Jump to content

Kasadan Ses Geliyor.sessiz Psu+ Fan Almama Rağmen

ahmet_2626
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Sistemim intel e5200 işlemci,ati hd2400 ekran kartı'ydı.
Her kasada bulunan, kabloları taktığımız yerde bulunan fan , ben bilgisayarı aldığım zaman yoktu

Üç, dört gün önce, px9800 gt ekran kartı + hard disk soğutucu +psu 400W hight power + kabloları taktığımız yerin oraya koymak üzere bir fan aldım.
Bunları almam da ki amaç , hem ekran kartımın ısı değerini düşürtsün (eski psu yetersiz kalıyordu ve 75 derece oluyordu) hem de upgrade yapmadan önce ki kasa kadar sessiz olmasıydı..

Ama istediğim gibi olmadı.Isı sorunu hiç yok.Sadece işlemci fanını değiştirmedim onda da yaklaşık 50 dereceyi görüyor..
Bunlara rağmen benim kasa da eskisinden daha çok ses çıkıyor.Taktığım fanları çıkartınca da yine eskisinden bile daha çok ses çıkartıyor.Anlıcağınız ekran kartından sanırım bu sorun..
Ne yapabilirim ?
Öneriniz nedir ?

9800GT 2400'e göre daha fazla güç tüketen ve daha fazla ısınan bir kart bu yüzdende kasa içi havalandırma yeterli değilse hem anakartın hemde işlemcinin daha fazla ısınmasına sebeb olur. Ekran katının sürücülerini ve sıcaklığını kontrol et. Kasanda kullandığın fanlar 8 cm lik fanlarsa eğer düşük devirde kullanmadığın sürece ses yapar mümkünse en az 12 cm lik fan yada 8cm lik silent fanlardan kullanmaya çalış. İşlemcin tamamen yük altına aldığındamı 50 derece yoksa boştaki sıcaklığımı ? Kasada eksoz fan varmı yoksa mutlaka kullan birde highpower psu lar yük altındayken yada kasa içinden çektiği hava sıcak sa daha fazla ses yapıyor ki sendeki psu da 8cm lik fan kullanılıyor yanlış bilmiyorsam o da ses yapar. Bendeki 460 lıkla 600W lığın fanlarını değiştirene kadar ses problemim çözülmedi.

[quote name='memphs' date='14 Mart 2011 - 04:09 ' timestamp='1300076368' post='980062']
9800GT 2400'e göre daha fazla güç tüketen ve daha fazla ısınan bir kart bu yüzdende kasa içi havalandırma yeterli değilse hem anakartın hemde işlemcinin daha fazla ısınmasına sebeb olur. Ekran katının sürücülerini ve sıcaklığını kontrol et. Kasanda kullandığın fanlar 8 cm lik fanlarsa eğer düşük devirde kullanmadığın sürece ses yapar mümkünse en az 12 cm lik fan yada 8cm lik silent fanlardan kullanmaya çalış. İşlemcin tamamen yük altına aldığındamı 50 derece yoksa boştaki sıcaklığımı ? Kasada eksoz fan varmı yoksa mutlaka kullan birde highpower psu lar yük altındayken yada kasa içinden çektiği hava sıcak sa daha fazla ses yapıyor ki sendeki psu da 8cm lik fan kullanılıyor yanlış bilmiyorsam o da ses yapar. Bendeki 460 lıkla 600W lığın fanlarını değiştirene kadar ses problemim çözülmedi.
[/quote]
Ekran kartının sıcaklığında şimdilik sorun yok.Sadece crysis in ayarını kendim yüksek çözünürlük yaptığımda 75 dereceyi buldu ve kapatmıştım.Oyunun benim bilgisayarıma göre ayarladığı çözünürlükte böyle bir sorun yok..
İşlemci ısısı;
http://img820.imageshack.us/i/capturerdz.jpg/

-----------------

egsoz fanının yerini değiştirdim + hard disk soğutucu fanının da altında ki demiri parçaladım.
crysis 1440-900 çözünürlükte mak. 55 derece ekran kartı, mak. 57 derece işlemci..Yalnız yine ses yapıyor, rahatsız ediyor beni.

Böyle kalsa iyi midir ?
Sesi düşüremez miyiz ?
Ekran kartının fanını programı sayesinde düşürebiliyorum.Düşürsem artısı veya eksisi olur mu ?

Edited by ahmet_2626