bir çalışması var ilk çıkan SP1 e göre de gayet hızlı şimdilik x86 var x64 çıkmadı nedense ama ben memnunum tek takıldığım yer RT Se7En Lite ile entegre işlemi ne kadar sağlıklı onu bilemiyorum dism ile güncelleme entegre eder gibi entegre işlemi olsa o zaman daha güvenli ve sağlıklı olacak bence hayırlısı olsun bakalım
[/quote]

W7SE v1 dism ile entegre ediyor her şeyi. Bu yüzden W7SE kullanmanızı öneririm.

SP1 entegre etmiyor. Bende öyle bir özellik koymam. Neden? Çünkü Microsoft SP1'i direk dvd'ye entegre etmek için henüz bir kod yahut bir program yayınlamadı. Dism ile de bu işlem yapılamıyor. :(

SP1'i başka yoldan eklemeniz gerek..

@Lancelot_R
Sefalar getirdin dostum. Seni buralarda görmek güzel :) :yahoo:

@muharremerd
Script; kısaca içinde program, veyahut ayar bulunan dosya!
Projects\Win7pe_SE altında bir sürü var. Dosya uzantıları script.
Winbuilder ekranında build için yaptığımız o ayarlar, menüler scriptlerden geliyor. Winbuilder ayarları hariç tabi!
Kısaca diğer projelerden, program scriptleri indirilip, Projects\Win7pe_SE\Apps altına atarak çalıştırabilirsiniz.
Tabi scriptlerin bazıları uyum sorunu çıkartabilir.

Tam emin deyilim ama yapılan işlemler kısaca,
1 - Boot.wim içindeki (genelde 2 numaralı imaj) pe biryere çalışmak için kopyalanıyor. (Ana sistem bu)
2 - Sonra install.wim içinden bir takım dosyalar kopyalanıp, registry ayarları yapılıyor. (Tabi eklenen scriplere göre çeşitli ayarlar var)
3 - Daha sonrada haliyle paketleme işlemleri.

Yani kısaca bileşen silme deyil, mevcutpeye bileşen ekleme opsiyonları var.
Tabiki bu sistemler normal sistemin yerini tutamaz. Pe ile normal sistemi karşılaştırmakta zaten gereksiz.

Boot.wim dosyasını ne kadar şişirsek, ram gereksinimi artacak. Boot.wim kullanmadan yapsak kapasite sorunu olacak.
Tabiki sadece sistemi boot.wim içine alıp, programları dışardan çalıştırabilirsin. Tabi bazı programların çalışması için bulunduğu konum yazılabilir bir alan olmalı.

Daha önce dediğim gibi, ben bu projeyi çok çok uzaktan takip ediyorum. Zaten vista ve win7 kullanmıyorum ve bir çok ayarı hakkında bilgim bile yok.

[quote name='xboxhunter16' date='14 Aralık 2010 - 18:13 ' timestamp='1292343838' post='926375']
bunun türkçe yaması varmı varsa likini rica edebilirmiyim
[/quote]

Türkçe yamasını buldum eğer halen arıyorsan buradan indirebilirsin ....

http://hotfile.com/dl/89846364/be99f3d/SiranustaWinbuldierTR.rar.html

Türkçe yama değil de dil dosyası desem daha doğru olur.

Edited by siranusta

Selam Siranusta,

ama o proje burdaki degil ;)
diger wb projelerinde de ise yarayacak daha kestirme bir yol olarak sole bisi onereyim
http://www.mediafire.com/?ctlchpb3vp3rtqb
:drinks:

Ekleme:
daha güncelini buldum, biraz elden geçirdim,
http://www.mediafire.com/?4bbain179tnk4gm
Sen çeviriler konusunda daha tecrubelsin Siranusta, ne duzeltme gerekirse keyfine gore yap :drinks:

Edited by Lancelot_R

• 1 ay sonra...

Selam arkadaslar,

Sicak sicak,
Win7PE_SE_2011_01_17.7z yayinlandi
http://www.mediafire.com/?uni4ny24pjm49vj

Degisenler:
simdi daha türkçe (elim degdi biraz :))
[img]http://img813.imageshack.us/img813/2418/20110117190946.png[/img]
(uzerinde calisiyorum, ilerde daha da türkçe olacak)

onemliler:
Sonradan bisi eklemek isteyenler solda "Debug" Bolumunde "Mount" a baksinlar,
hem kaynak dvd yi, hem yapilan Pe3 un .wim ini sonradan mount layip isteyeceklerinizi kolaylikla yapabilrisiniz.
Debug\Regedit ile registry yi sonradan kolaylikla degistirebilirsiniz

Drivers\"Driver Integration" da ChrisR bir takim gelismeler yapti

digeleri:
Kalan eklemeler/duzeltmeleri yazip uzatmayacagim, hayirlisi ile kullanin.
not: BlueLife: artik hic download yapmiyor ;), öle halt lar etmiyor .

son söz:
Projeyi winbuilder dan kurtarabildigimizde (umarim bu sene, harıl harıl isler yapiliyor....) daha da iyi seyler cikacak, zamanla, adim adim :D . dandik winbuilder ile simdilik yavas yavas bu kadar yaptik, gule gule kullanin.

• 2 hafta sonra ...

Üstat anlatımlarını izledim peki bir sorum var ..

İnce ayarları nasıl yapacağız örneğin masaüstü resmini değiştirme istediğimiz bir resmi koyma veya bir program örn recovery my filesi kurulu açılacak bunları nasıl yapabiliriz.

@denemeden

Resim değiştirmek için ilgili ayar bölümünün olduğu sanıyorum. Tweaks -> 1 Walpaper
Herangi bir programın portablesini kullanabilirsin. Kısayol için ise ilgili ekli ekli scriptleri incelemelisin...

Ben proje ile fazla ilgili deyilim! Fazla yardımcı olamadım... Kolay gelsin...

Program (dosya) eklemek icin \Addons\Additional Files\ i etkinlestir,
orda 2 buton var
"Open source directory" olana tiklayip acilan klasore eklediklerin build sirasinda da eklenecektir,
ihtiyaca gore
"Programs"
yada
"Program Files"
klasorleri acip icine koyarsin..

biraz vakit harcayip kurcalarsan, herseyin cok basit duzenlendigini goreceksin.

arkadaşlar hepsini okudum ve şu soru aklıma geldi. winbuilder ile yaptığım görsel Win7 her bilgisayarın ses akrtını ve ekran kartını ve modemini tanıyacakmı. tanıması için ne yapılması laım extradan tüm driverları yüklesem 3-4 GB yi geçermi. bu boyuta ulaşırsa sıkıntı çıkarırmı?

driver paketleri ile de sonradan yukleyebilirsin,
onceden build sirasinda da,
secim, artisi ile eksisi ile sana kalmis.

incelemen gerekenler \Drivers\Driver Package Installer ve \Drivers\Driver Integration

bulunmasi kurcalanmasi zor seyler degil bunlar, biraz vakit harcayip elden gecirsen ve denemeler yapsan olabilecek cogu sorunun cevabini zaten kendin bulursun.

Lancelot_R arkadaşım teşekkürler uğraşacağım içinden çıkamayacağım bir yer olursa sorarım size. şimdiden ufak bir soru daha sorayım office 2007 gibi, adobe professinal gibi büyük programları buna ekleyebilirmiyiz. ve her bilgisayara takıp rahatlıkla kullanaiblirmiyiz. yani canlı tam yüklü win7

[quote name='olvi35' date='04 Şubat 2011 - 14:55 ' timestamp='1296824719' post='957385']
şimdiden ufak bir soru daha sorayım office 2007 gibi, adobe professinal gibi büyük programları buna ekleyebilirmiyiz. ve her bilgisayara takıp rahatlıkla kullanaiblirmiyiz. [/quote]

evet

[quote name='olvi35' date='04 Şubat 2011 - 14:55 ' timestamp='1296824719' post='957385']yani canlı tam yüklü win7[/quote]

sayılır.
Konunun başlığı "Görsel Win7[b]PE[/b] Yapmak Isteyenler Buraya"
yani WinPE ile Win arasindaki farki bilmen gerekir.

wikide sadece ingilizce kisa bir aciklama var
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Preinstallation_Environment
biryerlerde tr aciklamalarda vardir..........
Burada yapilan "PE 3", "Portatif Win7" degil.

Farki anladiktan sonra, zaman ve emekle yapilmayacak birsey yok.

@BlueLife
post 1 e WindowsPE , Portable Win vs. farkları acıklayan bir yerin (yerlerin) tr linkini bulup koyabilirsen iyi olur diye dusunuyorum ne dersin ;).

• 2 hafta sonra ...

[quote name='blue_life' date='03 Şubat 2011 - 12:03 ' timestamp='1296728032' post='956708']
@denemeden

Resim değiştirmek için ilgili ayar bölümünün olduğu sanıyorum. Tweaks -> 1 Walpaper
Herangi bir programın portablesini kullanabilirsin. Kısayol için ise ilgili ekli ekli scriptleri incelemelisin...

Ben proje ile fazla ilgili deyilim! Fazla yardımcı olamadım... Kolay gelsin...
[/quote]
Bende Tweaks diye bir bölüm yok usta lütfen yardım.
[img]http://i52.tinypic.com/14t697p.png[/img]

peki bu şekilde windows 7 kurulumunu boot.wim den ayrı tutup win7pe ile yapabilir miyiz?

win7pe_se yi bir süredir takip ediyorum ama somut bir şeyler yapcak vaktim yok şu an

eğer ubuntu gibi bir kurulum süreci yapabilinirse bunu xclusive7 sp1 de kullanacağım...

[quote name='XC*LUSiVE' date='14 Şubat 2011 - 21:31 ' timestamp='1297716085' post='963427']
peki bu şekilde windows 7 kurulumunu boot.wim den ayrı tutup win7pe ile yapabilir miyiz?
[/quote]
boot.wim dediğin zaten winPE değil mi..
yapacağın tek şey masaüstüne setup.exe'nin kısayolunu atman olur, buraya tıklayarak kurulum başlar, sistem kurulurken arkaplanda oyun oynanır, internete girilir, film izlenir, müzik dinlenir artık ne koyduysan onu yaptırırsın.
birileri yaptığı winPE'yi paylaşacaktı 2-3 ay geçti hala paylaşacak(!)...

[quote name='denemeden' date='14 Şubat 2011 - 21:53 ' timestamp='1297713781' post='963413']
Bende Tweaks diye bir bölüm yok usta lütfen yardım.
[/quote]

kendi resminin tepesinde gorecegin gibi "Multi 7PEs" yaziyor,
http://i52.tinypic.com/14t697p.png
yani bu konuda 1. post tanitimi dahil hiçbir şeyi takip etmemiş, kafana gore bir yerlerden indirmişsin.
Orda tabiki Tweaks olmaz, Ankarada Karşıyaka nerde demek gibi bişi bu. (bilmeyenlere: Karşıyaka İzmirde)

bluelife'in burada tanitim yaptigi projenin adi "Win7PE SE"......... gerisini kendin çözersin sanirim. :whistle:

[quote name='muharremerd' date='14 Şubat 2011 - 21:40 ' timestamp='1297720256' post='963463']
boot.wim dediğin zaten winPE değil mi..
yapacağın tek şey masaüstüne setup.exe'nin kısayolunu atman olur, buraya tıklayarak kurulum başlar, sistem kurulurken arkaplanda oyun oynanır, internete girilir, film izlenir, müzik dinlenir artık ne koyduysan onu yaptırırsın.
birileri yaptığı winPE'yi paylaşacaktı 2-3 ay geçti hala paylaşacak(!)...
[/quote]

boot.wim in 1.imajı winpe

kısayolu derken hangisi?
iso daki mi? boot.wim/2 deki mi?