Jump to content

Bilgisayar Küt ;diye Kapanıyor

MaSK
 Share

Recommended Posts

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hdd sesi normal yapar kıtır kıtır.Konu başında öyle bir yazıyorsun ki arkadaş yaptığın değişiklikleri sonradan belirtiyorsun.skystar 64 bitte sorun yapar.tv kartını sök ve sistemi öle dene ve sonucu yaz.

Edited by umit7806

[quote name='MaSK' date='04 Ocak 2011 - 23:45 ' timestamp='1294178110' post='938190']
daha öncede kurmustum bişey olmamıştı

sistemden korkuyorum bide hdd edn

windows 98 cd ile format atmayı düşünüyorum hdd ye
[/quote]

Denemekte fayda var ama son yaptığın değişikliklerden olmuş çünkü.Eski işlemcini tak dene ekran kartını çıkar 2 sini birden çıkar varyasyon dene böyle.Olmazsa en son çare yaparsın Windows 98 ile f disk yaparsın virüsler için varsa tabiii:)Kolay gelsin...

32 bit sistemden 64 bite gectin bu arada yeni ekran kartı taktın ve sorun böle basladı doğrumudur.ve 32 bitte tv kartın ve eski ekran kartın sorunsuz çalısyordu.hemen 32 bite geççççççççççççççççç
Öle işlemci ekran kartı montajı olmamıs hikayelerinide boşver.Onlar olmazsa zaten sistem acılmaz.işlemci yarımyamalak takılırsa ısınır pc kapanır ama sende ısı sorunu yok.Yani montaj sorunu değil problem.Ekran kartı anakart uyumsuzluğu sözkonusu değilbu arada

Edited by umit7806

[quote name='umit7806' date='04 Ocak 2011 - 23:51 ' timestamp='1294178479' post='938200']
32 bit sistemden 64 bite gectin bu arada yeni ekran kartı taktın ve sorun böle basladı doğrumudur.ve 32 bitte tv kartın ve eski ekran kartın sorunsuz çalısyordu.hemen 32 bite geççççççççççççççççç
Öle işlemci ekran kartı montajı olmamıs hikayelerinide boşver.Onlar olmazsa zaten sistem acılmaz.işlemci yarımyamalak takılırsa ısınır pc kapanır ama sende ısı sorunu yok.Yani montaj sorunu değil problem.Ekran kartı anakart uyumsuzluğu sözkonusu değilbu arada
[/quote]

Tabiii hikaye ekran kartı işlemci anakart uyumsuzluğu:)gülmekten başka elimden bişey gelmiyor elimden.Hadi sorun onlardan olmuyor olabilir ama hikaye demenin ne anlamı var şimdi arkadaş bilgiçlik taslayacak ya aklı sıra kaldı ki onun söylediklerini söylediik zaten neyse kardeş sana kolay gelsin....

Edited by tmc200505

uyumsuz olsaydı sistemi nasıl çalıştıracaksın arkadaş.ram uyumsuzluğu desen anlayıcamda.Hikayeden kasdım montajın tam yapılamadığından sorunun olabileceği tespitleriydi.Hergün montaj yapıyorum ben bu arada

Edited by umit7806

[quote name='umit7806' date='05 Ocak 2011 - 00:24 ' timestamp='1294180493' post='938239']
uyumsuz olsaydı sistemi nasıl çalıştıracaksın arkadaş.ram uyumsuzluğu desen anlayıcamda.
[/quote]

Bozuk ram le bile açılabilir arada sıra ama kapanır performana göstermez bilgisayar kardeş neyse birbirimizi kırmanın anlamı yok hayırlı geceler....

Edited by tmc200505

anakartının kaldırabileceği başka bir ilemci denemeni tavsiye ediyorum bir kaç sefer işlemci değiştirdiysen işlemci soketinin tırnaklarından 1 tanesi çalışmıyorsa pc kapanır eğer öyleyse işlemci değiştirip tekrar çalıştırmanı tavsiye ediyorum kullandığın sistem
AMD ise genellikle oluyor yani işlemci ayaklarıyla işlemci soketi sökme takma olayında bazen yerine oturmama olayı yaşanabiliyor
eğer bu söylediklerim doğrultusunda bir arıza varsa ana kartının işlemci soketi değişebilir yani bir pc servisi tarafından benin aklıma
gelen bunlar şimdiden kolay gelsin saygılar

[quote name='tmc200505' date='04 Ocak 2011 - 22:28 ' timestamp='1294180692' post='938240']
Bozuk ram le bile çalışıyor bilgisayar kardeş neyse birbirimizi kırmanın anlamı yok hayırlı geceler....
[/quote]
Ben bozuk ramlerle sistemi çalıştıramıyorum.Bu da benim beceriksizliğim işte.
Ayrıca Ekran kartına yoğunlaşanlar resimdeki skystar2 tv kartının 64 bitte neler yaptığını bilmiyor demektir.

Edited by umit7806

[quote name='umit7806' date='05 Ocak 2011 - 00:40 ' timestamp='1294181450' post='938257']
takmadım,ama deneyimlerimle yardımcı olmak istedim.Yoksa bilgiçlik değildi yapmak istediğim,iyi geceler.
[/quote]

Tamam kardeş yanlış anlaşılmalar olabilir kusura bakma...Tabiki deneyimlerden yararlanmak için var bu site...Her zaman birbirimizin yardımına ihtiyaç duyuyoruz.Hayırlı geceler.....

Size tavsiyem ekran kartınızın sürücülerini tümüyle kaldırın ve sistemi yeniden başlatın.Ardından ekran kartı ile birlikte size verilen donnım sürücüsünü içeren cd/dvd den tekrar yükleme yapın.İşletim sisteminizi belirtmemişsiniz ama sanırım xp.
Çünkü bu ekran kartı directx11 destekliyor.Sizde görünen ise 10 sürümü.Ve manyak bir ekran kartı.
Size diğer tavsiyelerim şu olur.
tv kartınızı söküp sistemi bir iki gün çalıştırın.sorun devam ediyorsa power supply nize bir bakın.Aşırı ısınma nedeniyle kendini korumak için kapanabilir.Pek göze gelmez ama sistemin en önemli parçalarından birdir.Son olarak yapacağınız iş şu.
Bilgisayarınızın fişini taktığınız prize bir bakın.Eğer siyah kabloya topraklama bağlanmışsa bundan kaynaklanabilir.Mümkünse o prize topraklama için ayrı bir kablo çekip kablonun uçuna oklava büyüklüğünde bakır çubuk alıp bağlayın ve toprağa gömün.Ve 3'lü 5'li prizinizin topraklamalı olduğundan emin olun.
Bu nedensiz kapanma bundan olabilir.Başıma geldi çünkü.Tamircinin dükkanında babalar gibi çalışıyordu.Eve getiriyordum durup dururken sistem yeniden başlıyordu.Prize ayrı Topraklama çektikten sonra hiç sorun kalmadı.Bunu dikkate al derim.Saygılarımla

[quote name='tmc200505' date='04 Ocak 2011 - 22:42 ' timestamp='1294181561' post='938258']
Tamam kardeş yanlış anlaşılmalar olabilir kusura bakma...Tabiki deneyimlerden yararlanmak için var bu site...Her zaman birbirimizin yardımına ihtiyaç duyuyoruz.Hayırlı geceler.....
[/quote]
(Anakart işlemci ve ram uyumluluğu esastır.)Ekran kartının chipsetiyle anakartın chipsetlerinin aynı olmalarına( ati veya nvdia gibi) dikkat edersin.Ha anakartın chipseti ati, ekran kartının chipseti nvdia diyelim o zaman anakartla ekran kartı uyumsuzdur mu diyeceğiz.Hayır,bal gibide çalışanları vardır.Ekran kartı anakarta ne zaman uyumsuzdur peki ekran kartının agb yada pcı olmaları bakımlarından uyumsuzluk olur.Uygun slot yoksa zaten uyumsuz ekran kartını anakarta takamazsın

arkadaşım işlemci ram ekran kartı Hdd power supley hatta ve hatta anakart bile olabilir kasayı temizle işlemciyi sök macunu yenile ram leri temizle ram slotlarınıda sonra ekran kartını temizle ekran kartı slotunuda temizle pc gene aynı problemi yaparsa ekran kartını başka bir ekran kartıyla değiştir olmadı hdd ni formatla olmadı başka bir hdd tak dene olmadı bios u güncelle tekrar pc ye format at bunları yap kesin çözüm

[quote name='professional_bilgisayarci' date='04 Ocak 2011 - 23:11 ' timestamp='1294183290' post='938282']
arkadaşım işlemci ram ekran kartı Hdd power supley hatta ve hatta anakart bile olabilir kasayı temizle işlemciyi sök macunu yenile ram leri temizle ram slotlarınıda sonra ekran kartını temizle ekran kartı slotunuda temizle pc gene aynı problemi yaparsa ekran kartını başka bir ekran kartıyla değiştir olmadı hdd ni formatla olmadı başka bir hdd tak dene olmadı bios u güncelle tekrar pc ye format at bunları yap kesin çözüm
[/quote]

geriye bir şey kalmadı zaten.

[quote name='YAGMURADAM' date='04 Ocak 2011 - 22:55 ' timestamp='1294182359' post='938268']
Size tavsiyem ekran kartınızın sürücülerini tümüyle kaldırın ve sistemi yeniden başlatın.Ardından ekran kartı ile birlikte size verilen donnım sürücüsünü içeren cd/dvd den tekrar yükleme yapın.İşletim sisteminizi belirtmemişsiniz ama sanırım xp.
Çünkü bu ekran kartı directx11 destekliyor.Sizde görünen ise 10 sürümü.Ve manyak bir ekran kartı.
Size diğer tavsiyelerim şu olur.
tv kartınızı söküp sistemi bir iki gün çalıştırın.sorun devam ediyorsa power supply nize bir bakın.Aşırı ısınma nedeniyle kendini korumak için kapanabilir.Pek göze gelmez ama sistemin en önemli parçalarından birdir.Son olarak yapacağınız iş şu.
Bilgisayarınızın fişini taktığınız prize bir bakın.Eğer siyah kabloya topraklama bağlanmışsa bundan kaynaklanabilir.Mümkünse o prize topraklama için ayrı bir kablo çekip kablonun uçuna oklava büyüklüğünde bakır çubuk alıp bağlayın ve toprağa gömün.Ve 3'lü 5'li prizinizin topraklamalı olduğundan emin olun.
Bu nedensiz kapanma bundan olabilir.Başıma geldi çünkü.Tamircinin dükkanında babalar gibi çalışıyordu.Eve getiriyordum durup dururken sistem yeniden başlıyordu.Prize ayrı Topraklama çektikten sonra hiç sorun kalmadı.Bunu dikkate al derim.Saygılarımla

[/quote]
Evet olası bir çözüm.

Power Supply diye tahmin ediyorum. Genellikle fazla yuklenildiginde olur. Tum power kablo bağlantılarını kontrol eder misin. Ekran kartı driverindan kaynaklanıyor olması da yüksek bir ihtimal. Eski sürüme dönmeyi de dener misin?

arkadaşlar format attım hdd low level olarak ve windows 7 ultimate 32 bit kutdum suan sorun yok 2 - 3 gün denedikten sonra durumu yazıcam

herkeze yorumlarından ve katkılarından dolayı çok teşekkürler

ekran kartın ısınıyor ve bu durumdan oluyor büyük bir ihtimalle yanmasını önlemek için bilgisayar kapanıyor....daha önceden deneyimimi paylaşayım belki faydası olur aynı sey benimde başıma geldi bir ara herseyi söktüm bulamadım sanş eseri farkettim.. sorun bilgisayarın acıldıktan sonra belli bir süre sonra küt diye kapanması sanki birinin powera uzun basıp kapatması gibisonradan farkettimki ekran kartının fanı yawaşlamış hiç dikkat etmemiştim degişince sorun cözüldü belki sizinde başınıza gelebilir diye paylaşmak istedim..özellikle pasif soğutması olan kartlar sorun yaratabilir cafe işletiyorum elimdeki pasif sogutmalı asusun 8500gt lerinin hepsini teker teker garantiye yolluyorum yanıyorlar ve fan takıp geri yolluyorlar...sorunu atinin 3650 serisinde yaşadım...