Jump to content

İstanbul Senfonisi Sazlarıyla Dünyaya Açılıyor

NoobAccountant
 Share

Recommended Posts

[b]Piyanist ve besteci Fazıl Say, İstanbul Senfonisi adlı eserinin seslendirileceği her yerde, ney, kanun ve darbuka, bendir, kudüm gibi Türk motifli vurmalı çalgıların kullanılmasını şart koştu[/b]

[img]http://i.sabah.com.tr/sbh/2011/01/06/Haber/34378563178.jpg[/img]

[i]Yılbaşı akşamı NTV'de yayınlanan konserde, eserin yedinci bölümünün reklamla kesilmesine tepki gösteren Fazıl Say'ın İstanbul Senfonisi adlı eserinin, Klasik Batı Müziği repertuarı içinde özel bir konuma sahip olduğu tartışılmaz. Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın Konzerthaus Dortmund'un siparişi üzerine 2008-2009 yıllarında bestelediği ve yedi bölümden oluşan İstanbul Senfonisi adlı eserinde Klasik Batı Müziği enstrümanlarının yanı sıra beş de geleneksel Türk enstrümanı var: Ney, kanun, darbuka, bendir ve kudüm. İlk olarak 13 Mart 2010'da Almanya'da Dortmund'da WDR Köln Orkestrası, 25 Aralık'ta da İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Gürer Aykal yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın seslendirdiği eserde, solist olarak Burcu Karadağ (ney), Aykut Köselerli (vurma sazlar) ve Hakan Güngör (kanun) de yer almıştı.

Her iki konserde de dinleyicilerin dakikalarca ayakta alkışladığı İstanbul Senfonisi, Klasik Batı Müziği enstrümanlarıyla geleneksel Türk enstrümanlarını senfonik bir eserde buluşturması açısından da önemli.[/i]

[b]MOSKOVA VE HAMBURG SIRADA[/b]

[i]Eseri iki yılda besteleyen Fazıl Say da 'Nostalji', 'Tarikat', 'Sultan Ahmet Camii', 'Hoş giyimli genç kızlar Adalar vapurunda', 'Haydarpaşa Garı'nda Anadolu'ya gidenler üzerine', 'Alem gecesi' ve 'Final' bölümlerinden oluşan eserin seslendirilişinde, Türk enstrümanlarının da çalınmasını şart koştuğunu söylüyor: " İstanbul Senfonisi, melodiden sakınmayan bir eser. Eserde İstanbul melodilerinin de olması gerekiyordu. Ney, kanun, darbuka, bendir ve kudüm gibi Türk enstrümanlarının bu kadar büyük ve prestijli bir klasik müzik eserinde yer alması belki de bir ilk. Ben de partisyonda bu enstrümanlarla çalınmasını şart koştum. Üç solistimiz, Burcu Karadağ, Aykut Köselerli ve Hakan Güngör, eserin seslendirileceği her konsere katılacak. Eser martta Moskova, temmuzda da Hamburg'da seslendirilecek."[/i]

[hr]

[i]Fazıl Say, Harem'de 1001 Gece adlı eserinde de kudüm, tef ve darbuka olduğu için Aykut Köselerli'nin eserin çalındığı 20 ülkeye gittiğini söylüyor.

Say, İstanbul Senfonisi'nin yurtdışında da ney ve kanun icracıları yetiştirme konusunda etkili olacağını düşünüyor: "Bundan 40-50 yıl sonra da neyzenler, kanun çalanlar olacak. Yabancı orkestralarda seslendirilirken belki kanunun yerine arp, neyin yerine de alto flüt çalınabilir, ama ben ney ve kanun olmasını tercih ederim." [/i]

Kaynak : [quote]http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/muzik/2011/01/06/istanbul_senfonisi_kendi_sazlariyla_dunyaya_aciliyor[/quote]