Jump to content

Ams Ile Sqlite 3 Kullanımı

galetis
 Share

69 members have voted

1. 1. Videolar ve kodlar sürdürülüp T-Sql komutları başlasınmı ?

• Evet
      64
    • Hayır
      5

Recommended Posts

[quote]Uyarı: Bu dersler ileri düzey kullanıcılar için hazırlandı.. Ams'de yeniyseniz eğer Ams'nin mantığını anlamak için forumdaki Ams bölümünden yardım alıp geliştirmeniz gerekir.. Burada Sql ile ilgili soruları sorabilirsiniz.. Ams ile ilgili ve Özel mesaj yoluyla sorulan sorular Cevaplandırılmayacaktır!! [/quote]

İlk mesajda böyle bi uyarı var bilmem farkettinmi. Input.GetText("id", id); sence bu kodda bi arıza yokmu? Yada dialog message kullanmışsın silinsinmi diye bir soru soruyor. Ondan öncede sql komutları yer alıyor. Sence sql komutları bittikten sonra silinsinmi diye sorsa bi işine yararmı senin? Yada FROM kisiler where id='1' bu kodun mantığı id'si 1 olan kişiyi al demek değilmi? Zaten sen id'si 1 olan kişiyi çağırıyorsun. Bu kodla tüm kişileri nasıl alacaksın ?

• Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='galetis' date='05 Şubat 2011 - 17:56 ' timestamp='1296921963' post='958044']
İlk mesajda böyle bi uyarı var bilmem farkettinmi. Input.GetText("id", id); sence bu kodda bi arıza yokmu? Yada dialog message kullanmışsın silinsinmi diye bir soru soruyor. Ondan öncede sql komutları yer alıyor. Sence sql komutları bittikten sonra silinsinmi diye sorsa bi işine yararmı senin? Yada FROM kisiler where id='1' bu kodun mantığı id'si 1 olan kişiyi al demek değilmi? Zaten sen id'si 1 olan kişiyi çağırıyorsun. Bu kodla tüm kişileri nasıl alacaksın ?
[/quote]

Sence sql komutları bittikten sonra silinsinmi diye sorsa bi işine yararmı senin? cevap : herhangi bir anlamı yok aslında kod işlemiyor bile
Yada FROM kisiler where id='1' bu kodun mantığı id'si 1 olan kişiyi al demek değilmi? cevap : evet kod id birdeki kullanıcıyı yaz demek diğer kişileri almaya çalışıyorum olmuyor.

kasanın toplamını yazdırmak istiyorum ama sürekli hata veriyor ınput.Settext... olan kısımda yardımcı olabilir misiniz

SQLite3Connection, err = SQLite3:connect("C:\\uyeler.db");

SQLite3Cursor, err = SQLite3Connection:execute("SELECT SUM (kasam) FROM kasa");
yazdir = SQLite3Cursor:fetch({},"a");

Input.SetText("Input1", yazdir.kasam .. " TL");

yazdir = SQLite3Cursor:fetch(yazdir,"a");

SQLite3Connection, err = SQLite3:connect("C:\\uyeler.db");
SQLite3Cursor, err = SQLite3Connection:execute("SELECT SUM (kasam) FROM kasa");
yazdir = SQLite3Cursor:fetch();
Input.SetText("Input1", yazdir .. " TL");

tek değer alıyorsun. {} ve "a" kullanmana gerek yok. Çoklu satır değil.

yeni bir kayıt oluşturmak istiyorum abi
örneğin
adı sistemci soyadı yusuf
bunu farklı bir veritabanı oluşturarak yapmak istiyorum.yani ben elle veritabanı oluşturmayacam sistem ınputlara girdiğim değerlerle yeni bir db oluşturacak her yeni kayıtta yeni db oluşacak girdiğim isimle isim.db olacak yani bu mümkün mü

yeni tablo oluşturdum yanlız sürekli yeni tablo oluştuğu için tablo seçemiyorum. seçemediğim içinde müşterileri yazdıramıyorum sizden ricam tüm tabloların içindeki adı soyadi nasıl yazdırabilirim.yardımcı olursanız sevinirim

Edited by Sistemci

• 2 hafta sonra ...

[quote name='Sistemci' date='11 Şubat 2011 - 17:20 ' timestamp='1297438237' post='961629']
deneme.db içerisindeki tablolardaki adi soyadi bölümlerini yazdıra bilir miyim listeboxa
[/quote]

[code]SQLite3Cursor, err = SQLite3Connection:execute("SELECT * FROM tablo_adi")
tSatirlar = SQLite3Cursor:fetch({}, "a")
while tSatirlar do
ListBox.AddItem("ListBox1", tSatirlar.adi .. " " .. tSatirlar.soyadi)
tSatirlar = SQLite3Cursor:fetch(tSatirlar,"a")
end[/code]

[quote name='Sistemci' date='14 Şubat 2011 - 15:11 ' timestamp='1297689685' post='963196']
Yeni bir db nasıl oluşturabilirim galetis abi yardım edersen programı bitirecem
[/quote]

videolarda nasıl oluşturulacağı anlatılıyordu?

Navicat programını açın, [b]File>New Connection>SQLite[/b]'i seçin, açılan pencereden [b]Connection Name[/b]'e bir db ismini yazın, alttan[b] New SQLite 3[/b]'ü seçin, [b]Database File[/b] kısmından kaydedileceği yeri seçin ve [b]OK[/b]'e basın.

Tabi ams8/databaes kısmından mysqli seçip yapabilirsin.

örn: joomla kullanan bir sistemden kullanıcı adlarını çekeceğiz diyelim:

[code]MySQLConnection, err = MySQL:connect("db_adi", "db_kullanici", "db_sifre", "site_ip")

if (err == nil) then
MyCursor, error = MySQLConnection:execute("SELECT * FROM jos_users"); ** jos_users tablosunu çek
row = MyCursor:fetch({}, "a");
while row do
ListBox.AddItem("ListBox1", row.name, "") -- çekilen veriden name sutunundaki verileri al yazdır
row = MyCursor:fetch({}, "a")
end
else
Dialog.Message("Hata", "Bağlantı kurulamadı")
end[/code]

KintaRo abi çok sağol tablo adı belirtmeden bütün tabloları nasıl yapabilirim.veresiye programı yapıyorumda her müşteri için yeni bir tqablo oluşturacam ordan bakiyesini almak daha kolay olur diye düşündüm.başka yol aklıma gelmiyor yardımcı olursan sevinirim.

'Musteriler' diye bir tablo oluşturursun. Her oluşturduğun tablonun adını ve müşterinin adını bu tabloda saklarsın. Listelediğin sırada burdaki müşterileri listelersin. Müşterinin tam bilgileri içinse müşteri adına verdiğin değeri bu tablodan alarak öbür tabloya bağlanırsın.

[quote name='galetis' date='25 Şubat 2011 - 16:11 ' timestamp='1298643684' post='969572']
'Musteriler' diye bir tablo oluşturursun. Her oluşturduğun tablonun adını ve müşterinin adını bu tabloda saklarsın. Listelediğin sırada burdaki müşterileri listelersin. Müşterinin tam bilgileri içinse müşteri adına verdiğin değeri bu tablodan alarak öbür tabloya bağlanırsın.
[/quote]

abi peki bakiye işini nasıl yapacağız abi

ben şu an çalıştığım şirket için veresiye programına benzer bişey yapıyorum. Ön muhasebe programı, alış satış stok cari vs. ordan örnek vereyim;

Her müşteri için tablo açmak mantıksız. Yani o zaman sql kullanmanın ne mantığı var? SQL zaten işleri kolaylaştırmak için. Benim programda iki tip var. Alıcı ve Satıcı lar. Malı satıcıdan alıp alıcıya aktarıyoruz. Sistem söyle: Önce Firma ekleniyor, isim, sipariş tonajı, birim fiyatı ve satıcı/alıcı. Daha sonra bu firmanın hesabına alacak eklerken aynı anda alıcıda belirtiliyor. Mal satıcıdan düşülüp alıcıya ekleniyor yani hareket satıcıya alacak alıcıyada borç olarak ekleniyor. Alıcı ve satıcıları cari tablosunda tutuyorum. Her firmanın bir cari kodu var 101,102,103.. diye gidiyor. 101 cari kodlu ABC firması için bir işlem yapacağım zaman, o hareketi cari tablosuna 101 kodu ile o hareketi kaydediyorum. Daha sonra ABC firmasının carisine girdiğim zaman

SELECT * FROM cari WHERE cari_kod=101

dediğim zaman sadece ABC firmasının hareketlerini listeliyor. En temiz yol budur. Hatta bu şekilde filtrelemede yapabilirsiniz. Hareketi kaydederken cari tablosunda hareket adında bir sutun olur ve buraya hareket tipinide kaydedersin. mesela borc alacak tahsilat odeme seklinde.

SELECT * FROM cari WHERE cari_kod=101 AND hareket=alacak

dediğin zaman 101 cari kodlu firmanın alacak hareketlerini gösterir.

Bu şekilde gidersen doğru yolu bulursun ;)

• 1 ay sonra...

arkadasım ben web tasarım ögrencisiyim ve 2. dönem asp görmeye basladık ona gecmeden önce hoca bize c sharp gösterdi halada gösteriyor ama hiç bir şey anlamıyoruz acaba sen bi anlatım yapsanda bide senden denesem ögrenmeyi herkez 0 aldı sınıfta odan :D