Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Aşırı Işlemci Isınması

yayla26
 Share

Recommended Posts

g31m es2l anakart, p4 3.2 ghz(640) işlemci, 2 gb ram, 300 w psu, geforce 7200gs 256 mb ekran kartı.
bu sistemde daha açılışta işlemci ısısı 50-60 derecelerde başlıyor.biraz yüke bindiğinde 76 77 dereceleri görüyor.ancak ne fan sesinde artış var.ne de kasma var.
sorun nerede acaba.77 derece işlemci ısısı olur mu.

Kritik ısı seviyesi 90-100 C derecelerdir, zaten bilgisayarın otomatik kapatır o sıcaklıklarda kedini, ısınmalarda izlenecek klasik bir yol vardır;

1) Fan temizliğini kontrol et, bilgisayarın masaüstü ise ve açabiliyorsan fanlarını ve içini temizle, fanlarına macun sür, eğer dizüstüyse elektrikli süpürge yarıdmıyla fanlardan tozu çek ya da imkanın varsa bir teknik servise ver, iç temizliğini yapıp macununu yenilesinler.

2) Fanların temiz ve sorunsuz çalışıyorken hala ısı problemin varsa daha güçlü fan taktırmayı deneyebilirsin.

Bu arada ısı ölçer programlara da her zaman güven olmuyor, haberin olsun. ;)

[quote name='TORUNAGA' date='21 Şubat 2011 - 12:56 ' timestamp='1298293572' post='967190']
Kritik ısı seviyesi 90-100 C derecelerdir, zaten bilgisayarın otomatik kapatır o sıcaklıklarda kedini, ısınmalarda izlenecek klasik bir yol vardır;

1) Fan temizliğini kontrol et, bilgisayarın masaüstü ise ve açabiliyorsan fanlarını ve içini temizle, fanlarına macun sür, eğer dizüstüyse elektrikli süpürge yarıdmıyla fanlardan tozu çek ya da imkanın varsa bir teknik servise ver, iç temizliğini yapıp macununu yenilesinler.

2) Fanların temiz ve sorunsuz çalışıyorken hala ısı problemin varsa daha güçlü fan taktırmayı deneyebilirsin.

Bu arada ısı ölçer programlara da her zaman güven olmuyor, haberin olsun. ;)
[/quote]

kesinlikle kAtılıyorum arkadaşa.....

Arkadaşım benimde başıma geldi aynı sorun powerını 12'lik 500w power'a değiştir kasa fanında 12'lik tak ayrıca işlemci fanında kötüyse onuda değiştir. Bak görüceksin hem aşırı ısınmadan hemde kasandan gelen sesten eser kalmıcak.

Edited by Beyfendi

yayla26 kardeşim

g31m es2l anakart, p4 3.2 ghz(640) işlemci, 2 gb ram, 300 w psu, geforce 7200gs 256 mb ekran kartı.

senin sistemin benzeri bende de var.

Anakart aynı, p4 3.0 Ghz (630) işlemci, 1.5 gb ram, 300 w psu (diye hatırlıyorum), ati x550 256 mb ekran kartı.

benzer bi sorun bende de oldu.aşağıdaki konu belki işine yarayabilir.

http://www.tnctr.com/topic/164021-pentium-4-630-ithlemci-sycaklydhy-sorunu/page__view__findpost__p__959189__fromsearch__1

[quote name='enesyunlu' date='21 Şubat 2011 - 15:30 ' timestamp='1298295623' post='967198']
kesinlikle kAtılıyorum arkadaşa.....
[/quote]

ayrıca kasa icerisindeki hava akısıdaa düzenli olmalı biryerden girip bir yerden cıkmalı ve parcalara temas etmeli hava cıkarken hava sogutmalı sistemlerde

[quote name='harsh' date='21 Şubat 2011 - 13:47 ' timestamp='1298296662' post='967202']
arkadşaım sen ne tür fan kullanıyorsun? senin işlemci aşırı ısınmasının nedeni senin fanının soğutamamasından kaynaklanıyor...kullandıgın fanınn resmini cekip koyabilrisen sana yardımcı olabiliriz.
[/quote]
cooler master CI5 9IDSP P1-GP markalı fan takılı.söktüm, tekrar termal macun sürdüm.iyice oturttum.sonuç yine aynı.ikinci el aldığım p4 işlemciden şüphelenmeye başladım artık.powerda olabilir tabii.neye evhamlanıyorum biliyormusunuz arkadaşlar,işyerinde ıntel d865 anakartlı p4 2.6 ghz 478 pin pc var.yılların orijinal stok fanıyla ortalama 38-45 derece arası çalışıyor.

arkadaşlar şüphelerimde haklıymışım.cpu dan kaynaklı imiş. başka bi işlemci taktım.düzeldi.
demem o ki, ikinci el alırken tanımadığınız kişi ise yanaşmayın.yanaşırsanız da benim gibi kumar oynarsınız.
ben kaybettim.siz kaybetmeyin.overclock neticesi feleği şaşmış p4 ün.hız aşırtma derken milli serveti yok ediyorlar haberleri yok.mesela bir işlemci çöpe gitti mesela.