Jump to content

İşlemcim Aşırı Fazla Isınıyor.

wampiRei
 Share

Recommended Posts

[center]Arkadaşlar [size="4"][color="#8B0000"][font="Impact"]İntel pentium 4[/font][/color][/size] işlemci kullanıyorum işlemcim ısınıyor macunu değiştirdim yinede ısı düşmedi hatta aksine arttı.[/center]

[center][img]http://i51.tinypic.com/qs9wua.png[/img][/center]

[color="#FF0000"][size="4"][font="Impact"][center]Sorun Çözüldü.[/center][/font][/size][/color]

[size="4"][font="Georgia"][center]Macunu biraz daha fazla sürmek gerekiyormuş. En fazla 49C[/center][/font][/size] Edited by wampiRei

Lütfen biri bişe yazsın

[quote name='alveol' date='08 Şubat 2011 - 22:37 ' timestamp='1297198035' post='959964']
Güç kaynağının fanı tozlanmış olabilir. Onu bi temizle bence. Birde kasada fan var mı?
[/quote]
İşlemcide fan var. Kasanın yan kapağında ufak bi fan var bide power supply'd var

İşlemcide fan var. Kasanın yan kapağında ufak bi fan var bide power supply'de var

kardeşim küçük fanı büyükle değiştir.bendede böyle bir proglem vardı ben kasanın tam üstüne kocan bir fan taktırdım şimdi ısınma %5'in altında oluyor.önce kasanın iyice bir tozunu al olmassa fan taktır.

Konuda vermiş olduğun yazılımsal derece ölçerdeki değerler ile biostaki değerler aynımı onu kontrol et.Pc kasa içindeki power suppliy güçü düşük ve eski ise yeni ve wat değeri yüksek psu ile değiştir ki anakart isdeği tam güçü alabilsin.Eski psu ların wat değerleri düşük ve zaman aşımı ile güçten kaybolması nedeni ile anakart elemaları zorlanmakta ve layık olduğu verimi göstermek için kendileri aşırı çaba göstermelri aşaırı ısınmalara sebep vermektedir,onun için yeni güçlü psu ile pcni terfi etme zamanın gelmiş demektir.2 cisi de cpu fanları.Kullanmakta olduğun cpu fanları zaman ve çalışma aşamasında eski potansiyeli gösteremediğinden işlerini tam göstermiyor,bu aşamada bir terfide cpu fanlarına gelmiş demek oluyor.Bilhassa piyasada bulunan bakır alaışımlı zalman cpu fanları kaliteli olup epey pahalıdır,pcnizi uzun zaman kullanmayı planlıyor iseniz burda bir harcama yaparak zalman marka bakır alışımlı fan alıp sisteminize takmanız gerekiyor bu da bir terfi yöntemidir ki aşırı ısınmayan sisteme sahip olman aşamasında.
Ayriyetten pc nize aşırı sistemi zorlayan programlar yükleyerek pc nizin üzerine yük vermeyiniz ki bazı programların sistemi aşırı derecede kasması işlemciye yük bindirmeside ısınma nedenleri olabilir.Yazılarımı iyi okursan sorunun nedeni rahaca bulabilirsin.

3 ayda bir kasa içi temizlik yapmayı sakın ihmal etmeyiniz.Selametle kalınız.

Arkadaşlar güç kaynağını temizledim ısınmada %20 düşüş oldu açılma hızlandı. Kulanndığım cpu fan zaten bakır alaşımlı. Macunu işlemciye kalınmı incemi sürmem gerekiyor. Sürme yöntemleriyle alakalı olabilirmi. Macunu kullanmadan önce diş macunu sürdüm diş macunu kullanırken ısı %45 ve %65 arasında değişiyordu. Şuan boştayken bile % 60..

Arkadaşım sistemine zalman fan filan alma.Çünkü işlemcine bakılacak olursa eski sistem.Buna yatırım yapılmaz.
Ben kendim 20 cm çaplı yan kası fanı aldım.Yetmedi zalman fan aldım.Ve 650 wattlık hakiki güç kaynağı(power supply) aldım.12 cm lik arka fan aldım.
Ve sistem sorunsuz çalışıyor.Benim diyeceklerimi arkadaşlar söylemişler zaten.Sadece işlemcin neden çok yüksek oranda çalışıyor anlamadım.Bu oran çok yüksek.görev yöneticinden bak bakalım kaç işlem çalışıyor.Bunu kontrol et.İşlemci macununu kaliteli al derim.San tavsiyem yeni sistem alırken güç kaynağını
ve fanlarını kalitesiz alma.Belki fazla para verirsin ama sisteminiz en verimli biçimde kullanırsınız.Kendi bilgisayarımdan bir resim koyayım.Saygılarımla

[img]http://img156.imageshack.us/img156/7010/ekranresmim001.png[/img]

Anakartı gören kasanın kapağını açınız,işlemcinin altındaki kuzey köprüsü diye adlamdırılına chip ve anakartın altında bulunan INTEL-VIA-SIS yazan güney köprüleri olan chipleri elle kontrol et onlarda aşırı sıcaklık varsa senin anakartında bir sorun var demek olur ki anakartını bakıma gönder.Bu tür olaylar işlemcinin de aşırı ısınması nedeni sayılır.
Üstte verdiğim post çevap yorumu da dikkate alınız.

Arkadaşlar araştırdım speedfan bazı pclerde doğru sonuç vermiyor. Everest programını önerdiler. Ordan baktım Oran %35 değerlerinde ve sadece firefox açık şuan pc gayet normal çalışıyor. Kasayı temizledim power supply açtım iyice temizledim. Daha önce Açılırken win7 logosunun olduğu kısımda çizgiler oluyordu şuan o kalktı ve kasa çok sessiz çalışıyor. Eğer işlemci ısınsaydı fanı zorlardı ve ona bağlı ses oluşurdu. Şuan pc gayet normal. Açılması hızlandı. Kapanırken gayet hızlı kapanıyor. Maşallah diyelimde.

[color="#FF0000"][size="4"][font="Impact"][center]Sorun Çözüldü.[/center][/font][/size][/color]

[size="4"][font="Georgia"][center]Macunu biraz daha fazla sürmek gerekiyormuş. En fazla 49C [/center][/font][/size]

[size="4"][font="Georgia"][center]Ayrıca Power Supply iyice temizleyin yoksa power supply tam verim vermediği için ekran kartını işlemciyi zorluyor ve ısınıyor.[/center][/font][/size]

Edited by wampiRei

[quote name='mucit41' date='09 Şubat 2011 - 02:36 ' timestamp='1297212413' post='960151']
Sorunu nasıl çözdüğünü burda belirtki başakalarıda faydalansın birilerin işine yarar sanırım.
[/quote]
Konu'nun altında paylaştım arkadaşım.