Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Pardus Paylaşım ve Sorunlar/Çözümler Başlığı

tbmaf
 Share

Recommended Posts

1.png

Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz. Biz kurulum yapacağımız için 10 saniye bekledikten sonra Pardus 2009 kurulumuna geçeceğiz.

2.png

Pardus'u kullanmak için Genel Kamu Lisansı'nı onaylamalısınız. Lisans metnini bu pencerede okuyabilirsiniz. Evet kabul ediyorum' u seçip ileri diyoruz.

3.png

Bu aşamada CD'den sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü, yani CD'nin doğru basılıp basılmadığını kontrol edebilirsiniz. Cd2 yi doğru yazdırdığınıza inanıyorsanız ileri deyin kontrol etmek için Doğruluğu kontrol et' e tıklayın.

4.png

Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz. Burada klavyemizi seçiyoruz. Genel de takılı olan klavye seçili geliyor ama doğru mu diye ağağıdaki kutucuğa yazıp deneyebilirsiniz. İleri diyoruz.

5.png

Bu ekranda tarihi, saati ve bulunduğunuz yeri düzenleyebilirsiniz. Yaptığınız ayarlar donanım saatinizin ayarlarını da güncelleyecektir. Yine seçili geliyor tabi değiştirebilirsiniz. Seçtikten sonra ileri diyoruz.

6.png

Sisteme bir kullanıcı eklemek için ekranın üst kısmında bulunan ilgili kısımları doldurun ve "Kullanıcı Ekle" düğmesine basarak sisteme kullanıcınızı ekleyin. Eğer eklediğiniz kullanıcıya yönetici haklarını vermek istiyorsanız, kullanıcıyı eklemeden önce ilgili kutucuğu tıklayarak kutuya onay işareti koymayı unutmayın. İkide bir şifre sormasını istemiyorsanız olurturduğunuz kullanıcıya yönetici hakları verin ve bu kullanıcıya parola sorma seçeneğini işaretleyin. Kullanıcı ekleye tıklayın. Sonra gelişmiş sekmesini açın otomatik giriş kullanıcısı bölümünden kendi kullanıcı adınızı seçin.

7.png

Burada, sisteminizin yetkili kullanıcısının parolasını ve bilgisayarınızın ağ üzerinde görüneceği ismi belirleyebilirsiniz. Bu parolayı oluştururken unutmayacağınız ama kolaylıkla tahmin edilemeyecek bir parola seçmeye özen gösterin. Parola ve makine adı seçip ileri diyoruz.

8.png

Bu ekran disk bölümlendirme ekranıdır. Yapacağınız ayarlar diskinizin üzerinde yer alan verileri silebileceğinden yaptığınız ayarların doğruluğundan ve mevcut diskinizde yer alan bilgilerin mutlaka bir yedeğini aldığınızdan emin olun. Burada asıl konu eğer Pardusu bir windows ile birlikte kullanacaksanız diskinizi önceden windowsta bölümleyin yani kolaylık olması açısından windowsta ayırın bölümü. Sonra burada gözükecek diskiniz. Yukarıdan diskimizi seçöiyoruz ve aşağıdan "kullan" bölümünden "Pardus dosyaları için zorunlu"seçeneğini seçiyoruz. "Pardus buraya kurulacak" mesajı görünmeli üstte bundan sonra ileri diyoruz.

9.png

Zorunlu disk bölümü olarak Pardus sistem dosyalarının konacağı bir bölüm yaratmalısınız. İsteğe bağlı olarak kullanıcı dosyalarının da yer alacağı bir bölüm yaratabilirsiniz. Bu sayede sisteminizde bir sorun meydana gelse bile kullanıcı dosyalarınız zarar görmez. Ayrıca yeni sistem kurulumunda yarattığınız bu alanı kullanıcı dizini olarak gösterip ayarlarınızın ve kişisel dosyalarınızın kurduğunuz yeni sisteme de aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Burayı aynı bırakıyoruz. Eğer windows ile kullanacaksak "Diğer işletim sistemlerini açılış menüsüne ekle" nin işaretli olmasına dikkat ediyoruz. (aksi halde windowsu bulabilmek için uğraşmanız gerekebilir.)

10.png

Kurulumdan önceki son adımdır. Burada şimdiye kadar yaptığınız işlemlerin özetini görebilirsiniz. Burada ise işlem özetimizi görüyoruz. Pardusu ayarladığımız tüm ayarların özeti.

11.png

Kurulumu başarıyla tamamladınız. İleri'ye tıkladıktan sonra CD'yi çıkarıp bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz. Cd'yi çıkarın Pardus' un keyfini sürün.

12.png

Bilgisayarınızı baştan açtığınızda bu sistem yükleyici ekranı ile karşılaşacak ve başka işletim sistemleri kuruluysa hangisinden açacağınıza karar verebileceksiniz. Ve bu da Pardus önyükleyicisi eğer windows ile kurduysanız burada bir de Windows seçeneği olacaktır windows işletim sistemine ulaşabilmeniz için.

Hayırlı olsun. Güle Güle Kullanın. Özgürlüğün tadını çıkarın. ;)

bts01.png

• Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Çok güzel çalışma teşekkürler sen ben kullanmazsak kim kullanacak bunu duyarlı olalım arkadaşlar ben kullanıyorum wine yi de kurdunuz mu hiç bi sorun yok windows da çalışan programları da kullanabilirsiniz.

Ben birkez kurdum windows sistemim uctu gıtti

Birde ben hem windows hem pardus kullanmak ıstıyorum bole bısı mumkun mu bıde wındowstan pardusun kurulu oldugu kısıma pardustende wındows un kurulu oldugu kısıma ulasmak mumkun mu

Edited by ŞimşekAdam

Ben birkez kurdum windows sistemim uctu gıtti

Birde ben hem windows hem pardus kullanmak ıstıyorum bole bısı mumkun mu bıde wındowstan pardusun kurulu oldugu kısıma pardustende wındows un kurulu oldugu kısıma ulasmak mumkun mu

Tabi ki mümkün burada anlattıklarım zaten genelde windows ile birlikte kullanmak için. Ben şu an Xp,7 ve Pardus kullanıyorum. Anlatılanları aynen uygularsanız sorun çıkmaz. Ama dediğim gibi disk bölümlemeyi önce windows üzerinde yapın disk bölümleme kısmında kafanız karışmasın. Pardus üzerinden windows dosyalarına ulaşabiliyorsun fakat windows üzerinden Pardus dosyalarına ancak küçük bir program sayesinde ulaşabilirsin ki windows üzerinden pardus dosyalarına ihtiyacın olacağını sanmıyorum. ;)

ben Herşey iyi güzel laptopda kullanıyorum ubuntu iyi güzelde bence şunu başlığa eklemelisin çünkü bilmeyen vs. arkadaşlar olabilir kullandıkları gerekli yazılımlar sorun yapabiliyor veya pisi si falan olmalı linux destekliyo olmalı sen demek istediğimi anladın umarım bunuda ekleki millet şoke olmasın ve linuxla uğraşan arkadaşlar belki bu başlığa baqarlarsa tivibuyu linuxda kullanmanın bir yolu varmu ? veya pardusda bir yolu varmı

ben Herşey iyi güzel laptopda kullanıyorum ubuntu iyi güzelde bence şunu başlığa eklemelisin çünkü bilmeyen vs. arkadaşlar olabilir kullandıkları gerekli yazılımlar sorun yapabiliyor veya pisi si falan olmalı linux destekliyo olmalı sen demek istediğimi anladın umarım bunuda ekleki millet şoke olmasın ve linuxla uğraşan arkadaşlar belki bu başlığa baqarlarsa tivibuyu linuxda kullanmanın bir yolu varmu ? veya pardusda bir yolu varmı

Evet ne demek istediğini anladım ama bu dediklerin başka bir başlık altında tartışılıyor zaten oradan elimden geldiğince yardımcı oluyorum. Düşüncen için teşekkürler. Bu başlık sadece kurulum ve kurulum sorunları. ;) Tivibu kullanmadığım için hiç denemedim. Silverlight istediği için çalışmayabilir. Sen denedin mi hiç?

Edited by exi23

Ben kullanıyorum. Mailo kurcala kardeşim yoksa hep karışık gelir. Şurayı incele yardımcı olacaktır sana.

http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Windows%27tan_Pardus%27a_ge%C3%A7i%C5%9F[/CODE]

Ekran görüntülerinizi alıp kullanabilir miyim?

Ekran görüntüleri pardus.org.tr den alıntı zaten. Kullanabilirsin tabi ki.Görevimiz Pardus tanıtımı değil mi? ;)

windows tabanlı programları destekliyormu?_

Hangi programları kullanacağına bağlı. Wine adlı programla % 80-90 bir verimle çalıştırabilirsiniz programlarınızı. Oyunlar konusunda bilgim yok oyun oynamadığım için ama play on linux adlı programın depolarında assasin crid, war craft dahil 150 den fazla oyun var. Ama şunu söylemek isterim depolarındaki ve kendi hazır programları ile başka programa ihtiyaç duymayacaksınız. Emin olabilirsiniz.

Pardus'u gözünüzde büyütüpte korkuya düşmeyin. Bırakın o sizden korksun :) İncelerseniz zaten ortalama 2 gün içinde kullanmaya başlayabilirsiniz :)

Edited by TLnY

Paket yonetıcısının yerını bılen varmı

Uygulama başlatıcı(başlat) - uygulamalar - sistem - yazılım ekle-kaldır. ;) Orada arama kutusu var program bulmak için genelde onu kullanıyorum. Daha basit.

Smolt nasıl kapatabilirim şuan pardus işletim sistemini kullanıyorum

Nasıl kapatabilirim derken sorun ne?