Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bilgisayar Kapandıktan 5 Sn Sonra Tekrar Açılıyor?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Herkeze kolay gelsin diliyorum.
Arkadaşlar çıldırmak üzereyim
Bilgisayarıma Win7 kurmuştum. İlk 5 gün çok güzel çalışıyordu. Birgün bilgisayarımı kullanıyordum işim bitti, kapatim dedim. Bilgisayarı kapattım kapandıktan 5 saniye sonra tekrar açlımaya başladı. Defalarca kapatmak için uğraştım sorun yine aynı. Sonra tekrar Win7 ile format attım sorun yine aynı.
Başka yapacak birşey bulamayınca XP ye dönüm dedim. PCme XP kurdum Bilgisayarımı kapatim dedim. Yine aynı sorun kapandıktan 5 saniye sonra bilisayarım tekrar açılıyor.
Artık bu sorunun yazılımsal olmadığını anladım.
Benim sizlerden ricam bilgisayarımı nasıl eski haline döndürebilirim.
Ne yapmam lazım?

Anakartım:
biostar945gzmicro775se Edited by &ULTİMATE&

[b]@xfailedkomplex[/b]
Faks modem yok. Enternet girişi yok (Nokia PC Suit ile bağlanıyorum), TV kartı yok

[quote name='xfelix' date='05 April 2011 - 20:03 ' timestamp='1302023034' post='988085']
pawer yada anakarda sorun var yani şase var buşekilde kulanırsan bilgisayarı yakarsın
[/quote]

Yapma ya
Acaba bios ile ilgili olabilirmi? Biosun pilii söküp taksam düzelme ihtimali varmıdır?
Yalnız daha önce bios pilini hiç sökmedim . Söküp taktıktan sonra neyle karşılaşabilirim. Bios ayarlarından da anlamam.

[color="#000000"]@Umudooooo[/color]
Power düğmesi takılı olmadığından eminim. Çünkü fişi çekip 5 dakika bekleyip tekrar taktıktan sonra Pc açlılmıyor.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='&ULTİMATE&' date='05 April 2011 - 19:07 ' timestamp='1302023268' post='988089']
Yapma ya
Acaba bios ile ilgili olabilirmi? Biosun pilii söküp taksam düzelme ihtimali varmıdır?
Yalnız daha önce bios pilini hiç sökmedim . Söküp taktıktan sonra neyle karşılaşabilirim. Bios ayarlarından da anlamam.
[/quote]

aga biosu sıfırlar sen önce biosu sök tak olmazsa git bi saatciye al bitane pil tak olmassa büyük ihtimal anakart şase yapmıştır.powerden oldugunu sanmıyorum zaten.

1>Biosa gir orda bios load otimize defaults yazan yere tıkla bios eski ayaralarına geri gelir;saat ve tarihi ayarla.
Power managment setup ayarlarını kontrol et alttaki gibi yap:

ACPI Suspend type : S1(POS)
Soft-off by power putton :Instant-off
PME Event wake up : Enabled
Modem Ring On : Disabled
USB Resune from suspend : Enabled
Power-on by alarm : Disbled
Power-on by keyboard : Disabled
Power-on by mouse : Disabled
Ac back function : soft-off

2>Denetim masası güç yönetimine gir,alttaki ayarların aynı olduğuna emin ol bak,değişik ise aynısını yap.

[u][b]Güç düzeni:[/b][/u]
Ev-ofis masası
Monitoru kapat : hiçbir zaman
Sabit diskleri kapat : hiç bir zaman
Sistem bekleme konumu : hiç bir zaman

[u][b]Gelişmiş kısım:[/b][/u]
Bilgisayarı hazıda beklet kutucu işaretli olmasına dikkat
Güç düğmeleri : Bilgisayarı kapat

Hazırda beklet kutucuğu aktif olmamasına dikkat et işaret varsa kaldır.

Birde bu şekilde dene bakalım sorun kalkacakmı dene sonucunu burda belirt ki başkalarına faydalı olsun.Selametle kal.

&ULTİMATE&

Benim başıma gelmişti harici ses kartı taktım sonra sorunsuz çalışıyordu pc , sonra pc kapadım baktım tekrar acılıyor yani diyeceğim o ki son zamanlarda hiç bir değişiklik yaptın mı?(pc temizleme vs.)

[color="#000000"]@Mucit41[/color]
2. dediğini denedim sorun yine aynı
1 ciye gelince biosla oynamaktan açıkçası biraz tırsıyorum. :)
[color="#000000"]

@hars[/color]
Pc temizlemek derken kasayı açıp temizlemek mi deiyorsun? Eğer öyle ise hergagi bir temizlik yapmadım
Yaılımsal bir temizlik diyorsan bu sorundan sonra 3 kez format attım ukarıda da söyledim :)

[color="#000000"]@edim.7[/color]
Tam 3 kez format attım 2 kez Win7 3. de XP ye çevirdim Sorun Yine aynı
Yani sorun Yazılımsal değil. Donanımsal

Edited by &ULTİMATE&

&ULTİMATE&

Bende diyorum ki yazımsal bişey değil donanımsal bi sorun biosuda sıfırlasan bile bişey değişmez çünkü bende denemiştim fark eden bişey olmadı.
Bana öyle geliyor ki bir donanım powere tetikliyor bu nedenle tekrar acılıyor.

Biostan korkma veridğim değerleri bir yere not al ve biosa gir aynen yap,benim pc den bu değerleri verdim.Sorun olmaz bir dene Power managment setup ayarlarını aynen bir kontorl edip yap bak bakalım sorun tekkerür edecekmi.Hemen dene bir test yap.Bakıcan sorun çözülmüş olacaktır.

[quote name='mucit41' date='05 April 2011 - 17:46 ' timestamp='1302025597' post='988128']
Biostan korkma veridğim değerleri bir yere not al ve biosa gir aynen yap,benim pc den bu değerleri verdim.Sorun olmaz bir dene Power managment setup ayarlarını aynen bir kontorl edip yap bak bakalım sorun tekkerür edecekmi.Hemen dene bir test yap.Bakıcan sorun çözülmüş olacaktır.
[/quote]

Hiç karıştırmassa daha iyi olur.Bende harici ses kartını taktığım aynı sorunla karşılaştım,biosu çok fazla kurcaladım emin ol hiç bir faydasını göremedim.Sanki kapandıktan sonra power tuşuna basılıyor gibi tekrar acılıyor.Sorunu çözemedim ses Kartını çıkartım şu an sorun yok :dribble:

Edited by harsh

[quote name='harsh' date='05 April 2011 - 20:50 ' timestamp='1302025833' post='988130']
Hiç karıştırmassa daha iyi olur.Bende harici ses kartını taktığım aynı sorunla karşılaştım,biosu çok fazla kurcaladım emin ol hiç bir faydasını göremedim.Sanki kapandıktan sonra power tuşuna basılıyor gibi tekrar acılıyor.Sorunu çözemedim ses lartını çıkartım şu an sorun yok :dribble:
[/quote]

Neden bios ayarlarını düzeltmesini istemediğini anlamış değilim,bendeki sorunsuz çalışan ayarları sundum biosa girip ayaralrı kontrol etsin ve benim sunduğum çalışan ayarlardan farklı ise verdiğim değerlere göre ayarlaması neden tuhaf geliyor sana anlamış değilim.Zormu biosa girip bu ayarları yapmak.Sistemi test etmek.

[quote name='mucit41' date='05 April 2011 - 20:46 ' timestamp='1302025597' post='988128']
[/quote]

Dediklerini yaptım .Şuralar tamam:
1>Biosa gir orda bios load otimize defaults yazan yere tıkla bios eski ayaralarına geri gelir;saat ve tarihi ayarla.
Power managment setup ayarlarını kontrol et alttaki gibi yap:
ACPI Suspend type : S1(POS)
Soft-off by power putton :Instant-off

Fakat biostan şuraları bulamadım: :)
PME Event wake up : Enabled
Modem Ring On : Disabled
USB Resune from suspend : Enabled
Power-on by alarm : Disbled
Power-on by keyboard : Disabled
Power-on by mouse : Disabled
Ac back function : soft-off

Anakartım:
biostar945gzmicro775se

Edited by &ULTİMATE&

Anakart ve bios farklığı görünüyor bence bendeki anakart GA-K8N51GMF.Sendeki f1 ile girilen bios ise alttaki resimdeki gibimi normal ayarlar.Ayarlar alttaki gibi ise sorun yok anlaşılan,değişik ise alttaki resimdeki gibi yap derim sana.

[img]http://img.tomshardware.com/us/2005/09/22/bios_for_beginners/bios-power.jpg[/img]

[color="#000000"]@Mucit41[/color]
Bende biosa delete tuşu ile giriliyor.
Yukarıdaki gibide değil.
Neyse yardımların için çok teşekkür ederim. Seni de yorduk
Artık yarına bir bilgisayar ustasına götürüm baksın ne var ne yakmuş diye.
Hadi kendine iyi bak iyi akşamlar

Diğer yardım eden arkadaşlarada teşekkür ederim

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1302028647__1a.jpg[/img]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1302028685__1b.jpg[/img]

Senin anakartın bios ayarların yukardaki anlaşılan yukardaki orjinal ayarları kullan.Yanlız HPTE Mode ayarların kullanacağın işletim sistemini belirler 32 bit işletim sistemi kullanacaksan 32 olarak kalmalı 64 bit işletim sistemi kullanacaksan ayarın 64 olmalı dikkat et.

abi bencede biosu pek karıştırma.sen bi kasanin içini aç bak.belki powerde bir aksaklık vardır.misal bendede her zamanki attığım format cdsi ile format attığımda driverların hiçbirini tanımıyodu.kasayı çtım iyiyce bir temizledim.powerı filan kontrol ettim bazı parçalar gevşemiş onları tam otutturdum yerine sorun ortadan kalktı.kasanın içini bir kontrol et :)

Arkadaşlar bilgisayarımdaki sorunu düzelttim.

Kasayı açıp ne kadar sökülebilecek kablo varsa yerinden söküp tekrar taktım. :dribble:
Artık bilgisayarım eskisi gibi normal bir biçimde kapanıyor :yahoo:
Bu konu içerisinde yardımcı olan herkeze teşekkür ederim.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='harsh' date='06 April 2011 - 15:43 ' timestamp='1302097397' post='988591']
biosla ilgli değilmiş yani demiştim :pardon: iyi güzel işini halletiysen..
[/quote]
Heh valla tırstıydım :dribble:
Ben buradan çok güzel bir ders çıkardım
Artık bundan sonra her altı ayda bir bilgisayarıma çekap yapacağım. (Temizlik) :dribble: Sizlere de tavsiye ederim. :D
Pcmin kasasını en son 7 yada 8 ay önce açmıştım o da ram takmak için şimdi bir açtım pcmin içi toz pislik dolu.:)

Edited by &ULTİMATE&