Jump to content

Pardus Paylaşım ve Sorunlar/Çözümler Başlığı

tbmaf
 Share

Recommended Posts

Yukseltme ıslemını nasıl yapabılırım pekı

Güncellemeleri göster sekmesinde tümü kısmında "bu gruptaki tüm paketleri seç" var ona tıkla hepsini seçili hale getir. Aklıma tam geliyor ama 200 küsür güncelleme vardı bende paketleri güncelle dedim mi 2009.2 oluyor sistemin yeniden başlattığında. Başlangıçta 2009.1 de görünüyor istersen onu açılış yöneticisinde silebilirsin. Kolay gelsin.

• Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bu resimdeki pardusu kurmak için hangi sürüm gerekli ben 2-3 tane farklı sürüm denedim hepsinde kurulum ekranı farklıydı ?

Bu Pardus 2009.1 ve 2009.2 kurulum ekranı.

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar biraz kurcalayayım dedim.Bilgisayar çökme noktasına geldi nerdeyse :)

Görev çubuğunda çalışan programlarımın gözükmesini istiyorum.Önceden gözüküyordu fakat bir şeylere tıkladım.Ve kayboldu bir resim atayım daha açıklayıcı olacaktır.

Az sonra koyacağım.Siteler şu an linuxta çekmiş olduğum resimlerin formatını desteklemiyor.Halleder halletmez resmide koyacağım.

linuxpardus2.png

Edited by angel101

Sağ tıkla panele ekleden seç

denedim olmuyor öyle :/

Önceden gözüküyordu kullandığım programlar şu an ne çalıştırırsam çalıştırayım altta gözükmüyor simgeleri :S

panel ekleden heryerden girdim çıktım yapamadım.

Alt+Tab yaparak programlara erişebiliyorum.

Edited by angel101

denedim olmuyor öyle :/

Önceden gözüküyordu kullandığım programlar şu an ne çalıştırırsam çalıştırayım altta gözükmüyor simgeleri :S

panel ekleden heryerden girdim çıktım yapamadım.

Alt+Tab yaparak programlara erişebiliyorum.

gel seni ubuntu ya geçirelim boşa zaman harcama pardus te :D

gel seni ubuntu ya geçirelim boşa zaman harcama pardus te :D

Neyse Panel ayarları programcık ekleden çalışan programları goruntuleyı secerek hallettım sorunumu :D

Bende ubuntuya geçmek istiyorum fakat bazı arkadaşlar

Pardus daha iyi kolay diyorlar Ubuntu zor diyorlar.

Tam olarak aralarındaki Farkı Windowstaki işletim sistemlerine göre anlatabilirmisiniz.Gerçekten o kadar çok çeşiti var ki Linux'un kafam çok karıştı.Ne yapacağımı anlamadım.

Neyse Panel ayarları programcık ekleden çalışan programları goruntuleyı secerek hallettım sorunumu :D

Bende ubuntuya geçmek istiyorum fakat bazı arkadaşlar

Pardus daha iyi kolay diyorlar Ubuntu zor diyorlar.

Tam olarak aralarındaki Farkı Windowstaki işletim sistemlerine göre anlatabilirmisiniz.Gerçekten o kadar çok çeşiti var ki Linux'un kafam çok karıştı.Ne yapacağımı anlamadım.

forum.ubuntu-tr.org a üye ol biraz gezin sorunların olursa olraya sor

er yada geç cvp lanır

• 2 hafta sonra ...

Windows Ağında Yazıcı Kullanmak

Eğer bir Pardus kullanıcısıysanız ve Windows kurulu bilgisayarların bulunduğu bir ağ üzerinde çalışıyorsanız, ortak kullandığınız yazıcı Windows kurulu bilgisayara bağlıysa bu yazı işinize yarayabilir.

Pardus Menüsü'nden Sistem Ayarları seçeneğini tıklıyorum.

Açılan pencerede Yazıcı Yapılandırması seçeneğini tıklıyorum.

sistem_ayarlari.png

Açılan pencerede Yeni Yazıcı seçeneğini tıklayıp sağ menüde Yeni Ağ Yazıcısı seçeneğini seçiyorum.

yazici_yapilandirma.png

Windows kurulu bir bilgisayardaki yazıcıyı kullanacağım için, Windows Printer via SAMBA seçeneğini seçip sağ taraftaki yazma kutusuna gerekli bilgileri yazıyorum.

yeni_yazici_ekleme.png

Benim kullanmak istediğim yazıcı, hastane ağında yer alan diyaliz1 isimli bilgisayarda kurulu ve diyaliz adıyla paylaşıma açılmış olduğu için hastane/diyaliz1/diyaliz yazıyorum. İleri diyerek işleme devam ediyorum.

yeni_yazici_ayari.png

Kullanmak istediğim yazıcı HP LaserJet 1022 marka model yazıcı olduğu için listeden HP işaretleyip ileri diyorum.

yazici_sec.png

Modeller bölümünden uygun modeli seçiyorum, sürücü bölümünde genelde önerileni (seçili olan) değiştirmeden ileri diyorum.

yazici_modelleri_secme.png

Yazıcı için bir Ad belirleyip, Açıklama yazıp, Tamam diyorum.

yaziciadi_belirleme.png

Kullanmak istediğim yazıcıyı tanıtma işlemi sona erdi. Karşıma gelen pencereden bu yazıcıyı öntanımlı yapabilirim ya da bir deneme sayfası yazdırabilirim.

yazici_ayarlari.png

Ubuntuya hiç başlamayın bi sorununuz oldugunda ubuntu sitesinde muhatap olan yok.Sorunumu yazdım 3 saat beklememe ragmen cevap yazan olmadı.Bende zahmet etmeyin cevap yazmaya benim için ubuntu ve sitesi bitmiştir yazdım.Gerçekten 3 saatte cevap vermeyen site nin destekledigi programı kullanmam.Çokta sorunlu program ubuntu yerine linux mint kullanmanı öneririm.

Torrent ile Pardus İndirin

Torrent bir çeşit dosya paylaşım ağıdır. Ancak diğer ağlardan farklı olarak bir sunucuyla ya da bant genişliği gibi etkenlerle uğraşmadan, paralel olarak dosya indirebilirsiniz. Aynı zamanda torrent ağında indirilen her veri, indirme sırasında kontrol edilir. Böylece hatalı dosyaları boş yere indirmemiş oluruz.

pardus-torrent-acilis.png

Torrent Nedir?

Torrent ağının mantığını daha iyi görebilmek için küçük bir örnek verelim. Böylece teknik detaylarda boğulmadan "Torrent Nedir?" sorusuna daha anlaşılır biçimde cevap verebiliriz. Öncelikle birkaç terim hakkında bilgi verelim:

* Leecher (İndiren): Sadece indirme yapıp torrent sistemine yükleme yapmayan kullanıcılara verilen isimdir.

* Seeder (Yükleyen): Seeder (paylaşımcı) bir dosyanın tamamına sahip olan kullanıcıdır. Ne kadar çok paylaşımcı olursa o dosyanın tamamlanışı o kadar kolay ve çabuk olur.

* İzleyici (Tracker): Bir izleyici, o an o dosya için kaç tane paylaşımcı ve kaç tane dosyayı indiren kişi olduğunu kaydeder. Kullanıcı programları bu verileri aralıklarla izleyiciye gönderir, böylece sisteme girecek yeni kullanıcılarla sistemdeki mevcut kullanıcılar birbirlerinden haberdar olur. İzleyici, indirilen dosyayı içermez ve verinin transferiyle bir alakası yoktur.

Şimdi öğrencilik yıllarınıza ******ürelim sizi (halen öğrenci olan arkadaşlar, okulun burada da karşılarına çıkmasından pek hoşnut değil biliyorum :)). Öğretmeniniz, size sınıfça yapmanız gereken bir ödev verdi. Ancak bir sorun var. Arkadaşlarımızdan bazıları ödevi önceden yapmış diğerleri ise bir kısmını bitirmiş. Peki, şimdi ne olacak? Elinde konuyla ilgili her türlü bilgiyi bulunduranlar eksiği olan hatta elinde hiç bilgi olmayan arkadaşlarıyla paylaşacaklar. Bu sırada bilgiyi alan sırayla yanındaki arkadaşıyla paylaşacak, paylaşım sürerken hepsi aldıkları bilginin doğruluğunu karşılaştıracak. Gerekli bilgileri alıp ödevini tamamlayan arkadaşlar tamamlayamayanlara yardım edecek, yardım alanlar da diğerlerine öğrendiklerini aktaracak. Ödevini bitirenleri ve hâlâ yapanları öğretmenimiz kontrol edecek ve belirli aralıklarla sınıfa duyuracak.

Bu sistemle bir sınıfta ne kadar çok öğrenci varsa, ödev o kadar hızlı hazırlanacak ve ödevin doğruluğu kesin olacak. Ödevin hazırlanacağı gün bir arkadaşımız hasta oldu ve okula gelemediyse bu durum, bizim ödevi yapmamızı etkilemeyecek çünkü sadece gelmeyen arkadaşımızla değil tüm sınıfta bulunanlarla yapıyoruz ödevimizi.

Torrent ağında ödev, indirdiğimiz dosyalar; öğretmenimiz izleyici, biz de dosya indiren kullanıcılarız. Gördüğünüz gibi birinin gelmemesi ödevi bitirmemize engel değil. Torrent'te de durum böyledir herkes bir alır, bir verir. Böylece bir yere bağlı kalmadığımızdan bant genişliği gibi sorunlar olmaz. Ödevini bitirmiş öğrenciler paylaşımcı, tamamlamamış öğrenciler ise indirendir.

Torrent Ağına Giriş Yapalım

Torrent ağının mantığını anladığımıza göre ilk kullanımımızı gerçekleştirelim. Örneğin Pardus 2009.2 Geronticus eremita Kurulan CD sürümünü, torrent yardımıyla nasıl indirebileceğimizi gösterelim.

Torrent ile Pardus İndirme

İlgili Pardus sürümümüze ait torrenti

Please register to see this content.
adresinden ediniyoruz.

pardus-torrent-01-indirme-sayfasi.png

İlgili sayfada bulunan Torrent bağlantısına tıklıyoruz. Tıkladığımızda karşımıza bir açılır pencere gelecek ve bize ne yapmak istediğimizi soracak. İsterseniz "Sabit diske kaydet" dedikten sonra istediğiniz bir an indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Biz Pardus'un son sürümünü bir an önce indirmek istediğimiz için "Birlikte aç - ktorrent" seçeneğini işaretledik ;).

KTorrent yazılımıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Özgürlükİçin'deki paket tanıtımı sayfasından bulabilirsiniz. Seçimimizi yaptık ve tamam tuşuna bastık. Hemen ardından “KTorrent” uygulaması çalıştı ve Pardus Cd'sini nereye indireceğimizi sordu. Biz de yanıtladık :)

pardus-torrent-02-torrent-indirme.png

Gördüğünüz gibi "Şuraya indir:" kutucuğunda indirmek istediğimiz dizini seçtik. İndirmek istediğimiz dizini seçtikten sonra “Tamam” tuşuna basıyoruz ve indirme işlemi başlıyor.

pardus-torrent-03-indirme-durumu.png

Torrent ağı sayesinde Pardus kalıp dosyasını çabucak indirip arkadaşlarımıza Pardus CD'si dağıtabiliyoruz ;).

bu torrent pardus-kurulan-turkce torrenti

peki kurulan-international

ya da live-cd cekmek isteyenler icin bi cozum yok mu?

bir iki kere ftpden downloada kalkistim 3-4mb ile baslayan download hizim 10kb kadar dusuyor birkac dakika icersinde

basta 15-20dk gosteren dl tamamlanma suresi 5dk sonra 1gun+..

bu ne naz?

bu torrent pardus-kurulan-turkce torrenti

peki kurulan-international

ya da live-cd cekmek isteyenler icin bi cozum yok mu?

bir iki kere ftpden downloada kalkistim 3-4mb ile baslayan download hizim 10kb kadar dusuyor birkac dakika icersinde

basta 15-20dk gosteren dl tamamlanma suresi 5dk sonra 1gun+..

bu ne naz?

torrent te hız olabılmesı ıcın o dosyayı seed eden yanı gonderenlerın cok olması gerekıyor ayrıca gonderenlerın hızıda onemlı son resme baktıgında 441 kb ıle cekıyor. aynı anda paylasımcının cok olması lazım yoksa dediğin hızlarda surunursun...

Ubuntu forumundan ben de gayet memnunum. Şahsen sorunum olupta cevap alamadığım olmamıştır. Pardus forumu nedense bana itici geliyor.

Pardus'ta iken daha çok sohbet ortamından yardım almaya çalışıyorum o yüzden.

Ayrıca bir forumda 3 saat çok değildir.

Ubuntu forumundan ben de gayet memnunum. Şahsen sorunum olupta cevap alamadığım olmamıştır. Pardus forumu nedense bana itici geliyor.

Pardus'ta iken daha çok sohbet ortamından yardım almaya çalışıyorum o yüzden.

Ayrıca bir forumda 3 saat çok değildir.

3 saat yerine göre çok uzun bir zaman sonuçta bilgisayarın ana programı olarak kullanılan ubuntu kullanılmayacak kadar bir sorun oluşmuş ise busorunuma cevap 3 saat beklememe ragmen gelmemişse her sorun olması halinde yeniden format atmak zorunda kalıcaksam ben bu program bedavada olsa kullanmam arkadaş.memnun olan kullansın benim için ubuntu bitmiştir.

Arkadaşlar, @YILDIZAVCISI öyle konuşuyor ama Türkiye'de işletim sistemi olarak Ubuntu'dan iyisi yok tamamen Türkçe,hızlı,stabilr. Ayrıca forumalrında sorunlar en geç 1-2 günde çözüme kavuşuyor.

• 5 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

[quote name='SON_VATAN' date='21 Ocak 2011 - 13:13 ' timestamp='1295612613' post='948565']
Arkadaşlar bu pardus 2011 de wine programı yokmu..? birde ati hd 4650 ekran kartı için hangi paketler kurulacak liste halinde verebilirmisiniz..yine ekran kartı driveri yanlış yüklenince bilgisayar açılmıyor bunun içinde çözüm yolu nedir..saygılar.
[/quote]
monitör e gel sistem ayarlarından oradan kendi sürücülerini kullana tıkla çıkanları kur resetle

ama senin kart üst sürüm hd serisi olduğu için kde de az kassada kasılma yapacaktır