Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Işletim Sistem Farkları Neden Kaynaklanır?

Anlatılmayanlar
 Share

Recommended Posts

[b]XP Home edition ile Professional arasında bazı yönetimsel farklılıklar ve yüksek kişiselleştirilme ayarları farkları var. Ev kullanıcısı için aralarında bir fark yok aslında.

Lite sürümü Windows tarafından yayınlanmamıştır. Modifiyedir. Daha eski bilgisayarlar için veya oyun bilgisayarları için kullanılır. Bazı özel servisler ve programlar kapatılmış veya tamamen kaldırılmıştır. Ev kkullanıcısının ne istediğini tam olarak çözümleyemediğimiz için Lite sürümler önerilmez. Aslında şahsen ben ev kullanıcılarına hiçbir şekilde modifiye sistem önermiyorum. Çünkü alışılmışın dışındaki ayarlar/programlar/özllikler modifiyeyi yapan kişinin insafında olduğundan size ters gelebilir.

İlla indirecekseniz site üzerinde "sadece güncelleme entegre edilmiş" sistemler mevcut. Onları kurup kullanabilirsiniz. Kişiselleştirmesi tamamen size kalmış :)[/b]

senelerdir xp kullanıyorum makinamı degiştirdim win7 ultimateye gectim gercekten güzel sistem xp gibi yavaslamıyor enazından pc özellikleri iyi olan en az 4 cekirdek olanlar için ideal bende core2 duo wardı Amd x6 serisine gectim cok guzel rahatlıkla calıstırıyor

aslında ben öle şuraya buraya göz at tarzı değilde sohbet amaçlı fikir istiyorum daha cok...bilen kullanıcılar için....yoksa gogglda istediğin gibi bi arastırma yapabilirsin ama...ben daha cok fikir tarzı xp şöledir win7 şudur gigbi kullananlrdan fikir istiyorum...acaba xp ye devammı etsek yoksa win 7 ye geçişmi yapsak....

[quote name='Anlatılmayanlar' date='06 April 2011 - 10:25 ' timestamp='1302078303' post='988454']
aslında ben öle şuraya buraya göz at tarzı değilde sohbet amaçlı fikir istiyorum daha cok...bilen kullanıcılar için....yoksa gogglda istediğin gibi bi arastırma yapabilirsin ama...ben daha cok fikir tarzı xp şöledir win7 şudur gigbi kullananlrdan fikir istiyorum...acaba xp ye devammı etsek yoksa win 7 ye geçişmi yapsak....
[/quote]

sistem özelliklerin yetiyorsa tabikide win7 kullan.win7ye sistem özelliklerin yetiyorsa neden yaşlı xpyi kullanasınki? :D

windows 7 yi çok rahat kullanmak için en az 2 gb ram en az çift çekirdek 2.0 ghz işlemci , tek çekirdek işlemcide sadece boş gezinirsin :) ekran kartında biraz iyi olursa mesela 256 mb veya daha iyi ...benim donanım yetmediği için mecburen xp kullanıyorum :(

[quote name='Anlatılmayanlar' date='06 April 2011 - 16:10 ' timestamp='1302099001' post='988618']
desene yükseltene kadar ihtiyar xp kullanmaya devam))
[/quote]

bende malesef eski pc den dolayı kullanamıyorum yoksa windows 7 gayet güzel :)

peki böle bi makinede videoların falan takılma sorunu olurmu..şimdi ben bazen maç seyrederken arada hani biliyoruz takılıyo bilgisayardan kaynaklı donanımsal...win yedi için ne dersiniz....donanımsal bi sorun olurmu sizce....videoaları donmadan izleyebilirmiyiz....hız bakımından performans bakımından bildiğimiz xp mi yoksa xpden daha kaliteli diyebilirmisiniz...donanımsal olarakta acaba hissedilir derecede bi farklılık varnmıki..yoksa işlemci ve rami ykseltmek kolay))paraya kıyarız bişekil napalım))

hız olarak dediğim gibi yeterli donanım olduğu zaman mükemmel oyunlarda v.s xp den iyi durumda.
senin yazdığın özelliklere lite bir 7 kurabilirsin sürücü problemi pek sanmıyorum ama belki çıkabilir kesin değil
video v.s izlerken biraz kasar pcin ama izlenir.
açılışta en lite sistem bile 256 mbın üstünde ram kullanıyor 300 diyelim misal
firefox ,chrome gibi tarayıcılar video açarken 200 mb gibi bir ram kullanırsa kasabilir yani 768 mb ram li bir pc
hafızasının 500 ünü bu işe harcar :) bence benim gibi xp kullan yenisni alana kadar

Edited by seco_can_can