Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bu Ping Test Sonuçları Nasıldır Ve Etkisi Nedir?

temmuz
 Share

Recommended Posts

Bu sonuçlar ne anlama geliyor ve ortalamaya göre iyimidir yada ne kadar iyidir?
Oyuncu değilim, beni internette ve yerel ağda nasıl etkiler? Başka etki ve sonuçları varmıdır?

[img]http://www.pingtest.net/result/31577894.png[/img]

Speed test programın ping değerleridir bunlar,hangi yere çektiğinin ifadesidir.Bu değerler sizi bağlamaz,önemli olan internetteki bağlantın esnasında pc nin arka planda bağlanacak siteye ulaşmak için çektiği pinglerdir bunları normalde göremezsin.O kadar eldeki değerlere kendinizi bağlamayınız.

Ne internette nede local ağda seni etilemeyen bir durum.Gercek internet ping değerini merak ediyorsan,donatılar icindeki msdos komutunu çalıştır ordan ping internet adresin yada local ağda bağlanmak istediğin pc nin ip adresine ping atar görebilirsin.Bu verilerin etkisi altında kalma derim.

Altta tnctr sitesine çekilen ping değerlerini göreceksin,69 ms de siteye ulaşıyor.

[img]http://i.imgur.com/Vt5GF.jpg[/img]

Edited by mucit41

[quote name='mucit41' date='06 Ocak 2011 - 02:34 ' timestamp='1294274641' post='938885']
Speed test programın ping değerleridir bunlar,hangi yere çektiğinin ifadesidir.Bu değerler sizi bağlamaz,önemli olan internetteki bağlantın esnasında pc nin arka planda bağlanacak siteye ulaşmak için çektiği pinglerdir bunları normalde göremezsin.O kadar eldeki değerlere kendinizi bağlamayınız.

Ne internette nede local ağda seni etilemeyen bir durum.Gercek internet ping değerini merak ediyorsan,donatılar icindeki msdos komutunu çalıştır ordan ping internet adresin yada local ağda bağlanmak istediğin pc nin ip adresine ping atar görebilirsin.Bu verilerin etkisi altında kalma derim.

Altta tnctr sitesine çekilen ping değerlerini göreceksin,69 ms de siteye ulaşıyor.

[img]http://i.imgur.com/Vt5GF.jpg[/img]
[/quote]

Yine bir mucit cevabı ;

Ping komutu ICMP (internet control mes. protokl ) ECHO komutudur. Yani bunu biz networku kontrol amaclı kullanıyoruz. Mesela agındaki bir pc nin acık oluo olmadıgını kontrol etmek için ( firewall enegellememişse ) örn ping hasan hasan isimli pc ismi ip ye cevrilir ve aksi belirtilmemişse 32 byte ile pinglenir.

Şöyle düşünebilirsin Hasan ordamısın? Hasan: Burdayım Yoksa; hasan cvp vermiyor der

ping cvplama suresi onemilidir. Cogu server makineyinin orda olup olmadıgını ogrenmek için pingler ozellikle eski irc yonteminde ping ordamısın cvp cok gec gelirse bu heralde orda değil baglantısını keseyim der.

TTL de max hop sayısı ( router vs.. ) orneğin aşagıda tnctr 56 hop u gecerse ping i geri gonderir. Hızlı ping daha iyidir. Ben cepden baglanıyorum 170ms ping liyorum e dolayısıyla baglatım yavad

en yuksek 10ms gibi lokal network agda olur. Eger paket kaybolursa ters giden bişiyler var demektir.

Routerları gormek içinde tracert komutunu kullanabilsin

orn.

tracert tnctr.com

Edited by tnc_tr

[b]Bir konuda -hele hele teknik bir konuda- bilgilendirme ve yorum yaparken, bilgi kaynağını da göstermek gerekir...

Örneğin, yukarda 2 no.lu iletideki internet bağlantı kalitesini belirlemede "Ping" ölçümlerinin bağlayıcı -yani belirleyici- olmadığınına yönelik yorum kaynağı, dayanağı olmayan havada kalmış boş bir söylemdir...[/b]

[size="3"][color="#0000ff"][b]İnternet Bağlantı Kalitesini Saptama Ölçümleri:[/b][/color][/size]

* Veri paketlerinin geliş-gidiş süresi ([color="#0000ff"][b]Ping[/b][/color]), bu sürenin kararlılığı ([b][color="#0000ff"]Jitter[/color])[/b] ve geliş-gidiş sırasında paket kayıplarının ([color="#0000ff"][b]Packet Loss[/b][/color]) olup-olmaması internet bağlantı kalitesinin saptanmasında baş belirleyicilerdir.

* Şuan için bu ölçümleri yapan ve yaptığı ölçümlerin sağlıklı olduğu kabul edilen kurumların başında "[color="#0000ff"][b]speedtest.net(pingtest.net[/b][/color])" sitesi gelmektedir.

* Söz konusu site "Ping", "Jitter" ve "Packet Loss" adıyla yaptığı üç ölçümün ortalamasını hesaplayarak, internet bağlantı kalitesini 1 ile 5 arasında değişen bir puanlama ([color="#0000ff"][b]MOS[/b][/color]) ile "[color="#0000ff"][b]A, B, C, D, F[/b][/color]" şeklinde 5 sınıfa ayırmaktadır, şöyle:

[b]- [color="#0000ff"]A[/color] Sınıfı: "MOS" değeri 4.37'nin üstünde ise bağlantı kalitesi çok iyi ve kusursuzdur (Ping: 50 ms'nin altında ve paket kaybı % 0'dır);

- [color="#0000ff"]B[/color] Sınıfı: "MOS" değeri 4.28 ~ 4.37 arasında ise bağlantı kalitesi oldukça iyidir; ancak, bazı çevrimiçi oyunlarda üstün başarım sağlanmayabilir (Ping: 90 ms dolayında, paket kaybı % 0'dır);

- [color="#0000ff"]C [/color]Sınıfı: "MOS" değeri 4.00 ~ 4.27 arasında ise bağlantı kalitesi orta hallidir; sesli bağlantılarda aksamalar, çevrimiçi birçok oyunda başarım düşüklüğü yaşanır (Ping 150 ms, paket kaybı % 1 dolayındadır);

- [color="#0000ff"]D[/color] Sınıfı: "MOS" değeri 2.50 ~ 3.99 arasında ise bağlantı kalitesi kötü ve sorunludur; servis sağlayıcısına durum bildirilmeli ve yardım istenmelidir (Ping: 300 ms, paket kaybı % 3 dolayındadır);
[/b]
[b]- [color="#0000ff"]F[/color] Sınıfı: "MOS" değeri 2.50'nin altında ise bağlantı kalitesi çok kötüdür; servis sağlayıcısından sorunu çözmesi istenmelidir (Ping: 500 ms'nin üstünde, paket kaybı % 20 dolayındadır).
[/b]
[u][b]Kaynak için bkz:[/b][/u]

http://www.pingtest.net/learn.php#components

http://www.pingtest.net/help.php#q4

Edited by taba

Benim 10+2+0=12 12/3=4 Ortalamam 4 gibi oldukça düşük bir değer çıktı. Öyleyse buna ters orantılı olarak benim MOS değerim (Bir çeşit Not gibi herhalde) yüksek olmalıydı ve bu durumda benim hattıma PINGTEST. NET sitesi 4.40 gibi yüksek bir MOS vermiş (Artık nasıl hesaplıyorlarsa), hat kalitemide A olarak sınıflandırmış (Kendimi pekiyi not olmış öğenci gibi hissettim). Yani neredeyse kusursuz (en azından, çok iyi) bir hat diyor sanırım.
Doğru anlamışmıyım?

[quote name='temmuz' date='06 Ocak 2011 - 07:36 ' timestamp='1294292813' post='938923']
Benim 10+2+0=12 12/3=4 Ortalamam 4 gibi oldukça düşük bir değer çıktı. Öyleyse buna ters orantılı olarak benim MOS değerim (Bir çeşit Not gibi herhalde) yüksek olmalıydı ve bu durumda benim hattıma PINGTEST. NET sitesi 4.40 gibi yüksek bir MOS vermiş (Artık nasıl hesaplıyorlarsa), hat kalitemide A olarak sınıflandırmış (Kendimi pekiyi not olmış öğenci gibi hissettim). Yani neredeyse kusursuz (en azından, çok iyi) bir hat diyor sanırım.
Doğru anlamışmıyım?
[/quote]
[b]Sn. 'temmuz',[/b]

Yukarda sozü edilen hesap, sizin sandığınız gibi değil algoritma temelli bir hesap...:)

Verdiğiniz test görüntüsünden bağlantı kalitenizin çok iyi ve de kusursuz olduğu anlaşılıyor...

Benimkisi ise aşağıda:
[URL=http://www.pingtest.net][img]http://www.pingtest.net/result/31597513.png[/img][/URL]

Edited by taba