Jump to content

Notebook Ekran Sorunu Yardım

adige58
 Share

Recommended Posts

[center][b]ARKADASLAR Notebook EKRANIMDA RENKLER KARIŞMIŞ DURUMDA YAZILARI FILAN NET OLARAK OKUYAMIYORUM FORMAT ATARAK GIDEREBILIRMIYIM DIYE DUSUNDUM AMA BU DEFA EKRAN TAMAMMEN KARISTI VE PENCERELERDE KAYMA OLDU.. BU SORUNU NASIL GIDEREBILIRIM EKRAN KARTINI MI YOKSA NOTEBOOK'UN EKRANIMI DEGISTIRMELIYIM. YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM..
[/b][/center]
[b]SAYGILAR[/b]

[quote name='nvidia' date='30 Aralık 2010 - 01:42 ' timestamp='1293666736' post='934780']
Istanbul Basaksehırde Bılgısayar Teknık Servısınde calısıyorum bahsettıgın arıza ekranda pıxel hatası ram veya ram slotlarından yapıyor olabılır. Ama genelleme olarak bakarsan ekran degısmesı gerekır
[/quote]

üstad bende aynı seri de üretilmiş bir notebook daha mevcut onda ekran saglam ama anakart iptal durumda ekranları degıstırsem sorunu gıdermıs olurmuyum yoksa ram'i degıstırmem gerekıyormu hala ?

[quote name='karaca66' date='30 Aralık 2010 - 01:35 ' timestamp='1293666318' post='934774']
ankarada salmanbilgisayar var ben orda yaptırdım güvenilir orda yaptırabilirsin googleden salmanbilgisayar yaz çıkar ara konuş
[/quote]

üstad ben ögretim görevlisiyim notebook fakülteye ait yani demirbaş :) projeden geldiği için dışarı gönderemıyorum :( bizim bılgı ıslemdekı arkadslardan rıca ettım bakmalarını ama sorunu çözemediler yada devletin malı denız mantıgından bakmak, ugrasmak istemediler o yuzden soruna kendım bı çözüm bulmak ıstıyorum makul bı sekılde :)

[quote name='karizma2727' date='30 Aralık 2010 - 02:35 ' timestamp='1293669912' post='934791']
[b]büyük ihtimal ram sulotlarinda sorun vardir ramleri cikarim slotlari temizledikten sonra tekrar acip bios tanitirsan ramlari bi sorun yasamassin sanirim cok dusukte olsa piksel kaymasi varsa ekranin degismesi lazim ama dedigim gibi sorun ramlerdendir.[/b]
[/quote]

notebook'ta ram slotlarını temızlemek ıcın tavsıye edebılecegınız bısey varmı üstad işimi kolaylaştırabilecek.. saygılar

[quote name='adige58' date='30 Aralık 2010 - 02:37 ' timestamp='1293670067' post='934794']
notebook'ta ram slotlarını temızlemek ıcın tavsıye edebılecegınız bısey varmı üstad işimi kolaylaştırabilecek.. saygılar
[/quote]
firca seklinde bisey olursa yeter o kadar sikinti vermez zaten ama dedigim gibi ramleri biosta tanitmassan o sorunu gideremezsin gecmis olsun...

[quote name='bazoka' date='30 Aralık 2010 - 03:43 ' timestamp='1293674001' post='934805']
notebook marka ve modeli ne, üzerinde orjinal yüklü gelen işletim sistemi ne acaba?
[/quote]

üstad markası Casper Conexant RD02-D450 üstünde yüklü olan sistem WİNDOWS XP MEDİA Center Edition 2008 yazıyor.

[quote name='OzgrGvnc' date='30 Aralık 2010 - 05:52 ' timestamp='1293681771' post='934818']
Tam model verirmisin adige. Alttaki barkodun TW7 - TW8 - SW1 gibi bir şekilde başlar. Model buradan anlaşılır casperlarda.
Yanlış etiketi okuyorsun.
[/quote]

:) PARDON ÜSTAD BULDUM ŞİMDİ CASPER EAA-89 YAZIYOR MODEL OLARAK

Hmm. Model TW8 yanlış anlamadıysam. Yine yanlış yeri okudun ama önemli değil :) Notebookun altında bulunan büyük barkodun kodları neyle başlıyor demiştim ;)

Neyse olay şu. Eğer dediğim gibi TW8 modeliyse ekran kartınız onboard. Yani anakarta gömülü gelmektedir.
Problem anlattıklarınıza bakılırsa ekran kartı veya ekran arızasıdır. Ram olsaydı genel işleyiştede sıkıntı yaşardınız.
Ekranda görüntü kayması varsa direk lcd değiştirin. Renk kayması ekran kartındanda şüphelendiriyor. Bu durumda anakartın değişmesi gerekiyor.

Aslında Casper TW8 kötü bir model değil. Ancak anakart değişimi masraflı olacaktır. Anladığım kadarıyla elinizde şu an için sağlam anakartlı bir hurda yok.
Ekranı anakartı arızalı olan cihazdan söküp deneme şansınız var. Deneyin sorun çözülmezse anakartınız arızalı ve masraflı bir onarım sizi bekliyor demektir.

bir başka olasılık olarak kendi başıma gelen olayı anlatiym;

bende hp dv6580et vardı. onboard ekran kartı. orjinal işletim sistemi vista 32 bit di. makinama xp kurmak istedim. düzgün kurulumdan sonra driverları yüklemek istedim. ekran kartı NVidia idi. nvidia sitesinden notebook xp sürücüsünü indirip kurdum. kurulum sonunda mavi ekran hatası aldım. sistemi kapatıp açtım ama xp hep aynı hatayı veriyor sistemi açamıyordum. tabi format attığım ve yedek almadığım için üzerinde gelen recovery bölümü de gitmişti. pardus linux kurup driverları internetten indirir vista ya da win 7 kurarım diye düşündüm. pardus kurulum ekranı geldiğinde ekranda garip karelenmeler, renk değişiklikleri ve yazı hataları beliriyordu. herşeye ramen pardus linuxu kurup win 7 ve win 7 için orjinal driverları indirdim. win 7 yi kurduğumda sorun devam ediyordu. orjinal driverları da kurduktan sonra azalma olsa da devam etti. sonra bi forum sitesinde bi yazıda lowlevel format atmaktan bahsediyordu. bu sefer lowlevel format attım ve win 7 yle orjinal driverları kurdum. artık sorun kalkmıştı....

yorum size kalmış.

[quote name='bazoka' date='30 Aralık 2010 - 18:15 ' timestamp='1293726353' post='935043']
bir başka olasılık olarak kendi başıma gelen olayı anlatiym;

bende hp dv6580et vardı. onboard ekran kartı. orjinal işletim sistemi vista 32 bit di. makinama xp kurmak istedim. düzgün kurulumdan sonra driverları yüklemek istedim. ekran kartı NVidia idi. nvidia sitesinden notebook xp sürücüsünü indirip kurdum. kurulum sonunda mavi ekran hatası aldım. sistemi kapatıp açtım ama xp hep aynı hatayı veriyor sistemi açamıyordum. tabi format attığım ve yedek almadığım için üzerinde gelen recovery bölümü de gitmişti. pardus linux kurup driverları internetten indirir vista ya da win 7 kurarım diye düşündüm. pardus kurulum ekranı geldiğinde ekranda garip karelenmeler, renk değişiklikleri ve yazı hataları beliriyordu. herşeye ramen pardus linuxu kurup win 7 ve win 7 için orjinal driverları indirdim. win 7 yi kurduğumda sorun devam ediyordu. orjinal driverları da kurduktan sonra azalma olsa da devam etti. sonra bi forum sitesinde bi yazıda lowlevel format atmaktan bahsediyordu. bu sefer lowlevel format attım ve win 7 yle orjinal driverları kurdum. artık sorun kalkmıştı....

yorum size kalmış.
[/quote]

üstad bu olasılık benım sorunumu tam anlamı ıle cozuyor çunkı bende format attım duzelırmı dusuncesı ıle ekranda sekıller daha fazla karısmaya basladı lowlevel formatın sorunumu çözecegını umuyorum ama bıraz bılgı almam lazım bu konuda :) yardımcı olabılırsenız cok sevınırım. kusura bakmayın sızıde ugrastırıyorum bu konuda :) saygılar

[quote name='OzgrGvnc' date='30 Aralık 2010 - 15:42 ' timestamp='1293717169' post='934986']
Hmm. Model TW8 yanlış anlamadıysam. Yine yanlış yeri okudun ama önemli değil :) Notebookun altında bulunan büyük barkodun kodları neyle başlıyor demiştim ;)

Neyse olay şu. Eğer dediğim gibi TW8 modeliyse ekran kartınız onboard. Yani anakarta gömülü gelmektedir.
Problem anlattıklarınıza bakılırsa ekran kartı veya ekran arızasıdır. Ram olsaydı genel işleyiştede sıkıntı yaşardınız.
Ekranda görüntü kayması varsa direk lcd değiştirin. Renk kayması ekran kartındanda şüphelendiriyor. Bu durumda anakartın değişmesi gerekiyor.

Aslında Casper TW8 kötü bir model değil. Ancak anakart değişimi masraflı olacaktır. Anladığım kadarıyla elinizde şu an için sağlam anakartlı bir hurda yok.
Ekranı anakartı arızalı olan cihazdan söküp deneme şansınız var. Deneyin sorun çözülmezse anakartınız arızalı ve masraflı bir onarım sizi bekliyor demektir.
[/quote]

üstad bazoka arkadasın acıkladıgı sekılde bı sorun yasıyorum eger arkadasımızın anlattıgı format seklı ıle bu sorunu gıderemezsem harıcı bı ekran kartı kullanarak bu sorunu gıderemezmıyım yada anakartı degıstırmem yenıden gerekecekmıdır?

program sitesi :

[codebox]http://hddguru.com/[/codebox]

ya da formdan hirren's boot cd diye ara, onda da lowlevel format atabilmeni sağlıyan programlar ve cd den açılış yapan mini xp var. bence bu daha iyi olur.

biraz uzun sürer format işlemi. hdd yi fabrika ayarlarına çeviriyor. denemekte yarar var. fakat yine bi tavsiye lowlevel format tamamlanana kadar makinanın kapanmaması lazım. yani fişi tak, pil de takılı olsun. tamamlanınca problem çözülmezse tekrar tekrar DENEME lowlevel formatı. artık ya servis ya da başka çözümler ararız.

Low Level Format ile alakalı bir durum değil ne yazıkki. Eskiden her sıkıntıya combofix kullan derlerdi şimdide LLF moda oldu.
Ekran kayıyor yada garip karakterler çıkıyorsa (ki format attığınız halde aynının olduğunu söylemişsiniz) sorun donanımsal.
Donanımsal sorunlar formatla çözülmez.

[quote name='OzgrGvnc' date='31 Aralık 2010 - 11:28 ' timestamp='1293795522' post='935463']
Low Level Format ile alakalı bir durum değil ne yazıkki. Eskiden her sıkıntıya combofix kullan derlerdi şimdide LLF moda oldu.
Ekran kayıyor yada garip karakterler çıkıyorsa (ki format attığınız halde aynının olduğunu söylemişsiniz) sorun donanımsal.
Donanımsal sorunlar formatla çözülmez.
[/quote]

bazı laptoplar donanım bilgilerini hddnin gizli önbölümüne yada chiplere kodlarlar. yanlış driver kullanımı ya da yanlış os yüklemeler ( vista uyumlu makinaya xp yüklemek ya da windows yüklü makinaya osx86 yüklemeye çalışmak gibi ) bu tarz sorunlar yaşatabiliyor. her önümüze gelene llf demiyoruz yani.

15 yıl oldu bu mesleğe başlayalı.Hatta şubatta 16. yıla giriyorum. Bahsettiğin eski dell ve thinkpadlerde bulunan ve sonradan kullanılmaktan vazgeçilen çift bios sistemiyse donanım kaydı yapılan sistemse, çok eskilerde kaldı o teknoloji.
Ama hdd içinde saklanan veri tüm bölümleri uçurduğunuzda kullanılmaz hale gelir zaten. llf dosyaların yansımalarını silmek yada diskin arızalı bölümlerini işaretlemek için kullanılır. Bir okadarda risk teşkil eder.
Bu sorun format ile çözülecek sorun değil. Tekrar söylüyorum.
Buna benzer bir sorunu daha önce llf ile çözdüyseniz demekki sadece "buna benzer" bir sorun yaşamışsınız. Sorununuz bu değilmiş.

Edited by OzgrGvnc

[quote name='cyclerboi' date='31 Aralık 2010 - 13:38 ' timestamp='1293796105' post='935468']
hocam, laptop2u normal bir bilgisayar ekranına bağlamayı denediniz mi? Sonuçte her laptop'ın vga çıkışı var ve bunu kullanarak tam teşhisi koyabilirsiniz.
[/quote]

denedım usta baska bı bılgısayara bagladım onun ekranı kullandım normal calısıyor aynı sorunu yasamıyorum baska bı bılgısayara bagladıgım zaman