Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Harddisk Sorunu

HakanAlbayrak
 Share

Recommended Posts

Müşterimin pc' bende harddisk sorunu vardı bazen acıyordu sistemi bazende acmıyordu
bende komple f disk cekip hirenboot içersindeki bi Proğramlar LEVEL FORMAT cektim sanırım olduda fakat
sonra pc acılırken bu hatayı veriyor

[b][color="#FF0000"]pri master hard disk s.m.a.r.t status bad backup and replace[/color][/b] f2 tusuna basmak zorunda bırakıyor direk bioasa giriyor ?

harddisk öldü sanırım

Hard Drive Inspector Pro
Hard Disk Sentinel Professional
gibi programlarla diskin sağlıklımı bakabilirsin
sonrada yine harici disk olarak başka bir pc üzerindeki partisyon programlarıyla (Paragon, Partition Magic vb)
yeniden herşeyi sil partisyonlara böl yavaş biçimlendir.

Edited by ironi

[quote name='HakanAlbayrak' date='01 April 2011 - 22:53 ' timestamp='1301691219' post='986092']
Müşterimin pc' bende harddisk sorunu vardı bazen acıyordu sistemi bazende acmıyordu
bende komple f disk cekip hirenboot içersindeki bi Proğramlar LEVEL FORMAT cektim sanırım olduda fakat
sonra pc acılırken bu hatayı veriyor

[b][color="#FF0000"]pri master hard disk s.m.a.r.t status bad backup and replace[/color][/b] f2 tusuna basmak zorunda bırakıyor direk bioasa giriyor ?

harddisk öldü sanırım
[/quote]

SMArt teknolojisi harddiskin bozulmasını önceden haber veren bir uyarı sistemidir.

Şöyleki hdd de bad sektor oluşması veya aşırı kafa atma dan solayı hdd nin ozel bolumunde bunlar sayılır ve belli bir sayıyı aştıgında smart seni uyarır ; hdd bozulmak üzere verilerini yedekle yenisini tak şeklinde.

Tavsiyem hdd yi biran once değiştirmen yada uyarıyı kapatmak için biosdan SMART secenegini Disable yap.

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar benim laptoptada aynı sorun var daha doğrusu ilk hardiskte bu uyarıyı veriyordu ne yaptım ne ettiysem başaramadım en sonunda hardisk öldü diye sıfırını aldım ama 1 ay kullandım kullanmadım yeni hardiskte yine aynı uyarıyı verir oldu. Ne yapacağımı şaşırdım garantisi var bu durumdaki hdd garantiye girermi ve son olarak bu uyarıları almamda laptoptan olabilirmi veya biostan ( biosu yeni güncelledim )
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim
Hdd markası Samsung HM160HC 160gb Pata

• 3 years yıl...

Bios a girip HDD ayarlarından eğer HDD niz sata ise AHCI yı seçin kaydedip çıkın. Sata değilse İde yi seçip kaydedip çıkın. Sorunun çözümü budur :) geçen hafta başıma geldi aklıma direk HDD geldi bios a girip denedim ve oldu şuan herhangi bir sıkıntı yok ;) eski tarihli konu ama canlandırmak lazım :)