Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

İlginç Ddr3 1333Mhz Ram Sorunu

MaSK
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar bende 2 tane kingston DDR3 1333mhz ram var 6 aydır sorunsuz kullanıyordum son 1 haftadır pc de garip kitlenmeler olmaya başladı bende ramin birini çıkardım sorun çözüldü. şimdide 2. ram i tekrar taktıgımda pc açılır gibi oluyor kendini resetliyor ekran açılmadan ama. basıyorum dügmeye açılır gibi oluyor küt resetleniyor. ramlerin yerini degiştirdim tekrar taktım ikisini yine aynı. ama ramleri tek - tek taktıgımda sorun yok. neden böyle yapıyor. anakart gigabyte ep35c-ds3r

bu arada ram testide yaptım tek tek takıp arıza bulamadı

Biosu default yap. Eger varsa biosun otomatik oc seçeneklerini kapat. Ramlerinde aynı seriyse doğru çalışması gerekir. Lakin en sağlam yol RAMleri başka bir bilgisayarda çift olarak denemek. Düzgünce çalışıyorsa anakart veya güç kaynağı sebepli arızalara yönelmek gerekir.

Edit : Ramlere voltaj vermek daha önce denemediysen tehlikeli bir yol olacaktır. En sağlamı sen RAM leri başka makinede çift olarak çalıştırmayı dene.

ep35c-ds3r ram kısmında oldukça sorunlu bir anakarttır gigabyte ayni serinin birkaç versiyonunu çıkarmasına rağmen sorunu bir türlü tamamen halledemedi, kısacası anakart çok ram seçiyor, aynı anakartlı sistemi 2 yıl kullandım birkaç marka ram değiştirdikten sonra anakart en sonunda corsair value olanlarında karar kıldı, özellikle performans ramlarında sıkıntı çıkarıyor iyi derecede overclock bilgisi olanlar ancak stabil çalıştırabildiler. zamanında forumlarda çok yazıldı çızıldı ram uyuşmazlıkları ve sorunları hakkında. muhtemelen ramlarında sıkıntı yoktur anakart sıkıntı yaratiyordur. bu anakart bios yüklemekle, voltaj vermekle filan ram sorununu halledemiyor,ramları değiştirme imkanın varsa deneme yoluyla stabil kullanabileceğin bir ram seç, dual kullanacaksanda paket ramlardan olsun.

pili çıkarttım taktım kendi kendine default ayarlarını yaptı açtı pc yi ama 2 ramle açmıyor.
bu arada bu ramlerı 6 aydan fazladır kullnıyorum şimdi sorun yapmaya başladı. biosta ram voltaj ayarlarını normal olarakmı bırakıyım yoksa otomatiktemi bırakıyım ?

[quote name='MaSK' date='02 April 2011 - 14:00 ' timestamp='1301752848' post='986355']
pili çıkarttım taktım kendi kendine default ayarlarını yaptı açtı pc yi ama 2 ramle açmıyor.
bu arada bu ramlerı 6 aydan fazladır kullnıyorum şimdi sorun yapmaya başladı. biosta ram voltaj ayarlarını normal olarakmı bırakıyım yoksa otomatiktemi bırakıyım ?
[/quote]

Acaba Power Supply sorunu olabilir mi? Varsa elinde çalıştığından emin olduğun bir power ile dene.

anakartın ram destek listesi vardır oradan seç ram i kıtapçığında yada sitesinden kesin bulursun[codebox]http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-ep35c-ds3r_21/download/memory[/codebox]

Edited by yawuz58

şuan 1. ram i test ediyorum memtest86 v4.20 ile

PASS: %78'de

8.Testte

Errors: sıfır Şuan

[quote name='yawuz58' date='02 April 2011 - 14:40 ' timestamp='1301755237' post='986385']
anakartın ram destek listesi vardır oradan seç ram i kıtapçığında yada sitesinden kesin bulursun[codebox]http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-ep35c-ds3r_21/download/memory[/codebox]
[/quote]

22/01/2008 tarihli

1. ram testi bitti arkadaşlar sıfır hata

2. ram testine başlıyorum hadi hayırlısı bakalım

Ram Modeli: [b]Kingston KVR1333D3N9K2/4G KIT OF 2 - 1.5v[/b]

Edited by MaSK

tarih ne fark eder zaman geçtikçe liste değişmez anakart üretilir bütün marka ram ler test edilir
listeye konur şöyle bir durum var kingston 4gb KVR1333D3N9 bunun 1 gb olanı destek listesinde vardır
siz KVR1333D3N9 2gb varsa 4gb sini kullanabilirsiniz önemli olan part no su gb si fark etmez diye biliyorum
birde inanırmısınız bende benzer dertten muzdariptim hilevel ram vardı pc bazen reset atıyordu
ekranda renkler biebirine giriyordu bu sefer anakartımın bellek listesinden aldım ram i 1gb diyordu listede
ben 2gb 2 tane aldım bakalım yeni taktım fakat bir sorun daha oldu bellek 4gb kullanılan miktar 3.25 gb diyor
anakart 4gb destekliyor işletim sistemimi desteklemedi acaba reset sorunu filan çıkarsa tekrar yazarım

[quote name='yawuz58' date='02 April 2011 - 15:05 ' timestamp='1301756759' post='986413']
tarih ne fark eder zaman geçtikçe liste değişmez anakart üretilir bütün marka ram ler test edilir
listeye konur şöyle bir durum var kingston 4gb KVR1333D3N9 bunun 1 gb olanı destek listesinde vardır
siz KVR1333D3N9 2gb varsa 4gb sini kullanabilirsiniz önemli olan part no su gb si fark etmez diye biliyorum
birde inanırmısınız bende benzer dertten muzdariptim hilevel ram vardı pc bazen reset atıyordu
ekranda renkler biebirine giriyordu bu sefer anakartımın bellek listesinden aldım ram i 1gb diyordu listede
ben 2gb 2 tane aldım bakalım yeni taktım fakat bir sorun daha oldu bellek 4gb kullanılan miktar 3.25 gb diyor
anakart 4gb destekliyor işletim sistemimi desteklemedi acaba reset sorunu filan çıkarsa tekrar yazarım
[/quote]
işletim sistemin 32bit ise 3.25 görmesi normaldir.64 bit işletim sistemi kullanman gerekir.

arkadaşlar çok şaşırtıcı bişey oldu ram testleri bitti. error sıfır. ikisinide taktım şimdi pc açıldı ve stabil. bakalım bugun sabaha kadar kapatmıycam. kilitlenip kapanacakmı ?

[quote name='ozyol' date='02 April 2011 - 14:19 ' timestamp='1301753998' post='986373']
Acaba Power Supply sorunu olabilir mi? Varsa elinde çalıştığından emin olduğun bir power ile dene.
[/quote]